Kisei Title

The 43rd Kisei Title

Pro Tournaments name Kisei Title
Sponsorship Yomiuri Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Ki-in
Support  
The special support  
The support  
Special cooperation  
Cooperation  
The championship prize money 45 million yen (from 34 quarters)
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Four phases system of S, A B C league. Person of S runner up performs game with Paramus and selects challenger as league champion. Challenger deciding match is irregularity triple match of S champion one win advantage
The time limit Challenge class: Eight hours, challenger decision tournament, S league five hours. A league four hours. B, C league, FT are three hours
Countdown Challenge class: Ten minutes ago, 5 minutes before league
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: 4 to 16 persons
The foundation year 1976

※ Title, grade are things at the time of lottery

The first tournament qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: October 2, 2017

Deficit is fair sex Go players

East block

FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
1 Komatsu Hideki 9dan Itsuki Komatsu
11/23
Tozawa Akinobu 9dan Tozawa
10/26
Shibano Ryunosuke 1dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Hagiwara
10/26
Hikaru Kono
11/9
Takamizawa Tadao 6dan
Kono Mitsuki 8dan
Tsurumaru Keichi 7dan Ono
11/16
Ono Nobuyuki 7dan Ono
10/26
Furusho Katsuko 2dan
Kojima Takaho 9dan Itsuki Kurotaki
10/26
Hikari Kobayashi
11/16
Kurotaki Masaki 6dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Mizuma Toshifumi 7dan
Onishi Kenya 3dan Great Ken Nishi
11/2
Kanno Masashi 6dan
Italy 1dan to understand Italy
10/26
Nishimura
11/16
Kanazawa Makoto 7dan
Nishimura Keiji 8dan
Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
10/26
Ogaki
11/16
Ishikura Noboru 9dan
Kibe Natsuki 2dan Well ground
10/26
ijo*shi flax
Nakamura Kuniko 2dan Yokotsuka
10/26
Yokotsuka
11/9
Yokotsuka Riki 2dan
Ohashi Hirofumi 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
2 Wang Li Chen 9dan Royal
11/16
Nakamura Hidehito 9dan Shigeru Nakamura
10/26
Sinkai Hiroko 5dan
Chang Ruei Jie 2dan chozui
10/26
chozui
11/9
Nakajima Mieko 2dan
Hirata Tomoya 7dan
Hashimoto Yujiro 9dan Kazama
11/16
Kato Keiko 6dan Kazama
10/26
Kazama Jun 3dan
Osawa Narumi 4dan Hirose
11/2
Hirose
11/23
Hirose Yuichi 1dan
Ishigure Ikuro 9dan
Tamaki Shinobu 7dan *chi
11/16
Yao Zhi Teng 4dan *chi
10/26
Mochizuki Kenichi 7dan
Seki Koutarou 1dan It navigates Seki
10/26
It navigates Seki
11/9
Aoki Kikuyo 8dan
Inoue Kunio 8dan
Koyama Hideo 5dan shosanshu
10/26
Omori
11/23
Maeda Ryoji 7dan
Omori Yasushi 8dan Omori
11/2
Taro Ishida flax
Hiramoto Yasei 6dan Hiramoto
10/26
Chinen Kaori 6dan
Asami Ueno 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
3 Shiraishi Yuichi 6dan shuho
11/23
Sugiuchi Kazuko 8dan shuho
11/2
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Taniguchi Toshinori 7dan Onda
10/26
Sun Zhe
11/16
Onda Yasuhiko 9dan
Sun Zhe 5dan
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
11/9
Kuo Chyo Ching 6dan Izumi Kobayashi
10/26
Kobayashi Izumi 6dan
Aoki Shinichi 9dan Shin Aoki
10/26
Shin Aoki
11/23
Okuda Aya 3dan
Syoji Kazuko 3dan
Sanno Hirotaka 9dan Ando
11/16
Mukai Chiaki 5dan Ando
10/30
Ando Kazushige 5dan
Hagiya Kazuhiro 6dan Kanda
10/26
Kataoka
11/9
Kanda Ei 9dan
Kataoka Satoshi 9dan
Takeuchi Kousuke 3dan Uchida
11/16
Uchida Shuhei 7dan Uchida
11/2
Arimura Hiroshi 8dan
Huang Meng Cheng 9dan o*
10/26
Outside willow
11/16
Inoue Hatsue 2dan
Sotoyanagi Sebun 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
4 Obuchi Kotaro 4dan daifuchiko
11/16
Kato Tomoko 6dan Tomo Kato
10/26
Fukui Masaaki 9dan
Tahara Yasufumi 7dan Tahara
10/26
Tahara
11/9
Hosaka Mayu 3dan
Yamamoto Masato 7dan
Takemiya Yoko 6dan Yang honor
11/23
