Meijin Title

The 43rd Meijin Title

Pro Tournaments name Meijin Title
Sponsorship Asahi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support  
The special support  
The support  
Special cooperation  
Cooperation  
The championship prize money 31 million yen (from 43 quarters)
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of nine leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : For eight hours, it is league match five hours
Countdown Challenge class : It is 5 minutes before league ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Six league high ranks
The foundation year 1974

※ Title, grade are things at the time of lottery

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each five hours from second reading remainder five minutes

Lottery day : September 1, 2017

FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Terayama Rei 5dan
9/28
Yuki
10/19
Hsu Chia Yuan 4dan
Satoshi Yuki 9dan Yuki
9/21
Ida Atsushi 8dan
Suzuki Shinji 7dan Shin Suzuki
9/21
yo
10/16
ko*gishodan
Tsuruta Kazushi 4dan yo
9/28
Yo Seiki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Cho Chi Hun honor Meijin Title *chi
9/21
Shibano tiger
10/12
Yukawa Mitsuhisa 9dan
Shibano Toramaru 7dan Shibano tiger
9/21
Hikosaka Naoto 9dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
9/21
Ichiriki
10/16
Fujii Shuya 7dan
Koyama Kuya 3dan The hill sky
9/28
Sakai Hideyuki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Seto Taiki 8dan Shida
9/21
Hirata
10/19
Shida Tatsuya 7dan
Motoki Katsuya 8dan Hirata
9/21
Hirata Tomoya 7dan
Hon Seisen 3dan Forest Han
9/28
Tadashi Hane
10/12
Lin Han Chieh 7dan
Chang Li Yu 8dan Tadashi Hane
9/21
Hane Naoki 9dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes

Lottery day: June 23, 2017

Deficit is fair sex Go players

Tokyo

FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Yokotsuka Riki 2dan Koya
7/20
Koya
8/3
Hirata
8/24
Takano Hideki 7dan
Yamashiro Hiroshi 9dan
Kanazawa Makoto 7dan Hirata
7/27
Hirata Tomoya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Onishi Ryuhei 2dan Terayama
7/20
Terayama
8/3
Terayama
8/24
Terayama Rei 4dan
Lee Yi Hsiu 7dan
Takemiya Masaki 9dan Tadashi Takemiya
7/20
Fujita Akihiko 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Morita Michihiro 9dan Hoshino
7/20

8/17

8/31
Hoshino Masaki 9dan
Hsu Chia Yuan 4dan
Kobayashi Koichi honor Meijin Title Redmond
7/20
M.Redmond 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
4 Miyazawa Goro 9dan Shin Suzuki
7/27
Shin Suzuki
8/17
Suzuki
shin
8/31
Suzuki Shinji 7dan
Ryu Si Hoon 9dan
Huang Meng Cheng 9dan Adachi
8/17
Adachi Toshimasa 4dan
FrameGo players nameThe semifinalsThe final
5 Chang Li Yu 8dan choho
7/27
choho
8/10
Kono Takashi 8dan
Sun Zhe 5dan Hideyoshi
7/20
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameGo players nameThe semifinalsThe final
6 Shibano Toramaru 3dan Shibano tiger
8/10
Shibano
Tiger
8/31
Uchida Shuhei 7dan
Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi Satoru
7/27
Yao Zhi Teng 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
7 Koyama Kuya 3dan The hill sky
7/27
The hill sky
8/24
Hill
The sky
9/7
Oba Junya 7dan
Yoda Norimoto 9dan
Kim Soo Joon 8dan kinshu
7/27
Su Yaoguo 9dan
FrameGo players nameThe semifinalsThe final
8 Motoki Katsuya 8dan Motoki
8/10
Motoki
8/31
Kanazawa Hideo 8dan
Anzai Nobuaki 7dan Anzai
7/20
Cho Sun Jin 9dan
FrameGo players nameThe semifinalsThe final
9 Numadate Sakiya 5dan Numadate
8/3
*chi
8/31
Mizokami Tomochika 9dan
Rin Tzu Yuan 8dan *chi
8/17
Cho Chi Hun honor Meijin Title
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
10 Mitani Tetsuya 7dan Mitani
8/3
Forest Han
8/17
Forest Han
8/31
Ito Masashi 4dan
Lin Han Chieh 7dan
Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
7/27
Wang Li Chen 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
11 Akiyama Jiro 9dan Akiyama
7/27
Pan good
8/17
Ichiriki
9/4
Wang Ming Wan 9dan
Pan Shan Chi 8dan
Mimura Tomoyasu 9dan Ichiriki
8/7
Ichiriki Ryo 7dan

Osaka, the central part

FrameGo players nameThe semifinalsThe final
1 Goto Syungo 9dan Ida
8/10
Ida
8/31
Ida Atsushi 8dan
Yanaka Katsunori 8dan Yasushi Hane
7/20
Hane Yasumasa 9dan
FrameGo players nameThe semifinalsThe final
2 Mutsuura Yuta 3dan Muramatsu
7/20
Hikosaka
8/17
Muramatsu Hiroki 6dan
Kuwamoto Shinpei 7dan Hikosaka
7/27
Hikosaka Naoto 9dan
FrameGo players nameThe semifinalsThe final
3 Nakao Jungo 8dan Tsuruta
7/20
Tsuruta
8/31
Tsuruta Kazushi 4dan
Ogata Masaki 9dan Chiisagata
7/20
Iwamaru Taira 6dan
FrameGo players nameThe semifinalsThe final
4 Otake Yu 1dan Shida
8/3
Shida
8/17
Shida Tatsuya 7dan
Nakamura Shinya 9dan Imamura
7/27
Imamura Yoshiaki 9dan

Joint frame

FrameGo players nameThe semifinalsThe final
1 Nakane Naoyuki 9dan Yutaka Nakano
7/27
Yuki
8/31
Nakano Hironari 9dan
Satoshi Yuki 9dan Yuki
7/5
Honda Kunihisa 9dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: February 17, 2017

