Toyota & Denso cup

The fourth Toyota & Denso cup Go world Oza Title

Pro Tournaments name Toyota & Denso cup Go world Oza Title (finished with the fourth)
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support
The special support
The support Toyota Motor Corporation, DENSO CORPORATION
Special cooperation Nihon Keizai Shimbun, Inc.
Cooperation Kansai Kiin, Chinese Weiqi Association, Korea Baduk Association, South African association of Go, European Go Federation, Australian association of Go, American association of Go, federation of iberoamerika Go, Singaporean Go association, International Go Federation
The championship prize money 30 million yen
Challenge class, the final Final triple match
Pro Tournaments form Tie by 32
The time limit The final, the main match : Three hours
Countdown The final, the main match : Ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, each country, local qualifier conduct
Remaining, seed rule 4, Kisei Title, Meijin Title, Honinbo Title best in the last time
The foundation year 2001

※ Title, grade are things at the time of lottery

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each three hours
・ From 10 minutes before countdown remainder
△・・・ having the first turn

Old power 9dan wins the championship!

Final triple match

◆ Game of go day : On January 6, 2009, it is eight or nine days

The first station Old power 9dan China One-sided game hobun*godan China
The second station Old power 9dan China One-sided game hobun*godan China

The semifinals

◆ Game of go day : August 29, 2008

Old power 9dan China One-sided game Chang Hsu 9dan Japan
hobun*godan China One-sided game ayamari*shichidan China

The quarterfinals

◆ Game of go day : August 27, 2008

ayamari*shichidan China Two and a half Plum world dollar 9dan Korea
hobun*godan China One-sided game *chin*kyudan Korea
Chang Hsu 9dan Japan One-sided game Liu star 7dan China
Old power 9dan China Two and a half *kanjokyudan Korea

The second match

◆ Game of go day : August 25, 2008

*kanjokyudan Korea One-sided game Takao Shinji 9dan Japan hobun*godan China One-sided game sumomo*shinogikyudan Korea
Old power 9dan China One-sided game hoeikunkyudan Korea ayamari*shichidan China Four and a half hoseisagakyudan Korea
Liu star 7dan China Six and a half kannaokunsandan Korea *chin*kyudan Korea One-sided game shushunkunkyudan Chinese Taipei
Plum world dollar 9dan Korea One-sided game Imamura Toshiya 9dan Japan Chang Hsu 9dan Japan 23 and a half Alexander ・
Dinner Stein 3dan
Europe

The first match

◆ Game of go day : August 23, 2008

Alexander ・
Dinner Stein 3dan
Europe One-sided game sumomo* amateur 7dan North America Imamura Toshiya 9dan Japan One-sided game Christian pop
Amateur 7dan
Europe
*chin*kyudan Korea One-sided game Hane Naoki 9dan Japan Takao Shinji 9dan Japan One and a half Yang person Sea 8dan Asia
Liu star 7dan China One and a half koseishishichidan Korea sumomo*shinogikyudan Korea One-sided game Fernando Aguilar
Amateur 6dan
Central and South America
Chang Hsu 9dan Japan Six and a half komeikyushichidan North America ayamari*shichidan China One-sided game iria shikushin
Amateur 6dan
Europe
hobun*godan China One-sided game Ogata Masaki 9dan Japan Plum world dollar 9dan Korea One-sided game Kono Rin 9dan Japan
kannaokunsandan Korea One and a half Yamada Kimio 9dan Japan shushunkunkyudan Chinese Taipei Half eyes Yoda Norimoto 9dan Japan
Old power 9dan China One-sided game Hikosaka Naoto 9dan Japan hoeikunkyudan Korea Five and a half Kim Soo Joon 8dan Japan
*kanjokyudan Korea Seven and a half Yamashita Keigo 9dan Japan hoseisagakyudan Korea Four and a half jo*kyudan China

Asia Africa Oceania qualifier

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each one hour
・ Countdown 60 seconds

Yang person Sea 8dan (Asia) is main match participation
△・・・ having the first turn
Friday, August 22  Yang person Sea 8dan (Asia) One-sided game △Victor guan butterfly
Amateur 7dan (Africa)
The Nihon Ki-in

Thursday, August 21 △ Yang person Sea 8dan (Asia) One-sided game Johan misshinhamu
Amateur 6dan (Oceania)
The Nihon Ki-in

The main match participants

The Saturday, August 23 start
Japan CHANG HSU Chang Hsu 9dan The fourth continuation fourth
YAMASHITA KEIGO Yamashita Keigo 9dan The third that it is two quarters since then
TAKAO SHINJI Takao Shinji 9dan The third continuation third
HANE NAOKI Hane Naoki 9dan The second continuation second
KONO RIN Kono Rin 9dan First appearance
YODA NORIMOTO Yoda Norimoto 9dan The fourth continuation fourth
HIKOSAKA NAOTO Hikosaka Naoto 9dan The third continuation third
OGATA MASAKI Ogata Masaki 9dan First appearance
IMAMURA TOSHIYA Imamura Toshiya 9dan First appearance
YAMADA KIMIO Yamada Kimio 9dan First appearance
KIM SOO JOON Kim Soo Joon 8dan First appearance
Korea LEE SE DOL Plum world dollar 9dan The fourth continuation fourth
LEE CHANG HO sumomo*shinogikyudan The fourth continuation fourth
PARK YOUNG HUN hoeikunkyudan The second continuation third
MOK JIN SUK *chin*kyudan First appearance
JO HAN SEUNG *kanjokyudan The second continuation second
PARK JUNGSANG hoseisagakyudan The second continuation second
HONG SUNG JI koseishishichidan First appearance
HAN SANG HOON kannaokunsandan First appearance
China GU LI Old power 9dan The third continuation third
CHANG HAO jo*kyudan The fourth continuation fourth
XIE HE ayamari*shichidan First appearance
LIU XING Liu star 7dan First appearance
PIAO WEN YAO hobun*godan First appearance
Chinese Taipei CHOU CHUN HSUN shushunkunkyudan The third continuation third
Europe ALEXANDER DINERSHTEYN Alexander dinner Stein 3dan The third continuation third
CRISTIAN POP Christian pop amateur 7dan First appearance
ILYA SHIKSHIN iria shikushinama 6dan The second continuation second
North America JIANG MINGJIU komeikyushichidan The third continuation third
LI JIE sumomo* amateur 7dan First appearance
Central and South America FERNANDO AGUILAR Fernando Aguilar amateur 6dan The fourth continuation fourth
Asia Africa ・
Oceania ※
YANG SHI HAI Yang person Sea 8dan (the second continuation third)
VICTOR GUANG CHOW Victor guan butterfly amateur 7dan (first appearance)
JOANNE MISSINGHAM Johan misshinhamuama 6dan (first appearance)
※ One person participates from Asia Africa Oceania (on qualifier final August 21 22nd, The Nihon Ki-in)