Suzuki Ayumi 7dan Yang honor
11/2
Yang Chia Jung 8dan
Yasuda Yasutoshi 9dan Anzai
10/26
Inaba
ki
11/9
Anzai Nobuaki 7dan
Inaba Takahiro 3dan
Ogawa Tomoko 6dan
Kawai Shoji 5dan manhana
11/2
Mannami Nao 3dan
Song Kwang Bok 9dan Nagahara
10/26
Nagahara Yoshiaki 7dan
Yoshihara Yukari 6dan
Nagashima Kozue 2dan Forest Sea
10/26
Small Matsufuji
11/23
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Komatsu Fujio 8dan Small Matsufuji
11/2
Oomote Takuto 2dan
Koda Akiko 3dan Seki
11/2
Seki Tatsuya 3dan
Shuto Shun 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
5 Mizokami Tomochika 9dan Mizokami
11/16
Aoba Kaori 5dan Oya
10/26
Oya Koichi 9dan
Sugimoto Akira 8dan Taku Takabayashi
11/2
Taku Takabayashi
11/23
Takabayashi Takuji 6dan
Miyazaki Ryutaro 7dan
Nakazawa Ayako 5dan Moro
11/16
Koyama Ryugo 6dan Moro
10/26
Moro Arisa 1dan
Katsura Atsushi 5dan Redmond
10/26
redo
Mond
11/9
M.Redmond 9dan
Shun Kuwabara 1dan
Nakayama Kaoru 3dan enfujietsu
11/23
Endo Yoshifumi 7dan enfujietsu
11/2
Izawa Akino 4dan
Numadate Sakiya 5dan Numadate
11/9
Ito Masashi 4dan
Kaneko Maki 1dan
Shimoji Gensho 7dan The groundwork
10/26
Tajiri
11/23
Tanimiya Ayako 2dan
Tajiri Yuto 4dan Tajiri
11/2
Hoshiai Shiho 2dan
Kikuchi Yoshio 5dan komen
10/26
daitakeei
11/9
Ezura Yuichi 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
6 Cho Sun Jin 9dan Cho good
11/16
Izumitani Hideo 8dan sentaniei
10/26
Mimura Kaori 3dan
Cheng Ming Huang 9dan Tominaga
11/2
Shinoda
11/16
Tominaga Takeshi 4dan
Nobuta Shigehito 6dan
Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
10/26
Fujisawa one
11/16
Kanno Naomi 3dan
Suzuki Isao 7dan Fujisawa one
10/26
Fujisawa Kazunari 8dan
Fujimura Yosuke 3dan Fujimura
11/2
Takanashi
11/23
Sato Fumitoshi 5dan
Takanashi Seiken 8dan
Shibusawa Machiko 1dan
Okada Yumiko 6dan Yang source
11/9
Yang Chia Yuan 9dan
Hoshino Masaki 9dan Hoshino
10/26
Hoshino
11/9
Mitsunaga Junzo 6dan
Takahashi Hideo 7dan
Kanazawa Hideo 8dan Horimoto
10/26
Horimoto Mitsunari 4dan
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
10/30
Takekiyo Isamu 4dan
Sugiuchi Masao 9dan Sakae Koyama
11/2
Taka Kawano
11/23
Koyama Terumi 6dan
Kono Takashi 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
7 Suzuki Shinji 7dan
Murakami Akihide 3dan Kudo
11/2
Kudo Norio 9dan
Wang Wei Jen 5dan King is free
11/9
Suzuki Yoshimichi 7dan
Aragaki Takeshi 9dan
Iguchi Toyohide 8dan Iguchi
11/2
Ryu Muramatsu
11/23
Sakai Maki 8dan
Muramatsu Ryuichi 8dan Ryu Muramatsu
10/26
Oki Keiji 7dan
Kobayashi Kenji 7dan Yashiro
11/2
Yashiro Kumiko 6dan
Chino Tadahiko 9dan
Takano Hideki 7dan Taku Yamada
11/9
Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
10/26
Ueda Takashi 4dan
Kanagawa Masaaki 8dan The hill sky
10/26
Hole
11/9
Koyama Kuya 3dan
Ko Reibun 7dan
Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
11/2
Takemiya Masaki 9dan
Kusunoki Teruko 7dan Miyazawa I
10/26
Miyazawa Goro 9dan
Matsumoto Takehisa 7dan Takeshi Matsumoto
10/26
Sonoda
11/16
Doi Makoto 8dan
Sonoda Yasutaka 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
8 Kato Atsushi 9dan Mitsuru Kato
11/16
Sato Masaharu 9dan Kubo
10/26
Kubo Hideo 7dan
Shiung Feng 6dan Mitani
11/9
Mitani Tetsuya 7dan
Fujita Akihiko 6dan
Kin En 4dan Sign
10/26
Cho Chien 2dan
Fujisawa Rina 3dan Fujisawa village
10/30
Matsubara Taisei 6dan
Makihata Taeko 4dan kushiroji
10/26
kushiroji
11/9
Kenmochi Jo 8dan
Konagai Masaru 8dan
Takagi Syoichi 9dan Forest child
11/9
Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
10/26
Komatsu Hideko 4dan
Izumitani Masanori 7dan Ken Kurotaki
10/26
Uemura
11/16
Kurotaki Masanori 8dan
Kamimura Haruo 9dan
Oba Junya 7dan Tsuneishi
11/2
Tsuneishi Takashi 3dan
Kuwabara Yoko 6dan Kuwabara
11/16
Kasai Koji 7dan
Kono Yukio 5dan Shin Okada
10/26
Morita
11/16
Okada Shinichiro 8dan
Morita Michihiro 9dan

