Oza Title

The 66th Oza Title

Pro Tournaments name Oza Title
Sponsorship Nihon Keizai Shimbun, Inc., The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 14 million yen (we change from 56 quarters)
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 16. Champion participates in challenge making a contract for sale with
The time limit Challenge class, the main match: Three hours
Countdown Challenge class, the main match: Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Two finalists, titleholder seed the next main match in the first half year
The foundation year 1952

※ Title, grade are things at the time of lottery

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: March 10, 2017

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter

FrameQualifier CQualifier B
1 Fukui Masaaki 9dan Large table
4/27
Large table
6/8
Large table
6/29
Large table
7/20
Oomote Takuto 1dan
Matsubara Taisei 6dan Matsubara
5/18
Tamai Shin 4dan Tamai
4/20
Kikuchi Yoshio 5dan
Kasai Koji 7dan
Obuchi Kotaro 4dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Yoshihara Yukari 6dan Nishimura
5/25
Tahara
6/15
Ito
A
6/29
Ito
A
9/14
Nishimura Keiji 8dan
Tahara Yasufumi 7dan Tahara
5/18
Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
4/27
Ogawa Tomoko 6dan
Ito Masashi 4dan
Ando Kazushige 5dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Kobayashi Izumi 6dan Izumi Kobayashi
4/27
Hashimoto
Male
6/8
Kato
kei
7/6
Kobayashi
kaku
10/12
Inaba Takahiro 3dan
Hashimoto Yujiro 9dan Hashimoto male
5/18
Taniguchi Toshinori 7dan Kanekawa
4/20
Kanagawa Masaaki 7dan
Kato Keiko 6dan
Kobayashi Satoru 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Shiung Feng 6dan Bear
4/27
Bear
6/1
Onishi
Dragon
6/22
Motoki
8/17
Nobuta Shigehito 6dan
Sato Fumitoshi 5dan Omori
5/18
Koyama Ryugo 6dan Omori
4/20
Omori Yasushi 8dan
Onishi Ryuhei 2dan
Motoki Katsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Sanno Hirotaka 9dan Three ancient kings in China
4/27
Nakajima
5/18
Ogaki
6/29
King signature
8/24
Ishikura Noboru 9dan
Nakajima Mieko 2dan Nakajima
5/4
Kato Tomoko 6dan Tomohiro Kato
4/20
Sonoda Yasutaka 9dan
Ogaki Yusaku 9dan
Wang Ming Wan 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Takanashi Seiken 8dan Hsieh
5/4
Hsieh
8/3
Kazama
8/31
Kazama
10/12
Hsieh Yi Min 6dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Miyazaki
5/4
Nagahara Yoshiaki 7dan Miyazaki
4/20
Miyazaki Ryutaro 7dan
Kazama Jun 3dan
Ko Reibun 7dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Aoki Shinichi 9dan Kusu
4/27
Takemiya
Positive
7/6
Takemiya
Positive
8/10
Kawano
Light
9/14
Kusunoki Teruko 7dan
Takemiya Yoko 6dan Takemiya positive
5/25
Yang Chia Yuan 9dan Endo
4/27
Endo Yoshifumi 7dan
Tsurumaru Keichi 7dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Katsura Atsushi 5dan Katsura
4/27
Miyazawa
6/15
Miyazawa
6/29
Miyazawa
8/3
Sinkai Hiroko 5dan
Miyazawa Goro 9dan Miyazawa
5/11
Cho Chien 2dan Chino
4/20
Chino Tadahiko 9dan
Koyama Terumi 6dan
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier B
9 Kanno Masashi 6dan Tsuneishi
4/27
Soong
6/1
Sakai
6/29
*chi
8/10
Tsuneishi Takashi 3dan
Song Kwang Bok 9dan Soong
5/11
Tanimiya Ayako 2dan Inoue
4/20
Inoue Kunio 8dan
Sakai Maki 8dan
Cho Chi Hun honor Meijin Title
FrameQualifier CQualifier B
10 Syoji Kazuko 3dan Shoji
4/20
komen
5/11
Chinen
6/29
Chinen
8/31
Doi Makoto 8dan
Kuwabara Yoko 6dan komen
4/20
Ezura Yuichi 8dan
Chinen Kaori 6dan
Mannami Nao 3dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
4/27
Yamada
*
6/8
Yamada
*
6/22
Mitani
7/13
Takabayashi Takuji 6dan
Suzuki Yoshimichi 7dan It is praised Suzuki
5/18
Nakamura Kuniko 2dan Hiramoto
4/20
Hiramoto Yasei 6dan
Maeda Ryoji 7dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Sugiuchi Masao 9dan Okuda
4/20
Taku Ohashi
7/13
Ohashi
*
8/10
Chang Hsu
8/31
Okuda Aya 3dan
Ohashi Hirofumi 6dan Taku Ohashi
6/1
Kaneko Maki 1dan Kaneko
4/20
Kawai Tetsuyuki 5dan
Suzuki Ayumi 7dan
Chang Hsu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Koda Akiko 3dan Kibe
4/20
Kibe
5/25
Yokotsuka
6/15
Shuto
7/6
Kibe Natsuki 2dan
Takahashi Hideo 7dan Takahashi
5/4
Nakazawa Ayako 5dan
Yokotsuka Riki 2dan
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
4/20
chozui
6/1
chozui
6/29