Friday, August 22 18:00 ... Game of go pair lottery Hotel New Otani
Saturday, August 23 10:00 ... First round (16 game of go) Game of go : The Nihon Ki-in hall (3F)
Wooden stand for placing tableware on commentary : The Nihon Ki-in 2F hall
Monday, August 25 10:00 ... Second round (8 game of go) Game of go : The Nihon Ki-in hall (3F)
Wooden stand for placing tableware on commentary : The Nihon Ki-in 2F hall
Wednesday, August 27 10:00 ... The quarterfinals (4 game of go) Game of go : The Nihon Ki-in hall (6F)
Wooden stand for placing tableware on commentary : The Nihon Ki-in 2F hall
Friday, August 29 10:00 ... The semifinals (2 game of go) Game of go : The Nihon Ki-in hall (6F)
Wooden stand for placing tableware on commentary : The Nihon Ki-in 2F hall
January, 2009 Final triple match Hotel New Otani
Wooden stand for placing tableware on commentary : Place undecided




The last qualifier

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each three hours
・ From 5 minutes before countdown remainder

The last qualifier : Eight people → The main match
1 Nakaonoda Tomomi 9dan
Nakaonoda
4/3
Tadashi Hane
5/1
5 Imamura Toshiya 9dan Shun Imamura
4/24
Shun Imamura
6/5
Chang Li Yu 7dan choho
3/20
Shimojima Yohei 7dan Willow
2/21
Huang Yih Tzuu 7dan Ryu Si Hoon 9dan
Komatsu Hideki 9dan Tadashi Hane
3/20
Cho Sun Jin 9dan aomoku*
2/28
Hane Naoki 9dan Aoki Shinichi 9dan
2 Satoshi Yuki 9dan Hikosaka
5/29
Hikosaka
7/3
6 Morita Michihiro 9dan kinshu
4/10
Kim Soo Joon
6/26
Lin Hai Fong honor Tengen Title Hikosaka
2/21
Imamura Yoshiaki 9dan kinshu
2/28
Hikosaka Naoto 9dan Kim Soo Joon 8dan
Yokota Shigeaki 9dan Yokota
3/6
Ishida Yoshio 9dan Kaoru Ishida
3/27
Matsumoto Takehisa 6dan Seto Taiki 6dan
3 Pan Shan Chi 7dan Pan good
4/3
sandenkisan
5/22
7 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
3/6
The Chiisagata truth
5/22
Mimura Tomoyasu 9dan kushiroji
2/21
Wang Ming Wan 9dan
Kenmochi Jo 7dan Sasaki Tadashi 8dan Kuni Honda
3/20
Kiyonari Tetsuya 9dan sandenkisan
5/1
Honda Kunihisa 9dan
Yamada Kimio 9dan 8 Iyama Yuta 7dan Yamada Noriyoshi
3/27
Yoda
6/26
4 Kono Rin Tengen Title Kono Rin
6/9
Kono Rin
6/26
Yamada Noriyoshi 9dan
Yang Chia Yuan 9dan The 25th
3/3
Yoda Norimoto 9dan Yoda
4/24
Cho Chi Hun (25th Honinbo) Nakamura Shinya 8dan
Akiyama Jiro 8dan Sakai
2/28
Sakai Hideyuki 7dan

Qualifier A B C

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each one hour
・ We stop by on clock for countdown 60 seconds

Deficit is fair sex Go players
Nihon Ki-in Headquarter qualifier ABC : 16 people → The last qualifier
Frame Qualifier C Qualifier B Qualifier A Frame Qualifier C Qualifier B Qualifier A
1 Koyama Ryugo 6dan Haruyama
11/12
Haruyama
11/26
Ishida
ho