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier

FrameQualifier CQualifier B
1 Kanazawa Makoto 7dan Kanazawa
7/13
Kurotaki Masanori 8dan Kurotaki
ken
6/22
Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
3/30
Yasuda
5/4
Kawai Shoji 5dan Mizuma
3/16
Mizuma Toshifumi 7dan
Yasuda Yasutoshi 9dan Yasuda
4/6
Sato Fumitoshi 5dan Sato sentence
3/16
Nakazawa Ayako 5dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Morita Michihiro 9dan Morita
6/22
Takagi Syoichi 9dan Ueno
Love
6/1
Asami Ueno 1dan Ai Ueno
4/13
Ueno
Love
5/18
Kurotaki Masaki 6dan Iguchi
3/23
Iguchi Toyohide 8dan
Yoshihara Yukari 6dan Yoshiwara
4/13
Takabayashi Takuji 6dan Suzuki Italy
3/23
Suzuki Isao 7dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Mitani Tetsuya 7dan Mitani
7/6
Kato Keiko 6dan kushiroji
6/8
Kenmochi Jo 8dan kushiroji
4/6
kushiroji
5/18
Yang Chia Yuan 9dan Yang source
3/23
Hosaka Mayu 3dan
Takanashi Seiken 8dan Takanashi
3/30
Tanimiya Ayako 2dan Ueda
3/16
Ueda Takashi 4dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Onishi Ryuhei 2dan Onishi
Dragon
6/8
Inaba Takahiro 3dan Inaba
5/18
Kobayashi Izumi 6dan Tatsu Muramatsu
4/6
Hirose
4/27
Hagiwara Mutsumi 7dan Tatsu Muramatsu
3/23
Muramatsu Ryuichi 8dan
Suzuki Yoshimichi 7dan Hirose
4/13
Onda Yasuhiko 9dan Hirose
3/23
Hirose Yuichi 1dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Wang Ming Wan 9dan King signature
7/13
Tsuruyama Atsushi 7dan Kato
ju
5/25
Ezura Yuichi 8dan komen
4/6
Kato
ju
4/27
Matsubara Taisei 6dan Matsubara
3/16
Sinkai Hiroko 5dan
Nakayama Kaoru 3dan Mitsuru Kato
4/13
Shimosaka Miori 2dan Mitsuru Kato
3/30
Kato Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Shibano Toramaru 3dan Shibano
Tiger
7/3
Ohashi Hirofumi 6dan Ohashi
*
5/18
Shun Kuwabara 1dan Sonoda
3/30
Sonoda
4/27
Sonoda Yasutaka 9dan Sonoda
3/16
Okada Yumiko 6dan
Kuo Chyo Ching 6dan Kasai
4/6
Shibusawa Machiko 1dan Kasai
3/23
Kasai Koji 7dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Konagai Masaru 8dan Ito
A
6/8
Otake Hideo honor Gosei Title Ito
A
5/18
Nakajima Mieko 2dan Soong
4/6
Ito
A
4/27
Song Kwang Bok 9dan Soong
3/16
Kanno Naomi 3dan
Koyama Terumi 6dan Yu Ito
4/6
Katsura Atsushi 5dan Yu Ito
3/16
Ito Masashi 4dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Akiyama Jiro 9dan Akiyama
6/15
Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
5/25
Kubo Hideo 6dan Shu Kubo
4/13
Kubo
shu
4/27
Ishigure Ikuro 9dan Ishigure
3/23
Kaneko Maki 1dan
Cheng Ming Huang 9dan Suguru Izumitani
4/13
Izumitani Hideo 8dan Suguru Izumitani
3/16
Seki Tatsuya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Suzuki Shinji 7dan Suzuki
shin
6/26
Shiraishi Yuichi 6dan Mukai
5/25
Nagahara Yoshiaki 7dan Oya
4/13
Mukai
4/27
Koyama Hideo 5dan Oya
3/30
Oya Koichi 9dan
Mukai Chiaki 5dan Mukai
3/30
Shimoji Gensho 7dan The groundwork
3/16
Aoki Kikuyo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Terayama Rei 4dan Terayama
6/8
Sugimoto Akira 8dan Mitsunaga
5/18
Doi Makoto 8dan Tsurumaru
4/6
Mitsunaga
4/27
Tsurumaru Keichi 7dan Tsurumaru
3/16
Sugiuchi Kazuko 8dan
Mitsunaga Junzo 6dan Mitsunaga
4/6
Mimura Kaori 3dan Maeda
3/16
Maeda Ryoji 7dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Numadate Sakiya 5dan Numadate
7/10
Sotoyanagi Sebun 2dan Hsieh
6/12
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
4/13
Hsieh
5/25
Fukui Masaaki 9dan Fukui
3/23
Yamada Shinji 6dan
A.torumanen 1dan torumanen
4/6
Komatsu Fujio 8dan Izawa
3/23
Izawa Akino 4dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Sakai Takeshi 9dan Yokotsuka
6/1
Kataoka Satoshi 9dan Yokotsuka
5/18
Tsuneishi Takashi 3dan Mochizuki
4/6
Yokotsuka
4/27
Mochizuki Kenichi 7dan Mochizuki
3/16
Komatsu Hideko 4dan
Arimura Hiroshi 8dan Yokotsuka
4/13
Okuda Aya 3dan Yokotsuka
3/27
Yokotsuka Riki 2dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Motoki Katsuya 7dan Motoki
6/12
Tamai Shin 4dan takesei
5/11
Ando Kazushige 5dan takesei
3/30
takesei
4/27
Takekiyo Isamu 4dan takesei
3/16
Koyama Ryugo 6dan
Hiramoto Yasei 6dan Hiramoto
3/30
Inoue Kunio 8dan Ono
3/16
Ono Nobuyuki 7dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Kobayashi Koichi honor Meijin Title Kobayashi
Light
5/25
Matsumoto Takehisa 7dan Matsumoto
bu
5/4
Koda Akiko 3dan Tahara
4/6
Uemura
4/20
Tahara Yasufumi 7dan Tahara
3/23
Kibe Natsuki 2dan
Aoba Kaori 5dan Uemura
3/30
Furusho Katsuko 2dan Uemura
3/16
Kamimura Haruo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Takeuchi Kousuke 3dan Daiba
6/15
Oba Junya 7dan Daiba
6/1
Oomote Takuto 1dan Large table
4/13
Large table
5/11
Kikuchi Yoshio 5dan Chinen
3/16
Chinen Kaori 6dan
Takamizawa Tadao 6dan dai**
4/6
Osawa Narumi 4dan dai**
3/16
Takemiya Yoko 6dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Aoki Shinichi 9dan Miyazawa
I
6/22
Kazama Jun 3dan Miyazawa
I
5/18
Chang Ruei Jie 2dan chozui
4/6
Miyazawa
I
4/27
Aragaki Takeshi 9dan Aragaki
3/16
Sakai Maki 8dan
Miyazawa Goro 9dan Miyazawa I
3/30
Izumitani Masanori 7dan Ryu Miyazaki
3/16
Miyazaki Ryutaro 7dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Takemiya Masaki 9dan Takemiya
Plus
6/22
Fujimura Yosuke 3dan Fujimura
6/1
Nobuta Shigehito 6dan Hoshiai
4/6
Onishi
ken
5/4
Tominaga Takeshi 4dan Hoshiai
3/23
Hoshiai Shiho 1dan
Fujisawa Rina 3dan Ken Onishi
4/17
Onishi Kenya 3dan Ken Onishi
3/23
Murakami Akihide 3dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Nakaonoda Tomomi 9dan Koya
6/8
Kobayashi Kenji 7dan Kojima
3/23
Koya
4/20
Koya
5/11
Kojima Takaho 9dan
Takano Hideki 7dan Koya
4/6
Sanno Hirotaka 9dan Nagashima
3/23
Nagashima Kozue 2dan
Ogawa Tomoko 6dan Brook
4/6
Hole
4/20
Kanno Masashi 6dan
Ko Reibun 7dan Hole
4/6
Ishikura Noboru 9dan Akira Sato
3/16
Sato Masaharu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Obuchi Kotaro 4dan choho
6/8
Horimoto Mitsunari 4dan Horimoto
3/23
Horimoto
4/6
choho
5/25
Endo Yoshifumi 7dan
Kusunoki Teruko 7dan Fujisawa
3/23
Fujisawa Kazunari 8dan
Takahashi Hideo 7dan Tajiri
3/30
choho
5/4
Tajiri Yuto 4dan
Chang Li Yu 8dan choho
4/20
Yamamoto Masato 7dan Shuto
3/30
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Kim Soo Joon 8dan kinshu
6/22
Shiung Feng 6dan Suguru Komatsu
4/20
Suguru Komatsu
5/4
Komatsu
ei
6/8
Komatsu Hideki 9dan
Mannami Nao 3dan manha*
3/16
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Omori Yasushi 8dan Yasushi Omori
3/23
Yasushi Omori
5/11
Kanai Tenpei 6dan
Awaji Syuzo 9dan

Awaji
4/13

Wang Wei Jen 5dan King is free
3/23
Inoue Hatsue 2dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Koyama Kuya 3dan Hill
The sky
6/15
Nishimura Keiji 8dan Kei Nishimura
4/6
Nakamura
shu
4/20
Koike
ho
5/18
Kawai Tetsuyuki 5dan
Cho Chien 2dan Shu Nakamura
3/23
Nakamura Hidehito 9dan
Kudo Norio 9dan Kudo
3/23
Koike
ho
4/27
Makihata Taeko 4dan
Yoshihiro Koike 2dan Kaoru Koike
4/13
Tozawa Akinobu 9dan Tozawa
3/16
Hagiya Kazuhiro 6dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Hashimoto Yujiro 9dan o*
6/29
Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
3/16
Suzuki Ayumi
4/10
o*
6/8
Kuwabara Yoko 6dan
Suzuki Ayumi 7dan Suzuki Ayumi
3/23
Kono Yukio 5dan
Kato Tomoko 6dan o*
3/23
o*
4/13
Huang Meng Cheng 9dan
Sugiuchi Masao 9dan Tadashi Sugiuchi
3/30
Taniguchi Toshinori 7dan Taniguchi
3/16
Syoji Kazuko 3dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Hoshino Masaki 9dan Hoshino
5/25
Nakamura Kuniko 2dan Kanda
3/23
Sakae Yang
4/6
Kawano
Light
4/27
Kanda Ei 9dan
Yang Chia Jung 8dan Sakae Yang
3/23
Oki Keiji 7dan
Chino Tadahiko 9dan Chino
3/23
Kawano light
4/13
Tamaki Shinobu 7dan
Kin En 4dan Kawano light
3/30
Kanagawa Masaaki 7dan Kawano light
3/16
Kono Mitsuki 8dan