7/27
Koyama Hideo 5dan
Chang Ruei Jie 2dan chozui
5/4
Onda Yasuhiko 9dan
Terayama Rei 4dan
Hsu Chia Yuan 4dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Kurotaki Masanori 8dan Ken Kurotaki
4/27
Fuji field
5/25
Fuji field
6/15
Fuji field
6/29
Inoue Hatsue 2dan
Tominaga Takeshi 4dan Fuji field
4/27
Fujita Akihiko 6dan
Ishigure Ikuro 9dan
Hirata Tomoya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Konagai Masaru 8dan 桒hara
4/27
桒hara
5/25
Mochizuki
6/15
Mochizuki
7/6
Shun Kuwabara 1dan
Okada Yumiko 6dan Nakayama
4/27
Nakayama Kaoru 3dan
Mochizuki Kenichi 7dan
Fujimura Yosuke 3dan
FrameQualifier CQualifier B
17 King    Mere job 5dan King is free
4/27
Shimosaka
5/25
Anzai
6/15
Anzai
8/3
Takamizawa Tadao 6dan
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
4/20
Osawa Narumi 4dan
Anzai Nobuaki 7dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameQualifier CQualifier B
18 Mukai Chiaki 5dan Mukai
5/4
Ueno
6/8
Ueno
6/29
Ueno
8/10
Ono Nobuyuki 7dan
Asami Ueno 1dan Ueno
4/27
Huang Meng Cheng 9dan
Izumitani Hideo 8dan Suguru Izumitani
4/20
Kanazawa
5/4
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Kanazawa Makoto 7dan Kanazawa
4/20
Murakami Akihide 3dan
Arimura Hiroshi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Kato Atsushi 9dan Mitsuru Kato
4/20
Mitsuru Kato
5/18
Hirose
6/22
kinshu
8/3
Kawai Shoji 5dan
Takekiyo Isamu 4dan takesei
4/20
Kuo Chyo Ching 6dan
Muramatsu Ryuichi 8dan Hirose
5/4
Hirose
6/1
Hirose Yuichi 1dan
Hosaka Mayu 3dan Kojima
4/27
Kojima Takaho 9dan
Kim Soo Joon 8dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Shiraishi Yuichi 6dan Shiroishi
5/4
Shiroishi
6/22
Shiroishi
8/3
Forest child
8/24
Shimoji Gensho 7dan
Yao Zhi Teng 4dan *chi
5/4
Kurotaki Masaki 6dan
Yoshihiro Koike 2dan Kaoru Koike
5/25
Onishi
ken
7/13
Kanno Naomi 3dan
A.torumanen 1dan Ken Onishi
5/18
Onishi Kenya 3dan
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Tozawa Akinobu 9dan Tozawa
4/20
Tozawa
5/11
Tozawa
6/15
Tozawa
7/6
Tamaki Shinobu 7dan
Kobayashi Kenji 7dan Suzuki Italy
4/20
Suzuki Isao 7dan
Kubo Hideo 6dan Kubo
4/20
Kubo
6/1
Makihata Taeko 4dan
Sugiuchi Kazuko 8dan Ueda
4/20
Ueda Takashi 4dan
Awaji Syuzo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Hoshino Masaki 9dan Hoshino
5/18
Hoshino
6/15
Hoshino
7/6
Hoshino
9/21
Mizuma Toshifumi 7dan
Iguchi Toyohide 8dan Seki
5/4
Seki Tatsuya 3dan
Fujisawa Kazunari 8dan Fujisawa
4/20
Fujisawa
6/22
Aoba Kaori 5dan
Sugimoto Akira 8dan Sugimoto
4/20
Tajiri Yuto 4dan
Su Yaoguo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Aoki Kikuyo 8dan Outside willow
4/20
Izawa
5/25
Izawa
6/29
Kanazawa
7/27
Sotoyanagi Sebun 2dan
Shibusawa Machiko 1dan Izawa
4/20
Izawa Akino 4dan
Nakamura Hidehito 9dan Shu Nakamura
5/4
Shu Nakamura
6/8
Fujisawa Rina 3dan
Yasuda Yasutoshi 9dan Uemura
4/27
Kamimura Haruo 9dan
Kanazawa Hideo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Nagashima Kozue 2dan Kataoka
4/20
Kataoka
5/4
Kataoka
6/8
Kataoka
6/22
Kataoka Satoshi 9dan
Oki Keiji 7dan Big tree
4/20
Izumitani Masanori 7dan
Komatsu Hideko 4dan Tadashi Yamamoto
4/27
Kanda
5/18
Yamamoto Masato 7dan
Takano Hideki 7dan Kanda
4/27
Kanda Ei 9dan
Oya Koichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Mimura Kaori 3dan Kaoru Mimura
4/20
Matsumoto
bu
5/18
Matsumoto
bu
6/15
Matsumoto
bu
7/6
Hagiya Kazuhiro 6dan
Matsumoto Takehisa 7dan Takeshi Matsumoto
4/20
Kudo Norio 9dan
Takeuchi Kousuke 3dan Mitsunaga
4/20
Mitsunaga
5/11
Mitsunaga Junzo 6dan
Kin En 4dan Small Matsufuji
4/20
Komatsu Fujio 8dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Takagi Syoichi 9dan Takagi
4/27
Sato
*
5/18
Sato
*
6/15
Uchida
7/13
Sakai Takeshi 9dan
Sato Masaharu 9dan Akira Sato
4/27
Cheng Ming Huang 9dan
Furusho Katsuko 2dan Tadashi Kawano
4/20
Aragaki
5/25
Kono Yukio 5dan
Aragaki Takeshi 9dan Aragaki
4/20
Kenmochi Jo 8dan
Uchida Shuhei 7dan

Kansai, the central part

FrameQualifier CQualifier B
1 Yoshioka Kaoru 8dan Yoshioka
4/27
Yamamori
8/10
Tajima
9/14
Hane
tai
10/12
Matsumoto Nayoko 2dan
Katayama Yasuo 8dan Yamamori
6/15
Yamamori Tadanao 6dan Yamamori
4/20
Takeda Yoshinori 2dan
Tajima Shingo 6dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Sasaka Shiro 8dan Sazaka
5/11
Sazaka
6/15
Takei
6/29
Nakane
7/20
Miyamoto Chiharu 1dan
Tanaka Chieko 4dan Yamamoto
6/1
Yamada Wakio 7dan Yamamoto
5/11
Yamamoto Kentaro 5dan
Takei Takashi 7dan
Nakane Naoyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Otake Yu 1dan Otake Yu
4/20
Otake
A
6/8
Otake
A
7/13
Imamura
Good
9/28
Baba Shigeru 9dan
Nyu Eiko 1dan Aketo
5/4
Akedo Kazumi 7dan Aketo
4/20
Asano Yasuko 2dan
Ito Yoji 9dan
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Enda Hideki 9dan endenshu
4/27
Enda
shu
6/15
Enda
shu
7/6
Matsuoka
7/27
Yamada Shiho 7dan
Takagi Junpei 2dan Tsukuda
6/1
Komatsu Daiki 2dan Tsukuda
5/4
Tsukuda Akiko 5dan
Kumamoto Syusei 3dan
Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Kim Hyun Jung 4dan kinken
4/20
Nakao
6/8
*
6/29
*
8/3
Kamiji Hiroki 2dan
Horita Seiji 5dan Nakao
5/4
Nakao Jungo 8dan Nakao
4/20
Inagaki Yo 5dan
Bian Wenkai 2dan
Muramatsu Hiroki 6dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Kikkawa Hajime 2dan Yoshikawa
5/25
Yoshikawa
7/27
Yoshikawa
8/17
Goto
10/12
Tanemura Sayuri 2dan
Enda Yoichi 7dan Enda positive
5/18
Yanaka Katsunori 8dan Mulberry book
4/27
Kuwamoto Shinpei 7dan
Ito Kenryo 1dan
Goto Syungo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Wang Jing Yi 2dan King view
5/25
King view
6/8
King view
6/29
King view
8/10
Okumura Hideo 8dan
Kawada Kohei 6dan Kawada
5/4
Miyagawa Fumihiko 8dan Miyakawa
4/20
Takahashi Masumi 3dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Shimojima Yohei 8dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Yanagawa Hiromasa 7dan Sano
5/25
Sano
7/27
Sano
8/10
Araki
8/31
Sano Takatsugu 7dan
Utani Syunta 1dan Sakamoto
6/29
Sakamoto Yasuo 5dan Sakamoto
4/27
Minematsu Masaki 6dan
Kato Yukio 6dan
Araki Issei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Okumura Yasushi 7dan Okumura Yasushi
4/20
Hiroe
5/25
Hiroe
6/15
Nakamura
7/6
Takamure Tetsuro 4dan
Osawa Kenro 3dan Hiroe
4/20
Hiroe Hiroyuki 9dan
Otani Naoki 2dan
Nakamura Shinya 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Torii Yuta 1dan Torii
5/18
Torii
6/8
Torii
6/22
Torii
7/27
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Kitano Ryo 8dan Kitano
5/25
Furuta Naoyoshi 4dan
Furuya Masao 4dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Ishida
5/11
Takabayashi
6/15
Oda
Iron
7/6
Ishida Atsushi 9dan
Mito Yukari 3dan Takabayashi
5/4
Takabayashi Masahiro 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan Oda iron
5/25
Oda
Iron
6/8
Oda Teppei 2dan
Kori Toshio 9dan County
5/11
Kitani Toshimi 2dan

