Tengen Title

The 44th Tengen Title

Pro Tournaments name Tengen Title
Sponsorship Association of three newspapers, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 13 million yen
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 28 plus α.
Champion is challenge class participation
The time limit Challenge class, the main match: Three hours
Countdown Challenge class, the main match: Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Four people of semifinals advance, titleholder seed the next main match in the first half year
The foundation year 1974

※ Title, grade are things at the time of lottery

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: August 25, 2017

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Shibano Toramaru 7dan Shibano tiger
9/28
Ko Reibun 7dan
Inaba Takahiro 3dan Inaba
9/21
Yoda Norimoto 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Numadate Sakiya 5dan o*
9/14
o*
10/12
Huang Yih Tzuu 8dan
Hoshino Masaki 9dan King signature
9/28
Wang Ming Wan 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Mochizuki Kenichi 7dan Chang Hsu
9/14
Chang Hsu 9dan
Mannami Nao 3dan Limitless surf
10/5
Kim Soo Joon 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Sun Zhe 5dan Grandchild
9/14
Kono Rin
10/12
Takeuchi Kousuke 3dan
Nishimura Keiji 8dan Kono Rin
9/28
Kono Rin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 M.Redmond 9dan Suzuki Ayumi
10/19
Suzuki Ayumi 7dan
Ryu Si Hoon 9dan Willow
9/21
Sotoyanagi Sebun 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Takemiya Masaki 9dan Tadashi Takemiya
9/21
Shin Okada
10/12
Onishi Ryuhei 3dan
Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
9/28
Shuto Shun 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Mizokami Tomochika 9dan Taku Yamada
10/5
Yamada
*
10/19
Yamada Takuji 8dan
Mitani Tetsuya 7dan Mitani
9/14
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Kato Atsushi 9dan Anzai
9/14
Anzai
10/19
Anzai Nobuaki 7dan
Kataoka Satoshi 9dan Motoki
9/14
Motoki Katsuya 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Lin Han Chieh 7dan Akiyama
9/21
Akiyama
10/12
Akiyama Jiro 9dan
Wang Li Chen 9dan Tajiri
9/21
Tajiri Yuto 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Matsumoto Takehisa 7dan Awaji
10/5
Awaji Syuzo 9dan
Kanazawa Makoto 7dan Atsushi Ohba
9/21
Oba Junya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Mimura Tomoyasu 9dan Satoshi Mimura
9/21
Shin Suzuki
10/12
Oya Koichi 9dan
Su Yaoguo 9dan Shin Suzuki
9/28
Suzuki Shinji 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Onda Yasuhiko 9dan Hideyoshi
9/14
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Uchida Shuhei 7dan Uchida
9/21
Koyama Terumi 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Tsuneishi Takashi 3dan Tsuneishi
10/5
Yamashiro Hiroshi 9dan
Yang Chia Jung 8dan Cho good
9/14
Cho Sun Jin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
14 Nakaonoda Tomomi 9dan Hirata
9/14
Hirata
10/5
Hirata Tomoya 7dan
Terayama Rei 5dan Terayama
9/14
Yao Zhi Teng 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
15 Arimura Hiroshi 8dan Arimura
9/14
Rin Tzu Yuan 8dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title Hikari Kobayashi
9/28
Lee Yi Hsiu 7dan

Kansai, the central part

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Miyagawa Fumihiko 8dan Yutaka Nakano
9/21
Nakano Hironari 9dan
Tsuruta Kazushi 4dan Ida
10/5
Ida Atsushi 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Mutsuura Yuta 3dan Mutsuura
9/21
Ogata Masaki 9dan
Yamada Kimio 9dan sandenkisan
9/14
Ohashi Naruya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Iwamaru Taira 6dan Shida
10/5
Shida Tatsuya 7dan
Hane Yasumasa 9dan Nakamura
9/14
Nakamura Shinya 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Ishii Kunio 9dan Ishii
9/14
Hikosaka
10/19
Tanaka Nobuyuki 3dan
Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
9/28
Takei Takashi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Goto Syungo 9dan Tadashi Hane
9/14
Hane
choku
10/5
Hane Naoki 9dan
Kuwamoto Shinpei 7dan Mulberry book
9/14
Hiroe Hiroyuki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Otake Yu 2dan Otake Yu
9/21
Muramatsu Hiroki 6dan
Wang Jing Yi 3dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: March 10, 2017