West block

FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
1 * 旼 marquis 2dan
Inoue Naoki 3dan Kumamoto
11/9
Kumamoto Syusei 3dan
Tobita Saki 1dan Kawamura
11/1
Izumo
11/22
Kawamura Kazunori 9dan
Izumo Tetsuya 7dan
Nagasaki Yuji 5dan
Arakaki Syun 9dan Aragaki
11/8
Imai Kazuhiro 7dan
Ishii Kunio 9dan Ishii QNI
11/2
Takiguchi Masaki 9dan
Yun Chunho 3dan
Morino Setsuo 9dan Oyama
11/22
Oyama Kunio 9dan Oyama
10/26
Takamure Tetsuro 4dan
Matsuoka Hideki 9dan Matsuoka
10/26
Matsuoka
11/9
Kubota Masaru 4dan
Furuya Masao 4dan
Hoshikawa Manabu 3dan Hiroe
11/9
Hiroe Hiroyuki 9dan
Yamamoto Kentaro 5dan Nakajo
11/2
Chujou Chihiro 1dan
Tajima Shingo 6dan Tajima
11/2
Honda Mitsuhiko 9dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
2 Tanaka Nobuyuki 3dan
Iwamaru Taira 6dan Iwamaru
11/2
Maruyama Toyoji 5dan
Satou Akira 3dan Mutsuura
11/2
Mutsuura Yuta 7dan
Yukawa Mitsuhisa 9dan
Konno Tameto 7dan
Arai Miyu 1dan Riding ground
11/9
Baba Shigeru 9dan
Ohashi Naruya 7dan daikyonari
11/2
Ono Koji 4dan
Moriyama Naoki 9dan
Takahashi Isao 6dan
Nyu Eiko 1dan Nyu
11/2
Matsumura Osamu 5dan
Araki Issei 6dan 1, Araki
10/26
Nishioka
11/9
Katsuma Shirou 7dan
Nishioka Masao 1dan
Yokota Shigeaki 9dan Yokota
11/9
Yoshioka Kaoru 8dan
Takahashi Masumi 3dan Makoto Takahashi
10/26
Kiyonari Mao 1dan
Goto Syungo 9dan Takashi Goto
11/9
Furuya Yutaka 8dan
Torii Yuta 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
3 Yamamori Tadanao 6dan Kitano
11/16
Sumi Shinsuke 6dan Kitano
10/26
Kitano Ryo 8dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan Sasaki Tsuyoshi
11/9
Tamura Chiaki 3dan
Oda Hiromitsu 8dan
Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
11/16
Yanagawa Hiromasa 7dan Nishiyama
10/26
Nishiyama Shizuka 1dan
Watanabe Yuu 1dan Watanabe reason
10/25
Yoshida Mika 8dan
Nakane Naoyuki 9dan
Muraoka Mika 4dan
Watanabe Kouki 2dan Mitsugu Watanabe
11/1
Yata Naoki 9dan
Oda Teppei 2dan Oda iron
11/16
Saitou Tadashi 8dan
Shimojima Yohei 8dan
Sakakibara Masateru 7dan River
11/1
Ha Yoniru 6dan
Kato Yukio 6dan Ota Ryou
11/9
Ota Ryou 1dan
Yamada Shiho 7dan Sonoda
10/26
Sonoda Yuichi 9dan
Muramatsu Hiroki 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
4 Kiyonari Tetsuya 9dan
Utani Syunta 1dan Udani
11/9
Maeda Ryou 6dan
Naoki Yahata 1dan Sunao Yahata
11/16
Akedo Kazumi 7dan
Sano Takatsugu 7dan
Ishii Akane 3dan
Inaba or phosphorus 1dan okumuraei
11/9
Okumura Hideo 8dan
Chou Rosyou 6dan ta*
11/15
Tafu Kae 3dan
Kirimoto Kazuo 4dan
Kamiji Hiroki 2dan Sakai
Quantity
11/9
Sakai Takashi 1dan Takashi Sakai
10/26
Ishii Shirou 6dan
denchu**shodan Nishikawa
10/26
Takatoshi Nishikawa flax
Yanaka Katsunori 8dan Abe
11/16
Abe Yoshiki 2dan
Ayako Ono 1dan
Mito Yukari 3dan Mito
10/26
Fujiwara Katsuya 6dan
Kageyama Toshiyuki 5dan Kageyama
10/26
Takei
11/16
Bian Wenkai 2dan
Takei Takashi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
5 Seto Taiki 8dan Seto
11/16
Asano Yasuko 2dan koku*
11/2
koku*daitonidan
Ushinohama Satsuo 9dan Komatsu University
10/26
Shinoda
11/16
Komatsu Daiki 2dan
Shinoda Mitsuaki 7dan
Utsumi Kouki 2dan Kurahashi
11/15
Kurahashi Masayuki 9dan Kurahashi
10/25
Hashiyama Syouzou 7dan
Yamada Wakio 7dan Kazu Yamada
11/16
Ieda Ryuji 8dan
Onoda Takuya 3dan
Kuwamoto Shinpei 7dan Mulberry book
11/16
Ushikubo Yoshitaka 9dan ushikubo
11/2
Inagaki Yo 5dan
Hara Masakazu 2dan Hara
10/26
Cho tin Akira flax
Yanagisawa Satoshi 5dan ko*
11/9
ko*gishodan
Hasegawa Sunao 9dan
Yosuke Shinya 1dan Ken Ito
11/9
Ito Kenryo 2dan
Otani Naoki 2dan Otani
11/2
Otani
11/23
Honda Gorou 8dan
Chin Kaei 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
6 Honda Kunihisa 9dan Honda QNI
11/16
Kikkawa Hajime 3dan Yoshikawa
10/26
Kubo Katsuaki 9dan
Yamanouchi Masaki 6dan Nakao
10/26
Nakao Jungo 8dan
Takuya Okawa 1dan
Kim Pyonmin 7dan
Ashida Isoko 6dan Fujii
11/2
Fujii Shuya 7dan
Osawa Kenro 3dan Ken Osawa
11/2
Yamanaka Toshio 6dan
Takabayashi Masahiro 7dan
Hashimoto Kan 2dan Hashimoto Kan
11/16
Taniguchi Toru 3dan endenshu
10/26
Enda Hideki 9dan
Wang Jing Yi 3dan King view
11/2
Hoshikawa Takumi 4dan
Nakamura Shinya 9dan
Sakamoto Yasuo 5dan
Mizuno Hiromi 5dan magoei
11/22
Son Hideyo 5dan
Suzuki Keiji 6dan Kei Suzuki
10/25
Chiisagata
11/16
Mine Yasuhiro 4dan
Ogata Masaki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
7 Otake Yu 2dan
Sakakibara Fumiko 6dan History of Sakakibara
11/8
Itou Kayoko 2dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan The crossroads
10/26
The crossroads
11/16
tsuji*jinshodan
Tanemura Sayuri 2dan
Takeda Yoshinori 2dan Sho Takeda
11/16
Kori Toshio 9dan Exit
10/26
Deguchi Mariko 1dan
Horita Seiji 5dan Kimoto
10/26
Yuka Kimoto 1dan
Muraoka Shigeyuki 9dan
Yamazaki Yoshihiro 9dan
Tsukuda Akiko 5dan Sachi Yahata
11/16
Yahata Kouichi 6dan
Taguchi Misei 1dan Kiwada
10/25
Yo Ito
11/23
Kiwada Kazuomi 3dan
Araki Masako 3dan Yo Ito
10/26
Ito Yoji 9dan
Yoshida Syouji 8dan The west
11/15
Nishi Takenobu 2dan The west
10/26
Kawada Kohei 6dan
Sekiyama Toshimichi 9dan Kanzan
11/15
Hatanaka Hoshinobu 4dan
Katayama Yasuo 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
8 Hon Seisen 3dan
Kim Hyun Jung 4dan Kamiya
11/2
Kamiya Tetsuo 7dan
Enda Yoichi 7dan Enda positive
10/26
Enda positive
11/23
Shiraishi Kyouko 4dan
Ota Seidou 9dan Kiyoshi Ota
10/26
Takagi Junpei 2dan
Kurahashi Syouzou 8dan Hotta positive
11/22
Hotta Youzou 9dan Hotta positive
11/2
Kitani Toshimi 2dan
Endou Takahiro 9dan Masaru Sato
11/15
Sato Yuta 2dan
Hane Yasumasa 9dan
Iida Junya 1dan Takashima
11/22
Tanaka Chieko 4dan Takashima
10/26
Takeshi Takashima 4dan
Ishii Shinzou 9dan Ishii newly
10/26
Furuta Naoyoshi 4dan
Matsumoto Nayoko 2dan Konishi
11/9
Konishi Kazuko 8dan
Sasaka Shiro 8dan
Hoshikawa Koyo 3dan Hoshikawa
11/15
Tanida Harumi 8dan
Okumura Yasushi 7dan Okumura Yasushi
11/2
Hiroshi Nakano
11/23
Minematsu Masaki 6dan
Nakano Hironari 9dan

The 42nd Kisei Title

Pro Tournaments name Kisei Title
Sponsorship Yomiuri Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Ki-in
Support  
The special support  
The support  
Special cooperation  
Cooperation  
The championship prize money 45 million yen (from 34 quarters)
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Four phases system of S, A B C league. Person of S runner up performs game with Paramus and selects challenger as league champion. Challenger deciding match is irregularity triple match of S champion one win advantage
The time limit Challenge class: Eight hours, challenger decision tournament, S league five hours. A league four hours. B, C league, FT are three hours
Countdown Challenge class: Ten minutes ago, 5 minutes before league
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: 4 to 16 persons
The foundation year 1976

