Ryusei Tournament

The 27th Ryusei Tournament

Pro Tournaments name Ryusei Tournament
Sponsorship Go shogi channel, The Nihon Ki-in
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Kiin
The championship prize money 6 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form After tie by 96, it is tie by 16
The time limit There is no at the time limit
Countdown For one move 30 seconds, it is ten times of consideration time of one minute
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule First half year championship decision tournament advance person, titleholder, fair sex titleholder
The foundation year 1990

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From the start countdown (but ten times of consideration time is given by unit in total for one minute) of 30 seconds

※ Lottery day July 18, 2017

Deficit is fair sex Go players

A block
Go players nameshosuu
Shibano Toramaru Ryusei Tournament
Matsumoto Takehisa 7dan
Suzuki Shinji 7dan
Oya Koichi 9dan
Imamura Toshiya 9dan
Iguchi Toyohide 8dan
Takanashi Seiken 8dan
Shuto Shun 7dan
Oba Junya 7dan 0
Obuchi Kotaro 4dan 0
Tsuruta Kazushi 4dan 3
Nyu Eiko 1dan 0
B block
Go players nameshosuu
Yo Seiki 7dan
Sakai Hideyuki 8dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Yasuda Yasutoshi 9dan
Yukawa Mitsuhisa 9dan
Kono Rin 9dan
Kanazawa Hideo 8dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Lee Yi Hsiu 7dan 0
Adachi Toshimasa 4dan 0
Hsu Chia Yuan 4dan 3
Shibano Ryunosuke 1dan 0
C block
Go players nameshosuu
Iyama Yuta Kisei Title
Chang Li Yu 8dan
Cho Chi Hun honor Meijin Title
Hikosaka Naoto 9dan
Onda Yasuhiko 9dan
Su Yaoguo 9dan
Rin Tzu Yuan 8dan
Takei Takashi 7dan
Uchida Shuhei 7dan 0
Ito Masashi 4dan 0
Yao Zhi Teng 4dan 3
Shun Kuwabara 1dan 0
D block
Go players nameshosuu
Takao Shinji Meijin Title
Yamada Takuji 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
Kiyonari Tetsuya 9dan
Imamura Yoshiaki 9dan
Akiyama Jiro 9dan
Kim Soo Joon 8dan
Kubo Hideo 7dan
Kanazawa Makoto 7dan 1
Tajiri Yuto 4dan 1
Hon Seisen 3dan 1
Hirose Yuichi 1dan 0
E block
Go players nameshosuu
Terayama Rei 4dan
Mimura Tomoyasu 9dan
Wang Li Chen 9dan
Sonoda Yasutaka 9dan
Morita Michihiro 9dan
Nakamura Shinya 9dan
Seto Taiki 8dan
Kuwamoto Shinpei 7dan
Takemiya Yoko 6dan
Horimoto Mitsunari 4dan 0
Fujisawa Rina Women's Honinbo Title 2
Oomote Takuto 1dan 0
F block
Go players nameshosuu
Onishi Ryuhei 2dan
Chang Hsu 9dan
Hane Naoki 9dan
Awaji Syuzo 9dan
Satoshi Yuki 9dan
Yamada Kimio 9dan
Huang Yih Tzuu 8dan
Yamamoto Masato 7dan
Tajima Shingo 6dan
Sun Zhe 5dan 1
Kazama Jun 3dan 0
Yoshihiro Koike 2dan 1
G block
Go players nameshosuu
Wang Ming Wan 9dan
Mutsuura Yuta 3dan
Yamashita Keigo 9dan
Kudo Norio 9dan
Hoshino Masaki 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
Murakawa Daisuke 8dan
Nagahara Yoshiaki 7dan
Hsieh Yi Min Women's Kisei Title
Mukai Chiaki 5dan 0
Tanaka Nobuyuki 3dan 0
Otani Naoki 2dan 2
H block
Go players nameshosuu
Shida Tatsuya 7dan
Ichiriki Ryo 7dan
Takemiya Masaki 9dan
Cho Sun Jin 9dan
Nakano Hironari 9dan
Matsuoka Hideki 9dan
Ida Atsushi 8dan
Motoki Katsuya 8dan
Shiraishi Yuichi 6dan
Fujita Akihiko 6dan 1
U Boi 3dan 0
Kikkawa Hajime 2dan 1

Qualifier A B

  • Time limit one hour
  • We use countdown, countdown clock from five minutes ago

Lottery day: May 19, 2017

※ As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

Nihon Ki-in Headquarter

FrameQualifier BQualifier A
1 Fujita Akihiko 6dan Fuji field
6/12
Fuji field
6/12
Fuji field
6/26
Furusho Katsuko 2dan
Shimoji Gensho 7dan
Fujimura Yosuke 3dan
FrameQualifier BQualifier A
2 Suzuki Isao 7dan Suzuki Italy
6/12
Hashimoto
6/12
Kobayashi
Light
7/10
Nagashima Kozue 2dan
Hashimoto Yujiro 9dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier BQualifier A
3 Taniguchi Toshinori 7dan sumomo*
6/12
sumomo*
6/12
sumomo*
6/26
Lee Yi Hsiu 7dan
Kono Yukio 5dan
Numadate Sakiya 5dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Tamai Shin 4dan Sonoda
6/12
Sonoda
6/12
Sonoda
6/26
Sonoda Yasutaka 9dan
Kamimura Haruo 9dan
Yokotsuka Riki 2dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Kaneko Maki 1dan Omori
6/12
Kanazawa
6/12
Kanazawa
6/26
Omori Yasushi 8dan
Kanazawa Hideo 8dan
Kobayashi Satoru 9dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Hagiwara Mutsumi 7dan Hagiwara
6/12
Hagiwara
6/12
Kubo
6/26
Chino Tadahiko 9dan
Tsurumaru Keichi 7dan
Kubo Hideo 7dan
FrameQualifier BQualifier A
7 Kato Atsushi 9dan chozui
6/12
Ogaki
6/12
Grandchild
6/26
Chang Ruei Jie 2dan
Ogaki Yusaku 9dan
Sun Zhe 5dan
FrameQualifier BQualifier A
8 Mizokami Tomochika 9dan Mizoe
6/12
Three ancient kings in China
6/12

6/26
Kawai Shoji 5dan
Sanno Hirotaka 9dan
Hsu Chia Yuan 4dan
FrameQualifier BQualifier A
9 Mizuma Toshifumi 7dan Redmond
6/12
桒hara
6/12
桒hara
6/26
M.Redmond 9dan
Shun Kuwabara 1dan
Suzuki Ayumi 7dan
FrameQualifier BQualifier A
10 Takahashi Hideo 7dan Kojima
6/12
Komatsu
wisteria
6/12
Vast deep water
ko
6/26
Kojima Takaho 9dan
Komatsu Fujio 8dan
Obuchi Kotaro 4dan
FrameQualifier BQualifier A
11 Sinkai Hiroko 5dan Tsuneishi
6/12
Mochizuki
6/12
Awaji
6/26
Tsuneishi Takashi 3dan
Mochizuki Kenichi 7dan
Awaji Syuzo 9dan
FrameQualifier BQualifier A
12 Asami Ueno 1dan Kaoru Koike
6/12

Koike
ho
6/12
Koike
ho
6/26
Yoshihiro Koike 2dan
Nakazawa Ayako 5dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
FrameQualifier BQualifier A
13 Kikuchi Yoshio 5dan Mukai
6/12
Mukai
6/12
Mukai
7/3
Mukai Chiaki 5dan
Kuo Chyo Ching 6dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier BQualifier A
14 Anzai Nobuaki 7dan Anzai
6/12
Anzai
6/12
Akiyama
7/3
Koyama Hideo 5dan
Arimura Hiroshi 8dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier BQualifier A
15 Soil ridge Nobuyuki flax Soil ridge
6/12
Soil ridge
6/12
Takanashi
7/3
Yashiro Kumiko 6dan
Kasai Koji 7dan
Takanashi Seiken 8dan
FrameQualifier BQualifier A
16 Izumitani Hideo 8dan Suguru Izumitani
6/12