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter

FrameQualifier CQualifier B
1 Ueda Takashi 4dan Yasuda
5/11
Ohashi
*
7/6
kushiroji
8/17
Tsuneishi
9/7
Yasuda Yasutoshi 9dan
Ohashi Hirofumi 6dan Taku Ohashi
6/8
Miyazawa Goro 9dan
Kenmochi Jo 8dan
Tsuneishi Takashi 3dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Wang Wei Jen 5dan King is free
6/1
Resurrection
7/31
Resurrection
8/17
Resurrection
8/31
Takano Hideki 7dan
Su Yaoguo 9dan Resurrection
5/11
Nakajima Mieko 2dan
Shiung Feng 6dan
Hashimoto Yujiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Ogaki Yusaku 9dan Willow
5/25
Willow
6/15
Willow
6/29
Willow
9/7
Ryu Si Hoon 9dan
Cheng Ming Huang 9dan Fukui
5/11
Fukui Masaaki 9dan
Kazama Jun 3dan
Fujita Akihiko 6dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Konagai Masaru 8dan Konagai
5/11
Kaoru Mimura
6/1
Onda
6/22
Onda
7/27
Nagahara Yoshiaki 7dan
Mimura Kaori 3dan Kaoru Mimura
5/11
Kato Tomoko 6dan
Onda Yasuhiko 9dan
Kudo Norio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Tanimiya Ayako 2dan Kurotaki tree
5/18
Ken Onishi
6/29
Hsieh
8/10
Inaba
9/7
Kurotaki Masaki 6dan
Kuo Chyo Ching 6dan Ken Onishi
6/8
Onishi Kenya 3dan
Hsieh Yi Min 6dan
Inaba Takahiro 3dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Matsubara Taisei 6dan torumanen
6/1
torumanen
6/15
Sugimoto
6/29
Nishimura
7/27
A.torumanen 1dan
Sugiuchi Kazuko 8dan Sugiuchi Kotobuki
5/18
Ezura Yuichi 8dan
Sugimoto Akira 8dan
Nishimura Keiji 8dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Lin Hai Fong honor Tengen Title Forest Sea
5/11
Forest Sea
6/1
Forest Sea
6/15
Terayama
8/31
Hagiya Kazuhiro 6dan
Ogawa Tomoko 6dan Big tree
5/18
Oki Keiji 7dan
Nobuta Shigehito 6dan
Terayama Rei 4dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
5/18
Yokotsuka
6/8
Yokotsuka
8/10
Royal
8/31
Shibusawa Machiko 1dan
Yokotsuka Riki 2dan Yokotsuka
5/11
Kono Yukio 5dan
Fujisawa Rina 3dan
Wang Li Chen 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Syoji Kazuko 3dan Yu Ito
5/25
Yu Ito
7/6
Yu Ito
8/10
Shibano
Tiger
9/11
Ito Masashi 4dan
Yoshihiro Koike 2dan Koike
6/8
Makihata Taeko 4dan
Mitsunaga Junzo 6dan
Shibano Toramaru 3dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Nakayama Kaoru 3dan Endo
5/11
Sonoda
6/1
Sonoda
6/22
Forest Han
7/27
Endo Yoshifumi 7dan
Takahashi Hideo 7dan Sonoda
5/11
Sonoda Yasutaka 9dan
Ando Kazushige 5dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Aoki Kikuyo 8dan Aoki joy
5/11
Small pine tree
7/20
Horimoto
8/10
Kobayashi
Light
9/7
Kojima Takaho 9dan
Komatsu Hideki 9dan Small pine tree
6/15
Omori Yasushi 8dan
Horimoto Mitsunari 4dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier CQualifier B
12 Asami Ueno 1dan Sho Takagi
5/25
Takagi
saga
6/15
Takemiya
Plus
6/29
Takemiya
Plus
8/3
Takagi Syoichi 9dan
Song Kwang Bok 9dan Maeda
5/18
Maeda Ryoji 7dan
Takemiya Masaki 9dan
Chang Li Yu 8dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Aoba Kaori 5dan Green leaves
5/11
Mukai
7/20
Mukai
8/10
Hoshino
9/7
Kanagawa Masaaki 7dan
Suzuki Isao 7dan Mukai
6/15
Mukai Chiaki 5dan
Kono Mitsuki 8dan
Hoshino Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Suzuki Yoshimichi 7dan It is praised Suzuki
5/11
It is praised Suzuki
6/29
Kanazawa
7/20
Mimura
Intellect
8/17
Kaneko Maki 1dan
Kato Keiko 6dan Kei Kato
6/1
Ono Nobuyuki 7dan
Kanazawa Hideo 8dan
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Okada Yumiko 6dan Okada is constipated
5/18
Okada
Is constipated
6/1
Kuwahara
Positive
6/22
redo
Mond
8/3
Nakamura Kuniko 2dan
Sato Masaharu 9dan Akira Sato
5/11
Yamamoto Masato 7dan
Kuwabara Yoko 6dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Tominaga Takeshi 4dan Ishikura
5/11
Okuda
6/1
Nakamura
shu
6/15
Sakae Yang
7/6
Ishikura Noboru 9dan
Okuda Aya 3dan Okuda
5/11
Kurotaki Masanori 8dan
Nakamura Hidehito 9dan
Yang Chia Jung 8dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Yashiro Kumiko 6dan Murakami
5/11
o*
6/15
Adachi
7/6
Kanazawa
8/24
Murakami Akihide 3dan
Huang Meng Cheng 9dan o*
6/1
Kanno Masashi 6dan
Adachi Toshimasa 4dan
Kanazawa Makoto 7dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Morita Michihiro 9dan Morita
5/18
Hirose
6/15
Hirose
7/6
Grandchild
7/27
Doi Makoto 8dan
Hirose Yuichi 1dan Hirose
5/25
Kobayashi Izumi 6dan
Takanashi Seiken 8dan
Sun Zhe 5dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Taniguchi Toshinori 7dan Fujimura
6/15
Arimura
6/29
Arimura
7/27
Fujimura Yosuke 3dan Fujimura
5/11
Furusho Katsuko 2dan
Kawai Tetsuyuki 5dan The groundwork
5/11
Arimura
6/1
Shimoji Gensho 7dan
Arimura Hiroshi 8dan
Pan Shan Chi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Muramatsu Ryuichi 8dan Tatsu Muramatsu
6/29
Yang source
7/13
Mizoe
8/10
Yoshihara Yukari 6dan Yoshiwara
6/1
Inoue Kunio 8dan
Chino Tadahiko 9dan Chino
5/18
Yang source
6/15
Kasai Koji 7dan
Yang Chia Yuan 9dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Oomote Takuto 1dan Large table
6/22
Large table
7/13
Kato
ju
8/3
Hosaka Mayu 3dan Katsura
5/11
Katsura Atsushi 5dan
Sanno Hirotaka 9dan 桒hara
5/11
Suguru Izumitani
6/1
Shun Kuwabara 1dan
Izumitani Hideo 8dan
Kato Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Sato Fumitoshi 5dan Shimosaka
6/29
Komatsu
wisteria
7/20
Mochizuki
8/3
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
6/8
Kubo Hideo 7dan
Koyama Hideo 5dan takesei
5/25
Small Matsufuji
6/22
Takekiyo Isamu 4dan
Komatsu Fujio 8dan
Mochizuki Kenichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Tamai Shin 4dan dai**
6/29
Osawa
*
7/20
Kataoka
8/31
Kanno Naomi 3dan dai**
6/8
Osawa Narumi 4dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Ishigure
5/18
Masaru Kawai
6/22
Ishigure Ikuro 9dan
Kawai Shoji 5dan
Kataoka Satoshi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Shiraishi Yuichi 6dan Shiroishi
6/29
Shiroishi
7/20
Mitani
8/31
Koda Akiko 3dan Ryu Miyazaki
5/25
Miyazaki Ryutaro 7dan
Izawa Akino 4dan Izawa
6/1
Izawa
6/22
Kobayashi Kenji 7dan
Hiramoto Yasei 6dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Izumitani Masanori 7dan Sakai Takeshi
6/8
Sakai
Hard
6/22
Nakaonoda
7/13
Seki Tatsuya 3dan Sakai Takeshi
5/18
Sakai Takeshi 9dan
Fujisawa Kazunari 8dan Fujisawa
5/11
Takashi Kawano
6/1
Takamizawa Tadao 6dan
Kono Takashi 8dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Takabayashi Takuji 6dan Chinen
7/6
Hill
The sky
8/3
Matsumoto
9/14
Sugiuchi Masao 9dan Chinen
6/8
Chinen Kaori 6dan
Hoshiai Shiho 1dan The hill sky
5/11
The hill sky
6/1
Koyama Kuya 3dan
Nakazawa Ayako 5dan
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameQualifier CQualifier B
27 Tamaki Shinobu 7dan Sign
6/1
Uchida
7/27
Uchida
9/7
Iguchi Toyohide 8dan Sign
5/18
Cho Chien 2dan
Aoki Shinichi 9dan aomoku*
5/18
Uchida
6/29
Chang Ruei Jie 2dan
Uchida Shuhei 7dan
Kobayashi Satoru 9dan
FrameQualifier CQualifier B
28 Sakai Maki 8dan Tahara
6/22
Tahara
7/13
Numadate
7/27
Tahara Yasufumi 7dan Tahara
5/25
Sinkai Hiroko 5dan
Komatsu Hideko 4dan Mizuma
6/1
Mizuma
6/15
Mizuma Toshifumi 7dan
Tsurumaru Keichi 7dan
Numadate Sakiya 5dan
FrameQualifier CQualifier B
29 Inoue Hatsue 2dan Shin Okada
5/11
Shin Okada
6/1
Okada
shin
6/22
Okada
shin
7/13
Okada Shinichiro 8dan
Nagashima Kozue 2dan Nagashima
5/18
Kusunoki Teruko 7dan
Kamimura Haruo 9dan Uemura
5/11
Uemura
6/1
Kikuchi Yoshio 5dan
Otake Hideo honor Gosei Title
Takemiya Yoko 6dan
FrameQualifier CQualifier B
30 Kibe Natsuki 2dan Aragaki
5/18
manha*
6/29
Limitless surf
*
7/27
Limitless surf
*
8/17
Aragaki Takeshi 9dan
Mannami Nao 3dan manha*
6/8
Kin En 4dan
Kanda Ei 9dan Kanda
5/11
Kanda
6/1
Koyama Ryugo 6dan
Tozawa Akinobu 9dan
Obuchi Kotaro 4dan