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class seventh game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each eight hours
  • From 10 minutes before countdown remainder
Iyama Yuta Kisei Title 0 wins - 0 wins Ichiriki Ryo 8dan
Match dayMatch groundResult
The first station Thursday, January 18, 19th Friday Bunkyo-ku, Tokyo
Hotel Chinzan-so Tokyo
The second station Thursday, January 25, 26th Friday Hachinohe-shi, Aomori
Hachinohe Park Hotel
The third station Wednesday, January 31, Thursday, February 1 Saikai-shi, Nagasaki
Olives bay hotel
The fourth station Thursday, February 15, 16th Friday Ofunato-shi, Iwate
Ofunato community center
The fifth station Thursday, February 22, 23rd Friday Hakone-machi, Kanagawa
Hotel Kagetsuen
The sixth station Thursday, March 8, 9th Friday Minami-Uonuma-shi, Niigata
onsengoshukuryugen
The seventh station Wednesday, March 14, 15th Thursday Izu-shi, Shizuoka
Machilus thunbergii garden Arai

Challenger decision tournament

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each five hours
  • From 5 minutes before countdown remainder
FrameGo players nameDeciding matchOne-game contestOne-game contestOne-game contestIrregularity triple match
The S league first place Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
11/9
(2-0) ※
The S league second place Yamashita Keigo 9dan Yamashita
10/27
The A league first place Takao Shinji Meijin Title Motoki
10/12
The B league one set first place Shida Tatsuya 7dan yo
9/14
Motoki
10/2
The B league two sets first place Yo Seiki 7dan
The C league first place Motoki Katsuya 8dan
※ Play of the Class B league one set first place vs2 first place (B league play-off) is three hours in time limit
※ Challenger deciding match is irregularity triple match of S champion one win advantage

S league

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each five hours, second reading remainder five minutes

Lottery day: March 24, 2017

OrderGo players nameKonoYamashitaMurakawaIchirikiChang HsuResurrectionResultsOrder
1 Kono Rin 9dan
8/10

5/11

9/7

6/8

7/13
2-3 The fourth place
2 Yamashita Keigo 9dan
8/10

9/14

6/15

7/6

4/27
3-2 The second place
3 Murakawa Daisuke 8dan
5/11

9/14

7/13

8/10

6/15
2-3 The fifth place
4 Ichiriki Ryo 7dan
9/7

6/15

7/13

4/27

8/3
5-0 The first place
5 Chang Hsu 9dan
6/8

7/6

8/10

4/27

9/7
3-2 The third place
6 Su Yaoguo 9dan
7/13

4/27

6/15

8/3

9/7
0-5 The sixth place

A league

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each four hours, 5 minutes before countdown remainder

※ Lottery day : March 11, 2017
※ Column with background color is black turn

FrameGo players nameYodaTakaoWillowYamashiroYuki*chiHaneHsu ChiaVictory or defeatOrder
1 Yoda Norimoto 9dan
9/7

7/20

5/11

4/13

3/2

6/8

6/29
4-3 The fourth place
2 Takao Shinji Meijin Title
9/7

4/13

3/16

7/20

5/11

6/29

6/1
6-1 The first place
3 Ryu Si Hoon 9dan
7/20

4/13

6/8

8/24

6/22

5/11

3/2
4-3 The fifth place
4 Yamashiro Hiroshi 9dan
5/11

3/16

6/8

6/29

8/24

7/20

4/13
1-6 The seventh place
5 Satoshi Yuki 9dan
4/13

7/20

8/24

6/29

5/25

3/16

4/27
0-7 The eighth place
6 Cho Chi Hun honor Meijin Title
3/2

5/11

6/22

8/24

5/25

4/20

7/13
5-2 The third place
7 Hane Naoki 9dan
6/8

6/29

5/11

7/20

3/16

4/20

9/7
2-5 The sixth place
7 Hsu Chia Yuan 4dan
6/29

6/1

3/2

4/13

4/27

7/13

9/7
6-1 The second place

B league

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each three hours, 5 minutes before countdown remainder

※ Lottery day : March 11, 2017
※ Column with background color is black turn

Class B league first

FrameGo players nameAwajiYamadao*IdaAkiyamaShidaShibanoImamuraVictory or defeatOrder
1 Awaji Syuzo 9dan
6/22

5/18

7/27

8/24

3/9

6/1

4/20
2-5 The seventh place
2 Yamada Kimio 9dan
6/22

3/16

4/6

5/25

4/27

8/17

7/20
3-4 The fifth place
3 Huang Yih Tzuu 8dan
5/18

3/16

8/24

7/6

6/22

4/17

5/25
4-3 The second place
4 Ida Atsushi 8dan
7/27

4/6

8/24

5/11

5/25

2/23

7/6
3-4 The sixth place
5 Akiyama Jiro 9dan
8/24

5/25

7/6

5/11

3/23

6/26

2/23
4-3 The third place
6 Shida Tatsuya 7dan
3/9

4/27

6/22

5/25

3/23

7/20

8/10
6-1 The first place
7 Shibano Toramaru 3dan
6/1

8/17

4/17

2/23

6/26

7/20

5/11
4-3 The fourth place
8 Imamura Yoshiaki 9dan
4/20

7/20

5/25

7/6

2/23

8/10

5/11
2-5 The eighth place

Class B league second

FrameGo players nameKobayashichohoKing signatureyokinshusumomo*PanForest HanVictory or defeatOrder
1 Kobayashi Satoru 9dan
4/13

5/4

8/10

6/1

6/22

8/24

3/16
4-3 The second place
2 Chang Li Yu 8dan
4/13

3/2

8/17

6/15

5/18

7/20

4/27
3-4 The fifth place
3 Wang Ming Wan 9dan
5/4

3/2

7/3

8/17

7/20

6/8

4/6
4-3 The third place
4 Yo Seiki 7dan
8/10

8/17

7/3

3/23

5/1

4/10

6/1
5-2 The first place
5 Kim Soo Joon 8dan
6/1

6/15

8/17

3/23

4/13

4/27

7/20
2-5 The eighth place
6 Lee Yi Hsiu 7dan
6/22

5/18

7/20

5/1

4/13

2/23

8/14
3-4 The sixth place
7 Pan Shan Chi 8dan
8/24

7/20

6/8

4/10

4/27

2/23

7/6
3-4 The seventh place
8 Lin Han Chieh 7dan
3/16

4/27

4/6

6/1

7/20

8/14

7/6
4-3 The fourth place

C league

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each three hours, 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: March 31, 2017