Soong
6/12
Otake
7/3
Kanno Naomi 3dan
Song Kwang Bok 9dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameQualifier BQualifier A
17 Okuda Aya 3dan Susumu Yamada
6/12
Sakai
6/12
Yasuda
7/3
Yamada Shinji 6dan
Sakai Maki 8dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
18 Kurotaki Masanori 8dan Ken Kurotaki
6/12
Miyazawa
6/12
Forest child
7/3
Aoba Kaori 5dan
Miyazawa Goro 9dan
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameQualifier BQualifier A
19 Ezura Yuichi 8dan komen
6/12
Yamamoto
6/12
Yamamoto
7/3
Cheng Ming Huang 9dan
Yamamoto Masato 7dan
Pan Shan Chi 8dan
FrameQualifier BQualifier A
20 Yamashiro Hiroshi 9dan Yamashiro
6/12
Crane mountain
6/12
Crane mountain
7/3
Fukui Masaaki 9dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Ko Reibun 7dan
FrameQualifier BQualifier A
21 Kataoka Satoshi 9dan Kataoka
6/12
Kataoka
6/12
Adachi
7/3
Ueda Takashi 4dan
Makihata Taeko 4dan
Adachi Toshimasa 4dan
FrameQualifier BQualifier A
22 Okada Yumiko 6dan Takeuchi
6/12
Aoki
Joy
6/12
Cho good
7/3
Takeuchi Kousuke 3dan
Aoki Kikuyo 8dan
Cho Sun Jin 9dan
FrameQualifier BQualifier A
23 Sotoyanagi Sebun 2dan Bear
6/19
Bear
6/19
Willow
7/3
Shiung Feng 6dan
Sugiuchi Kazuko 8dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier BQualifier A
24 Iguchi Toyohide 8dan Iguchi
6/12
Iguchi
6/12
Iguchi
7/10
Konagai Masaru 8dan
Nishimura Keiji 8dan
Takekiyo Isamu 4dan
FrameQualifier BQualifier A
25 Mannami Nao 3dan torumanen
6/12
Aragaki
6/12
kinshu
7/10
A.torumanen 1dan
Aragaki Takeshi 9dan
Kim Soo Joon 8dan
FrameQualifier BQualifier A
26 Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
6/12
Sakai Takeshi
6/12
Hirose
7/10
Oki Keiji 7dan
Hoshiai Shiho 1dan
Hirose Yuichi 1dan
FrameQualifier BQualifier A
27 Yao Zhi Teng 4dan *chi
6/19
*chi
6/19
*chi
7/10
Onishi Kenya 3dan
Kato Keiko 6dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameQualifier BQualifier A
28 Sugimoto Akira 8dan Sugimoto
6/19
Sugimoto
6/19
Onda
7/10
Murakami Akihide 3dan
Tanimiya Ayako 2dan
Onda Yasuhiko 9dan
FrameQualifier BQualifier A
29 Hiramoto Yasei 6dan Hiramoto
6/19
Hiramoto
6/19
Kudo
7/10
Sato Fumitoshi 5dan
Koda Akiko 3dan
Kudo Norio 9dan
FrameQualifier BQualifier A
30 Sato Masaharu 9dan Fujisawa
6/19
dai**
6/19
Morita
7/10
Fujisawa Kazunari 8dan
Osawa Narumi 4dan
Morita Michihiro 9dan
FrameQualifier BQualifier A
31 Tominaga Takeshi 4dan Large table
6/19
Large table
6/19
Large table
7/10
Oomote Takuto 1dan
Tozawa Akinobu 9dan
Hirata Tomoya 7dan
FrameQualifier BQualifier A
32 Ono Nobuyuki 7dan Ono
6/19
Akira Sugano
6/19
Kanazawa
7/10
Takabayashi Takuji 6dan
Kanno Masashi 6dan
Kanazawa Makoto 7dan
FrameQualifier BQualifier A
33 Nakaonoda Tomomi 9dan Hosaka
6/19
o*
6/19
o*
7/10
Hosaka Mayu 3dan
Huang Meng Cheng 9dan
Huang Yih Tzuu 8dan
FrameQualifier BQualifier A
34 Ishigure Ikuro 9dan Forest Sea
6/19
Forest Sea
6/19
Kazama
7/10
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Inoue Kunio 8dan
Kazama Jun 3dan
FrameQualifier BQualifier A
35 Ishida Shuho (24th Honinbo) Yang source
6/19
Resurrection
6/19
Resurrection
7/10
Yang Chia Yuan 9dan
Su Yaoguo 9dan
Kenmochi Jo 8dan
FrameQualifier BQualifier A
36 Shibano Ryunosuke 1dan Ryu Shibano
6/19
Shibano
Dragon
6/19
Shibano
Dragon
7/10
Koyama Terumi 6dan
Shibusawa Machiko 1dan
Seki Tatsuya 3dan
FrameQualifier BQualifier A
37 Komatsu Hideki 9dan Small pine tree
6/19
Sakae Yang
6/19
Hoshino
7/10
Kin En 4dan
Yang Chia Jung 8dan
Hoshino Masaki 9dan
FrameQualifier BQualifier A
38 Nakamura Hidehito 9dan Shu Nakamura
6/19
Shu Nakamura
6/19
Royal
7/10
Hagiya Kazuhiro 6dan
Nakayama Kaoru 3dan
Wang Li Chen 9dan
FrameQualifier BQualifier A
39 Maeda Ryoji 7dan Yoshiwara
6/26
Miyazaki
6/26
Horimoto
7/10
Yoshihara Yukari 6dan
Miyazaki Ryutaro 7dan
Horimoto Mitsunari 4dan
FrameQualifier BQualifier A
40 Seki Koutarou 1dan Seki
6/26
Takemiya
Plus
6/26
Takemiya
Plus
7/10
Izumitani Masanori 7dan
Takemiya Masaki 9dan
Endo Yoshifumi 7dan
FrameQualifier BQualifier A
41 Kobayashi Izumi 6dan Izumi Kobayashi
6/26
Inaba
6/26
Shuto
7/10
Ando Kazushige 5dan
Inaba Takahiro 3dan
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier BQualifier A
42 Kurotaki Masaki 6dan Kurotaki tree
6/19
Kawano
ki
6/19
Motoki
7/17
Mitsunaga Junzo 6dan
Kono Takashi 8dan
Motoki Katsuya 8dan
FrameQualifier BQualifier A
43 Tamaki Shinobu 7dan Ken Kobayashi
6/19
Kanekawa
6/19
Takemiya
Positive
7/17
Kobayashi Kenji 7dan
Kanagawa Masaaki 7dan
Takemiya Yoko 6dan
FrameQualifier BQualifier A
44 Tahara Yasufumi 7dan Shiroishi
6/19
Shiroishi
6/19
Shiroishi
7/17
Shiraishi Yuichi 6dan
Nobuta Shigehito 6dan
Koyama Kuya 3dan
FrameQualifier BQualifier A
45 Matsubara Taisei 6dan Matsubara
6/19
Daiba
6/19
Daiba
7/17
Kuwabara Yoko 6dan
Oba Junya 7dan
Ohashi Hirofumi 6dan
FrameQualifier BQualifier A
46 Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
6/19
Katsura
6/19
Uchida
7/17
Moro Arisa 1dan
Katsura Atsushi 5dan
Uchida Shuhei 7dan
FrameQualifier BQualifier A
47 Muramatsu Ryuichi 8dan Tatsu Muramatsu
6/19
Yu Ito
6/19
Ito
A
7/17
Komatsu Hideko 4dan
Ito Masashi 4dan
Takagi Syoichi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
48 Kanda Ei 9dan Chinen
6/26
Chinen
6/26
Yamashita
7/17
Chinen Kaori 6dan
Izawa Akino 4dan
Yamashita Keigo 9dan
FrameQualifier BQualifier A
49 Kato Tomoko 6dan Sign
6/26
Kawano
*
7/17
Cho Chien 2dan
Kono Rin 9dan
FrameQualifier BQualifier A
50 Cho Chi Hun honor Meijin Title *chi
6/19
*chi
7/17
Aoki Shinichi 9dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier BQualifier A
51 Nagahara Yoshiaki 7dan Nagahara
6/19
Nagahara
7/10
Wang Wei Jen 5dan
Yoda Norimoto 9dan
FrameQualifier BQualifier A
52 Tajiri Yuto 4dan Tajiri
6/19
Tajiri
7/10
Mimura Kaori 3dan
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
6/19
Doi Makoto 8dan
FrameQualifier BQualifier A
53 Kibe Natsuki 2dan Oya
6/19
Oya
7/17
Oya Koichi 9dan
Syoji Kazuko 3dan Nakajima
6/19
Nakajima Mieko 2dan