11/26
9 Iwata Hajime 8dan Iwata
One
11/5
kinshu
11/26
kinshu
11/26
Haruyama Isamu 9dan Haruyama
11/12
Endo Yoshifumi 7dan Koya
11/5
Kuo Chyo Ching 6dan Hsieh
10/15
Hsieh
10/15
Takano Hideki 7dan Koya
10/15
Koya
10/15
Hsieh Yi Min 3dan Tominaga Takeshi 3dan
Shibusawa Machiko 1dan Kurotaki Masaki 5dan
Otake Hideo honor Gosei Title Kim Soo Joon 8dan
Yang Chia Jung 8dan Ishida
ho
11/26
Ishigure Ikuro 9dan Yasuda
11/26
Tsuruyama Atsushi 6dan Crane mountain
10/15
Crane mountain
11/12
Ishida
ho
11/12
Kawai Shoji 5dan Yasuda
10/15
Yasuda
11/5
Yasuda
11/5
Okada Yumiko 6dan Okada is constipated
10/15
Yasuda Yasutoshi 9dan Yasuda
10/15
Seki Kazuya 5dan Yamamoto Masato 7dan
Takemiya Yoko 5dan Tadashi Fukui
10/15
Fukui
Plus
10/15
Iguchi Toyohide 7dan Iguchi
10/15
Iguchi
10/15
Fukui Masaaki 9dan Hagiwara Mutsumi 7dan
Miyazaki Shimako 4dan Su Kaiseki 7dan
Ishida Yoshio 9dan Ishida Akira 9dan
2 Mimura Tomoyasu 9dan Mimura
11/12
Mimura
11/26
Mimura
11/26
10 Morita Michihiro 9dan Morita
11/5
Morita
11/26
Morita
11/26
Takanashi Seiken 8dan Tamai
11/12
Bear ho 6dan Suzuki
Italy
11/5
Furusho Katsuko 2dan Tamai
10/15
Tamai
10/15
Kuwamoto Shinpei 6dan Mulberry book
10/15
Suzuki
Italy
10/15
Tamai Shin 2dan Seki Tatsuya 1dan
Nishimura Keiji 7dan Suzuki Isao 7dan
Wang Li Chen 9dan Kubo Hideo 6dan
Kobayashi Satoru 9dan Mochizuki
11/26
Onda Yasuhiko 8dan Kawano
Light
11/26
Sato Machiko 2dan Sato
The truth
10/15
Mochizuki
11/12
Mochizuki
11/12
Ishikura Noboru 9dan Kawano
Light
10/15
Kawano
Light
11/5
Kawano
Light
11/5
Inoue Hatsue 2dan Kuni Nakamura
10/15
Kono Mitsuki 7dan Kawano light
10/15
Nakamura Kuniko 2dan Kin En 3dan
Mochizuki Kenichi 6dan Mochizuki
10/15
Kawamoto Noboru 9dan Kei Kato
10/15
Kato
kei
10/15
Mukai Kaori 1dan Kato Keiko 5dan
Yamada Shinji 4dan Asano Hideaki 7dan
3 Pan Shan Chi 7dan Pan good
11/12
Pan good
11/26
Pan good
11/26
Matsubara Taisei 5dan
Shuto Shun 5dan Shuto
11/12
11 Kamimura Haruo 9dan Uemura
11/5
Uemura
11/26
Komatsu
Tree

11/26
Kanagawa Masaaki 7dan Mitsuru Kato
10/15
Kato
ju
10/15
Mitsunaga Junzo 5dan Mitsunaga
11/5
Kato Atsushi 8dan Aragaki Takeshi 9dan Aragaki Takeshi
10/15
Chinen
10/15
Ohashi Hirofumi 4dan Okada Shinichiro 8dan
Sonoda Yasutaka 9dan Chinen Kaori 4dan
Oya Koichi 9dan Oya
11/26
Tsurumaru Keichi 7dan
Horimoto Mitsunari 1dan Horimoto
10/15
Horimoto
11/12
Limitless surf
Kei
11/12
Komatsu Hideki 9dan Komatsu
Tree
11/26
Suzuki Ayumi 4dan Suzuki Ayumi
10/15
Kanda Ei 9dan Kanda
10/15
Kanda
11/5
Tozawa
11/5
Mizuma Toshifumi 7dan Tokimoto Hajime 9dan Sugimoto
10/15
Nagahara Yoshiaki 6dan Makihata
10/15
Sugimoto Akira 7dan
Makihata Taeko 3dan Kanai Tenpei 5dan Sign
10/15
Mannami Kana 4dan Cho Chien 1dan
4 Mitani Tetsuya 4dan Mitani
11/12
Mizoe
11/26
Sasaki
Plus

11/26
Tozawa Akinobu 9dan
Okuda Aya 2dan Kato
ho
11/12
12 Sanno Hirotaka 9dan Three ancient kings in China
11/5
Vast deep water
11/26

The third Toyota & Denso cup Go world Oza Title

Pro Tournaments name Toyota & Denso cup Go world Oza Title (finished with the fourth)
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support
The special support
The support Toyota Motor Corporation, DENSO CORPORATION
Special cooperation Nihon Keizai Shimbun, Inc.
Cooperation Kansai Kiin, Chinese Weiqi Association, Korea Baduk Association, South African association of Go, European Go Federation, Australian association of Go, American association of Go, federation of iberoamerika Go, Singaporean Go association, International Go Federation
The championship prize money 30 million yen
Challenge class, the final Final triple match
Pro Tournaments form Tie by 32
The time limit The final, the main match : Three hours
Countdown The final, the main match : Ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, each country, local qualifier conduct
Remaining, seed rule 4, Kisei Title, Meijin Title, Honinbo Title best in the last time
The foundation year 2001

※ Title, grade are things at the time of lottery

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each three hours
・ From 10 minutes before countdown remainder
・ Game of go day : From August 26, 2006 to January 9, 2007

The quarterfinals - final

We achieve plum world dollar 9dan championship, meeting the second straight victory by play results two wins one defeat!
△・・・ having the first turn
 kou*shichidan (China) Chang Hsu
One-sided game victory
△Chang Hsu
One-sided game victory
1/6 Chang Hsu 9dan    White turn half eyes victory
1/8 plum world dollar 9dan white turn one-sided game victory
1/9 plum world dollar 9dan white turn one-sided game victory

Play results
As two wins one defeat
Plum world dollar 9dan championship
 Chang Hsu 9dan (Japan)
 jo*kyudan (China) hoeikun
One-sided game victory
 hoeikunkyudan (Korea)
 Plum world dollar 9dan (Korea) △The plum world dollar
One-sided game victory
△The plum world dollar
One-sided game victory
 Hane Naoki 9dan (Japan)
 * sen 6dan (China) sumomo*shinogi
Two half victories
 sumomo*shinogikyudan (Korea)

The second match

From Japan two people of Hane Naoki 9dan, Chang Hsu 9dan to *々ketsusho.
In addition, three people, China three won and advanced to the next around of Korea.