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth matchVictory or defeatOrder
1 Tsuruta Kazushi 4dan ○Adachi
4/27
○Royal
6/15
●Motoki
7/6
○Terayama
8/21
○Yasushi Nakano
9/7
4-1 Promotion
2 Adachi Toshimasa 4dan ●Tsuruta
4/27
○Yamamori
6/1
●Nakaonoda
6/29
○Yu Shiraishi
7/27
○Itsuki Komatsu
9/21
3-2
3 Yamamori Tadanao 6dan ●Royal
5/11
●Adachi
6/1
●ko
7/13
0-3 The fall
4 Wang Li Chen 9dan ○Yamamori
5/11
●Tsuruta
6/15
●Atsushi Ishida
7/6
●Seto
8/10
1-3 The fall
5 Hon Seisen 3dan ●Motoki
4/27
●Nakaonoda
5/18
○Yamamori
7/13
●髙shima
8/3
1-3 The fall
6 Motoki Katsuya 7dan ○kosei
4/27
○Atsushi Ishida
6/1
○Tsuruta
7/6
○Koike
7/27
○Shun Imamura
8/24
5-0 The first place
7 Ishida Atsushi 9dan ○Nakaonoda
4/27
●Motoki
6/1
○Royal
7/6
○Mizokami
7/27
○Kure
9/7
4-1 Promotion
8 Nakaonoda Tomomi 9dan ●Atsushi Ishida
4/27
○kosei
5/18
○Adachi
6/29
○Otake Yu
7/27
●Crane mountain
8/31
3-2
9 Honda Kunihisa 9dan ●Terayama
4/27
●Otake Yu
5/25
●髙shima
7/13
0-3 The fall
10 Terayama Rei 4dan ○Honda QNI
4/27
○Mizokami
5/25
●Koike
6/22
●Tsuruta
8/21
○Hiroshi Nakano
9/7
3-2
11 Otake Yu 1dan ●Mizokami
5/8
○Honda QNI
5/25
○Yu Shiraishi
7/6
●Nakaonoda
7/27
●Ryu Onishi
9/14
2-3 The fall
12 Mizokami Tomochika 9dan ○Otake Yu
5/8
●Terayama
5/25
Seto○
6/22
●Atsushi Ishida
7/27
●Sakai
9/14
2-3 The fall
13 Seto Taiki 8dan ○Yu Shiraishi
4/27
●Koike
6/1
●Mizokami
6/22
○Royal
8/10
●Sada
9/14
2-3 The fall
14 Shiraishi Yuichi 6dan ●Seto
4/27
○髙shima
6/8
●Otake Yu
7/6
●Adachi
7/27
1-3 The fall
15 Takashima Yugo 2dan ●Koike
5/11
●Yu Shiraishi
6/8
○Honda QNI
7/13
○ko
8/3
○Shin Suzuki
8/24
3-2
16 Yoshihiro Koike 2dan ○髙shima*
5/11
○Seto
6/1
Terayama○
6/22
●Motoki
7/27
○Satoshi Mimura
8/31
4-1 Promotion
17 Nakano Hironari 9dan ○Ryu Onishi
4/27
○Kure
5/18
●Shun Imamura
7/6
●Yasushi Nakano
8/3
●Terayama
9/7
2-3 The fall
18 Onishi Ryuhei 2dan ●Hiroshi Nakano
4/27
○Cho good
5/18
○Itsuki Komatsu
7/13
●Crane mountain
8/10
○Otake Yu
9/14
3-2
19 U Boi 3dan ○Cho good
4/27
●Hiroshi Nakano
5/18
○Sada
6/15
○Shu Sakai
8/9
●Atsushi Ishida
9/7
3-2
20 Cho Sun Jin 9dan ●Kure
4/27
●Ryu Onishi
5/18
●Shin Suzuki
6/15
0-3 The fall
21 Imamura Toshiya 9dan ○Itsuki Komatsu
4/27
○Sada
5/18
○Hiroshi Nakano
7/6
○Satoshi Mimura
8/3
●Motoki
8/24
4-1 Promotion
22 Komatsu Hideki 9dan ●Shun Imamura
4/27
○Shin Suzuki
5/18
●Ryu Onishi
7/13
○Kiyoshige
8/17
●Adachi
9/21
2-3 The fall
23 Sada Atsushi 3dan ○Shin Suzuki
4/27
●Shun Imamura
5/18
●Kure
6/15
○daifuchiko
8/10
○Seto
9/14
3-2
24 Suzuki Shinji 7dan ●Sada
4/27
●Itsuki Komatsu
5/18
○Cho good
6/15
○Shin Tanaka
7/20
●髙shima
8/24
2-3 The fall
25 * 旼 marquis 2dan ●daifuchiko
4/27
●Crane mountain
5/18
●Shin Tanaka
7/6
0-3 The fall
26 Obuchi Kotaro 4dan ○*
4/27
●Yasushi Nakano
5/18
●Shu Sakai
6/29
●Sada
8/10
1-3 The fall
27 Nakano Yasuhiro 9dan ○Crane mountain
4/27
○daifuchiko
5/18
●Satoshi Mimura
6/15
○Hiroshi Nakano
8/3
●Tsuruta
9/7
3-2
28 Tsuruyama Atsushi 7dan ●Yasushi Nakano
4/27
○*
5/18
○seinari*
7/6
○Ryu Onishi
8/10
○Nakaonoda
8/31
4-1 Promotion
29 Kiyonari Tetsuya 9dan ●Satoshi Mimura
4/27
○Shin Tanaka
5/25
●Crane mountain
7/6
●Itsuki Komatsu
8/17
1-3 The fall
30 Mimura Tomoyasu 9dan ○seinari*
4/27
○Shu Sakai
5/25
○Yasushi Nakano
6/15
●Shun Imamura
8/3
●Koike
8/31
3-2
31 Tanaka Nobuyuki 3dan ●Shu Sakai
5/4
●Kiyoshige
5/25
○*
7/6
●Shin Suzuki
7/20
1-3 The fall
32 Sakai Hideyuki 8dan ○Shin Tanaka
5/4
●Satoshi Mimura
5/25
○daifuchiko
6/29
●Kure
8/9
○Mizokami
9/14
3-2

The first tournament qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each three hours, second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