Nihon Ki-in Chubu Office

FrameQualifier BQualifier A
1 Nakane Naoyuki 9dan Nyu
6/19
Nyu
6/19
Nyu
7/10
Nyu Eiko 1dan
Hane Yasumasa 9dan Hane
6/19
Nakao Jungo 8dan
Wang Jing Yi 3dan
FrameQualifier BQualifier A
2 Matsumoto Nayoko 2dan Inagaki
6/12
Yamamori
6/12
Ida
7/10
Inagaki Yo 5dan
Yamamori Tadanao 6dan Yamamori
6/12
Asano Yasuko 2dan
Ida Atsushi 8dan
FrameQualifier BQualifier A
3 Yanagisawa Satoshi 5dan Yanagisawa
6/12
Yanagisawa
6/12
Nakano
7/10
Takeda Yoshinori 2dan
Katayama Yasuo 8dan Yoshioka
6/12
Yoshioka Kaoru 8dan
Nakano Hironari 9dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Nishioka Masao 1dan Nishioka
6/12
Kumamoto
6/12
Hikosaka
7/10
Kato Yukio 6dan
Okumura Yasushi 7dan Kumamoto
6/12
Kumamoto Syusei 3dan
Hikosaka Naoto 9dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Imamura Yoshiaki 9dan Imamura good
6/12
Imamura
Good
6/12
Imamura
Good
7/10
Ito Yoji 9dan
Kawada Kohei 6dan Kawada
6/12
Takahashi Masumi 3dan
Otake Yu 1dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Akedo Kazumi 7dan Hiroe
6/19
Matsuoka
6/19
Matsuoka
7/10
Hiroe Hiroyuki 9dan
Shimojima Yohei 8dan Matsuoka
6/19
Matsuoka Hideki 9dan
Bian Wenkai 2dan
FrameQualifier BQualifier A
7 Shinoda Mitsuaki 7dan kinken
6/19
kinken
6/19
Tsuruta
7/17
Kim Hyun Jung 4dan
Takamure Tetsuro 4dan Kochi
6/19
Kamiji Hiroki 2dan
Tsuruta Kazushi 4dan
FrameQualifier BQualifier A
8 Osawa Kenro 3dan Takeshi Osawa
6/19
Chiisagata
6/19
Hane
choku
7/10
Miyagawa Fumihiko 8dan
Ogata Masaki 9dan Chiisagata
6/19
Horita Seiji 5dan Takeshi Ito
6/12
Ito Kenryo 1dan
Hane Naoki 9dan

Nihon Ki-in Kansai Office

FrameQualifier BQualifier A
1 Ishii Kunio 9dan Kuni Ishii
6/12
Takei
6/12
Takei
7/3
Takei
7/3
Kirimoto Kazuo 4dan
Takei Takashi 7dan
Yamada Shiho 7dan Takashi Sakai
6/12
Takashi Sakai
6/12
Sakai Takashi 1dan
Sano Takatsugu 7dan
Yanaka Katsunori 8dan
FrameQualifier BQualifier A
2 Takagi Junpei 2dan Torii
6/12
Torii
6/12
Tanaka
7/10
Tanaka
7/10
Torii Yuta 1dan
Yamada Wakio 7dan
Furuya Masao 4dan Goto
6/12
Tanaka
6/12
Goto Syungo 9dan
Tanaka Nobuyuki 3dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
3 Tsukuda Akiko 5dan Tsukuda
6/5
Tsukuda
6/5
Yoshikawa
7/10
Yoshikawa
7/10
Miyamoto Chiharu 1dan
Araki Issei 6dan
Kitani Toshimi 2dan Iwamaru
6/5
Yoshikawa
6/5
Iwamaru Taira 6dan
Kikkawa Hajime 2dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Yanagawa Hiromasa 7dan Udani
6/12
Udani
6/12
Udani
6/26
Otani
choku
6/26
Utani Syunta 1dan
Kitano Ryo 8dan
Mito Yukari 3dan Mito
6/5
Komatsu
Large
6/5
Tanaka Chieko 4dan
Komatsu Daiki 2dan
Otani Naoki 2dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Kori Toshio 9dan County
6/5
Tajima
6/5
Tajima
7/3
Tajima
7/3
Minematsu Masaki 6dan
Tajima Shingo 6dan
Takabayashi Masahiro 7dan Tanemura
6/5
Muramatsu University
6/5
Tanemura Sayuri 2dan
Muramatsu Hiroki 6dan
Enda Hideki 9dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Sasaka Shiro 8dan Sazaka
6/12
Sazaka
6/12
Ohashi
nari
6/26
Yamada
kisan
6/26
Sasaki Tsuyoshi 6dan
shoryu*haku flax shoryu
6/12
Oda Teppei 2dan
Enda Yoichi 7dan Enda positive
6/12
Ohashi
nari
6/12
Furuta Naoyoshi 4dan
Ohashi Naruya 7dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier A
7 Nakamura Shinya 9dan Nakamura
7/10
Sakamoto Yasuo 5dan
FrameQualifier A
8 Kuwamoto Shinpei 7dan Mulberry book
7/10
Yamamoto Kentaro 5dan

The 26th Ryusei Tournament

Pro Tournaments name Ryusei Tournament
Sponsorship Go shogi channel, The Nihon Ki-in
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Kiin
The championship prize money 6 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form After tie by 96, it is tie by 16
The time limit There is no at the time limit
Countdown For one move 30 seconds, it is ten times of consideration time of one minute
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule First half year championship decision tournament advance person, titleholder, fair sex titleholder
The foundation year 1990
The 26th championship Shibano Toramaru

※ Title, grade are things at the time of lottery

Championship decision tie

  • Getting out six each other point having the first turns total half Komi
  • It is countdown of 30 seconds, ten times of consideration time but for one minute by unit in total from the start

※ Lottery day: April 4, 2017

Go players nameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Chang Li Yu 8dan Terayama
8/14
Terayama
9/4
yo
9/18
Shibano
9/25
Terayama Rei 4dan
Sakai Hideyuki 8dan Mutsuura
8/28
Mutsuura Yuta 3dan
Ichiriki Ryo Ryusei Tournament Ichiriki
8/21
yo
9/13
Suzuki Shinji 7dan
Yo Seiki 7dan yo
8/16
Matsumoto Takehisa 7dan
Mimura Tomoyasu 9dan Shibano
8/9
Shibano
9/11
Shibano
9/20
Shibano Toramaru 3dan
Takao Shinji Meijin Title Shida
8/30
Shida Tatsuya 7dan
Chang Hsu 9dan Onishi
8/7
Onishi
9/6
Onishi Ryuhei 2dan
Wang Ming Wan 9dan King
8/23
Yamada Takuji 8dan

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From the start countdown (but ten times of consideration time is given by unit in total for one minute) of 30 seconds

※ Lottery day July 12, 2016

Deficit is fair sex Go players

A block
Go players nameshosuu
Ichiriki Ryo Ryusei Tournament 1
Adachi Toshimasa 3dan 1
Kobayashi Koichi honor Kisei Title 1
Hikosaka Naoto 9dan 0
Yasuda Yasutoshi 9dan 0
Yanaka Katsunori 8dan 0
Kono Mitsuki 8dan 0
Shida Tatsuya 7dan 5
Kanazawa Makoto 7dan 0
Obuchi Kotaro 4dan 2
Numadate Sakiya 4dan 1
Otake Yu 1dan 0
B block
Go players nameshosuu
Iyama Yuta Kisei Title 0
Motoki Katsuya 7dan 0
Otake Hideo honor Gosei Title 0
Kiyonari Tetsuya 9dan 0
Imamura Toshiya 9dan 0
Takanashi Seiken 8dan 0
Rin Tzu Yuan 8dan 0
Uchida Shuhei 7dan 0
Yo Seiki 7dan 9
Terayama Rei 4dan 1
Sun Zhe 4dan 1
Hirose Yuichi 1dan 0
C block
Go players nameshosuu
Chang Li Yu 8dan 1
Murakawa Daisuke 8dan 1
Wang Li Chen 9dan 1
Sonoda Yuichi 9dan 0
Enda Hideki 9dan 0
Kenmochi Jo 8dan 0
Yamada Takuji 8dan 4
Mitani Tetsuya 7dan 1
Hirata Tomoya 7dan 1
Horimoto Mitsunari 4dan 0
Seki Tatsuya 3dan 0
Yokotsuka Riki 1dan 2
D block
Go players nameshosuu
Hsu Chia Yuan 4dan 0
Sakai Hideyuki 8dan 2
Hane Naoki 9dan 1
Awaji Syuzo 9dan 1
Ishida Atsushi 9dan 1
Onda Yasuhiko 8dan 0
Pan Shan Chi 8dan 0
Suzuki Ayumi 7dan 0
Kuwamoto Shinpei 6dan 0
Takekiyo Isamu 4dan 0
Tsuruta Kazushi 3dan 0
Onishi Ryuhei 2dan 6
E block
Go players nameshosuu
Takao Shinji Meijin Title 1
Kim Soo Joon 8dan 0
Yamashita Keigo 9dan 2
Sakaguchi Ryuzo 9dan 1
Morita Michihiro 9dan 0
Kono Rin 9dan 2
Seto Taiki 8dan 0
Lin Han Chieh 7dan 2
Kubo Hideo 6dan 0
Sakamoto Yasuo 5dan 0
Koyama Kuya 3dan 0
Shibano Toramaru 2dan 3
F block
Go players nameshosuu
Satoshi Yuki 9dan 0
Nakamura Shinya 9dan 0
Chang Hsu 9dan 3
Takagi Syoichi 9dan 0
Hoshino Masaki 9dan 0
Akiyama Jiro 9dan 3
Huang Yih Tzuu 8dan 0
Shuto Shun 7dan 0
Takemiya Yoko 6dan 0
Yamamoto Kentaro 5dan 0
Wang Jing Yi 2dan 0
Mutsuura Yuta 2dan 5
G block
Go players nameshosuu
Mimura Tomoyasu 9dan 1
Yamada Kimio 9dan 0
Yoda Norimoto 9dan 0
Kudo Norio 9dan 0
Nakano Hironari 9dan 0
Ryu Si Hoon 9dan 0
Endo Yoshifumi 7dan 0
Ko Reibun 7dan 0
Ohashi Hirofumi 6dan 0
Suzuki Shinji 6dan 9
Kazama Jun 2dan 0
Otani Naoki 2dan 1
H block
Go players nameshosuu
Ida Atsushi 8dan 0
Kobayashi Satoru 9dan 0
Wang Ming Wan 9dan 3
Cho Sun Jin 9dan 1
Arakaki Syun 9dan 0
Kurahashi Masayuki 9dan 0
Suzuki Yoshimichi 7dan 0
Matsumoto Takehisa 7dan 4
Ha Yoniru 6dan 0
Hsieh Yi Min Women's Honinbo Title 2
Bian Wenkai 2dan 1
Fujimura Yosuke 2dan 0