Kansai, central part qualifier

FrameQualifier CQualifier B
1 Bian Wenkai 2dan *
3/16
Yoshikawa
4/13
Yoshikawa
4/27
Yoshikawa
5/11
Mutsuura
6/8
Kirimoto Kazuo 4dan
Kikkawa Hajime 2dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan Oda
3/30
Oda Teppei 2dan
Takahashi Masumi 3dan
Mutsuura Yuta 3dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Matsuoka Hideki 9dan Matsuoka
3/16
Matsuoka
3/30
Matsuoka
4/27
Nakane
5/25
Nakane
6/15
Osawa Kenro 2dan
Takamure Tetsuro 4dan
Yanagisawa Satoshi 5dan Yanagisawa
3/16
Baba Shigeru 9dan
Nakane Naoyuki 9dan
Shimojima Yohei 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Araki Issei 6dan Araki
3/16
Sano
4/6
sandenki
4/20
Yamamori
6/8
Nakao
7/6
Yanagawa Hiromasa 7dan
Sano Takatsugu 7dan
Takabayashi Masahiro 7dan sandenki
3/30
Yamada Kimio 9dan
Kato Yukio 6dan Yu Kato
3/16
Miyakawa
4/13
Yamamori
5/18
Yoshioka Kaoru 8dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Yamamori
3/16
Yamamori Tadanao 6dan
Nakao Jungo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Mito Yukari 3dan Old house
3/16
Shin Tanaka
4/13
Tanaka
shin
4/27
Tanaka
shin
6/1
Among arrows
6/15
Furuya Masao 4dan
Tanaka Nobuyuki 3dan
Miyamoto Chiharu 1dan Kazu Yamada
3/30
Yamada Wakio 7dan
Tanemura Sayuri 2dan Tanemura
4/6
Kuni Ishii
4/20
Takei
5/11
Enda Yoichi 7dan
Ishii Kunio 9dan
Tajima Shingo 6dan Takei
3/16
Takei Takashi 7dan
Yanaka Katsunori 8dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Okumura Yasushi 7dan Otake Yu
3/16
Otake
A
4/13
Otake
A
5/11
Otake
A
6/1
Otake
A
6/22
Otake Yu 1dan
Takeda Yoshinori 2dan
Asano Yasuko 2dan King view
3/16
Wang Jing Yi 2dan
Ito Yoji 9dan Yo Ito
3/16
Ito
yo
3/30
Ito
yo
4/13
Hiroe Hiroyuki 9dan
Matsumoto Nayoko 2dan
Kikuchi Masatoshi 2dan kinken
3/23
Kim Hyun Jung 4dan
Ohashi Naruya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Tanaka Chieko 4dan Otani
3/16
Otani
4/6
Otani
4/27
Otani
6/1
Chiisagata
6/22
Otani Naoki 2dan
Tsukuda Akiko 5dan
Sasaka Shiro 8dan Sazaka
3/30
Minematsu Masaki 6dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
3/16
Sakaguchi
4/13
Sakaguchi
5/11
Yamada Shiho 7dan
Kori Toshio 9dan
Komatsu Daiki 2dan Komatsu University
4/13
Yamamoto Kentaro 5dan
Ogata Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Okumura Hideo 8dan Suguru Okumura
3/16
Nyu
3/30
Kumamoto
shu
4/27
Kumamoto
shu
5/18
Goto
6/22
Katayama Yasuo 8dan
Nyu Eiko 1dan
Horita Seiji 5dan Shu Kumamoto
3/23
Kumamoto Syusei 3dan
Akedo Kazumi 7dan Kawada
3/16
Kawada
3/30
Ito
ken
4/13
Kawada Kohei 6dan
Kamiji Hiroki 2dan
Inagaki Yo 5dan Takeshi Ito
3/16
Ito Kenryo 1dan
Goto Syungo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Torii Yuta 1dan Kitano
4/6
Kitano
4/20
Ishida
*
5/4
Ishida
*
6/8
Mulberry book
6/22
Kitano Ryo 8dan
Kitani Toshimi 2dan
Ishida Atsushi 9dan Atsushi Ishida
3/30
Takagi Junpei 2dan
Utani Syunta 1dan Udani
3/30
Udani
4/20
Furuta Naoyoshi 4dan
Sakamoto Yasuo 5dan endenshu
4/6
Enda Hideki 9dan
Kuwamoto Shinpei 7dan

The 42nd Meijin Title

Pro Tournaments name Meijin Title
Sponsorship Asahi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support  
The special support  
The support  
Special cooperation  
Cooperation  
The championship prize money 32 million yen (from 42 quarters)
Special site The 42nd Meijin Title special site
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of nine leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : For eight hours, it is league match five hours
Countdown Challenge class : It is 5 minutes before league ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Six league high ranks
The foundation year 1974

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class seventh game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each eight hours
  • From 10 minutes before countdown remainder
Takao Shinji Meijin Title one win - four wins Iyama Yuta Kisei Title
Game of go dayGame of go groundResult
The first station On Wednesday, August 30, it is Thursday for 31 days Kita-ku, Osaka-shi
Conrad Osaka
Takao Shinji Meijin Title
White turn half eyes victory
The second station On Tuesday, September 12, it is Wednesday for 13 days Bunkyo-ku, Tokyo
Hotel Chinzan-so Tokyo
Iyama Yuta Kisei Title
White turn one-sided game victory
The third station On Thursday, September 21, it is Friday for 22 days Takamatsu-shi, Kagawa
The Kiyomi mountain cottage flowering tree sea
Iyama Yuta Kisei Title
Black turn one-sided game victory
The fourth station On Monday, October 2, it is Tuesday for three days Komatsu-shi, Ishikawa
With one of hotel Kaiseki
Iyama Yuta Kisei Title
White turn one-sided game victory
The fifth station On Monday, October 16, it is Tuesday for 17 days Atami-shi, Shizuoka
atami Sekitei
Iyama Yuta Kisei Title
Black turn one-sided game victory
The sixth station On Monday, October 23, it is Tuesday for 24 days Kofu-shi, Yamanashi
Joban hotel
The seventh station On Wednesday, November 1, it is Thursday for two days Kawazu-cho, Shizuoka
Imai Zhuang

Challenger decision league match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each five hours. From 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: November 11, 2016

OrderGo players nameIyamaMurakawaYamashitachoKawanoYellowHaneSakaiyoResultsOrder
1 Iyama Yuta Kisei Title
July

June

May

April

January

March

December

August
8-0 Challenger
2 Murakawa Daisuke 8dan
July

December

February

June

March

August

April

January
4-4 The third place
3 Yamashita Keigo 9dan
June

December

April

March

July

May

January

February
5-3 The second place
4 Chang Hsu 9dan
May

February

April

December

August

January

June

March
4-4 The fourth place
5 Kono Rin 9dan
April

June

March

December

February

July

August

May
4-4 The fifth place
6 Huang Yih Tzuu 8dan
January

March

July

August

February

June

May

December
3-5 The sixth place
7 Hane Naoki 9dan
March

August

May

January

July

June

February

April
3-5 The fall
7 Sakai Hideyuki 8dan
December

April

January

June

August

May

February

July
2-6 The fall
7 Yo Seiki 7dan
August

January

February

March

May

December

April

July
3-5 The fall

The last qualifier

FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Yo Seiki 7dan yo
9/29
yo
10/26
yo
11/10
Shida Tatsuya 7dan
Kiyonari Tetsuya 9dan Kiyoshige
9/29
Hikosaka Naoto 9dan
Cho Sun Jin 9dan Muramatsu University
9/29
Hirata
10/20
Muramatsu Hiroki 6dan
Su Yaoguo 9dan Hirata
9/15
Hirata Tomoya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
9/22
Ichiriki
10/31
Tadashi Hane
11/7
Lin Han Chieh 7dan
Adachi Toshimasa 4dan Adachi
9/29
Cho Chi Hun honor Meijin Title
Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi Satoru
10/6
Tadashi Hane
10/27
Hasegawa Sunao 9dan
Kanazawa Hideo 7dan Tadashi Hane
9/8
Hane Naoki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Ida Atsushi 8dan Sakai
9/29
Sakai
10/20
Sakai
11/3
Sakai Hideyuki 8dan
Kono Takashi 8dan *
9/8
*
9/29
Yao Zhi Teng 3dan
Hara Masakazu 2dan
Yamashiro Hiroshi 9dan Willow
9/22
Uchida
10/13
Ryu Si Hoon 9dan
Satoshi Yuki 9dan Uchida
9/28
Uchida Shuhei 7dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