※ Lottery day : October 21, 2016

East block

FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
1 Sakai Maki 8dan Sakai
The truth
12/8
Komatsu
Tree
1/12
Komatsu
Tree
2/2
Komatsu
Tree
3/30
Takagi Syoichi 9dan Sho Takagi
11/24
Hiramoto Yasei 6dan
Takemiya Yoko 6dan Itsuki Komatsu
12/1
Komatsu
Tree
12/22
Komatsu Hideki 9dan
Kurotaki Masanori 8dan
Chang Ruei Jie 2dan chozui
11/24
Takeuchi
*
12/8
Takeuchi
*
1/12
Kuwabara Yoko 6dan
Nakamura Hidehito 9dan Yasushi Takeuchi
11/24
Takeuchi Kousuke 3dan
Numadate Sakiya 4dan Numadate
11/24
Numadate
12/8
Ueda Takashi 4dan
Yoshihara Yukari 6dan
Taniguchi Toshinori 7dan Hill
Honor
1/12
Sun Zhe
2/9
Morita
3/2
Kobayashi Chizu 6dan Sakae Koyama
12/8
Koyama Terumi 6dan
Yang Chia Yuan 9dan Yang source
12/1
Sun Zhe
12/22
Kojima Takaho 9dan
Sun Zhe 4dan
Morita Michihiro 9dan Morita
12/1
Morita
12/22
Morita
1/12
Sugiuchi Kazuko 8dan
Yao Zhi Teng 3dan *chi
12/1
ijo*shi flax
Kato Keiko 6dan Fujimura
11/24
Daiba
12/8
Fujimura Yosuke 3dan
Oba Junya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
2 Kataoka Satoshi 9dan Takanashi
12/15
Takanashi
1/12
Shuto
2/2
Motoki
3/16
Takanashi Seiken 8dan Takanashi
12/1
Endo Yoshifumi 7dan
Konagai Masaru 8dan Bear
11/24
Bear
12/8
Shiung Feng 6dan
Kobayashi Izumi 6dan
Takahashi Hideo 7dan Ando
12/8
Shuto
1/12
A.torumanen 1dan Ando
11/24
Ando Kazushige 5dan
Shuto Shun 7dan Shuto
11/24
Shuto
12/8
Murakami Akihide 3dan
Kato Tomoko 6dan
Yang Chia Jung 8dan Yang honor
12/8
Motoki
12/22
Motoki
2/16
Tamai Shin 4dan Nagashima
11/24
Nagashima Kozue 2dan
Yasuda Yasutoshi 9dan Yutaka Yasuda
11/24
Motoki
12/8
Tozawa Akinobu 9dan
Motoki Katsuya 7dan
Sato Fumitoshi 5dan Sugimoto
11/24
Sugimoto
12/15
Sugimoto
1/12
Sugimoto Akira 8dan
Kibe Natsuki 2dan Tree part
12/1
Nobuta Shigehito 6dan
Cheng Ming Huang 9dan Kano well
12/1
Kano well
12/15
Kanai Tenpei 6dan
Kanazawa Makoto 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
3 Ohashi Hirofumi 6dan Ohashi
*
12/8
Ohashi
*
1/12
Ohashi
*
2/16
Adachi
3/23
Komatsu Hideko 4dan The groundwork
11/24
Shimoji Gensho 7dan
Kasai Koji 7dan Ono
11/24
Ono
12/8
Ono Nobuyuki 7dan
Kudo Norio 9dan
Yamamoto Masato 7dan Three ancient kings in China
1/12
Kazama
2/2
Sanno Hirotaka 9dan Three ancient kings in China
12/1
Hosaka Mayu 3dan
M.Redmond 9dan Kanazawa
11/24
Kazama
12/8
Kanazawa Hideo 7dan
Kazama Jun 2dan
Wang Wei Jen 5dan Tajiri
1/12
Takemiya
Plus
1/26
Adachi
3/9
Tajiri Yuto 4dan Tajiri
12/8
Ishikura Noboru 9dan
Hashimoto Yujiro 9dan Ryu Muramatsu
11/24
Takemiya
Plus
12/22
Muramatsu Ryuichi 8dan
Takemiya Masaki 9dan
Mannami Nao 3dan Small Matsufuji
12/15
Komatsu
Wisteria
1/12
Adachi
1/26
Komatsu Fujio 8dan
Mitsunaga Junzo 6dan Mitsunaga
12/1
Hirose Yuichi 1dan
Ogawa Tomoko 6dan Makoto Ogawa
12/1
Adachi
12/15
Katsura Atsushi 5dan
Adachi Toshimasa 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
4 Suzuki Yoshimichi 7dan Suzuki
Praise
12/15
Suzuki
Praise
1/19
Shiraishi
yu
2/2
Shiraishi
yu
3/16
Mizuma Toshifumi 7dan Hikaru Kono
11/24
Kono Mitsuki 8dan
Hoshino Masaki 9dan Tadashi Hoshino
11/24
Hoshino
Plus
12/22
Song Kwang Bok 9dan
Hsieh Yi Min 6dan
Oki Keiji 7dan Matsubara
12/22
Shiraishi
yu
1/12
Shimosaka Miori 2dan Matsubara
12/1
Matsubara Taisei 6dan
Shiraishi Yuichi 6dan Yu Shiraishi
12/1
Shiraishi
yu
12/22
Makihata Taeko 4dan
Kusunoki Teruko 7dan
Sato Masaharu 9dan Yamada
*
12/8
Fujisawa
Village
1/19
Kono
ki
2/16
Takamizawa Tadao 6dan Susumu Yamada
11/24
Yamada Shinji 6dan
Maeda Ryoji 7dan Ishigure
11/24
Fujisawa
Village
12/15
Ishigure Ikuro 9dan
Fujisawa Rina 3dan
Nagahara Yoshiaki 7dan Nagahara
11/24
Kono
ki
12/15
Kono
ki
1/12
Tamaki Shinobu 7dan
Izumitani Hideo 8dan Taka Kawano
12/1
Kono Takashi 8dan
Kikuchi Yoshio 5dan Shu Kubo
11/24
Uchida
12/15
Kubo Hideo 6dan
Uchida Shuhei 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