※Title movement Takao Shinji Meijin Title acquisition 11/3 after lottery

Qualifier A B

  • Getting out six each other point having the first turns total half Komi
  • We count down from five minutes ago for one hour in time limit (use of countdown clock)

Lottery day: May 12, 2016

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A B : 54 people → The main match

※ As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs
FrameQualifier BQualifier A
1 Kibe Natsuki 2dan Kibe
5/30
Sugimoto
mei
5/30
Kawano
Light
6/13
Osawa Narumi 4dan
Sugimoto Akira 8dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier BQualifier A
2 Tsuneishi Takashi 3dan Tsuneishi
5/30
Taniguchi
5/30
Fujimura
yo
6/13
Ono Nobuyuki 7dan
Taniguchi Toshinori 7dan
Fujimura Yosuke 2dan
FrameQualifier BQualifier A
3 Kojima Takaho 9dan Horimoto
5/30
Horimoto
5/30
Horimoto
6/20
Horimoto Mitsunari 4dan
Yang Chia Jung 8dan
Fujisawa Rina 3dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Sanno Hirotaka 9dan Three ancient kings in China
5/30
Aoki
*
5/30
Terayama
6/20
Kanno Naomi 3dan
Aoki Shinichi 9dan
Terayama Rei 4dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Izumitani Hideo 8dan Suguru Izumitani
5/30
Izumitani
ei
5/30
Yasuda
6/20
Nishimura Keiji 8dan
Kin En 4dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Kikuchi Yoshio 5dan Kanekawa
5/30
Kanekawa
5/30
takesei
6/27
Kanagawa Masaaki 7dan
Hoshiai Shiho 1dan
Takekiyo Isamu 4dan
FrameQualifier BQualifier A
7 Lin Hai Fong honor Tengen Title Forest Sea
5/30
Daiba
5/30
Matsumoto
6/27
Sato Masaharu 9dan
Oba Junya 7dan
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameQualifier BQualifier A
8 Ezura Yuichi 8dan Tamaki
5/30
Chinen
5/30
Suzuki
Praise
6/27
Tamaki Shinobu 7dan
Chinen Kaori 5dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
FrameQualifier BQualifier A
9 Tanimiya Ayako 2dan Kuo
5/30
Koda
5/30
Royal
6/27
Kuo Chyo Ching 6dan
Koda Akiko 3dan
Wang Li Chen 9dan
FrameQualifier BQualifier A
10 Katsura Atsushi 5dan Katsura Atsushi
5/30
Katsura Atsushi
5/30
Pan good
6/27
Kobayashi Kenji 7dan
Hara Sachiko 4dan
Pan Shan Chi 8dan
FrameQualifier BQualifier A
11 A, torumanen 1dan Big tree
5/30
kushiroji
5/30
kushiroji
6/27
Oki Keiji 7dan
Kenmochi Jo 8dan
Yao Zhi Teng 3dan
FrameQualifier BQualifier A
12 Yoshihara Yukari 6dan Mochizuki
5/30
Mochizuki
5/30
Yamada
*
6/27
Mochizuki Kenichi 7dan
Mizuma Toshifumi 7dan
Yamada Takuji 8dan
FrameQualifier BQualifier A
13 Izumitani Masanori 7dan Sei Izumitani
5/30
Okada
Is constipated
5/30
Awaji
7/4
Tozawa Akinobu 9dan
Okada Yumiko 6dan
Awaji Syuzo 9dan
FrameQualifier BQualifier A
14 Yamashita Keigo 9dan Yamashita
6/20
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier BQualifier A
15 Nobuta Shigehito 6dan Shinoda
6/6
Onda
6/6
Onda
6/20
Koyama Terumi 6dan
Onda Yasuhiko 8dan
Oya Koichi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
16 Okada Shinichiro 8dan Kanazawa
6/6
Kanazawa
6/6
Kanazawa
6/20
Kanazawa Makoto 7dan
Doi Makoto 8dan
Kono Takashi 8dan
FrameQualifier BQualifier A
17 Komatsu Hideko 4dan Tahara
6/6
Kudo
6/6
Kudo
6/27
Tahara Yasufumi 7dan
Kudo Norio 9dan
Miyazawa Goro 9dan
FrameQualifier BQualifier A
18 Yoda Norimoto 9dan Yoda
6/6
Yoda
6/6
Yoda
6/27
Shimosaka Miori 2dan
Mukai Chiaki 5dan
Ishikura Noboru 9dan
FrameQualifier BQualifier A
19 bookuhowa* flax Shu Takahashi
6/6
Takahashi
shu
6/6
Vast deep water
ko
6/27
Takahashi Hideo 7dan
Kanda Ei 9dan
Obuchi Kotaro 4dan
FrameQualifier BQualifier A
20 Hagiwara Mutsumi 7dan o*
6/6
o*
6/6
o*
6/27
Huang Yih Tzuu 8dan
Sinkai Hiroko 5dan
Fujita Akihiko 5dan
FrameQualifier BQualifier A
21 Syoji Kazuko 3dan Shu Koyama
6/6
Shu Koyama
6/6
Ohashi
*
6/27
Koyama Hideo 5dan
Murakami Akihide 3dan
Ohashi Hirofumi 6dan
FrameQualifier BQualifier A
22 Ito Masashi 4dan Hirose
6/6
Hirose
6/6
Hirose
6/27
Hirose Yuichi 1dan
Aoki Kikuyo 8dan
Kataoka Satoshi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
23 Hagiya Kazuhiro 6dan chozui
6/6
Hoshino
6/6
Hoshino
6/27
Chang Ruei Jie 2dan
Hoshino Masaki 9dan
Lee Yi Hsiu 7dan
FrameQualifier BQualifier A
24 Kurotaki Masanori 8dan Nakazawa
6/6
Nakazawa
6/6
Cho
7/4
Nakazawa Ayako 5dan
Yashiro Kumiko 6dan
Cho Sun Jin 9dan
FrameQualifier BQualifier A
25 Sonoda Yasutaka 9dan Hashimoto male
6/6
Koike
6/6
Mitani
7/4
Hashimoto Yujiro 9dan
Yoshihiro Koike 1dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier BQualifier A
26 Tajiri Yuto 4dan Tajiri
6/6
Takagi
saga
6/6
Takagi
saga
7/4
Takabayashi Takuji 6dan
Takagi Syoichi 9dan
Kurotaki Masaki 6dan
FrameQualifier BQualifier A
27 Kato Atsushi 9dan Mitsuru Kato
6/6
Kato
ju
6/6
Suzuki
shin
7/4
Su Yaoguo 9dan
Huang Meng Cheng 9dan
Suzuki Shinji 6dan
FrameQualifier BQualifier A
28 Kobayashi Chizu 5dan Iguchi
6/6
Numadate
6/6
Numadate
7/4
Iguchi Toyohide 8dan
Numadate Sakiya 4dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier BQualifier A
29 Koyama Ryugo 6dan Kei Kato
6/13
Kato
kei
6/13
Takemiya
Positive
6/27
Kato Keiko 6dan
Aragaki Takeshi 9dan
Takemiya Yoko 6dan
FrameQualifier BQualifier A
30 Yang Chia Yuan 9dan Yang source
6/13
Kubo
6/13
Kubo
6/27
Shimoji Gensho 7dan
Kubo Hideo 6dan
Ando Kazushige 5dan
FrameQualifier BQualifier A
31 Suzuki Ayumi 7dan Suzuki Ayumi
6/13
Suzuki
ho
6/13
Suzuki
ho
6/27
Takeuchi Kousuke 3dan
Nagashima Kozue 2dan
Ogaki Yusaku 9dan
FrameQualifier BQualifier A
32 Ishigure Ikuro 9dan Ishigure
6/13
Shibusawa
6/13
Takanashi
7/4
Shiraishi Yuichi 6dan
Shibusawa Machiko 1dan
Takanashi Seiken 8dan
FrameQualifier BQualifier A
33 Shibano Toramaru 2dan Shibano
6/13
Shibano
6/13
Shibano
7/4
Tamai Shin 4dan
Sakai Maki 8dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameQualifier BQualifier A
34 Kuwabara Yoko 6dan Kuwahara
6/13
Sugano
*
6/13
Akiyama
7/4
Shiung Feng 6dan
Kanno Masashi 6dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier BQualifier A
35 Hiramoto Yasei 6dan Hiramoto
6/13
Green leaves
6/13
Kazama
7/4
Cheng Ming Huang 9dan
Aoba Kaori 4dan
Kazama Jun 2dan
FrameQualifier BQualifier A
36 Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
6/13
Kanazawa
6/13
Grandchild
7/4
Sugiuchi Kazuko 8dan
Kanazawa Hideo 7dan
Sun Zhe 4dan
FrameQualifier BQualifier A
37 Suzuki Isao 7dan Nakaonoda
6/13
Small and medium size
Noda
6/13
King signature
7/4
Nakaonoda Tomomi 9dan
Fukui Masaaki 9dan
Wang Ming Wan 9dan
FrameQualifier BQualifier A
38 Kaneko Maki 1dan Ryu Miyazaki
6/13
Chang Hsu
6/13
Chang Hsu
7/11
Miyazaki Ryutaro 7dan
Chang Hsu 9dan
Yamamoto Masato 7dan
FrameQualifier BQualifier A
39 Ko Reibun 7dan Hole
6/13
Hole
6/13
Hole
7/11
Asami Ueno 1dan
Komatsu Fujio 8dan
Mitsunaga Junzo 6dan
FrameQualifier BQualifier A
40 Sugiuchi Masao 9dan Tadashi Sugiuchi
6/13
Sugiuchi
Miyabi
6/13
Kobayashi
Light
7/11
Izawa Akino 4dan
Mimura Kaori 3dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier BQualifier A
41 Takemiya Masaki 9dan Tadashi Takemiya
6/20
Takemiya
Plus
6/20
Shuto
7/4
Inoue Kunio 8dan
Kawai Shoji 5dan
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier BQualifier A
42 Endo Yoshifumi 7dan Endo
6/20
Endo
6/20
Endo
7/4
Nakajima Mieko 2dan
Tsurumaru Keichi 7dan
Song Kwang Bok 9dan
FrameQualifier BQualifier A
43 Komatsu Hideki 9dan Small pine tree
6/20
Komatsu
Tree
6/20
Morita
7/4
Okuda Aya 3dan
Cho Chien 2dan
Morita Michihiro 9dan
FrameQualifier BQualifier A
44 Muramatsu Ryuichi 8dan Chino
6/20
Chino
6/20
Hirata
7/4
Chino Tadahiko 9dan
Maeda Ryoji 7dan
Hirata Tomoya 7dan
FrameQualifier BQualifier A
45 Oomote Takuto 1dan Large table
6/20
Onishi
Dragon
6/20
Onishi
Dragon
7/11
Makihata Taeko 4dan
Onishi Ryuhei 1dan
Anzai Nobuaki 7dan
FrameQualifier BQualifier A
46 Nakamura Hidehito 9dan Shu Nakamura
6/20
Seki
6/20
Seki
7/11
Ueda Takashi 4dan
Seki Tatsuya 2dan
Onishi Kenya 2dan
FrameQualifier BQualifier A
47 Yamada Shinji 6dan Arimura
6/20
Uemura
6/20
Kawano
*
7/11
Arimura Hiroshi 8dan
Kamimura Haruo 9dan
Kono Rin 9dan
FrameQualifier BQualifier A
48 Omori Yasushi 8dan Konagai
6/20
Konagai
6/20
Otake
7/11
Konagai Masaru 8dan
Hosaka Mayu 3dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameQualifier BQualifier A
49 Matsubara Taisei 6dan Matsubara
6/20
Inaba
6/20
Yokotsuka
7/11
Wang Wei Jen 5dan
Inaba Takahiro 3dan
Yokotsuka Riki 1dan
FrameQualifier BQualifier A
50 Mannami Nao 3dan manha*
6/20
Limitless surf
*
6/20
Hill
The sky
7/11
Tominaga Takeshi 4dan
Kasai Koji 7dan
Koyama Kuya 3dan
FrameQualifier BQualifier A
51 Tsuruyama Atsushi 7dan Crane mountain
6/20
Crane mountain
6/20
Forest Han
7/11
Nakamura Kuniko 2dan
Kato Tomoko 6dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameQualifier BQualifier A
52 Sotoyanagi Sebun 2dan Outside willow
6/20