The Nihon Ki-in Kansai Office, central part west total headquarters

FrameQualifier CQualifier B
1 Akedo Kazumi 7dan Aketo
5/11
Ito
ken
6/1
Kumamoto
7/13
Hane
tai
8/3
Kamiji Hiroki 2dan
Takeda Yoshinori 2dan Takeshi Ito
5/11
Ito Kenryo 1dan
Kumamoto Syusei 3dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Oda Teppei 2dan Oda
5/18
Miyamoto
6/15
Nyu
7/6
Muramatsu
Large
8/10
Enda Hideki 9dan
Miyamoto Chiharu 1dan Miyamoto
5/18
Kitani Toshimi 2dan
Nyu Eiko 1dan
Muramatsu Hiroki 6dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Osawa Kenro 3dan Yamamori
5/25
Yamamori
6/29
Ishida
*
8/3
Iwamaru
8/17
Yamamori Tadanao 6dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Shinoda
5/25
Asano Yasuko 2dan
Ishida Atsushi 9dan
Iwamaru Taira 6dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Furuta Naoyoshi 4dan Sakamoto
5/18
Komatsu
Large
7/6
Komatsu
Large
8/3
Mulberry book
8/17
Sakamoto Yasuo 5dan
Minematsu Masaki 6dan Komatsu University
5/18
Komatsu Daiki 2dan
Kitano Ryo 8dan
Kuwamoto Shinpei 7dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Bian Wenkai 2dan *
5/18
Mutsuura
7/6
Mutsuura
7/27
Mutsuura
8/17
Okumura Hideo 8dan
Mutsuura Yuta 3dan Mutsuura
5/11
Nakao Jungo 8dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Tanemura Sayuri 2dan Yanagawa
6/1
Sano
6/22
Miyakawa
7/13
Miyakawa
8/17
Yanagawa Hiromasa 7dan
Sano Takatsugu 7dan Sano
6/8
Yamada Shiho 7dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
Shimojima Yohei 8dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Kawada Kohei 6dan Matsuoka
6/1
Matsuoka
6/15
Matsuoka
7/6
Yamada
kisan
8/3
Matsuoka Hideki 9dan
Katayama Yasuo 8dan Makoto Takahashi
5/25
Takahashi Masumi 3dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Otani Naoki 2dan Tadashi Otani
6/8
Otani
choku
7/6
Takabayashi
Plus
7/20
Hikosaka
8/3
Furuya Masao 4dan
Utani Syunta 1dan Araki
6/22
Araki Issei 6dan
Takabayashi Masahiro 7dan
Hikosaka Naoto 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Horita Seiji 5dan High group
5/11
Yoshioka
6/1
Tajima
7/6
Goto
7/27
Takamure Tetsuro 4dan
Yoshioka Kaoru 8dan Yoshioka
5/11
Ito Yoji 9dan
Tajima Shingo 6dan
Goto Syungo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Yamamoto Kentaro 5dan Tsukuda
5/18
Kuni Ishii
6/22
Ishii
QNI
7/13
Ishii
QNI
8/3
Tsukuda Akiko 5dan
Ishii Kunio 9dan Kuni Ishii
5/25
Yanaka Katsunori 8dan
Mito Yukari 3dan Kazu Yamada
6/8
Kazu Yamada
6/29
Yamada Wakio 7dan
Tanaka Chieko 4dan
Nakane Naoyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Matsumoto Nayoko 2dan kinken
5/11
Yu Kato
6/29
Otake
A
7/20
Otake
A
8/24
Kim Hyun Jung 4dan
Okumura Yasushi 7dan Yu Kato
6/8
Kato Yukio 6dan
Baba Shigeru 9dan Riding ground
5/11
Otake
A
6/15
Inagaki Yo 5dan
Otake Yu 1dan
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Sasaka Shiro 8dan Yoshikawa
5/18
Yoshikawa
6/15
Torii
7/6
Tsuruta
8/3
Kikkawa Hajime 2dan
Kori Toshio 9dan County
5/25
Takagi Junpei 2dan
Torii Yuta 1dan Torii
6/1
Torii
6/15
Enda Yoichi 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan
Tsuruta Kazushi 4dan

The 43rd Tengen Title

Pro Tournaments name Tengen Title
Sponsorship Association of three newspapers, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 13 million yen
Special site The 43rd Tengen Title special site
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 28 plus α.
Champion is challenge class participation
The time limit Challenge class, the main match: Three hours
Countdown Challenge class, the main match: Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Four people of semifinals advance, titleholder seed the next main match in the first half year
The foundation year 1974

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class fifth game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder
Iyama Yuta Tengen Title one win - 0 wins Ichiriki Ryo 7dan
Game of go dayPlaceResult
The first station Wednesday, October 11 Toyota-shi, Aichi
hoteruforesuta
Iyama Yuta Tengen Title
Black turn one-sided game victory
The second station Friday, October 27 Sapporo-shi, Hokkaido
Hotel Emi sia Sapporo
The third station Friday, November 24 Munakata-shi, Fukuoka
Munakata yurikkusu
The fourth station Monday, December 11 Sumoto-shi, Hyogo
Hotel new Awaji
The fifth station Wednesday, December 20 Tokushima-shi, Tokushima
Tokushima guranviriohoteru

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: November 14, 2016

Go players nameThe first matchThe quarterfinalsThe semifinalsThe finalChallenger
Onishi Ryuhei 2dan Tatsu Onishi
1/12
Tatsu Onishi
3/9

6/5
Yamashita
8/3
Ichiriki
8/31
Takao Shinji Meijin Title
Shuto Shun 7dan Shuto
12/1
Chang Hsu 9dan
Yukawa Mitsuhisa 9dan Kono Rin
1/19

3/23
Kono Rin 9dan
Ida Atsushi 8dan
12/15
Hsu Chia Yuan 4dan
Kiyonari Tetsuya 9dan Motoki
2/9
Motoki
3/23
Yamashita
6/19
Motoki Katsuya 7dan
Kubo Katsuaki 9dan kyuhosho
1/19
Tanaka Nobuyuki 2dan
Huang Yih Tzuu 8dan o*
12/15
Yamashita
4/20
Oya Koichi 9dan
Shida Tatsuya 7dan Yamashita
12/22
Yamashita Keigo 9dan
Ohashi Naruya 7dan Shigeru Ohashi
1/26
Shigeru Ohashi
3/2
Ichiriki
5/25
Ichiriki
7/27
Nakano Yasuhiro 9dan
Yamashiro Hiroshi 9dan ko
12/22
Hon Seisen 3dan
Nakano Hironari 9dan Yutaka Nakano
12/8
Ichiriki
4/13
Yao Zhi Teng 3dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
1/12
Nakamura Shinya 9dan
Sonoda Yuichi 9dan *chi
2/9
*chi
3/16
*chi
5/18
Cho Chi Hun honor Meijin Title
Murakawa Daisuke 8dan kinshu
12/8
Kim Soo Joon 8dan
Tajiri Yuto 4dan Takei
2/23
Takei
4/27
Takei Takashi 7dan
Wang Ming Wan 9dan sumomo*
2/16
U Boi 2dan sumomo*
1/12
Lee Yi Hsiu 7dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: August 19, 2016

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A: 15 people → The main match

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Hirata Tomoya 7dan Hirata
10/6
*chi
10/27
Mimura Tomoyasu 9dan
Hashimoto Yujiro 9dan *chi
10/13
Cho Chi Hun honor Meijin Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Numadate Sakiya 4dan Hideyoshi
9/29
Oya
10/20
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Mitani Tetsuya 7dan Oya
9/15
Oya Koichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Kudo Norio 9dan Chang Hsu
9/15
Chang Hsu
10/13
Chang Hsu 9dan
Ko Reibun 7dan Hole
9/15
Chang Li Yu 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Nishimura Keiji 8dan kinshu
9/15
kinshu
10/6
Kim Soo Joon 8dan
Yang Chia Jung 8dan Anzai
9/15
Anzai Nobuaki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Suzuki Shinji 6dan Shin Suzuki
10/6
Kono Rin
11/3
Shibano Toramaru 2dan
M.Redmond 9dan Kono Rin
9/22
Kono Rin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Hoshino Masaki 9dan o*
9/15
o*
10/20
Huang Yih Tzuu 8dan
Kobayashi Satoru 9dan Crane mountain
9/22
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
9/15
Takao
11/24
Kato Atsushi 9dan
Koyama Terumi 6dan Sakae, Oyama
9/29
Takao
10/17
Pan Shan Chi 8dan
Takao Shinji 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Sotoyanagi Sebun 2dan Outside willow
9/29
*chi
10/27
Matsumoto Takehisa 7dan
Oba Junya 7dan Daiba
9/22
*chi
10/13
Mizokami Tomochika 9dan
Yao Zhi Teng 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Kanazawa Makoto 7dan King signature
9/15
King signature
10/13
Wang Ming Wan 9dan
Lin Han Chieh 7dan Takeuchi
9/15
Takeuchi Kousuke 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Wang Li Chen 9dan Akiyama
9/15
Tajiri
10/20
Akiyama Jiro 9dan
Inaba Takahiro 3dan Tajiri
9/15
Tajiri Yuto 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Suzuki Ayumi 7dan Suzuki Ayumi
10/6
Tatsu Onishi
11/24
Nakaonoda Tomomi 9dan
Onishi Ryuhei 2dan Tatsu Onishi
9/15
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Takemiya Yoko 6dan sumomo*
9/29
sumomo*
10/27
Lee Yi Hsiu 7dan
Yoda Norimoto 9dan Yoda
10/6
Sun Zhe 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Mochizuki Kenichi 7dan Cho good
10/13
Motoki
11/3
Cho Sun Jin 9dan
Motoki Katsuya 7dan Motoki
9/15
Fujita Akihiko 5dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
14 Terayama Rei 4dan Yamashiro
10/13
Yamashiro
11/3
Yamashiro Hiroshi 9dan
Awaji Syuzo 9dan Awaji
9/15
Kataoka Satoshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
15 Shuto Shun 7dan Shuto
9/15
Shuto
10/20
Obuchi Kotaro 4dan
Tsuneishi Takashi 3dan Forest child
9/29
Rin Tzu Yuan 8dan