5 Matsumoto Takehisa 7dan Outside willow
12/15
Outside willow
2/2
Outside willow
3/9
Terayama
3/23
Sotoyanagi Sebun 2dan Outside willow
12/1
Okada Yumiko 6dan
Nakazawa Ayako 5dan o*
12/1
Oya
1/12
Huang Meng Cheng 9dan
Oya Koichi 9dan
Iguchi Toyohide 8dan Ogaki
12/15
Ogaki
1/12
Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
12/1
Inoue Kunio 8dan
Arimura Hiroshi 8dan Arimura
11/24
Arimura
12/8
Izawa Akino 4dan
Kanno Masashi 6dan
Ishida Shuho (24th Honinbo) shuho
12/22
shuho
1/12
Terayama
2/2
Koda Akiko 3dan Koda
12/1
Tanimiya Ayako 2dan
Nakamura Kuniko 2dan Chinen
11/24
Chinen
12/8
Chinen Kaori 5dan
Sakai Takeshi 9dan
Doi Makoto 8dan Horimoto
11/24
Horimoto
12/15
Terayama
1/12
Horimoto Mitsunari 4dan
Koyama Hideo 5dan dai*na
11/24
Osawa Narumi 4dan
Kanda Ei 9dan Yokotsuka
11/24
Terayama
12/8
Yokotsuka Riki 1dan
Terayama Rei 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
6 Ito Masashi 4dan Mukai
1/19
Mukai
2/9
Kato
ju
3/2
Mimura
Intellect
3/16
Miyazaki Ryutaro 7dan Mukai
12/1
Mukai Chiaki 5dan
Inaba Takahiro 3dan ineyoki
11/24
Kawai
12/15
Kurotaki Masaki 6dan
Kawai Shoji 5dan
Kato Atsushi 9dan Mitsuru Kato
11/24
Kato
ju
12/22
Kato
ju
1/12
Kaneko Maki 1dan
Kanno Naomi 3dan Shin Aoki
12/1
Aoki Shinichi 9dan
Nakayama Kaoru 3dan Takeshi Kobayashi
11/24
Kobayashi
ken
12/15
Kobayashi Kenji 7dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Nakajima Mieko 2dan Fuji field
12/22
Mitani
1/26
Mimura
Intellect
2/16
Fujita Akihiko 5dan Fuji field
12/1
Okuda Aya 3dan
Ezura Yuichi 8dan Mitani
12/1
Mitani
12/15
Mitani Tetsuya 7dan
Kenmochi Jo 8dan
Aoba Kaori 5dan Kei Nishimura
12/1
Mimura
Intellect
12/22
Mimura
Intellect
1/26
Nishimura Keiji 8dan
Izumitani Masanori 7dan Satoshi Mimura
12/8
Mimura Tomoyasu 9dan
Takano Hideki 7dan koyaei
12/1
Hill
The sky
12/15
Kuo Chyo Ching 6dan
Koyama Kuya 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
7 Yamada Takuji 8dan Onishi
Dragon
12/15
Onishi
Dragon
1/19
Onishi
Dragon
2/2
Onishi
Dragon
3/16
Kamimura Haruo 9dan Ryu Onishi
12/1
Onishi Ryuhei 2dan
Onda Yasuhiko 8dan Onda
11/24
Onda
12/8
Furusho Katsuko 2dan
Aoki Kikuyo 8dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Mochizuki
11/24
Mochizuki
12/15
Forest child
1/12
Mochizuki Kenichi 7dan
Syoji Kazuko 3dan Hole
11/24
Ko Reibun 7dan
Kin En 4dan Tahara
11/24
Forest child
12/15
Tahara Yasufumi 7dan
Rin Tzu Yuan 8dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title Kobayashi
Light
12/8
Yashiro
1/12
Ueno
2/23
Cho Chien 2dan Tsuneishi
11/24
Tsuneishi Takashi 3dan
Kono Yukio 5dan Tsurumaru
11/24
Yashiro
12/15
Tsurumaru Keichi 7dan
Yashiro Kumiko 6dan
Shun Kuwabara 1dan 桒hara
11/24
Ueno
12/8
Ueno
2/2
Suzuki Isao 7dan
Takabayashi Takuji 6dan Ueno
11/24
Asami Ueno 1dan
Shibusawa Machiko 1dan Hoshiai
12/15
Hoshiai
1/12
Hoshiai Shiho 1dan
Seki Tatsuya 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
8 Hirata Tomoya 7dan Hirata
12/8
Otake
ei
1/19
Otake
ei
2/9
Vast deep water
ko
3/9
Inoue Hatsue 2dan Great Ken Nishi
11/24
Onishi Kenya 2dan
Takekiyo Isamu 4dan takesei
11/24
Otake
ei
12/15
Fujisawa Kazunari 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
Sinkai Hiroko 5dan Hill dragon
11/24
Hill
Dragon
12/22
Hill
Dragon
1/12
Koyama Ryugo 6dan
Miyazawa Goro 9dan Large table
12/1
Oomote Takuto 1dan
Sonoda Yasutaka 9dan Sonoda
12/1
Sonoda
12/15
Kogawa Konyu 2dan
Hagiya Kazuhiro 6dan
Anzai Nobuaki 7dan Anzai
12/8
Vast deep water
ko
1/12
Vast deep water
ko
2/2
Kanagawa Masaaki 7dan Kaoru Mimura
11/24
Mimura Kaori 3dan
Tominaga Takeshi 4dan daifuchiko
11/24
Vast deep water
ko
12/15
Obuchi Kotaro 4dan
Suzuki Ayumi 7dan
Chino Tadahiko 9dan Kayano
11/24
Aragaki
bu
12/8
Omori
1/12
Kawai Tetsuyuki 5dan
Aragaki Takeshi 9dan Aragaki Takeshi
11/24
Sugiuchi Masao 9dan
Omori Yasushi 8dan Omori
11/24
Omori
12/8
Fukui Masaaki 9dan
Okada Shinichiro 8dan