Outside willow
6/20
Forest child
7/11
Kono Yukio 5dan
Sato Fumitoshi 5dan
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameQualifier BQualifier A
53 Kawai Tetsuyuki 5dan Kano well
6/20
Willow
7/11
Kanai Tenpei 6dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier BQualifier A
54 Kogawa Konyu 2dan Hideyoshi
6/20
Uchida
7/11
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Uchida Shuhei 7dan

Nihon Ki-in Chubu Office qualifier A B : Eight people → The main match

Deficit is fair sex Go players
FrameQualifier BQualifier A
1 Ito Kenryo 1dan Ito
6/13
Nakane
6/20
Shida
6/20
Hiroe Hiroyuki 9dan Hiroe
6/13
Horita Seiji 5dan
Yamashiro Hiroshi 9dan Yamashiro
6/13
Nakane
6/13
Okumura Yasushi 7dan
Nakane Naoyuki 9dan
Shida Tatsuya 7dan
FrameQualifier BQualifier A
2 Takamure Tetsuro 4dan Shimoshima
6/6
Yamamori
6/27
Hikosaka
6/27
Shimojima Yohei 8dan Shimoshima
6/6
Takahashi Masumi 2dan
Yamamori Tadanao 6dan Yamamori
6/6
Yamamori
6/6
Hane Yasumasa 9dan
Yoshioka Kaoru 8dan
Hikosaka Naoto 9dan
FrameQualifier BQualifier A
3 Yanagisawa Satoshi 5dan Yanagisawa
6/13
Kato
*
6/27
*
6/27
Takeda Yoshinori 2dan Nakao
6/13
Nakao Jungo 8dan
Kato Yukio 6dan Yu Kato
6/13
Kato
*
6/13
Kawada Kohei 6dan
Akedo Kazumi 7dan
Bian Wenkai 2dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Ito Yoji 9dan Nyu
6/6
Kumamoto
6/27
Tsuruta
6/27
Nyu Eiko 1dan
Matsumoto Nayoko 2dan Kumamoto
6/6
Kumamoto
6/6
Kumamoto Syusei 3dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
Tsuruta Kazushi 3dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Kikuchi Masatoshi 2dan Kikuchi
6/6
Mutsuura
6/27
Mutsuura
6/27
Kamiji Hiroki 2dan
Mutsuura Yuta 2dan Mutsuura
6/6
Mutsuura
6/6
Kim Hyun Jung 4dan
Shigeno Yuki 2dan
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Otake Yu 1dan Otake Yu
6/6
Otake
A
6/27
Otake
A
6/27
Katayama Yasuo 8dan
Inagaki Yo 5dan Shinoda
6/6
Shinoda
6/6
Shinoda Mitsuaki 7dan
Asano Yasuko 2dan
Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier A
7 Hane Naoki 9dan Tadashi Hane
6/27
Osawa Kenro 2dan
FrameQualifier A
8 Ogata Masaki 9dan Yutaka Nakano
6/27
Nakano Hironari 9dan