1  Plum world dollar 9dan (Korea) The plum world dollar
Five half victories
5  *kanjokyudan (Korea) Chang Hsu
One-sided game victory
 Cho Sun Jin 9dan (Japan)  Chang Hsu 9dan (Japan)
2  Takanedai 5dan (Korea) △Hane Naoki
One-sided game victory
6  hoseisagakyudan (Korea) △jo*
Four half victories
 Hane Naoki 9dan (Japan)  jo*kyudan (China)
3  hoeikunkyudan (Korea) hoeikun
One-sided game victory
7  sumomo*shinogikyudan (Korea) △sumomo*shinogi
One-sided game victory
 Jan sea high 8dan (Hong Kong)  Old power 9dan (China)
4  kou*shichidan (China) kou*
One-sided game victory
8  ***kyudan (Korea) △* sen
One-sided game victory
 shushunkunkyudan (Chinese Taipei)  * sen 6dan (China)

The first match

Three people of Hane Naoki 9dan, Chang Hsu 9dan, Cho Sun Jin 9dan advanced from Japan to the second match.
In addition, seven people, China four, Chinese Taipei one, Hong Kong one won and advanced to the next around of Korea.

1  chuen Guo 5dan (the Netherlands) △* sen
14 half victories
9  komeikyushichidan (North America) △Cho Sun Jin
Three half victories
 * sen 6dan (China)  Cho Sun Jin 9dan (Japan)
2  Old power 9dan (China) △Old power
One half victory
10  kou*shichidan (China) kou*
One-sided game victory
 Ryu Si Hoon 9dan (Japan)  Hikosaka Naoto 9dan (Japan)
3  Rich cloud 9dan (North America) Hane Naoki
One-sided game victory
11  Plum world dollar 9dan (Korea) The plum world dollar
One-sided game victory
 Hane Naoki 9dan (Japan)  Satoshi Yuki 9dan (Japan)
4  Fernando Aguilar amateur 6dan (Argentina) shushunkun
Two half victories
12  Jan sea high 8dan (Hong Kong)
Jan sea high
Four half victories
 shushunkunkyudan (Chinese Taipei)  iria shikushinama 6dan (Russia)
5  *kanjokyudan (Korea) △*kanjo
Five half victories
13  jo*kyudan (China) △jo*
Half eyes victory
 Yoda Norimoto 9dan (Japan)  Lin Hai Fong 9dan (Japan)
6  hoseisagakyudan (Korea) △hoseisaga
One-sided game victory
14  Takanedai 5dan (Korea) Takanedai
Half eyes victory
 Takao Shinji 9dan (Japan)  rasenkawakyudan (China)
7  hoeikunkyudan (Korea) hoeikun
One-sided game victory
15  sumomo*shinogikyudan (Korea) sumomo*shinogi
One-sided game victory
 Seto Taiki 6dan (Japan)  Alexander dinner Stein 1dan (Russia)
8  ***kyudan (Korea) ***
Five half victories
16  shutsuruyokyudan (China) △Chang Hsu
One-sided game victory
 hine*燁godan (China)  Chang Hsu 9dan (Japan)




The last qualifier

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each three hours
・ From 5 minutes before countdown remainder
※ Lottery day : January 20, 2006
※ The opening day : March 2, 2006

The last qualifier : Seven people → The main match
1 Yamashita Keigo Kisei Title FRI
6/12
Willow
6/29
3 Cho Sun Jin 9dan Cho good
4/13
Cho good
6/8
6 Katayama Yasuo 8dan Yuki
4/13
Yuki
7/6
Kim Soo Joon 7dan FRI
3/2
Imamura Toshiya 9dan Imamura
3/23
Nakamura Shinya 8dan Yuki
3/23
Aoki Shinichi 9dan Omori Yasushi 8dan Satoshi Yuki 9dan
Otake Hideo honor Gosei Title Honda
3/30
Willow
5/11
Kobayashi Satoru 9dan ushikorehama
3/23
Cho Chi Hun Judan Title Cho
5/25
Honda Kunihisa 9dan Ushinohama Satsuo 9dan Oya Koichi 9dan
Ryu Si Hoon 9dan 4 Sakai Hideyuki 7dan Sakai
4/13
Yoda
6/29
7 Kubo Hideo 5dan Kubo
4/13
Seto
6/8
2 Iyama Yuta 7dan Kudo
5/25
Hikosaka
6/15
Ishida Atsushi 9dan King
3/9
Ogata Masaki 9dan Kurahashi
3/9
Kobayashi Koichi 9dan Kudo
3/23
Wang Ming Wan 9dan Kurahashi Masayuki 9dan
Kudo Norio 9dan Fujii Shuya 6dan Yoda
4/6
Ishigure Ikuro 9dan Seto
3/30
Nakano Hironari 9dan Hikosaka
3/2
Hikosaka
4/6
Yoda Norimoto Gosei Title Seto Taiki 6dan
Hikosaka Naoto 9dan 5 Miyazawa Goro 9dan Mizoe
5/4
Forest Sea
6/15
Wang Li Chen 9dan Mizokami Tomochika 8dan Mizoe
4/6
Obuchi Morito 9dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title Forest Sea
3/23
Su Yaoguo 8dan

Qualifier A B C

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each one hour
・ We stop by on clock for countdown 60 seconds
※ Lottery day : September 15, 2005
※ Game of go period : From October 6, 2005 to December 12