The 65th Oza Title

Pro Tournaments name Oza Title
Sponsorship Nihon Keizai Shimbun, Inc., The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 14 million yen (we change from 56 quarters)
Special site The 65th Oza Title special site
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 16. Champion participates in challenge making a contract for sale with
The time limit Challenge class, the main match: Three hours
Countdown Challenge class, the main match: Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Two finalists, titleholder seed the next main match in the first half year
The foundation year 1952

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class fifth game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder
Iyama Yuta Oza Title 0 wins - 0 wins Ichiriki Ryo 7dan
Game of go dayPlaceResult
The first station Friday, October 20 Yokohama-shi, Kanagawa
Yokohama Royal Park Hotel
The second station Saturday, November 18 Kobe-shi, Hyogo
Hotel Okura Kobe
The third station Monday, November 20 Kobe-shi, Hyogo
Hotel Okura Kobe
The fourth station Friday, December 1 Sendai-shi, Miyagi
Sendai Royal Park Hotel
The fifth station Friday, December 15 Minami-Uonuma-shi, Niigata
ryugen

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes

Lottery day: April 18, 2017

FrameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Yo Seiki 7dan yo
5/15
Shibano
6/29
Shibano
8/7
Ichiriki
8/25
Pan Shan Chi 8dan
Shibano Toramaru 3dan Shibano
5/18
Mizokami Tomochika 9dan
Chang Li Yu 8dan Nakano
6/1
Nakano
7/13
Nakano Hironari 9dan
Ida Atsushi 8dan Ida
5/18
Wang Li Chen 9dan
Lin Han Chieh 7dan Tadashi Hane
5/25
Ichiriki
6/22
Ichiriki
8/10
Hane Naoki 9dan
Shida Tatsuya 7dan Ichiriki
5/18
Ichiriki Ryo 7dan
Ishii Kunio 9dan Grandchild
6/1
Grandchild
7/13
Sun Zhe 5dan
Takao Shinji Meijin Title Takao
5/25
Oba Junya 7dan

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: January 13, 2017

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Wang Li Chen 9dan Royal
4/13
Sakai Hideyuki 8dan Mutsuura
3/23
Mutsuura Yuta 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Sonoda Yuichi 9dan Grandchild
4/13
Sun Zhe 4dan Grandchild
2/20
Huang Yih Tzuu 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Pan Shan Chi 8dan Pan good
4/6
Seto Taiki 8dan Seto
2/23
Adachi Toshimasa 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Yukawa Mitsuhisa 9dan Kuni Ishii
3/16
Ishii Kunio 9dan Kuni Ishii
2/9
Cho Sun Jin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Komatsu Hideki 9dan Tadashi Hane
3/9
Tanaka Nobuyuki 2dan Tadashi Hane
2/23
Hane Naoki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Yamashita Keigo 9dan Shibano
3/16
Okada Shinichiro 8dan Shibano
2/9
Shibano Toramaru 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Satoshi Yuki 9dan Yutaka Nakano
4/20
Murakawa Daisuke 8dan Yutaka Nakano
3/16
Nakano Hironari 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Tsuruta Kazushi 3dan Ichiriki
3/23
Hikosaka Naoto 9dan Ichiriki
3/9
Ichiriki Ryo 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Chang Li Yu 8dan choho
3/30
Numadate Sakiya 4dan Kono Rin
2/27
Kono Rin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Lee Yi Hsiu 7dan Forest Han
3/2
Ryu Si Hoon 9dan Forest Han
2/16
Lin Han Chieh 7dan
FrameGo players nameThe final
11 Imamura Toshiya 9dan Shida
2/23
Shida Tatsuya 7dan
FrameGo players nameThe final
12 Mizokami Tomochika 9dan Mizoe
2/9
Morita Michihiro 9dan
FrameGo players nameThe final
13 Yun Chunho 3dan Daiba
2/23
Oba Junya 7dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

Lottery day August 12, 2016

※ Deficit is fair sex Go players

Tokyo

FrameGo players nameThe first matchThe second match
1 Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
9/29
Shin Okada
10/20
Kim Soo Joon 8dan
Mannami Nao 3dan Sakae Yang
9/8
Yang Chia Jung 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
2 Akiyama Jiro 9dan Akiyama
9/8
Small pine tree
10/27
Shuto Shun 7dan
Komatsu Hideki 9dan Small pine tree
10/6
Awaji Syuzo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
3 Uchida Shuhei 7dan Ichiriki
10/6
Ichiriki
12/15
Ichiriki Ryo 7dan
Takemiya Masaki 9dan Tadashi Takemiya
9/29
Fujimura Yosuke 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
4 Nakaonoda Tomomi 9dan Nakaonoda
9/8
Shibano
10/27
Otake Hideo honor Gosei Title
Kanazawa Hideo 7dan Shibano
9/15
Shibano Toramaru 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
5 Motoki Katsuya 7dan Satoshi Mimura
9/29
Daiba
10/20
Mimura Tomoyasu 9dan
Ko Reibun 7dan Daiba
9/29
Oba Junya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
6 Tsuruyama Atsushi 7dan Crane mountain
9/29
sumomo*
11/3
Obuchi Kotaro 4dan
Ishida Shuho (24th Honinbo) sumomo*
10/6
Lee Yi Hsiu 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
7 Rin Tzu Yuan 8dan choho
9/22
choho
10/20
Chang Li Yu 8dan
Arimura Hiroshi 8dan Yoda
9/22
Yoda Norimoto 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
8 Oya Koichi 9dan Forest Han
9/29
Forest Han
12/1
Lin Han Chieh 7dan
Suzuki Shinji 6dan Shin Suzuki
10/20
Wang Ming Wan 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
9 Koyama Kuya 3dan The hill sky
10/20
Mizoe
12/1
Kobayashi Satoru 9dan
Hirata Tomoya 7dan Mizoe
11/17
Mizokami Tomochika 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
10 Ando Kazushige 5dan Horimoto
9/15
Horimoto
10/20
Morita
11/10
Horimoto Mitsunari 4dan
Chang Hsu 9dan
Morita Michihiro 9dan Morita
9/29
Mitani Tetsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
11 Kono Takashi 8dan Takashi Kawano
9/15
Pan good
10/6
Pan good
11/10
M.Redmond 9dan
Pan Shan Chi 8dan
Cho Chi Hun honor Meijin Title Yamashiro
10/20
Yamashiro Hiroshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
12 Cho Sun Jin 9dan Cho good
10/20
Cho good
11/10
Anzai Nobuaki 7dan
Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
9/8
Kono Mitsuki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
12 Kobayashi Koichi honor Kisei Title Hikari Kobayashi
9/22
o*
12/1
Hsu Chia Yuan 4dan
Su Yaoguo 9dan o*
11/10
Huang Yih Tzuu 8dan

Osaka, the central part

FrameGo players nameThe first matchThe second match
1 Imamura Yoshiaki 9dan Shigeru Ohashi
9/22
Mutsuura
10/13
Ohashi Naruya 7dan
Mutsuura Yuta 2dan Mutsuura
9/15
Matsuoka Hideki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
2 Iwamaru Taira 6dan Iwamaru
10/13
Nakano
10/27
Nakane Naoyuki 9dan
Hane Yasumasa 9dan Nakano
10/6
Nakano Hironari 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
3 Yanagisawa Satoshi 5dan Yanagisawa
9/15
Shin Tanaka
10/13
Muramatsu Hiroki 6dan
Nakamura Shinya 9dan Shin Tanaka
9/8
Tanaka Nobuyuki 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
4 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
9/22
Hikosaka
10/13
Shimojima Yohei 8dan
Ogata Masaki 9dan Chiisagata
9/8
Goto Syungo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second match
5 Yamada Kimio 9dan sandenki
9/15
Tsuruta
10/13
Araki Issei 6dan
Tsuruta Kazushi 3dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