Nihon Ki-in Kansai Office qualifier A B : Eight people → The main match

※ As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs
FrameQualifier BQualifier A
1 Yamada Wakio 7dan Kazu Yamada
6/6
Yamada
The sum
6/6
Sakamoto
mushiro
6/27
Kitano Ryo 8dan
Utani Syunta 1dan Udani
6/6
Goto Syungo 9dan
Sakamoto Yasuo 5dan
FrameQualifier BQualifier A
2 Torii Yuta 1dan Shin Tanaka
6/13
Tanaka
shin
6/13
Ishida
*
6/27
Tanaka Nobuyuki 2dan
Takagi Junpei 2dan Oda
6/13
Oda Teppei 2dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
3 Kirimoto Kazuo 4dan Tanemura
6/13
Muramatsu
Large
6/13
Among arrows
6/27
Tanemura Sayuri 2dan
Muramatsu Hiroki 6dan Muramatsu University
6/13
Kitani Toshimi 2dan
Yanaka Katsunori 8dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Takabayashi Masahiro 7dan Sasaki Tsuyoshi
6/6
Otani
6/6
Otani
6/27
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Yanagawa Hiromasa 7dan Otani
6/6
Otani Naoki 1dan
Ohashi Naruya 7dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Enda Hideki 9dan endenshu
6/6
Enda
shu
6/6
Enda
shu
6/27
Tanaka Chieko 4dan
Iwamaru Taira 6dan Kuni Ishii
6/6
Ishii Kunio 9dan
Takei Takashi 7dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Mito Yukari 3dan Mito
6/13
Sakaguchi
6/13
Sakaguchi
6/27
Minematsu Masaki 6dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
6/13
Furuta Naoyoshi 4dan
Komatsu Daiki 2dan
FrameQualifier BQualifier A
7 Sasaka Shiro 8dan Tajima
6/6
Mulberry book
6/6
Mulberry book
6/27
Tajima Shingo 6dan
Shingo Ono flax Mulberry book
6/6
Kuwamoto Shinpei 6dan
Kikkawa Hajime 2dan Yoshikawa
6/6
Yoshikawa
6/6
Miyamoto Chiharu 1dan
Furuya Masao 4dan
FrameQualifier BQualifier A
8 Tsukuda Akiko 5dan Tsukuda
6/13
Yamamoto
ken
6/13
Yamamoto
ken
6/27
Enda Yoichi 7dan
Yamada Shiho 7dan Masaru Yamamoto
6/13
Yamamoto Kentaro 5dan
Kori Toshio 9dan County
6/13
Sano
6/13
Araki Issei 6dan
Sano Takatsugu 7dan

The 25th Ryusei Tournament

Pro Tournaments name Ryusei Tournament
Sponsorship Go shogi channel, The Nihon Ki-in
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Kiin
The championship prize money 6 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form After tie by 96, it is tie by 16
The time limit There is no at the time limit
Countdown For one move 30 seconds, it is ten times of consideration time of one minute
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule First half year championship decision tournament advance person, titleholder, fair sex titleholder
The foundation year 1990
The 25th championship Ichiriki Ryo

※ Title, grade are things at the time of lottery

Championship decision tie

  • Getting out six each other point having the first turns total half Komi
  • It is countdown of 30 seconds, ten times of consideration time but for one minute by unit in total from the start

※ Lottery day: April 18, 2016

Championship first Ichiriki Ryo 7dan!
FrameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Takao Shinji 9dan Takao
8/10
Ichiriki
9/5
Ichiriki
9/19
Ichiriki
9/26
Nakamura Shinya 9dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
8/24
Adachi Toshimasa 3dan
Kobayashi Satoru 9dan choho
8/8
choho
9/12
Chang Li Yu 8dan
Murakawa Daisuke 8dan Mimura
8/22
Mimura Tomoyasu 9dan
Ida Atsushi 8dan Ida
8/17
Iyama
9/7
Iyama
9/21
Motoki Katsuya 7dan
Iyama Yuta Kisei Title Iyama
8/15
Kim Soo Joon 8dan
Hsu Chia Yuan 3dan
8/29

9/14
Sakai Hideyuki 8dan
Satoshi Yuki Ryusei Tournament Yuki
8/31
Yamada Kimio 9dan

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From the start countdown (but ten times of consideration time is given by unit in total for one minute) of 30 seconds

※ Lottery day July 14, 2015

Deficit is fair sex Go players

A block
Go players nameshosuu
Satoshi Yuki Ryusei Tournament 1
Suzuki Shinji 5dan 0
Motoki Katsuya 7dan 2
Oya Koichi 9dan 0
Yukawa Mitsuhisa 9dan 2
Nakano Yasuhiro 9dan 0
Akiyama Jiro 9dan 2
Matsumoto Takehisa 7dan 1
Shuto Shun 7dan 1
Fujita Akihiko 4dan 1
Terayama Rei 4dan 1
Yokotsuka Riki 1dan 0
B block
Go players nameshosuu
Cho Chi Hun (25th Honinbo) 0
Ichiriki Ryo 7dan 2
Fujimura Yosuke 2dan 1
Ogata Masaki 9dan 1
M.Redmond 9dan 0
Nakamura Shinya 9dan 2
Mizokami Tomochika 9dan 1
Takei Takashi 7dan 1
Nanatsudan, Taiki, Seto 0
Ando Kazushige 4dan 2
Obuchi Kotaro 4dan 1
Bian Wenkai 1dan 0
C block
Go players nameshosuu
Iyama Yuta Kisei Title 1
Yo Seiki 7dan 1
Kobayashi Koichi honor Kisei Title 1
Yasuda Yasutoshi 9dan 1
Song Kwang Bok 9dan 0
Yamada Kimio 9dan 2
Kono Rin 9dan 1
Suzuki Yoshimichi 7dan 0
Lin Han Chieh 7dan 2
Takekiyo Isamu 4dan 0
Hirata Tomoya 4dan 2
Fujisawa Rina Women's Honinbo Title 0
D block
Go players nameshosuu
Murakawa Daisuke Oza Title 1
Hikosaka Naoto 9dan 1
Otake Hideo honor Gosei Title 0
Ishikura Noboru 9dan 0
Imamura Yoshiaki 9dan 0
Ryu Si Hoon 9dan 0
Takanashi Seiken 8dan 0
Yamamoto Masato 7dan 0
Mitani Tetsuya 7dan 0
Sakamoto Yasuo 5dan 0
Adachi Toshimasa 3dan 9
Koyama Kuya 2dan 0
E block
Go players nameshosuu
Takao Shinji Tengen Title 1
Cho Sun Jin 9dan 1
Wang Li Chen 9dan 0
Kiyonari Tetsuya 9dan 0
Ishida Atsushi 9dan 0
Yamada Noriyoshi 9dan 0
Kono Takashi 8dan 0
Sakai Hideyuki 8dan 6
Anzai Nobuaki 7dan 0
Takemiya Yoko 5dan 0
Tsuruta Kazushi 3dan 3
Yao Zhi Teng 2dan 0
F block
Go players nameshosuu
Ida Atsushi Judan Title 1
Ohashi Hirofumi 6dan 1
Hane Naoki 9dan 1
Kataoka Satoshi 9dan 0
Morita Michihiro 9dan 2
Matsuoka Hideki 9dan 0
Yanaka Katsunori 8dan 0
Chang Li Yu 8dan 3
Lee Yi Hsiu 7dan 1
Hsieh Yi Min Women's Meijin Title 1
Yun Chunho 3dan 0
Onishi Kenya 2dan 1
G block
Go players nameshosuu
Kobayashi Satoru 9dan 1
Shida Tatsuya 7dan 1
Yamashita Keigo 9dan 0
Awaji Syuzo 9dan 0
Nakano Hironari 9dan 0
Kurahashi Masayuki 9dan 0
Kono Mitsuki 8dan 0
Kim Soo Joon 8dan 6
Ohashi Naruya 7dan 0
Mitsunaga Junzo 6dan 0
Sun Zhe 3dan 0
Kazama Jun 2dan 3
H block
Go players nameshosuu
Hsu Chia Yuan 3dan 1
Rin Tzu Yuan 8dan 0
Wang Ming Wan 9dan 0
Miyazawa Goro 9dan 0
Mimura Tomoyasu 9dan 4
Ogaki Yusaku 9dan 0
Yamada Takuji 8dan 2
Pan Shan Chi 8dan 1
Uchida Shuhei 7dan 1
Kurotaki Masaki 6dan 0
Osawa Kenro 2dan 0
Komatsu Daiki 2dan 2

Qualifier A B

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each one hour
  • Countdown 60 seconds