※ Lottery day : June 10, 2016

Nihon Ki-in Headquarter

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Kobayashi Koichi honor Meijin Title Ogaki
7/14
*
8/4
Ogaki Yusaku 9dan
Kazama Jun 2dan *
7/14
Yao Zhi Teng 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Fujimura Yosuke 2dan Takashi Kawano
7/14
Takashi Kawano
8/11
Kono Takashi 8dan
Takemiya Masaki 9dan Forest child
7/14
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Kanazawa Hideo 7dan Kanazawa
7/14
Kanazawa
8/11
Matsumoto Takehisa 7dan
Sakai Takeshi 9dan Hideyoshi
7/21
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Aoki Shinichi 9dan Grandchild
7/14
Forest Han
8/4
Forest Han
9/1
Sun Zhe 4dan
Lin Han Chieh 7dan
Wang Li Chen 9dan Royal
7/14
Oba Junya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Morita Michihiro 9dan Satoshi Mimura
7/7
Satoshi Mimura
8/4
Cho good
9/8
Mimura Tomoyasu 9dan
Akiyama Jiro 9dan
Hashimoto Yujiro 9dan Cho good
8/11
Cho Sun Jin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Nakaonoda Tomomi 9dan Mizoe
7/14
Mizoe
7/28
*chi
9/15
Mizokami Tomochika 9dan
Motoki Katsuya 7dan
Hoshino Masaki 9dan *chi
7/14
Cho Chi Hun honor Meijin Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Fujita Akihiko 5dan Fuji field
7/25
Ichiriki
8/11
Ichiriki
8/25
Wang Ming Wan 9dan
Ichiriki Ryo 7dan
Numadate Sakiya 4dan Anzai
7/28
Anzai Nobuaki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Ryu Si Hoon 9dan Willow
7/7
Willow
8/15
Willow
9/1
Konagai Masaru 8dan
Shibano Toramaru 2dan
Yoda Norimoto 9dan Yoda
7/14
Obuchi Kotaro 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 M.Redmond 9dan Redmond
8/4
Kobayashi Satoru
8/18
Kobayashi Satoru
9/15
Onishi Ryuhei 2dan
Kobayashi Satoru 9dan
Kanazawa Makoto 7dan
7/14
Hsu Chia Yuan 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Adachi Toshimasa 3dan Adachi
7/7
Adachi
7/21
Adachi
9/8
Suzuki Shinji 6dan
Kim Soo Joon 8dan
Terayama Rei 4dan sumomo*
7/21
Lee Yi Hsiu 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Pan Shan Chi 8dan Pan good
7/21
Pan good
8/11
Resurrection
8/25
Mitani Tetsuya 7dan
Takeuchi Kousuke 3dan
Koyama Kuya 3dan Resurrection
7/7
Su Yaoguo 9dan

Osaka, the central part

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Kuwamoto Shinpei 6dan Yamashiro
7/14
Yamashiro
8/4
Yamashiro Hiroshi 9dan
Nakane Naoyuki 9dan Yasushi Hane
7/7
Hane Yasumasa 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Muramatsu Hiroki 6dan Muramatsu University
7/7
Muramatsu University
8/4
Ogata Masaki 9dan
Tsuruta Kazushi 3dan Tsuruta
7/7
Goto Syungo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Nakao Jungo 8dan Imamura good
7/14
Shida
8/25
Imamura Yoshiaki 9dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
8/4
Yanaka Katsunori 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Ohashi Naruya 7dan Hikosaka
7/28
Hikosaka
8/18
Hikosaka Naoto 9dan
Mutsuura Yuta 2dan Nakamura
7/14
Iwamaru
8/4
Nakamura Shinya 9dan
Iwamaru Taira 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
go
do
Frame
Shimojima Yohei 8dan Yutaka Nakano
7/7
seinari*
9/8
Nakano Hironari 9dan
Kiyonari Tetsuya 9dan seinari*
7/21
U Boi 2dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from 5 minutes before countdown remainder (use of countdown clock)

※ Lottery day : March 9, 2016

Deficit : Fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier

FrameQualifier CQualifier B
1 Komatsu Hideki 9dan Grandchild
5/26
Sonoda Yasutaka 9dan Grandchild
5/12
Aragaki Takeshi 9dan Big tree
3/31
Grandchild
4/28
Oki Keiji 7dan
Okuda Aya 3dan Grandchild
4/14
Inoue Hatsue 2dan Grandchild
3/31
Sun Zhe 4dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Kato Keiko 6dan Kei Kato
4/14
Kato
kei
5/19
Kato
kei
6/9
King signature
6/30
Hagiwara Mutsumi 7dan
Tominaga Takeshi 4dan Sakae, Oyama
4/21
Koyama Terumi 6dan Sakae, Oyama
4/4
Nagashima Kozue 2dan
Kenmochi Jo 8dan
Wang Ming Wan 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Awaji Syuzo 9dan Sakai
Hard
6/9
Sakai Takeshi 9dan Sakai
Hard
5/19
Nobuta Shigehito 6dan Tadashi Yamamoto
3/31
Onda
5/5
Yamamoto Masato 7dan
Onda Yasuhiko 8dan Onda
4/14
Kin En 4dan Murakami
3/31
Murakami Akihide 3dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Furusho Katsuko 2dan Maeda
3/31
Takagi
saga
5/19
Takagi
saga
6/2
Mimura
Intellect
6/16
Maeda Ryoji 7dan
Ko Reibun 7dan Takagi
saga
5/5
Sinkai Hiroko 5dan Sho Takagi
4/7
Takagi Syoichi 9dan
Fujisawa Kazunari 8dan
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Hashimoto Yujiro 9dan Hashimoto
Male
6/23
Kanno Masashi 6dan Kataoka
5/26
Kataoka Satoshi 9dan Kataoka
3/31
Kataoka
5/12
Kusunoki Teruko 7dan
Izumitani Hideo 8dan Izumitani
4/28
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
4/14
Kobayashi Chizu 5dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Kanno Naomi 3dan Kurotaki tree
4/7
Onishi
Dragon
5/12
Onishi
Dragon
6/2
Onishi
Dragon
6/23
Kurotaki Masaki 6dan
Onishi Ryuhei 1dan Tatsu Onishi
4/14
Kono Mitsuki 8dan Kawano light
3/31
Koda Akiko 3dan
Song Kwang Bok 9dan
Oya Koichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Iguchi Toyohide 8dan Kobayashi
Light
6/16
Yamada Takuji 8dan Kobayashi
Light
6/2
Kobayashi Koichi honor Meijin Title Hikari Kobayashi
4/21
Kobayashi
Light
5/12
Sato Masaharu 9dan
Horimoto Mitsunari 3dan Horimoto
4/21
Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
4/7
Inoue Kunio 8dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Kanai Tenpei 6dan chozui
3/31
chozui
5/5
Fujimura
yo
6/2
Fujimura
yo
6/23
Chang Ruei Jie 2dan
Tahara Yasufumi 7dan Tahara
4/21
Makihata Taeko 4dan Tozawa
4/7
Tozawa Akinobu 9dan
Fujimura Yosuke 2dan
Takano Hideki 7dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Izawa Akino 4dan Ken Kurotaki
3/31
Kurotaki
ken
5/12
Kurotaki
ken
6/9
Mitani
7/7
Kurotaki Masanori 8dan
Sanno Hirotaka 9dan Tatsu Koyama
4/14
Koyama Ryugo 6dan Tatsu Koyama
3/31
Shibusawa Machiko 1dan
Arimura Hiroshi 8dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Ogawa Tomoko 6dan Brook
3/31
Yokotsuka
5/5
Otake
6/9
redo
Mond
7/7
Komatsu Fujio 8dan
Kawai Shoji 5dan Yokotsuka
4/21
Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka
4/4
Yasuda Yasutoshi 9dan
Otake Hideo honor Gosei Title
M.Redmond 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Tamai Shin 4dan Tamai
4/14
Tamai
4/28
Tamai
5/12
Mizoe
6/2
Suzuki Yoshimichi 7dan
Nakazawa Ayako 5dan Nakazawa
3/31
Miyazawa Goro 9dan
Chang Li Yu 8dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Muramatsu Ryuichi 8dan Ryu Miyazaki
4/4
Kanazawa
4/21
Kanazawa
5/12
Kanazawa
6/2
Miyazaki Ryutaro 7dan
Kanazawa Hideo 7dan Kanazawa
3/31
Takahashi Hideo 7dan
Yang Chia Jung 8dan
Onishi Kenya 2dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Huang Meng Cheng 9dan o*
3/31
Kikuchi
Justice
4/21
Kazama
5/12
Kazama
6/2
Nakamura Kuniko 2dan
Aoki Kikuyo 8dan Tadashi Kikuchi
3/31
Kikuchi Yoshio 5dan
Kazama Jun 2dan
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Tajiri Yuto 4dan Morita
3/31
Morita
4/14
Morita
5/5
Morita
5/19
Morita Michihiro 9dan
Takemiya Yoko 6dan Kanda
3/31
Kanda Ei 9dan
Yamada Shinji 6dan
Sakai Maki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Takanashi Seiken 8dan Takanashi
4/7
Outside willow
4/21
Outside willow
5/12
Hill
The sky
6/2
Katsura Atsushi 5dan
Mitsunaga Junzo 6dan Outside willow
4/4
Sotoyanagi Sebun 2dan
Kibe Natsuki 2dan
Koyama Kuya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Tsuneishi Takashi 3dan Shin Okada
4/4
Okada
shin
4/21
Fuji field
5/19
Fuji field
6/9
Okada Shinichiro 8dan
Nakayama Kaoru 3dan Nakayama
4/7
Hosaka Mayu 3dan
Fujita Akihiko 5dan
Mochizuki Kenichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Takekiyo Isamu 4dan Omori
4/7
Shiroishi
4/21
Shiroishi
5/5
Small and medium size
Noda
6/23
Omori Yasushi 8dan
Tanimiya Ayako 2dan Shiroishi
4/7
Shiraishi Yuichi 6dan
Ito Masashi 4dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Ryu Si Hoon 9dan Willow
6/9
Nakamura Hidehito 9dan Crane mountain
3/31
Crane mountain
4/14
Crane mountain
5/5
Tsuruyama Atsushi 7dan
Kamimura Haruo 9dan Uemura
3/31
Sato Fumitoshi 5dan
Kojima Takaho 9dan Kojima
3/31
Kato
ho
4/14
Shimoji Gensho 7dan
Kato Tomoko 6dan Tomohiro Kato
3/31
Izumitani Masanori 7dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Adachi Toshimasa 3dan Adachi
6/9
Kogawa Konyu 2dan Shu Koyama
3/31
Hill
shu
4/21