Lottery day February 12, 2016

※ Deficit is fair sex Go players

Tokyo

FrameQualifier CQualifier B
1 Sugiuchi Masao 9dan Tatsu Onishi
3/10
Onishi
Dragon
4/7
Onishi
Dragon
8/11
Resurrection
10/13
Onishi Ryuhei 1dan
Tanimiya Ayako 2dan Kojima
3/3
Kojima Takaho 9dan
Takekiyo Isamu 4dan
Su Yaoguo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Mochizuki Kenichi 7dan Mochizuki
3/10
Mochizuki
5/19
Mochizuki
6/16
Limitless surf
*
7/7
Kikuchi Yoshio 5dan
Ohashi Hirofumi 6dan Green leaves
3/24
Aoba Kaori 4dan
Sakai Takeshi 9dan
Mannami Nao 3dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Cho Chien 2dan Maeda
3/3
Maeda
4/21
Maeda
5/12
Hill
The sky
6/9
Maeda Ryoji 7dan
Takagi Syoichi 9dan Sho Takagi
3/3
Kobayashi Chizu 5dan
Kaneko Maki 1dan
Koyama Kuya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka
3/10
Yokotsuka
4/14
Yokotsuka
6/16
Cho
9/22
Takeuchi Kousuke 3dan
Okuda Aya 3dan Miyazawa
3/3
Miyazawa Goro 9dan
Kurotaki Masanori 8dan
Cho Sun Jin 9dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Terayama Rei 4dan Terayama
3/3
Terayama
6/2
Terayama
7/7
Nakaonoda
8/11
Izawa Akino 4dan
Nakamura Kuniko 2dan Aoki
3/10
Aoki Shinichi 9dan
Chang Ruei Jie 2dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Nakazawa Ayako 5dan Tsuneishi
3/3
Tsuneishi
4/7
Oya
5/5
Oya
5/26
Tsuneishi Takashi 3dan
Mimura Kaori 3dan Kaoru Mimura
3/10
Inoue Kunio 8dan
Oya Koichi 9dan
Komatsu Fujio 8dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Tozawa Akinobu 9dan Shinoda
3/10
Shinoda
4/7
Sakai
The truth
5/5
Okada
shin
5/26
Nobuta Shigehito 6dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Sonoda
3/10
Sonoda Yasutaka 9dan
Sakai Maki 8dan
Okada Shinichiro 8dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Ogawa Tomoko 6dan Brook
3/3
Kasai
4/7
Kasai
5/12
Uchida
6/2
Kanagawa Masaaki 7dan
Kasai Koji 7dan Kasai
3/10
Takabayashi Takuji 6dan
Fujisawa Rina 3dan
Uchida Shuhei 7dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Hiramoto Yasei 6dan Ishigure
3/10
Ishigure
4/21
Ishigure
5/19
Komatsu
Tree
6/9
Ishigure Ikuro 9dan
Aoki Kikuyo 8dan Onda
3/24
Onda Yasuhiko 8dan
Chino Tadahiko 9dan
Komatsu Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Murakami Akihide 3dan Suguru Takano
3/10
Yashiro
5/5
Yamada
*
5/19
Yamada
*
7/21
Takano Hideki 7dan
Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
3/3
Matsubara Taisei 6dan
Yamada Shinji 6dan
Kataoka Satoshi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Nagahara Yoshiaki 7dan Ono
3/3
Ono
4/7
Suzuki
ho
5/26
Kawano
ki
6/16
Ono Nobuyuki 7dan
Shibusawa Machiko 1dan Kin En
3/3
Kin En 4dan
Suzuki Ayumi 7dan
Kono Takashi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Ando Kazushige 5dan Cheap Fujiwa
3/3
Ando
The sum
4/7
Ando
The sum
5/12
Ando
The sum
6/9
Kurotaki Masaki 6dan
Inoue Hatsue 2dan Yoshiwara
3/3
Yoshihara Yukari 6dan
Kenmochi Jo 8dan
Sato Masaharu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Shiung Feng 6dan Bear
3/10
Bear
4/21
Motoki
5/5
Motoki
5/26
Kobayashi Kenji 7dan
Nakajima Mieko 2dan Nakajima
3/10
Takamizawa Tadao 6dan
Motoki Katsuya 7dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Shimosaka Miori 2dan Kanazawa
3/3
Ito
A
3/31
Ito
A
6/2
Hideyoshi
8/4
Kanazawa Makoto 7dan
Ito Masashi 4dan Yu Ito
3/3
Tominaga Takeshi 4dan
Takanashi Seiken 8dan
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier B
15 Kato Keiko 6dan Kei Kato
3/17
Kato
kei
5/26
Kato
kei
6/16
Hole
7/14
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Ueda Takashi 4dan Shu Takahashi
3/10
Takahashi Hideo 7dan
Tahara Yasufumi 7dan
Ko Reibun 7dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Cheng Ming Huang 9dan Okada is constipated
3/3
Seki
4/7
Tsurumaru
5/19
Hirata
6/9
Okada Yumiko 6dan
Seki Tatsuya 2dan Seki
3/10
Yamamoto Masato 7dan
Tsurumaru Keichi 7dan Tsurumaru
3/10
Tsurumaru
4/21
Konagai Masaru 8dan
Kono Yukio 5dan Akira Sugano
3/10
Kanno Masashi 6dan
Hirata Tomoya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Kusunoki Teruko 7dan Kusu
3/3
Kazama
4/7
Kazama
5/19
Takemiya
Plus
7/7
Mitsunaga Junzo 6dan
Kazama Jun 2dan Kazama
3/17
Izumitani Hideo 8dan
Onishi Kenya 2dan Ken Onishi
3/10
Ken Onishi
4/21
Furusho Katsuko 2dan
Katsura Atsushi 5dan Katsura
3/10
Kawai Shoji 5dan
Takemiya Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Wang Wei Jen 5dan Koike
3/24
Horimoto
4/14
Horimoto
5/19
Horimoto
6/9
Yoshihiro Koike 1dan
Horimoto Mitsunari 3dan Horimoto
3/3
Sinkai Hiroko 5dan
Kudo Norio 9dan Tadashi Kudo
3/10
dai**
4/21
Koda Akiko 3dan
Iguchi Toyohide 8dan dai**
3/10
Osawa Narumi 4dan
Ishikura Noboru 9dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Koyama Hideo 5dan Makihata
3/10
o*
4/28
Chinen
6/2
Forest child
6/23
Makihata Taeko 4dan
Huang Meng Cheng 9dan o*
3/10
Kuo Chyo Ching 6dan
Chinen Kaori 5dan Chinen
3/3
Chinen
4/21
Fukui Masaaki 9dan
Fujisawa Kazunari 8dan Fujisawa one
3/3
Syoji Kazuko 3dan
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Yasuda Yasutoshi 9dan It is praised Suzuki
3/10
Suzuki
Praise
4/28
Arimura
5/26
Arimura
6/30
Suzuki Yoshimichi 7dan
Song Kwang Bok 9dan Soong
3/17
Hoshiai Shiho 1dan
Sato Fumitoshi 5dan Arimura
3/10
Arimura
4/7
Arimura Hiroshi 8dan
Endo Yoshifumi 7dan Kanda
3/10
Kanda Ei 9dan
Hsieh Yi Min 6dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Kubo Hideo 6dan Kubo
3/17
Nagashima
4/28
Akiyama
5/26
Akiyama
6/23
Suzuki Isao 7dan
Nakamura Hidehito 9dan Nagashima
3/17
Nagashima Kozue 2dan
Izumitani Masanori 7dan Akiyama
3/3
Akiyama
4/7
Akiyama Jiro 9dan
Takemiya Yoko 5dan Takemiya positive
3/3
Kawai Tetsuyuki 5dan
Yang Chia Yuan 9dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Kato Tomoko 6dan Tomohiro Kato
3/3
Kibe
4/28
Ogaki
5/19
redo
Mond
6/16
Omori Yasushi 8dan
Kamimura Haruo 9dan Kibe
3/3
Kibe Natsuki 1dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Miyazaki
3/3
Ogaki
4/7
Komatsu Hideko 4dan
Kogawa Konyu 2dan Ogaki
3/3
Ogaki Yusaku 9dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Hoshino Masaki 9dan Hoshino
3/10
Hoshino
6/2
Suzuki
shin
6/23
Suzuki
shin
9/22
Nakayama Kaoru 3dan
Sugiuchi Kazuko 8dan Tatsu Koyama
3/10
Koyama Ryugo 6dan
Suzuki Shinji 6dan Shin Suzuki
3/10
Suzuki
shin
4/14
Yamada Takuji 8dan
Shiraishi Yuichi 6dan Shiroishi
3/10
Hagiya Kazuhiro 6dan
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Tamaki Shinobu 6dan Kanazawa
3/10
Kanazawa
4/14
Kanazawa
5/19
Kanazawa
8/4
Kanazawa Hideo 7dan
Kanno Naomi 3dan Mitsuru Kato
3/3
Kato Atsushi 9dan
Kuwabara Yoko 6dan Kano well
3/10
*
4/21
Kanai Tenpei 5dan
Mizuma Toshifumi 7dan *
4/7
Yao Zhi Teng 3dan
Sugimoto Akira 8dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Hara Sachiko 4dan Hara
3/3
Hill
Sakae
5/5
Hill
Sakae
6/16
Crane mountain
6/30
Fujita Akihiko 5dan
Koyama Terumi 6dan Sakae, Oyama
3/3
Shimoji Gensho 7dan
Ezura Yuichi 8dan Nishimura
3/10
Nishimura
4/21
Nishimura Keiji 8dan
Oki Keiji 7dan Big tree
3/24
Hosaka Mayu 3dan Doi
3/3
Doi Makoto 8dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Inaba Takahiro 2dan Hikari Kobayashi
3/10
Kobayashi
Light
5/19
Kobayashi
Light
7/28
Kobayashi
Light
8/25
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Hashimoto Yujiro 9dan Hashimoto male
3/10
Taniguchi Toshinori 7dan
Tamai Shin 4dan Mukai
3/10
Mukai
5/5
Mukai Chiaki 5dan
Aragaki Takeshi 9dan Aragaki
4/7
Sotoyanagi Sebun 2dan Outside willow
3/3
Sanno Hirotaka 9dan
Muramatsu Ryuichi 8dan