※ Lottery day May 13, 2015


Nihon Ki-in Headquarter qualifier A B : 52 people → The main match

Deficit is fair sex Go players

FrameQualifier BQualifier A
1 Onishi Ryuhei 1dan Tatsu Muramatsu
6/1
Omori
6/1
Hikari Kobayashi
6/15
Muramatsu Ryuichi 8dan
Omori Yasushi 8dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier BQualifier A
2 Shiraishi Yuichi 6dan Endo
6/1
Endo
6/1
Ogaki
6/15
Endo Yoshifumi 7dan
Kuwabara Yoko 6dan
Ogaki Yusaku 9dan
FrameQualifier BQualifier A
3 Sakai Maki 8dan The Sakai truth
6/1
The Sakai truth
6/1
Morita
6/15
Sugiuchi Masao 9dan
Nagahara Yoshiaki 7dan
Morita Michihiro 9dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Kanda Ei 9dan Kanda
6/1
Kanda
6/1
Matsumoto
6/22
Murakami Akihide 3dan
Sinkai Hiroko 5dan
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Ito Masashi 3dan Yu Ito
6/1
Yu Ito
6/1
redo
Mond
6/29
Tajiri Yuto 4dan
Takahashi Hideo 7dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Ishida Shuho (24th Honinbo) Hideyoshi
6/1
Hideyoshi
6/1
It is praised Suzuki
6/29
Shimoji Gensho 7dan
Kawai Shoji 5dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
FrameQualifier BQualifier A
7 Izumitani Hideo 8dan Kubo
6/1
Kubo
6/1
daifuchiko
6/29
Kubo Hideo 6dan
Matsubara Taisei 6dan
Obuchi Kotaro 4dan
FrameQualifier BQualifier A
8 Komatsu Fujio 8dan Ogose
6/1
Ogose
6/1
Soong
6/29
Ogoshi Ichiro 8dan
Tahara Yasufumi 7dan
Song Kwang Bok 9dan
FrameQualifier BQualifier A
9 Oba Junya 7dan Daiba
6/1
Shin Okada
6/1
Anzai
6/29
Aoki Kikuyo 8dan
Okada Shinichiro 8dan
Anzai Nobuaki 7dan
FrameQualifier BQualifier A
10 Osawa Narumi 4dan dai**
6/1
Forest Han
6/1
Forest Han
6/29
Shibusawa Machiko 1dan
Lin Han Chieh 7dan
Takeuchi Kousuke 3dan
FrameQualifier BQualifier A
11 Maeda Ryoji 7dan Maeda
6/1
Maeda
6/1
Takashi Kawano
6/29
Takagi Syoichi 9dan
Chinen Kaori 4dan
Kono Takashi 8dan
FrameQualifier BQualifier A
12 Nakaonoda Tomomi 9dan Crane mountain
6/1
Crane mountain
6/1
sumomo*
6/29
Tsuruyama Atsushi 7dan
Koyama Terumi 6dan
Lee Yi Hsiu 7dan
FrameQualifier BQualifier A
13 Suzuki Ayumi 6dan Suzuki Ayumi
6/1
Suzuki Ayumi
6/1
Shuto
6/29
Izumitani Masanori 7dan
Taniguchi Toshinori 7dan
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier BQualifier A
14 Nakajima Mieko 2dan Iguchi
6/1
Iguchi
6/1
Adachi
6/29
Iguchi Toyohide 8dan
Takano Hideki 7dan
Adachi Toshimasa 3dan
FrameQualifier BQualifier A
15 Kogawa Konyu 2dan Tadashi Yamamoto
6/1
Tadashi Yamamoto
6/1
Tadashi Yamamoto
7/13
Yamamoto Masato 7dan
Cheng Ming Huang 9dan
Oki Keiji 7dan
FrameQualifier BQualifier A
16 Konagai Masaru 8dan Takemiya positive
6/8
Takemiya positive
6/8
Takemiya positive
6/22
Takemiya Yoko 5dan
Kasai Koji 7dan
Horimoto Mitsunari 3dan
FrameQualifier BQualifier A
17 Hara Sachiko 4dan Hara
6/15
Suzuki Italy
6/15
choho
6/29
Nagashima Kozue 2dan
Suzuki Isao 7dan
Chang Li Yu 8dan
FrameQualifier BQualifier A
18 Shibano Toramaru 1dan Shibano
6/15
Shu Nakamura
6/15
Satoshi Mimura
6/29
Sato Masaharu 9dan
Nakamura Hidehito 9dan
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameQualifier BQualifier A
19 Kibe Natsuki 1dan Three ancient kings in China
6/15
Three ancient kings in China
6/15
Mizoe
6/29
Sanno Hirotaka 9dan
Kanai Tenpei 5dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier BQualifier A
20 Kanazawa Hideo 7dan Shu Kanazawa
6/15
Miyazawa I
6/15
Miyazawa I
6/29
Aoki Shinichi 9dan
Miyazawa Goro 9dan
Mochizuki Kenichi 7dan
FrameQualifier BQualifier A
21 Kin En 4dan Kin En
6/15
Fukui
6/15
Oya
6/29
Takabayashi Takuji 6dan
Fukui Masaaki 9dan
Oya Koichi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
22 Sonoda Yasutaka 9dan Sakai Takeshi
6/15
Mizuma
6/15
Fuji field
6/29
Sakai Takeshi 9dan
Mizuma Toshifumi 7dan
Fujita Akihiko 4dan
FrameQualifier BQualifier A
23 Koda Akiko 3dan Mitsuru Kato
6/15
Mitsuru Kato
6/15
Terayama
6/29
Kato Atsushi 9dan
Huang Meng Cheng 9dan
Terayama Rei 4dan
FrameQualifier BQualifier A
24 Kanno Masashi 6dan Awaji
6/15
Awaji
6/15
Awaji
6/29
Awaji Syuzo 9dan
Ono Nobuyuki 7dan
Makihata Taeko 4dan
FrameQualifier BQualifier A
25 Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka
6/15
Yokotsuka
6/15
Yokotsuka
6/29
Sugimoto Akira 8dan
Kaneko Maki 1dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title
FrameQualifier BQualifier A
26 Kuo Chyo Ching 6dan Ishigure
6/15
Ishigure
6/15
Kawano light
6/29
Ishigure Ikuro 9dan
Nakazawa Ayako 5dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier BQualifier A
27 Sato Fumitoshi 5dan Sato sentence
6/15
Hoshino
6/15
Royal
6/29
Tozawa Akinobu 9dan
Hoshino Masaki 9dan
Wang Li Chen 9dan
FrameQualifier BQualifier A
28 Sotoyanagi Sebun 1dan Outside willow
6/15
Cheap Fujiwa
6/15
Cheap Fujiwa
7/13
Koyama Ryugo 6dan
Ando Kazushige 4dan
Shiung Feng 6dan
FrameQualifier BQualifier A
29 Kanagawa Masaaki 7dan Kanekawa
6/15
Kanekawa
6/15
King signature
7/13
Nobuta Shigehito 6dan
Tamaki Shinobu 6dan
Wang Ming Wan 9dan
FrameQualifier BQualifier A
30 Miyazaki Ryutaro 7dan Doi
6/15
Onishi
6/15
Onishi
7/13
Doi Makoto 8dan
Onishi Kenya 2dan
Hiramoto Yasei 6dan
FrameQualifier BQualifier A
31 Kurotaki Masaki 6dan Kurotaki tree
6/15
Kurotaki tree
6/15
Kurotaki tree
7/13
Koyama Hideo 5dan
Seki Tatsuya 2dan
Yoda Norimoto 9dan
FrameQualifier BQualifier A
32 Hosaka Mayu 3dan Hosaka
6/15
Tsurumaru
6/15
*
7/13
Mannami Nao 3dan
Tsurumaru Keichi 7dan
Yao Zhi Teng 2dan
FrameQualifier BQualifier A
33 Aoba Kaori 4dan Inoue
6/15
Sakae Yang
6/15
Uchida
7/13
Inoue Kunio 8dan
Yang Chia Jung 8dan
Uchida Shuhei 7dan
FrameQualifier BQualifier A
34 Akiyama Jiro 9dan Akiyama
6/15
Akiyama
6/15
Akiyama
7/13
Kato Tomoko 6dan
Komatsu Hideko 4dan
Su Yaoguo 9dan
FrameQualifier BQualifier A
35 Kojima Takaho 9dan Kojima High School
6/15
Kojima High School
6/15
Kataoka
7/13
Wang Wei Jen 5dan
Sugiuchi Kazuko 8dan
Kataoka Satoshi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
36 Tominaga Takeshi 4dan Yasuda
6/15
Yasuda
6/15
Yasuda
7/13
Yasuda Yasutoshi 9dan
Nishimura Keiji 8dan
Mukai Chiaki 5dan
FrameQualifier BQualifier A
37 Izawa Akino 4dan Izawa
6/15
Chino
6/15
Grandchild
7/13
Katsura Atsushi 5dan
Kanazawa Makoto 7dan Chino
6/15
Chino Tadahiko 9dan
Sun Zhe 3dan
FrameQualifier BQualifier A
38 Kurotaki Masanori 8dan The hill sky
6/29
The hill sky
6/29
The hill sky
7/13
Koyama Kuya 2dan
Tanimiya Ayako 2dan
Kudo Norio 9dan
FrameQualifier BQualifier A
39 Kikuchi Yoshio 5dan Tsuneishi
6/29
Tsuneishi
6/29
Willow
7/13
Tsuneishi Takashi 2dan
Ueda Takashi 4dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier BQualifier A
40 Syoji Kazuko 3dan Hagitani
6/29
Susumu Yamada
6/29
Pan good
7/13
Hagiya Kazuhiro 6dan
Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
6/29
Mimura Kaori 2dan
Pan Shan Chi 8dan
FrameQualifier BQualifier A
41 Yoshihara Yukari 6dan Kazama
6/29
Kazama
6/29
Kazama
7/13
Kazama Jun 2dan
Inoue Hatsue 2dan
Ko Reibun 7dan
FrameQualifier BQualifier A
42 Okada Yumiko 6dan Mitsunaga
6/29
Mitsunaga
6/29
Mitsunaga
7/13
Mitsunaga Junzo 6dan
Aragaki Takeshi 9dan
Hashimoto Yujiro 9dan
FrameQualifier BQualifier A
43 Kenmochi Jo 8dan Yang source
6/29
Okuda
6/29
Hirata
7/13
Yang Chia Yuan 9dan
Okuda Aya 3dan
Hirata Tomoya 4dan
FrameQualifier BQualifier A
44 Komatsu Hideki 9dan Suguru Komatsu
6/29
Arimura
6/29
kinshu
7/13
Hagiwara Mutsumi 7dan
Arimura Hiroshi 8dan
Kim Soo Joon 8dan
FrameQualifier BQualifier A
45 Chang Ruei Jie 1dan chozui
6/29
chozui
6/29
Takanashi
7/13
Yashiro Kumiko 6dan
Cho Chien 2dan
Takanashi Seiken 8dan
FrameQualifier BQualifier A
46 Kamimura Haruo 9dan Ishikura
6/29
Ishikura
6/29
Ishikura
7/13
Ishikura Noboru 9dan
Shimosaka Miori 2dan
Kato Keiko 6dan
FrameQualifier BQualifier A
47 Ezura Yuichi 8dan komen
6/29
komen
6/29
takesei
7/13
Kobayashi Kenji 7dan
Kanno Naomi 3dan
Takekiyo Isamu 4dan
FrameQualifier BQualifier A
48 Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
6/29
Inaba
6/29
Taku Yamada
7/13
Kawai Tetsuyuki 5dan
Inaba Takahiro 2dan
Yamada Takuji 8dan
FrameQualifier BQualifier A
49 Kono Yukio 5dan Tadashi Kawano
6/29
Tamai
6/29
Mitani
7/13
Nakamura Kuniko 2dan
Tamai Shin 4dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier BQualifier A
50 Numadate Sakiya 3dan Yamashita
6/8
Yamashita Keigo 9dan
FrameQualifier BQualifier A
51 Kono Rin 9dan Kono Rin
6/15
Huang Yih Tzuu 8dan
FrameQualifier BQualifier A
52 Takemiya Masaki 9dan Otake
7/13
Otake Hideo honor Gosei Title