Deficit is fair sex Go players

<td colspan

Nihon Ki-in Headquarter qualifier ABC : 16 people → The last qualifier
Frame Qualifier C Qualifier B Qualifier A Frame Qualifier C Qualifier B Qualifier A
1 Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi
kaku
11/14
Kobayashi
kaku
12/12
Kobayashi
kaku

12/12
9 Aragaki Takeshi 9dan Tozawa
11/21
Otake
12/12
Otake
12/12
Mochizuki Kenichi 5dan Mashiko
11/14
Tozawa Akinobu 9dan Tozawa
11/21
Mashiko Fumihiko 6dan Mashiko
10/17
Mashiko
10/17
Mukai Kozue 1dan Iguchi
10/17
Iguchi
10/17
Wang Wei Jen 4dan Iguchi Toyohide 7dan
Ueda Takashi 3dan Miyazaki Shimako 4dan
Mitani Tetsuya 3dan Otake Hideo honor Gosei Title
Akiyama Jiro 8dan Akiyama
12/12
Chino Tadahiko 9dan Chino
12/12
Tanimiya Ayako 2dan Izumi Kobayashi
10/17
Izumi Kobayashi
11/14
choho
11/14
Hsieh Yi Min 2dan Mitsunaga
10/17
Mitsunaga
11/21
Sakai
Hard
11/21
Mizuma Toshifumi 7dan Izumi Kobayashi
10/17
Mitsunaga Junzo 5dan Mitsunaga
10/17
Kobayashi Izumi 6dan Nobuta Shigehito 6dan
Shibusawa Machiko 1dan oka
10/17
Sato
10/17
Pan Kun Yu 1dan Yamamoto
10/17
Yamamoto
10/17
Oka Nobumitsu 6dan Yamamoto Masato 7dan
Sato Fumitoshi 4dan Kawamoto Noboru 9dan
Chang Li Yu 7dan Sakai Takeshi 9dan
2 Fukui Susumu 9dan Forest child
11/14
FRI
12/12
FRI
12/12
10 Matsubara Taisei 5dan Matsubara
11/21
Forest
12/12
Forest Sea
12/12
Rin Tzu Yuan 6dan Forest child
11/14
Chinen Kaori 4dan Shuto
11/21
Takahashi Hideo 7dan komen
10/17
komen
10/17
Hagiwara Mutsumi 7dan Shuto
10/17
Shuto
10/17
Ezura Yuichi 8dan Shuto Shun 4dan
Asano Hideaki 7dan Cho Sang Yeun 5dan
Kim Soo Joon 7dan Lin Hai Fong honor Tengen Title
Mannami Kana 3dan Kurotaki
ken
12/12
Takagi Syoichi 9dan Takagi
12/12
Endo Yoshifumi 7dan Endo
10/17
Endo
11/14
Kurotaki
ken
11/14
Oeda Yusuke 9dan Tamaki
10/17
Tamaki
11/21
Umeki
11/21
Kusunoki Teruko 7dan Kosugi
10/17
Tamaki Shinobu 6dan Tamaki
10/17
Kosugi Masaru 7dan Inoue Hatsue 2dan
Suzuki Isao 7dan Suzuki Italy
10/17
Kanazawa
10/17
Honma Akio 7dan Plains
10/17
Anzai
10/17
Takamizawa Tadao 6dan Hirano Norikazu 5dan
Kanazawa Hideo 7dan Anzai Nobuaki 2dan
Kurotaki Masanori 7dan Umeki Suguru 8dan
3 Kanda Ei 9dan Hoshino
11/14
Yamada
12/12
Omori
12/12
11 Kono Mitsuki 7dan Pan
11/21
King
12/12
King
12/12
Hoshino Masaki 8dan Hoshino
11/14
Pan Shan Chi 7dan Pan
11/21
Kuo Chyo Ching 5dan Tahara
10/17
Abe
10/17
Morikawa Masao 5dan Nagahara
10/17
Ohashi
10/17
Tahara Yasufumi 6dan Nagahara Yoshiaki 6dan
Abe Yoshiteru 9dan Ohashi Hirofumi 3dan
Yamada Takuji 7dan Wang Li Chen 9dan
Takemiya Masaki 9dan Omori
12/12
Kono Rin 7dan Kawano
12/12
Tamai Shin 1dan Umezawa
10/17
Ono
11/14
Omori
11/14
Aoki Kikuyo 8dan Yashiro
10/17
Matsumoto
11/21
Matsumoto
11/21
Inori Youko 5dan Umezawa
10/17
Tsuruyama Atsushi 6dan Yashiro
10/17
Umezawa Yukari 5dan Yashiro Kumiko 5dan
Komatsu Hideko 3dan Komatsu
10/17
Ono
10/17
Matsumoto Takehisa 6dan Matsumoto
10/17
Matsumoto
10/17
Sato Machiko 2dan Huang Meng Cheng 8dan
Ono Nobuyuki 6dan Makihata Taeko 3dan
Omori Yasushi 8dan Nakaonoda Tomomi 9dan
4 Aoki Shinichi 9dan Aoki
*
11/14
Aoki
*
12/12
Aoki
*