Ohashi
*
5/19
Koyama Hideo 5dan
Fukui Masaaki 9dan Kuwahara
4/7
Kuwabara Yoko 6dan
Shiung Feng 6dan Taku Ohashi
4/7
Ohashi
*
4/28
Ohashi Hirofumi 6dan
Takabayashi Takuji 6dan Endo
3/31
Endo Yoshifumi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Takemiya Masaki 9dan Takemiya
Plus
6/23
Kanagawa Masaaki 7dan Kanekawa
4/14
Yashiro
4/28
Yashiro
6/9
Hara Sachiko 4dan
Nagahara Yoshiaki 7dan Yashiro
4/7
Yashiro Kumiko 6dan
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
4/28
Koike
ho
5/12
Doi Makoto 8dan
Yoshihiro Koike 1dan Kaoru Koike
4/7
Tsurumaru Keichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Pan Shan Chi 8dan Pan good
6/30
Ezura Yuichi 8dan komen
3/31
Sugimoto
4/28
Sugimoto
5/19
Ueda Takashi 4dan
Taniguchi Toshinori 7dan Sugimoto
4/7
Sugimoto Akira 8dan
Kuo Chyo Ching 6dan Kasai
3/31
Kasai
4/14
Kasai Koji 7dan
Kobayashi Kenji 7dan Mizuma
3/31
Mizuma Toshifumi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Mannami Nao 3dan Hoshino
5/26
Sugiuchi Masao 9dan Suzuki Ayumi
3/31
Suzuki
ho
4/28
Hoshino
5/12
Suzuki Ayumi 7dan
Suzuki Isao 7dan Suzuki Italy
3/31
Takamizawa Tadao 6dan
Komatsu Hideko 4dan Hoshino
3/31
Hoshino
4/21
Hoshino Masaki 9dan
Ishikura Noboru 9dan Mimura
3/31
Mimura Kaori 3dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Suzuki Shinji 6dan Suzuki
shin
6/9
Cho Chien 2dan Ando
4/14
Inaba
4/28
Inaba
5/12
Ando Kazushige 5dan
Kudo Norio 9dan Inaba
4/7
Inaba Takahiro 2dan
Seki Tatsuya 2dan Seki
3/31
Seki
4/14
Kawai Tetsuyuki 5dan
Aoba Kaori 4dan Matsubara
3/31
Matsubara Taisei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Kato Atsushi 9dan Konagai
6/9
Ono Nobuyuki 7dan Chinen
3/31
Chinen
4/28
Konagai
5/26
Chinen Kaori 5dan
Wang Wei Jen 5dan Okada is constipated
3/31
Okada Yumiko 6dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title Tadashi Kawano
3/31
Konagai
4/14
Kono Yukio 5dan
Konagai Masaru 8dan Konagai
3/31
Kaneko Maki 1dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Mukai Chiaki 5dan Aoki
*
6/23
Chino Tadahiko 9dan dai**
3/31
Nishimura
4/14
Aoki
*
5/12
Osawa Narumi 4dan
Kubo Hideo 6dan Nishimura
3/31
Nishimura Keiji 8dan
Syoji Kazuko 3dan aomoku*
4/4
Aoki
*
4/28
Aoki Shinichi 9dan
Sugiuchi Kazuko 8dan Tamaki
3/31
Tamaki Shinobu 6dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Fujisawa Rina 3dan Numadate
6/23
Yang Chia Yuan 9dan Yang source
3/31
Yang source
5/2
Numadate
6/2
Nakajima Mieko 2dan
Hagiya Kazuhiro 6dan Yoshiwara
3/31
Yoshihara Yukari 6dan
Cheng Ming Huang 9dan Ishigure
3/31
Numadate
5/12
Ishigure Ikuro 9dan
Hiramoto Yasei 6dan Numadate
4/28
Numadate Sakiya 4dan

Kansai, central part qualifier

FrameQualifier CQualifier B
1 Tajima Shingo 6dan Shin Tanaka
4/14
Tanaka
shin
4/28
Mutsuura
5/26
Mutsuura
6/9
Mutsuura
6/23
Tanaka Nobuyuki 2dan
Takabayashi Masahiro 7dan
Mutsuura Yuta 2dan Mutsuura
4/18
Kikuchi Masatoshi 2dan
Kato Yukio 6dan
Tanemura Sayuri 2dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Kitani Toshimi 2dan Mito
3/31
Mito
4/28
Nakamura
5/12
Nakamura
6/16
Mito Yukari 3dan
Yamada Shiho 7dan Yamada solstice
3/31
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Nakamura Shinya 9dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Takahashi Masumi 2dan Makoto Takahashi
3/31
Takahashi
The truth
4/21
Takahashi
The truth
5/12
Shimoshima
5/26
Kumamoto Syusei 3dan
Okumura Yasushi 7dan Okumura Yasushi
4/7
Ito Kenryo 1dan
Otani Naoki 1dan
Shimojima Yohei 8dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Oda Teppei 2dan Oda
3/31
Yoshikawa
4/14
Tsuruta
4/28
Tsuruta
5/12
Takagi Junpei 2dan
Furuya Masao 4dan Yoshikawa
3/31
Kikkawa Hajime 2dan
Tsuruta Kazushi 3dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Kamiji Hiroki 2dan Aketo
3/31
Aketo
4/28
Nakao
5/12
Nakao
6/2
Akedo Kazumi 7dan
Takamure Tetsuro 4dan Shigeno
3/31
Shigeno Yuki 2dan
Okumura Hideo 8dan Nakao
3/31
Nakao
4/21
Nakao Jungo 8dan
Kawada Kohei 6dan Kawada
4/7
Baba Shigeru 9dan
Kitano Ryo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Kori Toshio 9dan Kuni Ishii
4/7
Ishii
QNI
4/28
Mulberry book
5/12
Mulberry book
5/26
Ishii Kunio 9dan
Enda Yoichi 7dan Enda positive
4/7
Tsukuda Akiko 5dan
Kuwamoto Shinpei 6dan Mulberry book
4/7
Mulberry book
4/21
Komatsu Daiki 2dan
Tanaka Chieko 4dan homatsu
4/7
Minematsu Masaki 6dan
Osawa Kenro 2dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Hiroe Hiroyuki 9dan Hiroe
3/31
Shida
5/12
Shida
6/9
Shida
6/23
Katayama Yasuo 8dan
Yoshioka Kaoru 8dan Shida
4/28
Shida Tatsuya 7dan
Bian Wenkai 2dan *
3/31
*
5/19
Inagaki Yo 5dan
Kim Hyun Jung 4dan Yo Ito
4/18
Ito Yoji 9dan
Yamamori Tadanao 6dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Ohashi Naruya 7dan Shigeru Ohashi
4/7
Ohashi
nari
4/28
Ohashi
nari
5/19
Ohashi
nari
6/23
Takei Takashi 7dan
Utani Syunta 1dan Kazu Yamada
3/31
Yamada Wakio 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan Yanagawa
4/7
Sazaka
4/21
Yanagawa Hiromasa 7dan
Araki Issei 6dan Sazaka
4/7
Sasaka Shiro 8dan
Wang Jing Yi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Takeda Yoshinori 2dan Shinoda
4/14
Nakane
5/5
Nakane
5/19
Nakane
6/2
Shinoda Mitsuaki 7dan
Nakane Naoyuki 9dan Nakane
4/14
Asano Yasuko 2dan
Yanagisawa Satoshi 5dan Yanagisawa
4/7
Yanagisawa
4/21
Horita Seiji 5dan
Nyu Eiko 1dan Nyu
4/7
Matsumoto Nayoko 2dan
Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Furuta Naoyoshi 4dan endenshu
3/31
Enda
shu
5/19
Muramatsu
Large
6/2
Muramatsu
Large
6/16
Enda Hideki 9dan
Sano Takatsugu 7dan Sasaki Tsuyoshi
3/31
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Muramatsu Hiroki 6dan Muramatsu University
3/31
Muramatsu
Large
4/28
Yamamoto Kentaro 5dan
Sakamoto Yasuo 5dan Sakamoto
4/14
Miyamoto Chiharu 1dan
Yamada Kimio 9dan