Kansai, central part qualifier A: Six people → The main match

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Shimojima Yohei 8dan Shigeru Ohashi
9/15
Shigeru Ohashi
10/6
Ohashi Naruya 7dan
Hane Yasumasa 9dan Hiroe
9/15
Hiroe Hiroyuki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Imamura Yoshiaki 9dan Chiisagata
9/29
Shin Tanaka
10/20
Ogata Masaki 9dan
Tanaka Nobuyuki 2dan Shin Tanaka
9/15
Iwamaru Taira 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Goto Syungo 9dan Nakamura
9/15
Nakamura
10/13
Nakamura Shinya 9dan
Wang Jing Yi 2dan King view
9/15
Hikosaka Naoto 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Tsuruta Kazushi 3dan Tadashi Hane
10/6
Nakano
11/10
Hane Naoki 9dan
Yanagisawa Satoshi 5dan Nakano
9/29
Nakano Hironari 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Takei Takashi 7dan Takei
9/22
Takei
10/20
Nakane Naoyuki 9dan
Yamada Kimio 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Kuwamoto Shinpei 6dan Shida
10/6
Shida
11/3
Shida Tatsuya 7dan
Muramatsu Hiroki 6dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: February 18, 2016

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C: 30 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Nakayama Kaoru 3dan Sato sentence
3/17
Kuwahara
Positive
5/19
Kuwahara
Positive
6/9
Numadate
7/7
Sato Fumitoshi 5dan
Kuwabara Yoko 6dan
Aoba Kaori 4dan
Numadate Sakiya 4dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Mitsunaga Junzo 6dan Mitsunaga
3/17
Mitsunaga
4/7
Mitsunaga
4/28
Hashimoto
Male
5/26
Takahashi Hideo 7dan
Tamaki Shinobu 6dan
Kasai Koji 7dan
Hashimoto Yujiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Fujimura Yosuke 2dan manha*
3/17
Inaba
5/5
Inaba
5/19
Inaba
6/30
Mannami Nao 3dan
Inaba Takahiro 2dan
Tahara Yasufumi 7dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Oki Keiji 7dan o*
3/17
o*
4/7
Bear
5/19
Motoki
6/9
Huang Meng Cheng 9dan
Kawai Tetsuyuki 5dan
Shiung Feng 6dan
Motoki Katsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
4/7
Sakai Takeshi
4/28
kushiroji
5/26
Yoda
6/30
Kurotaki Masanori 8dan
Mizuma Toshifumi 7dan
Kenmochi Jo 8dan
Yoda Norimoto 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Miyazawa Goro 9dan Kubo
3/24
Shu Nakamura
4/21
Nakamura
shu
5/5
Hoshino
6/9
Kubo Hideo 6dan
Nakamura Hidehito 9dan
Nagahara Yoshiaki 7dan
Hoshino Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Nakamura Kuniko 2dan Kin En
3/17
Nakajima
5/5
Takanashi
5/26
Nishimura
6/23
Kin En 4dan
Nakajima Mieko 2dan
Takanashi Seiken 8dan
Nishimura Keiji 8dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Takekiyo Isamu 4dan Uemura positive
4/28
Sakae Yang
5/19
Sakae Yang
6/9
Sakae Yang
6/30
Kamimura Haruo 9dan
Yang Chia Jung 8dan
Ogaki Yusaku 9dan
Onishi Kenya 2dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Aragaki Takeshi 9dan Morita
4/28
Morita
5/12
Adachi
6/23
Mizoe
9/1
Morita Michihiro 9dan
Sinkai Hiroko 5dan
Adachi Toshimasa 3dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Kanazawa Hideo 7dan Shu Kanazawa
4/7
Shu Kanazawa
5/5
Kanazawa
shu
5/26
Awaji
6/16
Komatsu Fujio 8dan
Yoshihiro Koike 1dan
Kibe Natsuki 1dan
Awaji Syuzo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Arimura Hiroshi 8dan Arimura
3/17
Arimura
4/21
Fujisawa
Village
6/2
Kanazawa
7/7
Inoue Kunio 8dan
Kono Yukio 5dan
Fujisawa Rina 3dan
Kanazawa Makoto 7dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Kobayashi Chizu 5dan Maeda
3/17
Maeda
4/7
Takemiya
Positive
5/26
Takemiya
Positive
6/23
Maeda Ryoji 7dan
Murakami Akihide 3dan
Takemiya Yoko 5dan
Koyama Kuya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
3/24
Sakae, Oyama
7/14
Sakae, Oyama
7/28
Sakae, Oyama
8/18
Kojima Takaho 9dan
Koyama Terumi 6dan
Sato Masaharu 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Koda Akiko 3dan Kaoru Mimura
3/24
Seki
4/28
Suzuki
shin
6/16
Suzuki
shin
8/18
Mimura Kaori 3dan
Seki Tatsuya 2dan
Suzuki Shinji 6dan
Kono Takashi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Yokotsuka Riki 1dan Konagai
3/24
Konagai
4/21
Kawano
Light
5/5
Kobayashi
kaku
6/9
Konagai Masaru 8dan
Aoki Kikuyo 8dan
Kono Mitsuki 8dan
Kobayashi Satoru 9dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Wang Li Chen 9dan Royal
4/14
Royal
4/28
Royal
6/23
Royal
7/21
Suzuki Isao 7dan
Ueda Takashi 4dan
Sugiuchi Masao 9dan
Fujisawa Kazunari 8dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Hiramoto Yasei 6dan aomoku*
3/17
It is praised Suzuki
5/5
Suzuki
ho
6/2
Suzuki
ho
6/23
Aoki Shinichi 9dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
Suzuki Ayumi 7dan
Komatsu Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
18 M.Redmond 9dan Redmond
3/24
redo
Mond
4/28
redo
Mond
5/19
redo
Mond
7/14
Endo Yoshifumi 7dan
Sonoda Yasutaka 9dan
Su Yaoguo 9dan
Ito Masashi 4dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Okada Yumiko 6dan Okada is constipated
3/17
Tatsu Muramatsu
5/12
Ando
6/2
Mochizuki
6/23
Takabayashi Takuji 6dan
Muramatsu Ryuichi 8dan Tatsu Muramatsu
3/17
Kogawa Konyu 2dan
Ando Kazushige 5dan
Mochizuki Kenichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Kato Tomoko 6dan Hsieh
3/24
Hsieh
5/26
Hsieh
6/23
Tsuneishi
7/7
Hsieh Yi Min 6dan
Chang Ruei Jie 2dan Omori
3/17
Omori Yasushi 8dan
Izumitani Hideo 8dan
Tsuneishi Takashi 3dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Chinen Kaori 5dan King is free
4/14
Nakazawa
6/2
Kudo
6/23
Kudo
7/14
Wang Wei Jen 5dan
Shimoji Gensho 7dan Nakazawa
3/17
Nakazawa Ayako 5dan
Kanda Ei 9dan Yoshiwara
3/17
Kudo
6/2
Yoshihara Yukari 6dan
Ono Nobuyuki 7dan Kudo
4/14
Kudo Norio 9dan
Ohashi Hirofumi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Takagi Syoichi 9dan Sho Takagi
4/14
Ishigure
4/28
Takemiya
Plus
5/26
Pan good
7/28
Tsurumaru Keichi 7dan
Ogawa Tomoko 6dan Ishigure
3/24
Ishigure Ikuro 9dan
Sanno Hirotaka 9dan Three ancient kings in China
3/17
Takemiya
Plus
5/5
Kusunoki Teruko 7dan
Kato Keiko 6dan Tadashi Takemiya
4/21
Takemiya Masaki 9dan
Pan Shan Chi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Kuo Chyo Ching 6dan Otake
3/17
Onishi
Dragon
5/5
Onishi
Dragon
6/9
Onishi
Dragon
8/18
Otake Hideo honor Gosei Title
Hagiwara Mutsumi 7dan Tatsu Onishi
3/24
Onishi Ryuhei 1dan
Kanno Naomi 3dan Makihata
3/17
Tozawa
5/19
Makihata Taeko 4dan
Tozawa Akinobu 9dan Tozawa
3/24
Hosaka Mayu 3dan
Song Kwang Bok 9dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Hirata Tomoya 7dan Satoshi Hirata
5/5
Satoshi Hirata
6/16
Hirata
Intellect
7/28
Hirata
Intellect
9/8
Izawa Akino 4dan
Osawa Narumi 4dan dai**
5/23
Mukai Chiaki 5dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Ryu Miyazaki
3/24
Ryu Miyazaki
5/19
Fukui Masaaki 9dan
Koyama Ryugo 6dan Sugano
4/28
Kanno Masashi 6dan
Okuda Aya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Inoue Hatsue 2dan Komatsu
4/28
Shinoda
5/19
Shinoda
6/16
Forest Han
6/30
Komatsu Hideko 4dan
Nobuta Shigehito 6dan Shinoda
3/17
Kanai Tenpei 5dan
Tominaga Takeshi 4dan Doi
3/17
Yamamoto
Plus
4/7
Doi Makoto 8dan
Yamamoto Masato 7dan Tadashi Yamamoto
3/17
Taniguchi Toshinori 7dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Lin Hai Fong honor Tengen Title Forest Sea
4/7
Shiroishi
4/28
Horimoto
5/26
Shuto
6/16
Takamizawa Tadao 6dan
Shiraishi Yuichi 6dan Shiroishi
3/24
Izumitani Masanori 7dan
Ezura Yuichi 8dan Horimoto
3/24
Horimoto
4/7
Horimoto Mitsunari 3dan
Cho Chien 2dan Yasuda
3/17
Yasuda Yasutoshi 9dan
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier CQualifier B
27 Kurotaki Masaki 6dan Shin Okada
3/24
Shin Okada
4/28
Kazama
6/9
Mitani
7/28
Okada Shinichiro 8dan
Shibusawa Machiko 1dan Chino
3/17
Chino Tadahiko 9dan
Matsubara Taisei 6dan Susumu Yamada
3/17
Kazama
4/14
Yamada Shinji 6dan
Cheng Ming Huang 9dan Kazama
3/24
Kazama Jun 2dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
28 Onda Yasuhiko 8dan Onda
3/17
Onda
4/28
Onda
6/2
Terayama
6/23
Kobayashi Kenji 7dan
Kikuchi Yoshio 5dan Kikuchi
4/7
Nagashima Kozue 2dan
Syoji Kazuko 3dan Valley shrine
3/17
The Sakai truth
4/21
Tanimiya Ayako 2dan
Koyama Hideo 5dan The Sakai truth
3/24
Sakai Maki 8dan
Terayama Rei 4dan
FrameQualifier CQualifier B
29 Takano Hideki 7dan Koya
3/24
Hagitani
4/21
Daiba
5/26
Daiba
6/16
Kawai Shoji 5dan
Hagiya Kazuhiro 6dan Hagitani
3/17
Kanagawa Masaaki 7dan
Hoshiai Shiho 1dan Uchida
4/18
Daiba
5/5
Uchida Shuhei 7dan
Kaneko Maki 1dan Daiba
3/17
Oba Junya 7dan
Tamai Shin 4dan
FrameQualifier CQualifier B
30 Hara Sachiko 4dan Ishikura
3/24
Ishikura
4/28
Sugimoto
7/21
Hole
8/22
Ishikura Noboru 9dan
Katsura Atsushi 5dan Katsura
3/17
Yang Chia Yuan 9dan
Sugimoto Akira 8dan Sugimoto
4/14
Sugimoto
6/2
Sugiuchi Kazuko 8dan
Furusho Katsuko 2dan Shimosaka
4/21
Shimosaka Miori 2dan
Ko Reibun 7dan