Nihon Ki-in Chubu Office qualifier A B : Eight people → The main match

Deficit is fair sex Go players

FrameQualifier BQualifier A
1 Miyagawa Fumihiko 7dan Miyakawa
6/1
*
6/1
*
6/15
Hiroe Hiroyuki 9dan
Kamiji Hiroki 2dan *
6/1
Bian Wenkai 1dan
Kato Yukio 6dan
FrameQualifier BQualifier A
2 Yamamori Tadanao 6dan Yamamori
6/1
Takeshi Ito
6/1
Tadashi Hane
6/15
Kumamoto Syusei 3dan
Shigeno Yuki 2dan Takeshi Ito
6/1
Ito Kenryo 1dan
Hane Naoki 9dan
FrameQualifier BQualifier A
3 Yoshioka Kaoru 8dan Kikuchi
6/1
Okumura Yasushi
6/1
Chiisagata
6/15
Kikuchi Masatoshi 2dan
Okumura Yasushi 7dan Okumura Yasushi
6/1
Takahashi Masumi 2dan
Ogata Masaki 9dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Wang Jing Yi 2dan King view
6/1
Yasushi Hane
6/1
Imamura good
6/15
Inagaki Yo 4dan
Nakao Jungo 8dan Yasushi Hane
6/1
Hane Yasumasa 9dan
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Akedo Kazumi 6dan Yanagisawa
6/1
Shu Matsuoka
6/1
Shu Matsuoka
6/15
Yanagisawa Satoshi 4dan
Kim Hyun Jung 4dan Shu Matsuoka
6/1
Matsuoka Hideki 9dan
Mutsuura Yuta 1dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Takamure Tetsuro 4dan Shimoshima
6/1
Shimoshima
6/1
Yutaka Nakano
6/15
Shimojima Yohei 8dan
Nakane Naoyuki 8dan Nakane
6/1
Nyu Eiko 1dan
Nakano Hironari 9dan
FrameQualifier BQualifier A
7 Osawa Kenro 2dan Takeshi Osawa
6/15
Takeshi Osawa
6/15
Katayama Yasuo 8dan
Horita Seiji 5dan Hotta
6/1
Yasushi Asano
6/15
Matsumoto Nayoko 2dan
Asano Yasuko 2dan
FrameQualifier BQualifier A
8 Kawada Kohei 6dan Kawada
6/15
Tsuruta
6/15
Takeda Yoshinori 2dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Tsuruta
6/1
Tsuruta
6/15
Tsuruta Kazushi 3dan
Yamashiro Hiroshi 9dan

Nihon Ki-in Kansai Office qualifier A B : Eight people → The main match

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

FrameQualifier BQualifier A
1 Sasaki Tsuyoshi 6dan Sasaki Tsuyoshi
6/8
Shigeru Ohashi
6/22
Shigeru Ohashi
6/22
Tanaka Chieko 4dan
Ohashi Naruya 7dan Shigeru Ohashi
6/8
Tanemura Sayuri 2dan Tanemura
6/8
Enda Yoichi 7dan
Furuya Masao 4dan
FrameQualifier BQualifier A
2 Ishii Kunio 9dan Kuni Ishii
6/8
Kuni Ishii
6/22
sandenki
6/22
Ueki Yoshio 8dan
Sasaka Shiro 8dan Sazaka
6/8
Shingo Ono flax Ono
6/8
Kitano Ryo 7dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier BQualifier A
3 Kuwamoto Shinpei 6dan Mulberry book
6/1
endenshu
6/22
Atsushi Ishida
6/22
Kirimoto Kazuo 4dan
Enda Hideki 9dan endenshu
6/1
Yamada Wakio 7dan Goto
6/1
Goto Syungo 9dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier BQualifier A
4 Otani Naoki 1dan Among arrows
6/8
Among arrows
6/8
Among arrows
7/13
Yanaka Katsunori 8dan 
Kori Toshio 9dan homatsu
6/8
Minematsu Masaki 6dan
Iwamaru Taira 6dan
FrameQualifier BQualifier A
5 Furuta Naoyoshi 4dan Miyamoto
6/1
Takabayashi
6/1
Sakamoto
7/13
Miyamoto Chiharu 1dan
Takabayashi Masahiro 7dan Takabayashi
6/1
Kikkawa Hajime 2dan
Sakamoto Yasuo 5dan
FrameQualifier BQualifier A
6 Tanaka Nobuyuki 2dan Sano
6/1
Sano
6/1
Komatsu University
7/13
Sano Takatsugu 7dan
Mito Yukari 3dan Takagi
6/1
Takagi Junpei 2dan
Komatsu Daiki 2dan
FrameQualifier BQualifier A
7 Oda Teppei 2dan Tajima
6/15
Takei
6/15
Takei
7/13
Tajima Shingo 6dan
Takei Takashi 7dan Takei
6/15
Kitani Toshimi 2dan
Muramatsu Hiroki 5dan
FrameQualifier BQualifier A
8 Araki Issei 6dan Yanagawa
6/15
Tsukuda
6/15
Nakamura
7/13
Yanagawa Hiromasa 7dan
Tsukuda Akiko 5dan Tsukuda
6/15
Yamamoto Kentaro 5dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Nakamura
6/15
Nakamura
6/15
Nakamura Shinya 9dan
Utani Syunta 1dan Yamada solstice
6/15
Yamada Shiho 7dan