Kansai, the central part

FrameQualifier CQualifier B
1 Yanagawa Hiromasa 7dan endenshu
3/10
Komatsu
Large
4/28
Hikosaka
5/19
Hikosaka
7/21
Enda Hideki 9dan
Yamamoto Kentaro 5dan Komatsu University
3/17
Komatsu Daiki 2dan
Nakao Jungo 8dan Hikosaka
4/14
Hikosaka
5/5
Hikosaka Naoto 9dan
Akedo Kazumi 7dan Makoto Takahashi
3/10
Takahashi Masumi 2dan
Kori Toshio 9dan County
3/10
Sasaki
*
5/12
Sasaki
*
6/9
Kirimoto Kazuo 4dan
Ishida Atsushi 9dan Sasaki Tsuyoshi
3/10
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Utani Syunta 1dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Kumamoto Syusei 3dan Kumamoto
3/3
Kumamoto
4/14
Kumamoto
5/12
Nakamura
6/23
Okumura Yasushi 7dan
Baba Shigeru 9dan Riding ground
3/3
Asano Yasuko 2dan
Kikkawa Hajime 2dan
Nakamura Shinya 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Sano Takatsugu 7dan Old house
3/10
Old house
5/5
Old house
5/26
Imamura
Good
6/16
Furuya Masao 4dan
Furuta Naoyoshi 4dan Kazu Yamada
3/10
Yamada Wakio 7dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Wang Jing Yi 2dan King view
3/10
Ito
yo
5/5
Ito
yo
5/26
Hane
tai
6/16
Kamiji Hiroki 2dan
Yoshioka Kaoru 8dan Yo Ito
4/7
Ito Yoji 9dan
Yanaka Katsunori 8dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Miyamoto Chiharu 1dan Miyamoto
3/17
Tajima
5/12
Tajima
6/9
Yamada
kisan
6/30
Mito Yukari 3dan
Tanaka Chieko 4dan Tajima
3/3
Tajima Shingo 6dan
Kitano Ryo 8dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Matsumoto Nayoko 2dan matsuhon*
3/10
Ito
ken
3/31
Ito
ken
4/28
Araki
6/9
Takamure Tetsuro 4dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Takeshi Ito
3/3
Ito Kenryo 1dan
Yamamori Tadanao 6dan
Araki Issei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Kuwamoto Shinpei 6dan Mulberry book
3/3
Takei
4/14
Takei
5/12
Mutsuura
6/16
Yamada Shiho 7dan
Takei Takashi 7dan Takei
3/3
Sasaka Shiro 8dan
Oda Teppei 2dan Takabayashi
3/3
Sakamoto
4/21
Takabayashi Masahiro 7dan
Sakamoto Yasuo 5dan Sakamoto
3/10
Minematsu Masaki 6dan
Mutsuura Yuta 2dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Horita Seiji 5dan Kawada
3/3
Kawada
5/12
*
6/2
Yanagisawa
6/16
Kawada Kohei 6dan
Takeda Yoshinori 2dan kinken
3/3
Kim Hyun Jung 4dan
Hiroe Hiroyuki 9dan Katayama
3/3
*
5/5
Katayama Yasuo 8dan
Bian Wenkai 2dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Enda Yoichi 7dan Sakaguchi
3/10
Otani
5/19
Otani
6/9
Iwamaru
6/23
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Tanemura Sayuri 2dan Otani
3/3
Otani Naoki 1dan
Takagi Junpei 2dan Tsukuda
3/10
Tsukuda
5/19
Tsukuda Akiko 5dan
Kitani Toshimi 2dan
Iwamaru Taira 6dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Inagaki Yo 4dan Nyu
5/5
Yu Kato
6/30
Kato
*
7/14
Chiisagata
7/28
Nyu Eiko 1dan
Kato Yukio 6dan Yu Kato
4/14
Shigeno Yuki 2dan
Osawa Kenro 2dan Takeshi Osawa
3/3
Kikuchi
4/14
Okumura Hideo 8dan
Kikuchi Masatoshi 2dan
Ogata Masaki 9dan

The 64th Oza Title

Pro Tournaments name Oza Title
Sponsorship Nihon Keizai Shimbun, Inc., The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 14 million yen (we change from 56 quarters)
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 16. Champion participates in challenge making a contract for sale with
The time limit Challenge class, the main match: Three hours
Countdown Challenge class, the main match: Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Two finalists, titleholder seed the next main match in the first half year
The foundation year 1952
The 64th Oza Title Iyama Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class fifth game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

Iyama defends in 3-0!