12/12
12 Ishigure Ikuro 9dan Ishigure
11/21
Ishigure
12/12
Ishigure
12/12
Nakayama Noriyuki 6dan Nakayama
11/14
Kato Tomoko 5dan o*
11/21
Izumitani Hideo 8dan Izumitani
10/17
Izumitani
10/17
Kasai Koji 6dan o*
10/17
o*
10/17
Oto Syozo 5dan Shiung Feng 5dan
Kato Atsushi 8dan Nakayama Kaoru 2dan
Cheng Ming Huang 9dan Ishida Yoshio 9dan
Sanno Hirotaka 9dan Hole
12/12
Morita Michihiro 9dan Sonoda
12/12
Ko Reibun 4dan Hole
10/17
Hole
11/14
Hole
11/14
Kanno Naomi 3dan Soong
10/17
Takanashi
11/21
Sonoda
11/21
Izumitani Masanori 7dan Song Kwang Bok 9dan
Kanno Masashi 6dan Sugano
10/17
Koyama Hideo 5dan Takanashi
10/17
Takano Hideki 6dan Takanashi Seiken 8dan
Tokimoto Hajime 9dan Sonoda Yasutaka 9dan
5 Iwata Hajime 8dan Iwata
11/14
Forest
12/12
Kudo
12/12
13 Tsurumaru Keichi 7dan Tsurumaru
11/21
Tsurumaru
12/12
King signature
12/12
Shimoji Gensho 6dan The groundwork
11/14
Katsura Atsushi 4dan The Sakai truth
11/21
Furusho Katsuko 2dan Hiramoto
10/17
Hiramoto
10/17
Sakai Maki 8dan The Sakai truth
10/17
The Sakai truth
10/17
Hiramoto Yasei 6dan Su Kaiseki 7dan
Ishibashi Chinami 5dan Sugimoto Akira 7dan
Lin Han Chieh 6dan Ishida Akira 9dan
Kudo Norio 9dan Kudo
12/12
Wang Ming Wan 9dan King
12/12
Kono Yukio 5dan Daiba
10/17
Daiba
11/14
Doi
11/14
Watanabe Reiji 5dan Ken Kobayashi
10/17
Ken Kobayashi
11/21
Kobayashi
ken
11/21
Oba Junya 3dan Daiba
10/17
Kobayashi Kenji 7dan
Ogawa Tomoko 6dan Nakajima Mieko 1dan Nakajima
10/17
Inoue Kunio 8dan Inoue
10/17
Inoue
10/17
Gaku Yuzuru 5dan
Yoshida Yoichi 5dan Yasuda Yasutoshi 9dan
Oki Keiji 7dan 14 Nakamura Hidehito 9dan
Sasaki
11/21
Komatsu
12/12
Willow
12/12
Doi Makoto 8dan Takekiyo Isamu 3dan Sasaki
11/21
6 Sato Masaharu 9dan Shiroishi
11/14
Cho
12/12
Cho
12/12
Ando Kazushige 1dan Sasaki
10/17
Sasaki
10/17
Takabayashi Takuji 6dan Shiroishi
11/14
Sasaki Tadashi 8dan
Hisajima Kunio 9dan Shiroishi
10/17
Shiroishi
10/17
Hosaka Mayu 3dan
Shiraishi Yuichi 1dan Komatsu Hideki 9dan

The second Toyota & Denso cup Go world Oza Title

Pro Tournaments name Toyota & Denso cup Go world Oza Title (finished with the fourth)
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support
The special support
The support Toyota Motor Corporation, DENSO CORPORATION
Special cooperation Nihon Keizai Shimbun, Inc.
Cooperation Kansai Kiin, Chinese Weiqi Association, Korea Baduk Association, South African association of Go, European Go Federation, Australian association of Go, American association of Go, federation of iberoamerika Go, Singaporean Go association, International Go Federation
The championship prize money 30 million yen
Challenge class, the final Final triple match
Pro Tournaments form Tie by 32
The time limit The final, the main match : Three hours
Countdown The final, the main match : Ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, each country, local qualifier conduct
Remaining, seed rule 4, Kisei Title, Meijin Title, Honinbo Title best in the last time
The foundation year 2001

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each three hours
・ From 10 minutes before countdown remainder
・ Game of go period from August 21, 2004 to January 8, 2005

Plum world dollar 9dan wins the championship at play results two wins one defeat! In world Oza Title!

 Sakai Hideyuki 6dan (Japan) Sakai * * jo* 1/5
Plum world dollar 9dan
White turn one-sided game victory

1/7
jo*kyudan
White turn one-sided game victory

1/8
Plum world dollar 9dan
White turn one-sided game victory

Play results
As two wins one defeat
Plum world dollar 9dan
Championship
 Dinner Stein (Russia)
 ***hachidan (Korea) *
 Hikosaka Naoto 9dan (Japan)
 o*hachidan (China) o* Yuki
 F, agiraru (Argentina)
 Satoshi Yuki 9dan (Japan) Yuki
 曺kuntsurukyudan (Korea)
 Yoda Norimoto 9dan (Japan) Yoda Soong jo*
 J, minji (North America)
 *taikonshichidan (Korea) Soong
 Takao Shinji 8dan (Japan)
 jo*kyudan (China) jo* jo*
 Fen Yoon 9dan (North America)
 Su Yaoguo 7dan (Japan) Resurrection
 F, Janssen (the Netherlands)
 **kyudan (China) ** The plum world The plum world The plum world
 Kobayashi Koichi 9dan (Japan)
 Plum world dollar 9dan (Korea) The plum world
 shushunkunkyudan (Chinese Taipei)
 shutsuruyokyudan (China) Lap Lap
 Mizokami Tomochika 7dan (Japan)
 Chang Hsu 9dan (Japan) Chang Hsu
 King manifesto 5dan (China)
 sumomo*shinogikyudan (Korea) sumomo* sumomo* kou*
 Y, jinfua (Singapore)
 Yamashita Keigo 9dan (Japan) Old power
 Old power 7dan (China)
 kou*shichidan (China) kou* kou*
 A, kurukofu (Russia)
 ***kyudan (Korea) Liu
 *keigodan (China)


32 all-star representatives
Combination of the first match is decided in lottery of August 20