Kansai, the central part: 12 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Inagaki Yo 5dan Makoto Takahashi
3/17
Miyakawa
4/14
Miyakawa
4/28
Yanagisawa
6/30
Takahashi Masumi 2dan
Miyagawa Fumihiko 8dan Miyakawa
3/17
Nakao Jungo 8dan
Yanaka Katsunori 8dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Araki Issei 6dan Araki
4/14
Ishida
*
5/12
Ishida
*
6/9
Goto
shun
8/18
Kitani Toshimi 2dan
Mito Yukari 3dan Atsushi Ishida
4/21
Ishida Atsushi 9dan
Minematsu Masaki 6dan
Goto Syungo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Akedo Kazumi 7dan Kawada
3/24
kinken
5/26
Sakaguchi
6/9
Imamura
Good
7/7
Kawada Kohei 6dan
Ito Kenryo 1dan kinken
4/21
Kim Hyun Jung 4dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Enda Hideki 9dan Sano
3/24
Tanaka
shin
5/12
Tanaka
shin
6/16
Tanaka
shin
6/30
Sano Takatsugu 7dan
Tanaka Nobuyuki 2dan
Kori Toshio 9dan
Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Katayama Yasuo 8dan Katayama
3/24
Shinoda
4/28
Sasaki
*
5/26
Tsuruta
9/8
Takamure Tetsuro 4dan
Shinoda Mitsuaki 7dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Tsuruta Kazushi 3dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Utani Syunta 1dan Yasushi Sakamoto
5/5
Yoshikawa
6/2
Tajima
6/23
King view
9/1
Sakamoto Yasuo 5dan
Kikkawa Hajime 2dan
Yamada Wakio 7dan Old house
3/24
Tajima
4/21
Furuya Masao 4dan
Tajima Shingo 6dan
Wang Jing Yi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Horita Seiji 5dan Kikuchi
3/24
Riding ground
4/28
Shida
6/30
Shida
9/5
Kikuchi Masatoshi 2dan
Baba Shigeru 9dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
3/24
Shida
5/5
Osawa Kenro 2dan
Yamamori Tadanao 6dan
Mutsuura Yuta 2dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Yanagawa Hiromasa 7dan Otani
3/17
Jun Takagi
4/21
Takabayashi
Plus
5/5
Mulberry book
6/2
Otani Naoki 1dan
Takagi Junpei 2dan
Takabayashi Masahiro 7dan Tadashi Takabayashi
3/24
Tadashi Takabayashi
4/14
Oda Teppei 2dan
Tanaka Chieko 4dan
Kuwamoto Shinpei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Yoshioka Kaoru 8dan Yu Kato
3/24
Yu Kato
4/28
Kumamoto
5/19
Takei
6/9
Kato Yukio 6dan
Ito Yoji 9dan
Kumamoto Syusei 3dan Kumamoto
3/24
Kumamoto
5/5
Okumura Yasushi 7dan
Asano Yasuko 2dan
Takei Takashi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Furuta Naoyoshi 4dan Kitano
3/24
Kitano
4/28
Kitano
5/26
Nakane
6/16
Kitano Ryo 8dan
Kirimoto Kazuo 4dan
Tanemura Sayuri 2dan Sazaka
3/17
Sazaka
4/14
Sasaka Shiro 8dan
Yamada Shiho 7dan
Nakane Naoyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Nyu Eiko 1dan Nyu
5/9
Nyu
6/9
Nyu
6/23
Hane
tai
8/18
Bian Wenkai 2dan
Shigeno Yuki 2dan
Takeda Yoshinori 2dan Takeda
3/17
Kochi
4/21
Matsumoto Nayoko 2dan
Kamiji Hiroki 2dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Shimojima Yohei 8dan Shimoshima
3/24
Shimoshima
4/14
Shimoshima
6/16
Shimoshima
6/30
Okumura Hideo 8dan
Komatsu Daiki 2dan Komatsu University
3/24
Tsukuda Akiko 5dan
Miyamoto Chiharu 1dan Miyamoto 1,000
4/21
Yamamoto
ken
6/2
Enda Yoichi 7dan
Yamamoto Kentaro 5dan
Ishii Kunio 9dan