Iyama Yuta Oza Title three wins - 0 wins Yo Seiki 7dan
Game of go dayGame of go groundResult
The first station Monday, October 17 Osaka-shi, Osaka
"Westin Hotel Osaka"
Iyama Yuta Oza Title
One white turn half victory
The second station Monday, November 7 Kobe-shi, Hyogo
"bozuien of the inside"
Iyama Yuta Oza Title
Black turn one-sided game victory
The third station Friday, November 18 Sendai-shi, Miyagi
"Tea room sect garden"
Iyama Yuta Oza Title
White turn one-sided game victory
The fourth station Thursday, December 8 Yokohama-shi, Kanagawa
"Yokohama Royal Park Hotel"
The fifth station Thursday, December 15 Kofu-shi, Yamanashi
"Joban hotel"

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes

Lottery day: April 27, 2016

Go players nameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Seto Taiki 8dan Kono Rin
6/16
Yamashita
7/14
yo
8/18
yo
9/8
Kono Rin 9dan
Adachi Toshimasa 3dan Yamashita
6/2
Yamashita Keigo 9dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
6/2
yo
7/7
Yukawa Mitsuhisa 9dan
Yo Seiki 7dan yo
5/26
Wang Li Chen 9dan
Yun Chunho 3dan Takao
6/9
Takao
7/25
Takao
8/15
Takao Shinji 9dan
Ishii Kunio 9dan Willow
6/16
Ryu Si Hoon 9dan
Sun Zhe 4dan Tadashi Hane
5/19
Tadashi Hane
7/14
Hane Naoki 9dan
Numadate Sakiya 4dan Murakawa
6/13
Murakawa Daisuke 8dan

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: January 25, 2016

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Chin Kaei 9dan Adachi
4/7
Adachi Toshimasa 3dan Adachi
3/3
Ichiriki Ryo 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Numadate Sakiya 3dan Numadate
4/11
Chang Hsu 9dan Anzai
3/7
Anzai Nobuaki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Kono Rin 9dan Kono Rin
5/5
Goto Syungo 9dan chikun
3/3
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Hsu Chia Yuan 3dan Yamashita
3/17
Fujimura Yosuke 2dan Yamashita
2/29
Yamashita Keigo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Oba Junya 7dan Royal
3/10
Shimojima Yohei 8dan Royal
2/11
Wang Li Chen 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Ishii Kunio 9dan Kuni Ishii
4/21
Matsuoka Hideki 9dan Shuto
2/25
Shuto Shun 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Ryu Si Hoon 9dan Willow
3/24
Mizokami Tomochika 9dan Nakane
2/18
Nakane Naoyuki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Sun Zhe 4dan Grandchild
4/18
Tsuruta Kazushi 3dan Pan good
2/25
Pan Shan Chi 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Huang Yih Tzuu 8dan Shida
4/14
Satoshi Yuki 9dan Shida
2/25
Shida Tatsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 U Boi 2dan Yukawa
4/13
Yukawa Mitsuhisa 9dan Yukawa
3/3
Chang Li Yu 8dan
FrameGo players nameThe final
11 Nanatsudan, Taiki, Seto Seto
4/14
Yamashiro Hiroshi 9dan
FrameGo players nameThe final
12 Lin Han Chieh 7dan Tadashi Hane
3/24
Hane Naoki 9dan
FrameGo players nameThe final
13 Yun Chunho 3dan *
3/17
Kim Soo Joon 8dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From countdown remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: October 5, 2015

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A : 13 people → The last qualifier

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Hsieh Yi Min 6dan Morita
10/22
chikun
11/12
Morita Michihiro 9dan
Ishikura Noboru 9dan chikun
10/29
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
11/5
Yamashita
12/10
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Hirata Tomoya 4dan Yamashita
10/22
Yamashita Keigo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Koyama Kuya 2dan Royal
11/12
Royal
1/21
Wang Li Chen 9dan
Mannami Nao 3dan daifuchiko
12/21
Obuchi Kotaro 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Chang Li Yu 8dan choho
10/29
choho
12/10
Yang Chia Yuan 9dan
Su Yaoguo 9dan Satoshi Mimura
11/19
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 M.Redmond 9dan King signature
11/30
Daiba
12/17
Wang Ming Wan 9dan
Muramatsu Ryuichi 8dan Daiba
10/29
Oba Junya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Sato Masaharu 9dan kinshu
10/22
kinshu
11/26
Kim Soo Joon 8dan
Komatsu Hideki 9dan Otake
10/22
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Ryu Si Hoon 9dan Willow
10/29
Willow
12/17
Tajiri Yuto 4dan
Shibano Toramaru 2dan Shibano
11/26
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Mitani Tetsuya 7dan Mitani
11/26
Fujimura
12/24
Rin Tzu Yuan 8dan
Okada Shinichiro 8dan Fujimura
10/29
Fujimura Yosuke 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Komatsu Fujio 8dan Sakae Yang
11/26
Grandchild
12/24
Yang Chia Jung 8dan
Takemiya Masaki 9dan Grandchild
12/3
Sun Zhe 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Tsuruyama Atsushi 7dan Pan good
11/5
Pan good
12/3
Pan Shan Chi 8dan
Kono Takashi 8dan Kobayashi Satoru
11/5
Kobayashi Satoru 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Uchida Shuhei 7dan Yoda
11/26
Adachi
1/21
Yoda Norimoto 9dan
Sugimoto Akira 8dan Adachi
12/14
Adachi Toshimasa 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Kono Mitsuki 8dan Kawano light
11/12
Numadate
12/3
Cho Sun Jin 9dan
Numadate Sakiya 3dan Numadate
10/29
Ko Reibun 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Nakaonoda Tomomi 9dan Shuto
10/29
Shuto
11/19
Shuto Shun 7dan
Awaji Syuzo 9dan Awaji
11/5
Kataoka Satoshi 9dan

Kansai, Nihon Ki-in Chubu Office qualifier A : Five people → The last qualifier

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Ohashi Naruya 7dan Shigeru Ohashi
10/22
Shida
12/17
Yamada Kimio 9dan
Hane Yasumasa 9dan Shida
11/12
Shida Tatsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Ogata Masaki 9dan Yutaka Nakano
11/12
Goto
shun
12/3
Nakano Hironari 9dan
Goto Syungo 9dan Shun Goto
11/5
Nakamura Shinya 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Mutsuura Yuta 2dan Tadashi Hane
10/29
Hane
choku
12/17
Hane Naoki 9dan
Yanagisawa Satoshi 4dan Shin Tanaka
11/12
Tanaka Nobuyuki 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Muramatsu Hiroki 5dan Muramatsu University
10/22
Shimoshima
11/12
Araki Issei 6dan
Shimojima Yohei 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Iwamaru Taira 6dan Kuni Ishii
10/29
Ishii
QNI
11/19
Ishii Kunio 9dan
Imamura Yoshiaki 9dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From countdown remainder five minutes (use of countdown clock)
    ※ Lottery day April 20, 2015