Japan (ten) Yoda Norimoto Meijin Title (yodanorimoto), Chang Hsu Honinbo Title (chou), Kobayashi Koichi 9dan (kobayashikouichi), Yamashita Keigo 9dan (Kei who let you stop),
Hikosaka Naoto 9dan (hikosakanaoto), Satoshi Yuki 9dan (we persuade Yuki), Takao Shinji 8dan (we believe Takao), Mizokami Tomochika 7dan (mizokamitomochika),
Su Yaoguo 7dan (soyokoku), Sakai Hideyuki 6dan (boundary Hideyuki)
China (eight) jo*kyudan (Chan hao), **kyudan (yui bottle), shutsuruyokyudan (chiou haoyan), o*hachidan (one REI),
kou*shichidan (kon Jeh), old power 7dan (stone Lee), *keigodan (pop chuen), King manifesto 5dan (one shii)
Korea (six) sumomo*shinogikyudan (i chanho), 曺kuntsurukyudan (cho funyon), ***kyudan (you chanhyoku), plum world dollar 9dan (i sedoru),
***hachidan (Che choruhan), *taikonshichidan (so tekon)
Chinese Taipei (for one person) shushunkunkyudan (butterfly chunshun)
North America (two) Rich cloud 9dan (fenyuun), komeikyushichidan (min G Jean)
South American (for one person) Argentina : Fernando Aguilar
Europe (three) Russia : Alexander dinner Stein 1dan
Russia : Andrei kurukofu
The Netherlands : Frank Janssen
Other (for one person) Australia : E min Guo
South Africa : Victor guan butterfly
Asia except the above : Jinhua YANG (Singapore, Chinese Kiin 6dan)
※ One person is elected from this block by play-off

The last qualifier

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each three hours
・ From 5 minutes before countdown remainder
※Lottery day: January 23, 2004
※Game of go period: From February 12, 2004 to July 29

Representative from Japan is selected! Ten people of seven seed three qualifier victory rise in all


Three seeds : Yoda Norimoto Meijin Title, Chang Hsu Honinbo Title, Yamashita Keigo 9dan (previous Kisei Title)

※ Three major titleholder as of July 30, 2003
The last qualifier : Seven people → The main match
1 Otake Hideo honor Gosei Title Otake
6/7
Hikosaka
7/29
3 Cho Chi Hun (25th Honinbo) Goto
4/22
Kobayashi
Light

7/22
5 Kataoka Satoshi 9dan Resurrection
5/20
Resurrection
7/8
Wang Ming Wan 9dan King signature
4/8
Goto Syungo 9dan Goto
3/4
Su Yaoguo 7dan Resurrection
3/25
Morita Michihiro 9dan Ishii Kunio 9dan Kiyonari Tetsuya 9dan
Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
2/26
Hikosaka
4/22
Kobayashi Koichi 9dan Hikari Kobayashi
2/12
Hikari Kobayashi
6/10
Nakano Hironari 9dan Yutaka Nakano
4/22
Yang Chia Yuan 9dan Obuchi Morito 9dan Sekiyama Toshimichi 9dan
Kurahashi Masayuki 9dan Wang Li Chen Judan Title 6 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
5/6
Sakai
6/24
2 Yamada Noriyoshi 9dan Nakamura
4/22
Yuki
7/22
4 Lin Hai Fong honor Tengen Title Takao
6/21
Takao
7/15
Hane Naoki Tengen Title Hane
4/15
Kono Rin 7dan Nakamura
3/11
Takao Shinji 8dan Takao
2/26
Sanno Hirotaka 9dan
Nakamura Shinya 8dan Komatsu Hideki 9dan Lin Han Chieh 5dan Sakai
3/25
Hasegawa Sunao 9dan Kaoru Ishida
3/18
Yuki
4/22
Awaji Syuzo 9dan Awaji
2/26
Awaji
3/18
Sakai Hideyuki 6dan
Ishida Yoshio 9dan Chin Kaei 9dan 7 Kim Soo Joon 7dan Takemiya
4/22
Mizoe
6/24
Satoshi Yuki 9dan Ryu Si Hoon 9dan Takemiya Masaki 9dan Takemiya
4/1
Yamada Takuji 7dan
Mizokami Tomochika 7dan Mizoe
3/25
Sakaguchi Ryuzo 9dan

Qualifier A B C

・ Getting out all six each other point having the first turns half Komi
・ Time limit for each one hour
・ We stop by on clock for countdown 60 seconds
※ Lottery day : September 5, 2003
※ Game of go period : From October 15, 2003 to December 15