The 42nd Tengen Title

Pro Tournaments name Tengen Title
Sponsorship Association of three newspapers, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 13 million yen
Special site The 42nd Tengen Title special site
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 28 plus α.
Champion is challenge class participation
The time limit Challenge class, the main match: Three hours
Countdown Challenge class, the main match: Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Four people of semifinals advance, titleholder seed the next main match in the first half year
The foundation year 1974
The 42nd Tengen Title Iyama Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class fifth game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder
Iyama Yuta Tengen Title three wins - one win Ichiriki Ryo 7dan
Game of go dayPlaceResult
The first station Friday, October 21 Shima-shi, Mie
Kashikojima Hosho Land
Iyama Yuta Tengen Title
Black turn one-sided game victory
The second station Friday, November 11 Otaru-shi, Hokkaido
Asari, Otaru kurassehoteru
Ichiriki Ryo 7dan
Black turn one-sided game victory
The third station Thursday, December 1 Munakata-shi, Fukuoka
Munakata yurikkusu
Iyama Yuta Tengen Title
Black turn one-sided game victory
The fourth station Monday, December 12 Sumoto-shi, Hyogo
Hotel new Awaji
Iyama Yuta Tengen Title
White turn one-sided game victory
The fifth station Tuesday, December 20 Tokushima-shi, Tokushima
Tokushima guranviriohoteru

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from 5 minutes before countdown remainder
※ Lottery day: November 20, 2015
Go players nameThe first matchThe quarterfinalsThe semifinalsThe finalChallenger
Sonoda Yuichi 9dan Yamashiro
12/10
Takao
4/28

7/28
Yamashita
8/22
Ichiriki
9/2
Yamashiro Hiroshi 9dan
Takao Shinji 9dan Takao
3/24
Rin Tzu Yuan 8dan
Sotoyanagi Sebun 1dan yo
3/10

5/2
Yo Seiki 7dan
Hsu Chia Yuan 3dan
1/7
Nakano Hironari 9dan
Ohashi Naruya 7dan Shigeru Ohashi
1/7
Fuji field
5/12
Yamashita
6/23
Satoshi Yuki 9dan
Ishida Shuho (24th Honinbo) Fuji field
12/10
Fujita Akihiko 4dan
Muramatsu Hiroki 5dan Yamashita
12/24
Yamashita
4/28
Yamashita Keigo 9dan
Yao Zhi Teng 2dan Imamura
1/21
Imamura Toshiya 9dan
Lee Yi Hsiu 7dan Kono Rin
12/17
Kono Rin
4/14
Ichiriki
6/30
Ichiriki
8/22
Kono Rin 9dan
Iwamaru Taira 6dan Nakano
2/4
Nakano Yasuhiro 9dan
Chang Hsu 9dan Ichiriki
3/10
Ichiriki
4/14
Ichiriki Ryo 7dan
Kubo Katsuaki 9dan Kataoka
12/17
Kataoka Satoshi 9dan
Ogata Masaki 9dan Chiisagata
12/24
Chiisagata
4/7
Murakawa
6/20
Wang Ming Wan 9dan
Furuya Yutaka 8dan Nakaonoda
1/28
Nakaonoda Tomomi 9dan
Cho Sun Jin 9dan Murakawa
12/10
Murakawa
5/9
Murakawa Daisuke 8dan
Anzai Nobuaki 7dan Shibano
2/11
Shibano Toramaru 2dan Shibano
1/28
Hon Seisen 2dan
※ Title movement after lottery
  Oza Title November 20 Murakawa Daisuke → Iyama Yuta, Tengen Title November 26 Takao Shinji → Iyama Yuta

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: September 7, 2015 △: Having the first turn

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A : 15 people → The main match

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Tamai Shin 4dan Kataoka
10/1
Kataoka
10/22
Kataoka Satoshi 9dan
Awaji Syuzo 9dan Taku Yamada
10/8
Yamada Takuji 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Ito Masashi 3dan *
11/5
*
11/19
Yao Zhi Teng 2dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo) chikun
11/5
Onishi Kenya 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Obuchi Kotaro 4dan daifuchiko
10/22
Hideyoshi
11/19
Mochizuki Kenichi 7dan
Song Kwang Bok 9dan Hideyoshi
10/1
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Tsuneishi Takashi 2dan Takeshi Matsumoto
10/8
Forest child
11/19
Matsumoto Takehisa 7dan
Ryu Si Hoon 9dan Forest child
10/22
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Hoshino Masaki 9dan Takeuchi
10/1
King signature
11/12
Takeuchi Kousuke 3dan
Fujisawa Kazunari 8dan King signature
10/1
Wang Ming Wan 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Kobayashi Koichi honor Kisei Title Hikari Kobayashi
9/24

10/22
Hashimoto Yujiro 9dan
Pan Shan Chi 8dan
9/24
Hsu Chia Yuan 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Tsuruyama Atsushi 7dan Crane mountain
10/1
Cho good
10/29
Koyama Kuya 2dan
Ko Reibun 7dan Cho good
10/8
Cho Sun Jin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Kono Rin 9dan Kono Rin
9/24
Kono Rin
11/5
Numadate Sakiya 3dan
Kato Atsushi 9dan Mitsuru Kato
10/1
Tajiri
10/15
Okuda Aya 3dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Mimura Tomoyasu 9dan Satoshi Mimura
9/24
Shibano
11/12
Komatsu Hideki 9dan
Shibano Toramaru 1dan Shibano
10/29
Mizokami Tomochika 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Kanazawa Makoto 7dan o*
10/15
Fuji field
11/12
Huang Yih Tzuu 8dan
Mitani Tetsuya 7dan Fuji field
10/1
Fujita Akihiko 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Motoki Katsuya 7dan kinshu
10/15
Chang Hsu
11/12
Kim Soo Joon 8dan
Kono Takashi 8dan Chang Hsu
10/22
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Terayama Rei 4dan Anzai
10/8
Anzai
10/29
Anzai Nobuaki 7dan
Nishimura Keiji 8dan Grandchild
10/8
Sun Zhe 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Chang Li Yu 8dan choho
10/8
Outside willow
11/19
Shuto Shun 7dan
Sotoyanagi Sebun 1dan Outside willow
10/15
Yoda Norimoto 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
14 Lin Han Chieh 7dan Nakaonoda
10/15
Small and medium size
Noda
11/5
Nakaonoda Tomomi 9dan
Oya Koichi 9dan Oya
10/8
Kobayashi Satoru 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
15 Akiyama Jiro 9dan Akiyama
10/15
Ichiriki
11/30
Iguchi Toyohide 8dan
Ohashi Hirofumi 6dan Ichiriki
11/2
Ichiriki Ryo 7dan

Kansai, central part qualifier A : Six people → The main match

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Nakane Naoyuki 8dan Shigeru Ohashi
10/15
Shigeru Ohashi
11/12
Ohashi Naruya 7dan
Matsuoka Hideki 9dan Tadashi Hane
10/1
Hane Naoki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Mutsuura Yuta 2dan Hiroe
9/24
Yamashiro
10/29
Hiroe Hiroyuki 9dan
Kuwamoto Shinpei 6dan Yamashiro
10/15
Yamashiro Hiroshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Takei Takashi 7dan Hikosaka
10/15
Iwamaru
11/19
Hikosaka Naoto 9dan
Iwamaru Taira 6dan Iwamaru
10/8
Ishii Kunio 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Hane Yasumasa 9dan Nakamura
10/8
Muramatsu
10/29
Nakamura Shinya 9dan
Muramatsu Hiroki 5dan Muramatsu
10/8
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Tsuruta Kazushi 3dan sandenkisan
9/24
Chiisagata
11/30
Yamada Kimio 9dan
Ogata Masaki 9dan Chiisagata
10/15
Goto Syungo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Wang Jing Yi 2dan Yutaka Nakano
11/5
Yutaka Nakano
12/7
Nakano Hironari 9dan
Ida Atsushi Judan Title Ida
11/9
Yanagisawa Satoshi 4dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