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C : 26 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Koyama Hideo 5dan Takashi Ueda
6/4
Ueda
*
6/18
Fujisawa
Village
7/30
Kawano
Light
9/17
Ueda Takashi 4dan
Hiramoto Yasei 6dan Hiramoto
6/4
Syoji Kazuko 3dan
Fujisawa Rina 2dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Kojima Takaho 9dan King is free
6/4
Okada
shin
6/25
Okada
shin
7/9
Okada
shin
7/23
Wang Wei Jen 5dan
Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
6/11
Kin En 4dan
Yashiro Kumiko 6dan
Mochizuki Kenichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Sugiuchi Masao 9dan dai**
6/11
Osawa
*
6/25
kushiroji
7/30
Small and medium size
Noda
8/20
Osawa Narumi 4dan
Takamizawa Tadao 6dan Takamizawa
6/11
Kanai Tenpei 5dan
Kenmochi Jo 8dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Hagiwara Mutsumi 7dan Hagiwara
6/18
Hagiwara
7/2
Sakai
The truth
7/16
Muramatsu
Dragon
8/6
Kanno Naomi 3dan
Shimoji Gensho 7dan Inaba
6/4
Inaba Takahiro 2dan
Sakai Maki 8dan
Muramatsu Ryuichi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Aragaki Takeshi 9dan Aragaki
6/4
Koda
6/18
Chino
7/2
Mitani
7/16
Kato Tomoko 6dan
Koda Akiko 3dan Koda
6/4
Izawa Akino 4dan
Chino Tadahiko 9dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Takekiyo Isamu 4dan takesei
6/11
takesei
6/25
takesei
7/9
Komatsu
Tree
8/6
Sato Fumitoshi 5dan
Doi Makoto 8dan Ishigure
6/11
Ishigure Ikuro 9dan
Takahashi Hideo 7dan
Komatsu Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Kudo Norio 9dan Masaru Kawai
7/9
Ohashi
*
7/23
Yamada
*
8/20
Ishikura
9/17
Kawai Shoji 5dan
Makihata Taeko 4dan Taku Ohashi
6/11
Ohashi Hirofumi 6dan
Yamada Shinji 6dan
Ishikura Noboru 9dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Koyama Kuya 2dan The hill sky
6/11
Hill
The sky
7/16
Hill
The sky
9/3
Hill
The sky
9/24
Kazama Jun 2dan
Sotoyanagi Sebun 1dan Outside willow
6/11
Endo Yoshifumi 7dan
Aoki Shinichi 9dan
Kato Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Yamamoto Masato 7dan Hara
6/4
Mizuma
6/25
choho
7/9
choho
8/27
Hara Sachiko 4dan
Mizuma Toshifumi 7dan Mizuma
6/11
Nakayama Kaoru 3dan
Chang Li Yu 8dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Hagiya Kazuhiro 6dan Hagitani
6/4
Omori
6/25
Tahara
7/9
Crane mountain
8/20
Nakamura Kuniko 2dan
Omori Yasushi 8dan Omori
6/4
Tominaga Takeshi 4dan
Tahara Yasufumi 7dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Sugiuchi Kazuko 8dan chozui
6/4
chozui
6/18
chozui
7/2
Resurrection
7/30
Chang Ruei Jie 1dan
Tanimiya Ayako 2dan Miyazawa I
6/4
Miyazawa Goro 9dan
Shiraishi Yuichi 6dan
Su Yaoguo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Seki Tatsuya 2dan Seki
6/11
Komatsu
wisteria
6/25
Komatsu
wisteria
7/9
Komatsu
wisteria
7/23
Inoue Hatsue 2dan
Komatsu Fujio 8dan Small Matsufuji
6/4
Kikuchi Yoshio 5dan
Kobayashi Kenji 7dan
Takeuchi Kousuke 3dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Katsura Atsushi 5dan Sakae, Oyama
6/11
Hill
Sakae
7/2
Limitless surf
*
7/30
Limitless surf
*
8/27
Koyama Terumi 6dan
Kurotaki Masaki 6dan Soong
6/4
Song Kwang Bok 9dan
Mannami Nao 3dan
Terayama Rei 4dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Kamimura Haruo 9dan Tamai
6/4
Tamai
6/18
Sakai
Hard
7/9
Kawano
ki
7/30
Tamai Shin 4dan
Kanazawa Hideo 7dan Izumitani
6/4
Izumitani Hideo 8dan
Sakai Takeshi 9dan
Kono Takashi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Takanashi Seiken 8dan Takanashi
6/18
Takanashi
7/2
Takanashi
7/16
Willow
7/30
Murakami Akihide 3dan
Ogawa Tomoko 6dan Makoto Ogawa
6/11
Nagahara Yoshiaki 7dan
Kato Keiko 6dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Kawai Tetsuyuki 5dan Tsuneishi
6/18
Horimoto
7/9
Motoki
9/17
redo
Mond
10/1
Tsuneishi Takashi 2dan
Kusunoki Teruko 7dan Horimoto
6/4
Horimoto Mitsunari 3dan
Taniguchi Toshinori 7dan Taniguchi
6/4
Motoki
8/13
Kubo Hideo 6dan
Motoki Katsuya 3dan Motoki
7/9
Aoba Kaori 4dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Tsurumaru Keichi 7dan Nakazawa
6/4
Miyazaki
7/9
Oya
7/30
Hsieh
9/3
Nakazawa Ayako 5dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Miyazaki
6/11
Cho Chien 2dan
Okuda Aya 3dan Oya
6/25
Oya
7/16
Oya Koichi 9dan
Suzuki Isao 7dan Suzuki Italy
6/11
Nobuta Shigehito 6dan
Hsieh Yi Min 6dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Sugimoto Akira 8dan Sugimoto
6/11
Sugimoto
7/23
Sugimoto
8/13
Sugimoto
9/10
Tozawa Akinobu 9dan
Yoshihara Yukari 6dan Yoshiwara
6/25
Sonoda Yasutaka 9dan
Hosaka Mayu 3dan Hosaka
6/4
Nishimura
7/2
Takemiya Yoko 5dan
Komatsu Hideko 4dan Nishimura
6/11
Nishimura Keiji 8dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Onishi Kenya 2dan Onishi
6/4
Arimura
7/23
Kaneko
9/10
Awaji
9/24
Kasai Koji 7dan
Arimura Hiroshi 8dan Arimura
6/25
Nagashima Kozue 2dan
Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
6/18
Kaneko
7/30
Mitsunaga Junzo 6dan
Kaneko Maki 1dan Kaneko
7/9
Shimosaka Miori 2dan
Awaji Syuzo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Nakajima Mieko 2dan Tadashi Takemiya
7/2
Takemiya
Plus
8/20
Takemiya
Plus
9/24
Takemiya
Plus
10/15
Takemiya Masaki 9dan
Cheng signature 琬 9dan Kanazawa
6/11
Kanazawa Makoto 7dan
Tamaki Shinobu 6dan Ono
6/11
Koya
6/25
Ono Nobuyuki 7dan
Shibusawa Machiko 1dan Koya
6/4
Takano Hideki 7dan
Shiung Feng 6dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Maeda Ryoji 7dan o*
6/4
Hoshino
7/9
sumomo*
8/27
sumomo*
9/10
Huang Meng Cheng 9dan
Takagi Syoichi 9dan Hoshino
6/18
Hoshino Masaki 9dan
Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
6/18
sumomo*
8/6
Ezura Yuichi 8dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title Hikari Kobayashi
6/18
Ando Kazushige 4dan
Ogaki Yusaku 9dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Koyama Ryugo 6dan Yu Ito
6/25
Ito
A
7/23
Kurotaki
ken
8/6
Sato
*
9/10
Ito Masashi 3dan
Izumitani Masanori 7dan Fukui
6/4
Fukui Masaaki 9dan
Aoki Kikuyo 8dan Taku Yamada
6/4
Kurotaki
ken
6/25
Yamada Takuji 8dan
Kurotaki Masanori 8dan Ken Kurotaki
6/4
Kuo Chyo Ching 6dan
Sato Masaharu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Ogoshi Ichiro 8dan Kanda
6/11
Kanda
8/20
Suzuki
ho
9/24
Numadate
10/15
Kanda Ei 9dan
Kanagawa Masaaki 7dan It is praised Suzuki
6/18
Suzuki Yoshimichi 7dan
Kuwabara Yoko 6dan Hashimoto male
6/11
Suzuki
ho
8/27
Hashimoto Yujiro 9dan
Suzuki Ayumi 6dan Suzuki Ayumi
7/9
Sinkai Hiroko 5dan
Numadate Sakiya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Shibano Toramaru 1dan Shibano
7/9
Shibano
7/23
Shibano
9/24
Shibano
10/15
Fujisawa Kazunari 8dan
Kono Yukio 5dan Three ancient kings in China
6/4
Sanno Hirotaka 9dan
Nakamura Hidehito 9dan Shu Nakamura
6/18
Nakamura
shu
7/9
Mukai Chiaki 5dan
Takabayashi Takuji 6dan Akira Sugano
6/25
Kanno Masashi 6dan
Yao Zhi Teng 2dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Mimura Kaori 2dan Kaoru Mimura
6/11
Uchida
8/20
Uchida
9/3
Uchida
11/12
Furusho Katsuko 2dan
Uchida Shuhei 7dan Uchida
6/4
Matsubara Taisei 6dan
Okada Yumiko 6dan Satoshi Oki
6/18
Kibe
8/6
Oki Keiji 7dan
Kibe Natsuki 1dan Kibe
7/9
Kogawa Konyu 2dan
Suzuki Shinji 5dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Onda Yasuhiko 8dan Chinen
6/4
Iguchi
7/9
Hirata
8/6
Hirata
9/24
Chinen Kaori 4dan
Iguchi Toyohide 8dan Iguchi
6/18
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Hirata Tomoya 4dan Hirata
6/4
Hirata
7/16
Fujita Akihiko 4dan
Inoue Kunio 8dan Onishi
7/2
Onishi Ryuhei 1dan Onishi
6/11
Yokotsuka Riki 1dan
Konagai Masaru 8dan