Deficit is fair sex Go players
Nihon Ki-in Headquarter qualifier ABC : 16 people → The last qualifier
Frame Qualifier C Qualifier B Qualifier A Frame Qualifier C Qualifier B Qualifier A
1 Kuo Chyo Ching 5dan Sato sentence
10/20
Sato
Sentence
10/20
Tozawa
11/17
Three ancient kings in China
11/17
Three ancient kings in China
12/15
Three ancient kings in China
12/15
9 Takamizawa Tadao 6dan Takemiya positive
10/20
Takemiya
Positive
10/20
Mizoe
11/17
Mizoe
11/17
Mizoe
12/15
Mizoe
12/15
Sato Fumitoshi 4dan Takemiya Yoko 4dan
Ogawa Tomoko 6dan Brook
10/20
Inoue Hatsue 1dan It is praised Suzuki
10/20
Inori Youko 5dan Suzuki Yoshimichi 6dan
Tozawa Akinobu 9dan Mizokami Tomochika 7dan
Sanno Hirotaka 9dan Komatsu Fujio 8dan
Sakai Takeshi 9dan Kobayashi Satoru 9dan
Sonoda Yasutaka 9dan Ogaki
12/15
Mimura Tomoyasu 9dan Limitless surf
12/15
Tanimiya Teiji 9dan Ogaki
11/17
Izumitani Hideo 8dan Limitless surf
11/17
Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
11/17
Haruyama Isamu 9dan Limitless surf
11/17
Nakayama Kaoru 2dan Nakayama Kaoru
10/20
Okada
Is constipated
10/20
Furusho Katsuko 1dan Hagiwara
10/20
Limitless surf
10/20
Morikawa Masao 5dan Hagiwara Mutsumi 7dan
Kin En 3dan Okada is constipated
10/20
Mannami Kana 2dan
Okada Yumiko 6dan 10 Noguchi Hitoshi 5dan Ono
10/20
Ono
10/20
Onda
11/17
Onda
11/17
Morita
12/15
Morita
12/15
2 Nakayama Noriyuki 6dan Nakayama celebration
10/20
Nakayama
Celebration
10/20
Nakayama
Celebration
11/17
Iwata
One
11/17
Miyazawa
12/15
Resurrection
12/15
Ono Nobuyuki 6dan
Kanai Tenpei 5dan Kusunoki Teruko 7dan Sum
10/20
Kawai Shoji 4dan Masaru Kawai
10/20
Gaku Yuzuru 5dan
Miyazaki Ryutaro 6dan Onda Yasuhiko 8dan
Kosugi Kiyoshi 8dan Hisajima Kunio 9dan
Iwata Hajime 8dan Morita Michihiro 9dan
Miyazawa Goro 9dan Kudo Norio 9dan Kudo
12/15
Kanda Ei 9dan Resurrection
12/15
Oki Keiji 7dan Nakazawa
11/17
Kurosawa Tadanao 9dan Resurrection
11/17
Inoue Kunio 8dan Nakazawa
11/17
Su Yaoguo 7dan Resurrection
11/17
Nakazawa Ayako 5dan Nakazawa
10/20
Nakazawa
10/20
Hosaka Mayu 3dan Endo
10/20
Anzai
10/20
Seki Kazuya 5dan
Endo Yoshifumi 7dan Kikuchi Yoshio 4dan
Anzai Nobuaki 1dan Anzai
10/20
11 Ishibashi Chinami 5dan Yashiro
10/20
Pan good
10/20
Pan good
11/17
Ishigure
11/17
kinshu
12/15
kinshu
12/15
Kobayashi Kenji 7dan Yashiro Kumiko 5dan
3 Pan Kun Yu 1dan Mulberry book
10/20
Mochizuki
10/20
Mochizuki
11/17
Tsurumaru
11/17
Oya
12/15
Ishida
ho
12/15
Pan Shan Chi 6dan Pan good
10/20
Kuwamoto Shinpei 5dan Koyama Terumi 5dan
Kurotaki Masaki 5dan Mochizuki
10/20
Takanashi Seiken 8dan
Mochizuki Kenichi 4dan Ishigure Ikuro 9dan
Nishimura Keiji 7dan Kim Soo Joon 7dan
Tsurumaru Keichi 7dan Nakaonoda Tomomi 9dan Mitani
12/15
Oya Koichi 9dan Sakai Maki 8dan Mitani
11/17
Ishida Yoshio 9dan Ishida
ho
12/15
Kojima Takaho 9dan Mitani
11/17
Omori Yasushi 8dan Omori
11/17
Watanabe Reiji 5dan Mitani
10/20
Mitani
10/20
Ishikura Noboru 9dan Takabayashi
*
11/17
Mitani Tetsuya 2dan
Yoshida Yoichi 5dan Taku Takabayashi
10/20
Takabayashi
*
10/20
Umezawa Yukari 5dan
Takabayashi Takuji 6dan 12 Oto Syozo 5dan Tamaki
10/20
Shuto
10/20
Narusawa
11/17
Kawano
ki
11/17
Awaji
12/15
Awaji
12/15
Kobayashi Izumi 5dan Izumi Kobayashi
10/20
Tamaki Shinobu 6dan
Tominaga Takeshi 3dan Shuto Shun 4dan Shuto
10/20
4 Chinen Kaori 3dan Chinen
10/20
Chinen
10/20
Chinen
11/17
Sato
*
11/17
Otake
12/15
Otake
12/15
Izumitani Masanori 7dan
Cho Sang Yeun 5dan Narusawa Yasuichi 8dan
Shibusawa Machiko 1dan
10/20
Kono Takashi 7dan
Shirae Haruhiko 7dan Awaji Syuzo 9dan
Oeda Yusuke 9dan Sugiuchi Masao 9dan Sugiuchi
12/15
Sato Masaharu 9dan Sugimoto Akira 7dan Kanekawa
11/17
Otake Hideo honor Gosei Title Kanagawa Masaaki 7dan Kanekawa
11/17
Hashimoto Yujiro 9dan Ishii
ei
12/15
Ueda Takashi 3dan Ueda
10/20
Ueda
10/20
Okada Shinichiro 8dan Ishii
ei
11/17
Koda Akiko 3dan
Ishii Mamoru 9dan Ishii
ei
11/17
Miyazaki Shimako 3dan
Ohashi Hirofumi 3dan Ohashi
10/20
Ohashi
10/20
13 Ando Toshiyuki 3dan Matsumoto
10/20
choho
10/20
choho
11/17
choho
11/17
Kato
Plus
12/15
Kataoka
12/15
Shiung Feng 5dan Matsumoto Takehisa 6dan
Koyama Shizuo 6dan Shu Koyama
10/20
Chang Li Yu 6dan choho
10/20
Koyama Hideo 5dan Nakamura Kuniko 1dan
5 Matsubara Taisei 5dan Matsubara
10/20
Matsubara
10/20
Matsubara
11/17
Matsubara
11/17
Takagi
12/15
Yamada
*
12/15
Kamimura Haruo 9dan
Honma Akio 7dan Fukui Masaaki 9dan
Asano Hideaki 7dan Asano
10/20
Kato Masao 9dan
Mukai Kozue 1dan Kataoka Satoshi 9dan Kataoka
12/15
Ezura Yuichi 8dan Nakamura Hidehito 9dan Nakamura
shu
11/17
Kato Atsushi 8dan