The 41st Meijin Title

Pro Tournaments name Meijin Title
Sponsorship Asahi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support  
The special support  
The support  
Special cooperation  
Cooperation  
The championship prize money 33 million yen
Special site The 41st Meijin Title special site
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of nine leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : For eight hours, it is league match five hours
Countdown Challenge class : It is 5 minutes before league ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Six league high ranks
The foundation year 1974
The 41st Meijin Title Takao Shinji

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class seventh game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each eight hours
  • From 10 minutes before countdown remainder

Meijin Title rank capture that it is ten quarters since the last Takao 9dan!

Iyama Yuta Meijin Title three wins - four wins Takao Shinji 9dan
Game of go dayGame of go groundResult
The first station On Tuesday, August 30, it is Wednesday for 31 days Bunkyo-ku, Tokyo
「 Hotel Chinzan-so Tokyo 」
Takao Shinji 9dan
Black turn one-sided game victory
The second station On Wednesday, September 14, it is Thursday for 15 days Tahara-shi, Aichi
Hotel corner top tower of Wami
Takao Shinji 9dan
White turn one-sided game victory
The third station On Tuesday, September 20, it is Wednesday for 21 days Numazu-shi, Shizuoka
「 Senbonmatsu, Numazu club 」
Takao Shinji 9dan
Black turn one-sided game victory
The fourth station On Tuesday, October 4, it is Wednesday for five days Takarazuka-shi, Hyogo
「 Takarazuka Hotel 」
Iyama Yuta Meijin Title
Black turn one-sided game victory
The fifth station On Wednesday, October 12, it is Thursday for 13 days Atami-shi, Shizuoka
「 atami Sekitei 」
Iyama Yuta Meijin Title
Three white turns half victory
The sixth station On Wednesday, October 26, it is Thursday for 27 days Kawazu-cho, Shizuoka
「 Imai Zhuang 」
Iyama Yuta Meijin Title
Black turn one-sided game victory
The seventh station On Wednesday, November 2, it is Thursday for three days Kofu-shi, Yamanashi
「 Joban hotel 」
Takao Shinji 9dan
Two white turns half victory

Challenger decision league match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each five hours from 5 minutes before countdown remainder
※ Lottery day: November 6, 2015. Simultaneous abruptness on Thursday, August 4, 2016 (plan) play-off Monday, August 8, 2016 (plan)
※ Column with background color is black turn
OrderGo players nameTakaoYamashitaKawanochoYellowMurakawaHaneUchidaHirataResultsOrder
1 Takao Shinji 9dan
December

January

June

August

May

February

July

March
7-1 Challenger
2 Yamashita Keigo 9dan
December

April

August

May

June

July

March

February
5-3 The third place
3 Kono Rin 9dan
January

April

May

June

August

March

February

July
4-4 The fifth place
4 Chang Hsu 9dan
June

August

May

February

July

December

January

April
5-3 The fourth place
5 Huang Yih Tzuu 8dan
August

May

June

February

March

January

April

December
4-4 The sixth place
6 Murakawa Daisuke 8dan
May

June

August

July

March

April

December

January
6-2 The second place
7 Hane Naoki 9dan
February

July

March

December

January

April

June

August
3-5 The fall
7 Uchida Shuhei 7dan
July

March

February

January

April

December

June

May
0-8 The fall
7 Hirata Tomoya 7dan
March

February

July

April

December

January

August

May
2-6 The fall
※ Title movement after lottery
  Oza Title November 20 Murakawa Daisuke → Iyama Yuta, Tengen Title November 26 Takao Shinji → Iyama Yuta

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each five hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: August 20, 2015 △: Having the first turn

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Yao Zhi Teng 2dan Hirata
9/3
Hirata
10/15
Hirata
10/29
Hirata Tomoya 4dan
Imamura Yoshiaki 9dan Cho good
9/3
Kurahashi
9/24
Cho Sun Jin 9dan
Kurahashi Masayuki 9dan
Satoshi Yuki 9dan Yuki
10/1
Resurrection
10/19
Ogata Masaki 9dan
Oba Junya 7dan Resurrection
9/10
Su Yaoguo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Hane Yasumasa 9dan Yasushi Hane
9/30
Uchida
10/15
Uchida
10/29
Akiyama Jiro 9dan
Moriyama Naoki 9dan Moriyama
9/10
Uchida
10/1
Kono Takashi 8dan
Uchida Shuhei 7dan
Kiyonari Tetsuya 9dan kinshu
9/24
Kanazawa
10/8
Kim Soo Joon 8dan
Yo Seiki 7dan Kanazawa
9/10
Kanazawa Makoto 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Shibano Toramaru 1dan Shibano
9/17
Ida
10/19
Tadashi Hane
11/5
Nanatsudan, Taiki, Seto
Lin Han Chieh 7dan Ichiriki
9/24
Ida
10/9
Ichiriki Ryo 7dan
Ida Atsushi Judan Title
Takeuchi Kousuke 3dan chikun
9/24
Tadashi Hane
10/15
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
Hikosaka Naoto 9dan Tadashi Hane
9/24
Hane Naoki 9dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: June 12, 2015

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A : 13 people → The last qualifier

Deficit is fair sex Go players

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Iguchi Toyohide 8dan Hirata
7/23
Hirata
8/13
Hirata Tomoya 4dan
Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
7/9
Oya Koichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Motoki Katsuya 3dan Motoki
7/30
Takashi Kawano
8/27
Takemiya Masaki 9dan
Onishi Kenya 2dan Takashi Kawano
7/2
Kono Takashi 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Mannami Nao 3dan Terayama
7/2
*
7/30
Terayama Rei 4dan
Yao Zhi Teng 2dan *
7/9
Koyama Kuya 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Anzai Nobuaki 7dan Anzai
7/9
Akiyama
8/13
Wang Ming Wan 9dan
Mitani Tetsuya 7dan Akiyama
7/2
Akiyama Jiro 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Uchida Shuhei 7dan Uchida
7/23
Uchida
8/6
Nakaonoda Tomomi 9dan
Wang Li Chen 9dan Royal
7/23
M.Redmond 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Lin Han Chieh 7dan Forest Han
7/30
Forest Han
8/27
Awaji Syuzo 9dan
Pan Shan Chi 8dan Yoda
7/23
Yoda Norimoto 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
7/9
Daiba
7/30
Mochizuki Kenichi 7dan
Adachi Toshimasa 3dan Daiba
7/9
Oba Junya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Kato Atsushi 9dan Cho good
7/9
Cho good
8/6
Cho Sun Jin 9dan
Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
7/16
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
7/16
Ichiriki
9/7
Suzuki Shinji 5dan
Hsu Chia Yuan 3dan
8/13
Ryu Si Hoon 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi Satoru
8/17
Takeuchi
9/7
Sakai Maki 8dan
Mukai Chiaki 5dan Takeuchi
7/2
Takeuchi Kousuke 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Kim Soo Joon 8dan kinshu
8/13
kinshu
8/27
Shuto Shun 7dan
Hashimoto Yujiro 9dan Takeshi Matsumoto
8/6
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Ishida Shuho (24th Honinbo) Hideyoshi
7/2
Shibano
8/27
Mizokami Tomochika 9dan
Shibano Toramaru 1dan Shibano
8/20
Komatsu Hideki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Takano Hideki 7dan daifuchiko
7/2
chikun
8/27
Obuchi Kotaro 4dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)