※ Lottery day: March 20, 2015

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C: 30 people → Qualifier A

Deficit is fair sex Go players

Qualifier CQualifier B
1 Yang Chia Jung 8dan Sakae Yang
4/16
Sakae Yang
5/21
Takanashi
6/25
Mitani
7/9
Ogoshi Ichiro 8dan
Kawai Shoji 5dan
Takanashi Seiken 8dan
Mitani Tetsuya 7dan
Qualifier CQualifier B
2 Kusunoki Teruko 7dan Aoki joy
4/23
Aoki joy
5/21
Nagahara
6/25
In willow
7/9
Aoki Kikuyo 8dan
Inaba Takahiro 2dan
Nagahara Yoshiaki 7dan
Ryu Si Hoon 9dan
Qualifier CQualifier B
3 Kanagawa Masaaki 7dan Sugimoto
4/30
Sugimoto
5/21
Soong
6/25
Soong
7/16
Sugimoto Akira 8dan
Kamimura Haruo 9dan
Song Kwang Bok 9dan
Kubo Hideo 6dan
Qualifier CQualifier B
4 Kikuchi Yoshio 5dan Hosaka
4/16
Hara
5/21
Akira Sato
6/18
Satoshi Mimura
7/9
Hosaka Mayu 3dan
Hara Sachiko 4dan
Sato Masaharu 9dan
Mimura Tomoyasu 9dan
Qualifier CQualifier B
5 Izawa Akino 4dan Outside willow
4/23
Outside willow
5/21
Outside willow
6/25
Outside willow
9/10
Sotoyanagi Sebun 1dan
Tamaki Shinobu 6dan
Taniguchi Toshinori 7dan
Uchida Shuhei 7dan
Qualifier CQualifier B
6 Inoue Kunio 8dan Inoue
4/23
Inoue
5/14
Tsuneishi
5/28
Tsuneishi
9/10
Shibusawa Machiko 1dan
Tominaga Takeshi 4dan
Tsuneishi Takashi 2dan
Takemiya Masaki 9dan
Qualifier CQualifier B
7 Cheng Ming Huang 9dan Seki
4/30
Doi
6/18
Tahara
7/2
Mitsuru Kato
7/23
Seki Tatsuya 2dan
Doi Makoto 8dan
Tahara Yasufumi 7dan
Kato Atsushi 9dan
Qualifier CQualifier B
8 Oki Keiji 7dan Big tree
4/16
Etsu Endo
5/14
Shin Suzuki
6/18
Akiyama
8/6
Takekiyo Isamu 4dan
Endo Yoshifumi 7dan
Suzuki Shinji 5dan
Akiyama Jiro 9dan
Qualifier CQualifier B
9 Chinen Kaori 4dan Chinen
4/16
Motoki
8/6
Motoki
8/24
Motoki
9/10
Mukai Chiaki 5dan
Motoki Katsuya 3dan
Hirata Tomoya 4dan
Otake Hideo honor Gosei Title
Qualifier CQualifier B
10 Konagai Masaru 8dan Tozawa
4/23
Tozawa
5/14
Suzuki Ayumi
7/30
daifuchiko
10/1
Tozawa Akinobu 9dan
Hagiwara Mutsumi 7dan
Suzuki Ayumi 6dan
Obuchi Kotaro 4dan
Qualifier CQualifier B
11 Kanai Tenpei 5dan Arimura
4/30
Arimura
5/21
Tamai
7/2
Tamai
8/6
Arimura Hiroshi 8dan
Koyama Hideo 5dan
Tamai Shin 4dan
Yang Chia Yuan 9dan
Qualifier CQualifier B
12 Sonoda Yasutaka 9dan Sonoda
4/16
Izumitani
5/21
Izumitani
6/25
Hikari Kobayashi
7/30
Syoji Kazuko 3dan
Izumitani Hideo 8dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Qualifier CQualifier B
13 Katsura Atsushi 5dan Akira Murakami
4/16
Hoshino
4/30
Hoshino
5/28
Hoshino
7/2
Murakami Akihide 3dan
Hoshino Masaki 9dan
Chino Tadahiko 9dan Chino
4/16
Chino
5/7
Kaneko Maki 1dan
Kurotaki Masanori 7dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
Qualifier CQualifier B
14 Mannami Nao 3dan Mitsunaga
4/16
Kanazawa
5/14
Green leaves
7/23
Awaji
8/27
Mitsunaga Junzo 6dan
Kanazawa Hideo 7dan
Kato Tomoko 6dan Tomohiro Kato
5/28
Green leaves
6/25
Makihata Taeko 4dan
Aoba Kaori 4dan
Awaji Syuzo 9dan
Qualifier CQualifier B
15 Kobayashi Izumi 6dan Izumi Kobayashi
4/16
Izumi Kobayashi
5/7
Ogaki
6/4
Pan good
6/25
Fukui Masaaki 9dan
Inoue Hatsue 2dan
Kojima Takaho 9dan Ogaki
4/16
Ogaki
5/7
Ogaki Yusaku 9dan
Okada Yumiko 6dan
Pan Shan Chi 8dan
Qualifier CQualifier B
16 Nakajima Mieko 2dan Nakajima
4/16
Shu Nakamura
5/14
Hole
7/2
Hole
7/16
Sinkai Hiroko 5dan
Nakamura Hidehito 9dan
Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
5/28
Hole
6/18
Fujimura Yosuke 2dan
Ko Reibun 7dan
Mizuma Toshifumi 7dan
Qualifier CQualifier B
17 Hoshiai Shiho 1dan Fujisawa
6/1
Fujisawa
7/23
Fujisawa
8/6
Crane mountain
8/27
Fujisawa Rina 2dan
Kogawa Konyu 2dan
Nakamura Kuniko 2dan Omori
4/16
Omori
5/7
Omori Yasushi 8dan
Sato Fumitoshi 5dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Qualifier CQualifier B
18 Huang Meng Cheng 9dan Aragaki
4/23
Ando
5/7
Ando
5/28
Yu Ito
7/9
Aragaki Takeshi 9dan
Ando Kazushige 4dan
Kono Yukio 5dan Tadashi Kawano
4/16
Matsubara
5/7
Shimosaka Miori 2dan
Matsubara Taisei 6dan
Ito Masashi 3dan
Qualifier CQualifier B
19 Kuo Chyo Ching 6dan kushiroji
4/16
kushiroji
5/21
kushiroji
7/9
Takashi Kawano
7/23
Kenmochi Jo 8dan
Morita Michihiro 9dan
Sugiuchi Kazuko 8dan Sugiuchi Kotobuki
5/21
chozui
6/11
Kanno Masashi 6dan
Chang Ruei Jie 1dan
Kono Takashi 8dan
Qualifier CQualifier B
20 Kono Mitsuki 8dan Kawano light
4/23
Kawano light
5/21
Kawano light
8/13
Terayama
9/24
Yamamoto Masato 7dan
Nakazawa Ayako 5dan
Kawai Tetsuyuki 5dan Sakae, Oyama
5/21
Sakae, Oyama
7/9
Koyama Terumi 6dan
M.Redmond 9dan
Terayama Rei 4dan
Qualifier CQualifier B
21 Onda Yasuhiko 8dan Onda
4/16
Sho Takagi
5/14
Bear
6/25
Forest Han
9/10
Hiramoto Yasei 6dan
Takagi Syoichi 9dan
Shiung Feng 6dan Bear
4/16
Bear
5/14
Komatsu Hideko 4dan
Takamizawa Tadao 6dan
Lin Han Chieh 7dan
Qualifier CQualifier B
22 Muramatsu Ryuichi 8dan Kudo
5/7
Yamada
7/30
Resurrection
8/31
Nishimura
9/24
Kudo Norio 9dan
Yamada Shinji 6dan
Su Yaoguo 9dan Resurrection
4/30
Resurrection
6/18
Tsurumaru Keichi 7dan
Hagiya Kazuhiro 6dan
Nishimura Keiji 8dan
Qualifier CQualifier B
23 Kibe Natsuki 1dan Kibe
5/14
Kibe
6/4
Kibe
6/18
chikun
10/22
Koyama Ryugo 6dan
Kin En 4dan
Takabayashi Takuji 6dan Taku Takabayashi
4/16
Taku Takabayashi
5/7
Izumitani Masanori 7dan
Osawa Narumi 4dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
Qualifier CQualifier B
24 Ishikura Noboru 9dan Ishikura
4/30
Ishikura
5/21
Tadashi Sugiuchi
6/18
choho
7/2
Yashiro Kumiko 6dan
Ueda Takashi 4dan
Sugiuchi Masao 9dan Tadashi Sugiuchi
4/23
Tadashi Sugiuchi
5/14
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Kobayashi Kenji 7dan
Chang Li Yu 8dan
Qualifier CQualifier B
25 Kato Keiko 6dan Ryu Miyazaki
4/23
Okuda
5/21
Okuda
6/11
Okuda
7/9
Miyazaki Ryutaro 7dan
Okuda Aya 3dan
Sanno Hirotaka 9dan Three ancient kings in China
4/16
Three ancient kings in China
5/7
Kanda Ei 9dan
Koda Akiko 3dan
Kurotaki Masaki 6dan
Qualifier CQualifier B
26 Shibano Toramaru 1dan Shibano
4/30
Shibano
7/16
Shibano
9/3
Shibano
10/1
Komatsu Fujio 8dan
Furusho Katsuko 2dan
Shiraishi Yuichi 6dan Shiroishi
5/28
Shiroishi
6/25
Mimura Kaori 2dan
Miyazawa Goro 9dan
Wang Li Chen 9dan
Qualifier CQualifier B
27 Maeda Ryoji 7dan Suzuki Italy
4/16
Suzuki Italy
5/7
Takemiya positive
8/6
Kanazawa Makoto
9/24
Suzuki Isao 7dan
Sakai Maki 8dan
Takemiya Yoko 5dan Takemiya positive
5/7
Takemiya positive
6/25
Kanno Naomi 3dan
Nakayama Kaoru 3dan
Kanazawa Makoto 7dan
Qualifier CQualifier B
28 Oya Koichi 9dan Oya
5/7
Oya
5/28
Oya
8/27
Oya
9/24
Ogawa Tomoko 6dan
Ono Nobuyuki 7dan
Yoshihara Yukari 6dan Yoshiwara
4/23
Daiba
6/4
Kazama Jun 2dan
Oba Junya 7dan
Hsieh Yi Min 6dan
Qualifier CQualifier B
29 Aoki Shinichi 9dan aomoku*
4/23
Koya
5/14
Kasai
6/11
Taku Ohashi
7/2
Ezura Yuichi 8dan
Takano Hideki 7dan
Nagashima Kozue 2dan Kasai
4/16
Kasai
5/14
Kasai Koji 7dan
Shimoji Gensho 7dan The groundwork
4/23
Ishigure Ikuro 9dan
Ohashi Hirofumi 6dan
Qualifier CQualifier B
30 Takahashi Hideo 7dan Shu Takahashi
4/23
Shu Takahashi
5/14
Adachi
6/4
Fujisawa one
6/18
Tanimiya Ayako 2dan
Nobuta Shigehito 6dan
Kuwabara Yoko 6dan Adachi
4/30
Adachi
5/21
Adachi Toshimasa 3dan
Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
4/23
Wang Wei Jen 5dan
Fujisawa Kazunari 8dan