Kansai, Nihon Ki-in Chubu Office qualifier B C : Ten people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Kikuchi Masatoshi 2dan Mutsuura
6/22
Mutsuura
7/23
Mutsuura
9/10
Mutsuura
10/1
Mutsuura Yuta 1dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan Sasaki
*
6/18
Tanemura Sayuri 2dan Atsushi Ishida
6/4
Ishida Atsushi 9dan
Takahashi Masumi 2dan
Takei Takashi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Kitani Toshimi 2dan Mulberry book
6/4
Mulberry book
7/9
Araki
7/23
Araki
9/17
Kuwamoto Shinpei 6dan
Miyamoto Chiharu 1dan Miyamoto
6/18
Yamamoto Kentaro 5dan Masaru Yamamoto
6/4
Sakamoto Yasuo 5dan
Araki Issei 6dan
Ida Atsushi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Akedo Kazumi 6dan Yu Kato
6/25
Kato
*
8/6
Yamamori
8/27
Ohashi
nari
10/1
Kato Yukio 6dan
Ito Yoji 9dan Yo Ito
7/23
Wang Jing Yi 2dan kinken
6/25
Kim Hyun Jung 4dan
Yamamori Tadanao 6dan
Ohashi Naruya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Enda Hideki 9dan endenshu
6/18
Kitano
7/30
Kitano
9/3
Ishii
QNI
9/24
Takabayashi Masahiro 7dan
Yamada Shiho 7dan Kitano
6/25
Takagi Junpei 2dan Kitano
6/4
Kitano Ryo 7dan
Baba Shigeru 9dan
Ishii Kunio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Osawa Kenro 2dan Takeshi Osawa
6/25
Osawa
ken
9/17
Among arrows
10/1
Goto
10/22
Shinoda Mitsuaki 7dan
Asano Yasuko 2dan Takeshi Ito
6/25
Inagaki Yo 4dan Takeshi Ito
6/11
Ito Kenryo 1dan
Yanaka Katsunori 8dan
Goto Syungo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Tajima Shingo 6dan Komatsu University
6/11
Udani
7/23
Udani
8/27
Muramatsu
Large
9/24
Komatsu Daiki 2dan
Kirimoto Kazuo 4dan Udani
6/25
Mito Yukari 3dan Udani
6/4
Utani Syunta 1dan
Nakao Jungo 8dan
Muramatsu Hiroki 5dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Kamiji Hiroki 2dan Shigeno
6/22
Yanagisawa
9/10
Yanagisawa
10/1
Yanagisawa
10/22
Shigeno Yuki 2dan
Yanagisawa Satoshi 4dan Yanagisawa
6/25
Takeda Yoshinori 2dan
Okumura Yasushi 7dan Okumura Yasushi
6/25
Okumura
*
8/6
Matsumoto Nayoko 2dan
Katayama Yasuo 8dan Nyu
7/23
Bian Wenkai 1dan Nyu
7/2
Nyu Eiko 1dan
Hikosaka Naoto 9dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Yamada Wakio 7dan Otani
6/4
Yanagawa
6/25
Yoshikawa
7/16
Hane
tai
9/24
Otani Naoki 1dan
Yanagawa Hiromasa 7dan Yanagawa
6/4
Enda Yoichi 7dan
Kikkawa Hajime 2dan Yoshikawa
6/4
Yoshikawa
6/18
Furuya Masao 4dan
Tanaka Chieko 4dan Furuta
6/4
Furuta Naoyoshi 4dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Horita Seiji 5dan Miyakawa
6/4
Miyakawa
6/25
Miyakawa
8/27
Chiisagata
9/24
Miyagawa Fumihiko 7dan
Kawada Kohei 6dan Kawada
6/4
Takamure Tetsuro 4dan
Hiroe Hiroyuki 9dan Hiroe
6/18
Hiroe
8/13
Yoshioka Kaoru 8dan
Okumura Hideo 8dan Suguru Okumura
6/11
Kumamoto Syusei 3dan
Ogata Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Tsukuda Akiko 5dan County
6/11
County
7/2
Iwamaru
7/30
Iwamaru
9/17
Kori Toshio 9dan
Ueki Yoshio 8dan homatsu
6/11
Minematsu Masaki 6dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
6/11
Iwamaru
7/9
Sano Takatsugu 7dan
Oda Teppei 2dan Iwamaru
6/11
Iwamaru Taira 6dan
Sasaka Shiro 8dan