Kansai, central part qualifier A : Five people → The last qualifier

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Wang Jing Yi 2dan Among arrows
9/3
Yasushi Hane
9/17
Yanaka Katsunori 8dan
Kitano Ryo 8dan Yasushi Hane
7/9
Hane Yasumasa 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Miyagawa Fumihiko 7dan Imamura good
7/2
Imamura good
8/13
Imamura Yoshiaki 9dan
Nakano Hironari 9dan Nakano
7/23
Yamada Kimio 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Ida Atsushi Judan Title Ida
7/2
Ida
8/20
Matsuoka Hideki 9dan
Tanemura Sayuri 2dan Goto
7/2
Goto Syungo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Osawa Kenro 2dan Iwamaru
8/31
Hikosaka
9/10
Iwamaru Taira 6dan
Yamamori Tadanao 6dan Hikosaka
7/30
Hikosaka Naoto 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Ishida Atsushi 9dan Chiisagata
8/6
Chiisagata
9/17
Ogata Masaki 9dan
Shimojima Yohei 8dan Yamashiro
8/27
Yamashiro Hiroshi 9dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder (use of countdown clock)

※ Lottery day October 31, 2014

Nihon Ki-in Headquarter qualifier

Deficit is fair sex Go players

FrameQualifier CQualifier B
1 Mannami Nao 3dan Limitless surf
*
5/28
Kanno Masashi 6dan Sugano
*
3/26
Takabayashi Takuji 6dan Taku Takabayashi
12/4
Mizuma
2/5
Kaneko Maki 1dan
Nakamura Kuniko 2dan Mizuma
12/25
Mizuma Toshifumi 7dan Mizuma
11/20
Hiramoto Yasei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Nagashima Kozue 2dan Nagashima
1/29
Yasushi Sonoda
2/26
Sonoda
tai
3/19
Royal
6/4
Kawai Tetsuyuki 5dan
Sonoda Yasutaka 9dan Yasushi Sonoda
2/5
Kin En 4dan Ken Kurotaki
11/20
Kurotaki Masanori 7dan
Chino Tadahiko 9dan
Wang Li Chen 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi
kaku
7/30
Ando Kazushige 4dan choho
6/4
Nakazawa Ayako 5dan Inaba
12/4
choho
2/26
Inaba Takahiro 2dan
Murakami Akihide 3dan choho
12/25
Huang Meng Cheng 9dan choho
11/27
Chang Li Yu 8dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Shimosaka Miori 2dan Otake
11/27
Otake
2/19
Otake
6/11
Forest child
6/25
Otake Hideo honor Gosei Title
Miyazawa Goro 9dan Miyazawa
12/25
Katsura Atsushi 5dan Katsura
11/27
Nakayama Kaoru 3dan
Yoshihara Yukari 6dan
Rin Tzu Yuan 7dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
6/18
Okuda Aya 3dan Ito
A
5/28
Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
12/4
Yu Ito
4/23
Ezura Yuichi 8dan
Inoue Kunio 8dan Yu Ito
1/8
Ito Masashi 3dan Yu Ito
11/27
Sugiuchi Kazuko 8dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Sanno Hirotaka 9dan Nishimura
12/25
Arimura
2/26
Arimura
4/23
Ichiriki
6/11
Nishimura Keiji 8dan
Arimura Hiroshi 8dan Arimura
1/22
Mimura Kaori 2dan Kaoru Mimura
11/20
Kobayashi Kenji 7dan
Kurotaki Masaki 6dan
Ichiriki Ryo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Aoki Kikuyo 8dan Koya
6/18
Takano Hideki 7dan Koya
5/28
Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
12/25
Shin Okada
3/19
Osawa Narumi 4dan
Kudo Norio 9dan Kudo
12/4
Hagiya Kazuhiro 6dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Tamai Shin 3dan Green leaves
12/4
Nakamura
3/19
kushiroji
4/9
sumomo*
5/14
Aoba Kaori 4dan
Nakamura Hidehito 9dan Nakamura
11/27
Makihata Taeko 4dan
Kenmochi Jo 8dan
Lee Yi Hsiu 7dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Yasuda Yasutoshi 9dan Yasuda
11/27
Yasuda
1/8
Kato
ju
2/19
Kato
ju
5/14
Shiraishi Yuichi 5dan
Kanai Tenpei 5dan Kano well
12/4
Syoji Kazuko 3dan
Kato Atsushi 9dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Kibe Natsuki 1dan Kibe
12/4
Kibe
2/12
Kibe
4/9
Uchida
5/7
Koyama Terumi 6dan
Konagai Masaru 8dan Konagai
12/4
Komatsu Hideko 4dan
Komatsu Fujio 8dan
Uchida Shuhei 7dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Shimoji Gensho 7dan Tatsu Koyama
12/25
Fujisawa
2/5
Fujisawa
2/26
Hideyoshi
6/11
Koyama Ryugo 6dan
Fujisawa Kazunari 8dan Fujisawa
11/27
Kikuchi Yoshio 5dan
Kuo Chyo Ching 6dan
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier B
12 Takekiyo Isamu 4dan Ono
11/27
Ueda
2/19
Fuji field
4/9
Iguchi
5/7
Ono Nobuyuki 7dan
Ueda Takashi 4dan Ueda
11/27
Onda Yasuhiko 8dan
Fujita Akihiko 4dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Horimoto Mitsunari 3dan Horimoto
11/27
Taku Yamada
2/12
Yamada
*
5/7
Vast deep water
ko
5/28
Morita Michihiro 9dan
Hosaka Mayu 3dan Taku Yamada
12/4
Yamada Takuji 8dan
Seki Tatsuya 2dan
Obuchi Kotaro 3dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Tominaga Takeshi 4dan Anzai
11/27
Anzai
3/19
Anzai
5/7
Anzai
5/28
Anzai Nobuaki 6dan
Yang Chia Yuan 9dan Yang source
2/26
Su Kaiseki 7dan
Yashiro Kumiko 6dan
Kamimura Haruo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Hsieh Yi Min 6dan Tajiri
11/27
Izumi Kobayashi
3/26
Mitani
4/23
Mitani
5/21
Tajiri Yuto 4dan
Wang Wei Jen 5dan Izumi Kobayashi
11/27
Kobayashi Izumi 6dan
Mitani Tetsuya 7dan
Sun Zhe 3dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Kanagawa Masaaki 7dan aomoku*
1/8
Crane mountain