Kansai, the central part: 12 people → Qualifier A

Deficit is fair sex Go players

Qualifier CQualifier B
1 Matsumoto Nayoko 2dan Shigeno
4/23
Shigeno
6/25
homatsu
7/9
Takei
7/30
Shigeno Yuki 2dan
Bian Wenkai 1dan *
5/21
Baba Shigeru 9dan
Minematsu Masaki 6dan
Takei Takashi 7dan
Qualifier CQualifier B
2 Kori Toshio 9dan County
4/23
County
5/14
County
7/23
Ida
9/3
Takagi Junpei 2dan
Komatsu Daiki 2dan Komatsu University
4/23
Tajima Shingo 6dan
Kitano Ryo 7dan
Ida Atsushi 8dan
Qualifier CQualifier B
3 Takeda Yoshinori 2dan kinken
4/23
kinken
5/28
Tsuruta
6/11
Tsuruta
7/9
Kim Hyun Jung 4dan
Asano Yasuko 2dan Asano
4/30
Takamure Tetsuro 4dan
Tsuruta Kazushi 3dan
Shimojima Yohei 8dan
Qualifier CQualifier B
4 Furuta Naoyoshi 4dan Enda positive
4/16
Among arrows
5/7
Among arrows
5/28
Iwamaru
6/25
Enda Yoichi 7dan
Yanaka Katsunori 8dan Among arrows
4/23
Tanemura Sayuri 2dan
Kato Yukio 6dan
Iwamaru Taira 6dan
Qualifier CQualifier B
5 Inagaki Yo 4dan Okumura Yasushi
5/7
Takeshi Osawa
7/2
King view
8/6
King view
9/17
Okumura Yasushi 7dan
Nakao Jungo 8dan Takeshi Osawa
5/14
Osawa Kenro 2dan
Wang Jing Yi 2dan
Sakamoto Yasuo 5dan
Qualifier CQualifier B
6 Ueki Yoshio 8dan Takabayashi
4/16
endenshu
6/25
Muramatsu
Large
7/23
Muramatsu University
9/17
Takabayashi Masahiro 7dan
Enda Hideki 9dan endenshu
4/16
Kirimoto Kazuo 4dan
Muramatsu Hiroki 5dan
Miyagawa Fumihiko 7dan
Qualifier CQualifier B
7 Yoshioka Kaoru 8dan Mutsuura
5/7
Mutsuura
7/16
Mutsuura
8/6
Mutsuura
8/27
Mutsuura Yuta 1dan
Akedo Kazumi 6dan Yo Ito
4/30
Ito Yoji 9dan
Yamamori Tadanao 6dan
Ishida Atsushi 9dan
Qualifier CQualifier B
8 Okumura Hideo 8dan Suguru Okumura
4/30
Nakane
5/21
Nakane
7/16
Nakane
8/27
Katayama Yasuo 8dan
Nakane Naoyuki 8dan
Shida Tatsuya 7dan
Tsukuda Akiko 5dan
Qualifier CQualifier B
9 Kitani Toshimi 2dan Masaru Yamamoto
5/14
Sano
7/2
Sasaki
*
7/30
Yasushi Hane
9/3
Yamamoto Kentaro 5dan
Sano Takatsugu 7dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan Sasaki Tsuyoshi
4/16
Sasaki
*
5/21
Yamada Wakio 7dan
Tanaka Chieko 4dan
Hane Yasumasa 9dan
Qualifier CQualifier B
10 Oda Teppei 2dan Mulberry book
4/16
Mulberry book
5/7
Mulberry book
5/28
Mulberry book
6/11
Kuwamoto Shinpei 6dan
Sasaka Shiro 8dan
Yamada Shiho 7dan Yamada solstice
4/16
Yamada solstice
4/30
Mito Yukari 3dan
Otani Naoki 1dan
Takahashi Masumi 2dan
Qualifier CQualifier B
11 Kamiji Hiroki 2dan Chiisagata
4/23
Chiisagata
5/28
Chiisagata
6/25
Chiisagata
7/30
Ogata Masaki 9dan
Horita Seiji 5dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Kikuchi
4/23
Kumamoto
5/28
Kikuchi Masatoshi 2dan
Kumamoto Syusei 3dan
Kawada Kohei 6dan
Qualifier CQualifier B
12 Miyamoto Chiharu 1dan Yanagawa
4/23
Yanagawa
5/28
Sakaguchi
6/18
Matsuoka
7/23
Yanagawa Hiromasa 7dan
Araki Issei 6dan
Furuya Masao 4dan Shin Tanaka
4/23
Sakaguchi
5/21
Tanaka Nobuyuki 2dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
4/30
Kikkawa Hajime 2dan
Matsuoka Hideki 9dan