2/5
Fujisawa
Village
2/26
kinshu
6/18
Aoki Shinichi 9dan
Kawai Shoji 5dan Crane mountain
11/27
Tsuruyama Atsushi 7dan
Fujisawa Rina 2dan
Kim Soo Joon 8dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Ohashi Hirofumi 6dan Shibano
7/6
Ogawa Tomoko 6dan Numadate
1/8
Numadate
5/7
Shibano
6/4
Numadate Sakiya 2dan
Kato Keiko 6dan Suzuki Ayumi
12/26
Suzuki Ayumi 6dan
Yamamoto Masato 7dan Endo
11/27
Shibano
2/5
Endo Yoshifumi 7dan
Shibano Toramaru 1dan Shibano
11/27
Hoshino Masaki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Adachi Toshimasa 3dan Adachi
6/25
Inoue Hatsue 2dan Nakajima
11/27
Fujimura
5/21
Fujimura
6/4
Nakajima Mieko 2dan
Takagi Syoichi 9dan Fujimura
12/25
Fujimura Yosuke 2dan
Sugimoto Akira 8dan Sugimoto
12/4
Sugimoto
2/19
Kono Yukio 5dan
Tsurumaru Keichi 7dan Nagahara
11/27
Nagahara Yoshiaki 7dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Pan Shan Chi 8dan Pan good
4/30
Mitsunaga Junzo 6dan Mitsunaga
11/27
Mitsunaga
2/19
Sakai
Hard
4/9
Izumitani Masanori 7dan
Sato Machiko 2dan Suzuki Italy
11/27
Suzuki Isao 7dan
Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
11/27
Sakai Takeshi
2/12
Koda Akiko 3dan
Chang Ruei Jie 1dan chozui
11/27
Oki Keiji 7dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Takanashi Seiken 8dan Hashimoto
Male
4/30
Kogawa Konyu 2dan Tsuneishi
11/27
Tsuneishi
3/12
Hashimoto
Male
4/2
Tsuneishi Takashi 2dan
Chinen Kaori 4dan Chinen
11/27
Kobayashi Koichi honor Meijin Title
Doi Makoto 8dan Doi
11/27
Hashimoto male
2/12
Furusho Katsuko 2dan
Tozawa Akinobu 9dan Hashimoto male
11/27
Hashimoto Yujiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Lin Han Chieh 7dan Forest Han
5/21
Hara Sachiko 4dan Tadashi Fukui
11/27
Soong
3/12
Soong
4/2
Fukui Masaaki 9dan
Kuwabara Yoko 6dan Soong
11/27
Song Kwang Bok 9dan
Sugiuchi Masao 9dan Tadashi Sugiuchi
11/27
Tadashi Sugiuchi
2/26
Kasai Koji 7dan
Maeda Ryoji 7dan Shu Takahashi
11/27
Takahashi Hideo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Hsu Chia Yuan 2dan
6/15
Kazama Jun 2dan Kazama
12/25
Kazama
2/5
Kazama
4/30
Tahara Yasufumi 7dan
Ogoshi Ichiro 8dan Ogose
11/27
Koyama Hideo 5dan
Ishigure Ikuro 9dan Ishigure
11/27
Kawano light
2/19
Hagiwara Mutsumi 7dan
Kono Mitsuki 8dan Kawano light
11/27
Izumitani Hideo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Motoki Katsuya 3dan Motoki
6/4
Bear ho 6dan Bear
12/4
Sakae Yang
3/19
Sakae Yang
5/7
Taniguchi Toshinori 7dan
Kojima Takaho 9dan Sakae Yang
11/27
Yang Chia Jung 8dan
Kanazawa Hideo 7dan Kanazawa
11/27
Outside willow
3/12
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Sato Masaharu 9dan Outside willow
12/4
Sotoyanagi Sebun 1dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Aragaki Takeshi 9dan *
5/14
Yao Zhi Teng 2dan *
12/4
*
2/26
*
4/9
Okada Yumiko 6dan
Takamizawa Tadao 6dan Tatsu Muramatsu
12/4
Muramatsu Ryuichi 8dan
Matsubara Taisei 6dan Omori
12/4
Omori
2/26
Omori Yasushi 8dan
Tanimiya Ayako 2dan Ishikura
11/27
Ishikura Noboru 9dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Mukai Chiaki 5dan Mukai
5/28
Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
11/27
Susumu Yamada
2/12
Yamada
*
3/19
Kusunoki Teruko 7dan
Takemiya Yoko 5dan Sato sentence
12/4
Sato Fumitoshi 5dan
Kanda Ei 9dan Kanda
12/4
Kanda
2/19
Kubo Hideo 6dan
Nobuta Shigehito 6dan Shinoda
12/4
Cheng Ming Huang 9dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Ko Reibun 7dan Onishi
6/1
Kato Tomoko 6dan Kataoka
12/4
Tamaki
3/12
Onishi
4/23
Kataoka Satoshi 9dan
Tamaki Shinobu 6dan Tamaki
11/27
Shibusawa Machiko 1dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Onishi
12/4
Onishi
2/26
Onishi Kenya 2dan
Kanno Naomi 3dan Araumi
11/27
Sinkai Hiroko 5dan

Kansai, central part qualifier

Deficit is fair sex Go players

FrameQualifier CQualifier B
1 Mutsuura Yuta 1dan Mutsuura
11/27
Mutsuura
3/12
Mutsuura
4/23
Yamamori
6/4
Yamamori
6/25
Yoshioka Kaoru 8dan
Okumura Yasushi 7dan
Takahashi Masumi 2dan Makoto Takahashi
11/27
Takeda Yoshinori 2dan
Yamamori Tadanao 6dan
Tanaka Nobuyuki 1dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Sasaka Shiro 8dan Sano
11/27
Sano
12/25
Kitano
2/19
Kitano
3/19
Kitano
5/7
Sano Takatsugu 7dan
Takabayashi Masahiro 7dan
Furuta Naoyoshi 4dan Kitano
11/27
Kitano Ryo 7dan
Tajima Shingo 5dan
Nakane Naoyuki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Kikuchi Masatoshi 2dan Tadashi Kikuchi
11/27
Tadashi Kikuchi
1/29
Tadashi Kikuchi
3/26
Tsuruta
5/14
Shimoshima
6/4
Matsumoto Nayoko 2dan
Takamure Tetsuro 4dan
Okumura Hideo 8dan Shigeno
11/27
Shigeno Yuki 2dan
Tsuruta Kazushi 2dan
Shimojima Yohei 8dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Kikkawa Hajime 1dan Yoshikawa
11/20
Shigeru Ohashi
3/26
Shigeru Ohashi
4/23
Kato
*
5/21
Miyakawa
6/11
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Ohashi Naruya 6dan
Miyamoto Chiharu 1dan Kazu Yamada
11/27
Yamada Wakio 7dan
Kato Yukio 6dan
Miyagawa Fumihiko 7dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Takagi Junpei 2dan Mito
11/20
Atsushi Ishida
12/18
Atsushi Ishida
1/29
Ishida
*
4/30
Stone
den*
5/21
Mito Yukari 3dan
Ishida Atsushi 9dan
Kitani Toshimi 2dan Sasaki Tsuyoshi
Sasaki Tsuyoshi 6dan January 8
Baba Shigeru 9dan
Katayama Yasuo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Furuya Masao 4dan Nakamura
11/27
Nakamura
1/22
Nakamura
4/9
Ida
5/21
Nakamura Shinya 9dan
Takei Takashi 7dan Oda
11/20
Oda Teppei 2dan
Muramatsu Hiroki 4dan
Ida Atsushi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Ito Yoji 9dan Kawada
11/20
Takeshi Osawa
4/9
Osawa
ken
5/21
Osawa
ken
8/10
Kawada Kohei 6dan
Akedo Kazumi 6dan Takeshi Osawa
11/20
Osawa Kenro 2dan
Asano Yasuko 2dan *
11/20
Kumamoto
4/23
Bian Wenkai 1dan
Inagaki Yo 4dan Kumamoto
11/20
Kumamoto Syusei 2dan
Shida Tatsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Tanemura Sayuri 2dan Tanemura
11/20
Tanemura
1/22
Tanemura
3/5
Tanemura
4/9
Enda Yoichi 7dan
Minematsu Masaki 6dan Satoru Tanaka
11/20
Tanaka Chieko 4dan
Tsukuda Akiko 5dan Sakamoto
1/22
Araki
2/12
Sakamoto Yasuo 5dan
Araki Issei 6dan Araki
11/20
Yamada Shiho 7dan
Ishii Kunio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Kim Hyun Jung 3dan Nakao
11/20
Yanagisawa
5/7
King view
6/11
King view
7/23
Nakao Jungo 8dan
Yanagisawa Satoshi 4dan Yanagisawa
11/20
Horita Seiji 5dan
Wang Jing Yi 2dan King view
2/19
King view
3/12
Hiroe Hiroyuki 9dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Kochi
12/18
Kamiji Hiroki 2dan
Ueki Yoshio 8dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Kori Toshio 9dan endenshu
1/22
Masaru Yamamoto
3/26
Otani
4/16
Nakano
kan
5/28
Enda Hideki 9dan
Yamamoto Kentaro 5dan Masaru Yamamoto
2/19
Komatsu Daiki 1dan
Kuwamoto Shinpei 6dan Mulberry book
1/8
Tadashi Otani
3/19
Yanagawa Hiromasa 7dan
Otani Naoki 1dan Tadashi Otani
12/18
Kirimoto Kazuo 4dan
Nakano Hironari 9dan