West block

FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
1 Sasaka Shiro 8dan Takahashi
The truth
12/22
Miyakawa
1/19
Miyakawa
3/9
Tanaka
shin
3/30
Takahashi Masumi 2dan Makoto Takahashi
12/1
Yoshida Mika 8dan
Hashimoto Kan 2dan Miyakawa
11/24
Miyakawa
12/15
Miyagawa Fumihiko 8dan
Matsumura Osamu 5dan
Yoshioka Kaoru 8dan Yoshioka
1/11
Tajima
2/9
Kamiya Tetsuo 7dan Kamiya
12/1
Utani Syunta 1dan
Inoue Ayako 2dan Furuta
11/24
Tajima
12/8
Furuta Naoyoshi 4dan
Tajima Shingo 6dan
Bian Wenkai 2dan *
12/22
Tanaka
shin
2/2
Tanaka
shin
3/2
Asano Yasuko 2dan Oda
11/24
Oda Hiromitsu 8dan
Tanaka Nobuyuki 2dan Shin Tanaka
12/1
Tanaka
shin
12/15
Wang Jing Yi 2dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
Ishii Kunio 9dan Ishii QNI
12/8
Mine
1/12
Mine
1/25
Matsumoto Nayoko 2dan
Mine Yasuhiro 3dan Mine
11/23
Chujou Chihiro 1dan
Goto Syungo 9dan Mitsugu Watanabe
11/24
Watanabe
Mitsugu
12/15
Watanabe Kouki 2dan
Yukawa Mitsuhisa 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
2 Ohashi Naruya 7dan Ohashi
nari
1/12
Ohashi
nari
2/2
Sada
2/23
Sada
3/16
Nyu Eiko 1dan Nyu
12/15
Maeda Ryou 6dan
Hoshikawa Takumi 4dan Taku Hoshikawa
12/21
Taniguchi
*
1/18
Sakamoto Yasuo 5dan
Taniguchi Toru 2dan
Hane Yasumasa 9dan Hane
Thailand
12/8
Sada
1/19
Watanabe Yuu 1dan Watanabe reason
11/24
Kamiji Hiroki 2dan
Sada Atsushi 3dan Sada
12/8
Sada
12/22
Ushikubo Yoshitaka 9dan
Muraoka Shigeyuki 9dan
Yanaka Katsunori 8dan Among arrows
1/19
Among arrows
2/2
Muramatsu
Large
2/23
Naoki Yahata 1dan Tamura
12/1
Tamura Chiaki 3dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
11/24
Sakaguchi
1/12
Takeshi Takashima 4dan
Konishi Kazuko 8dan
Ito Yoji 9dan Yo Ito
11/24
Ito
ken
12/8
Muramatsu
Large
1/12
Yamada Shiho 7dan
Ito Kenryo 1dan Ken Ito
11/24
Meyer Francis 1dan
Takamure Tetsuro 4dan Sano
12/1
Muramatsu
Large
12/22
Sano Takatsugu 7dan
Muramatsu Hiroki 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
3 Shimojima Yohei 8dan Shimoshima
12/15
Moriyama
1/26
Torii
2/23
髙shima
*
3/16
Sekiyama Toshimichi 9dan Kanzan
11/24
Satou Akira 3dan
koku*daitonidan Moriyama
12/1
Moriyama
1/12
Moriyama Naoki 9dan
Kim Pyonjun 3dan
Kageyama Toshiyuki 5dan Kageyama
12/15
Torii
2/2
Hashiyama Syouzou 7dan Lower mountain
11/24
Yamada Wakio 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan Yamauchi
12/1
Torii
1/12
Yamanouchi Masaki 6dan
Torii Yuta 1dan
Utsumi Kouki 1dan magoei
12/21
髙shima
*
1/18
髙shima
*
2/23
Yamanaka Toshio 6dan magoei
11/23
Son Hideyo 5dan
Takashima Yugo 1dan 髙shima*
12/1
髙shima
*
12/22
Mizuno Hiromi 5dan
Nishiyama Shizuka 1dan
Onoda Takuya 2dan Hoshikawa
11/23
Kumamoto
1/12
Konno
2/2
Hoshikawa Koyo 3dan
Kumamoto Syusei 3dan Kumamoto
12/1
Ota Ryou 1dan
Inagaki Yo 5dan Inagaki
12/8
Konno
1/12
Tobita Saki 1dan
Konno Tameto 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
4 U Boi 2dan Kure
12/22
Kure
2/2
Kure
2/23
Kure
3/9
Nagasaki Yuji 5dan Takeda
12/8
Takeda Yoshinori 2dan
Kawamura Kazunori 9dan Hasegawa
11/24
Hasegawa
12/14
Hasegawa Sunao 9dan
Inoue Naoki 3dan
Kikkawa Hajime 2dan Yoshikawa
12/22
Yoshikawa
1/12
Minematsu Masaki 6dan Tadashi Takabayashi
11/24
Takabayashi Masahiro 7dan
Araki Masako 3dan Imai
11/23
Matsuoka
shu
12/8
Imai Kazuhiro 7dan
Matsuoka Hideki 9dan
Morino Setsuo 9dan Morino
12/21
Katayama
1/19
Katayama
2/16
Kurahashi Masayuki 9dan Tadashi Kurahashi
11/23
Saitou Tadashi 8dan
Ayako Ono 1dan seikawaki
11/24
Katayama
12/15
Takatoshi Nishikawa flax
Katayama Yasuo 8dan
Yahata Kouichi 6dan Tadashi Hara
12/14
Hatanaka
1/25
Hara Masakazu 2dan Tadashi Hara
11/24
Kiwada Kazuomi 2dan
Tsukuda Akiko 5dan Tsukuda
12/1
Hatanaka
12/15
Tanaka Chieko 4dan
Hatanaka Hoshinobu 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
5 Ha Yoniru 6dan River
12/22
River
1/26
Yamamori
3/2
Yamamori
3/30
Osawa Kenro 2dan Ken Osawa
11/24
Honda Mitsuhiko 9dan
Furuya Masao 4dan Old house
11/24
Old house
12/15
Baba Shigeru 9dan
Itou Kayoko 2dan
Kawada Kohei 6dan Fujii
shu
12/15
Yamamori
2/2
Maruyama Toyoji 5dan Shu Fujii
11/23
Fujii Shuya 7dan
Yata Naoki 9dan Yata
12/7
Yamamori
1/19
Katsuma Shirou 7dan
Yamamori Tadanao 6dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Hotta
12/8
Yamazaki
2/15
Yamazaki
3/15
Kubo Katsuaki 9dan Hotta
11/23
Hotta Youzou 9dan
Yamazaki Yoshihiro 9dan Yamazaki
12/1
Yamazaki
12/22
Cho tin Akira flax
Miyamoto Chiharu 1dan
Ota Seidou 9dan Endo
*
12/7
Endo
*
1/12
Endou Takahiro 9dan Takashi Endo
11/24
Hiroe Hiroyuki 9dan
Sakakibara Fumiko 6dan Sakakibara
11/23
Kato
*
12/8
Sumi Shinsuke 6dan
Kato Yukio 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
6 Mutsuura Yuta 3dan Araki
One
12/8
Araki
One
1/19
Otake
A
2/16
Otake
A
3/30
Araki Issei 6dan 1, Araki
11/24
Okumura Hideo 8dan
Hoshikawa Manabu 2dan Ai Hoshikawa
12/1
Izumo
12/21
Nakao Jungo 8dan
Izumo Tetsuya 7dan
Takahashi Isao 6dan Otake
A
12/22
Otake
A
1/26
Otake Yu 1dan Otake Yu
12/1
Ushinohama Satsuo 9dan
Sakakibara Masateru 7dan Masaru Sato
11/23
Tanida
12/7
Sato Yuta 1dan
Tanida Harumi 8dan
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
12/22
Nakamura
1/19
Takei
3/6
Yokota Shigeaki 9dan Shigeru Yokota
11/24
Oda Teppei 2dan
Furuya Yutaka 8dan Furuya
11/24
Furuya
12/15
Yusuke Sasaki flax
Horita Seiji 5dan
Arai Miyu 1dan Yamamoto
ken
1/19
Takei
2/9
Yamamoto Kentaro 5dan Ken Yamamoto
12/15
Ieda Ryuji 8dan
Oyama Kunio 9dan Oyama
12/8
Takei
12/22
Kuwamoto Shinpei 6dan
Takei Takashi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
7 Arakaki Syun 9dan Aragaki
12/15
Ishida
*
1/19
Ishida
*
2/16
Ishida
*
3/23
Muraoka Mika 4dan Sasaki Tsuyoshi
11/24
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Komatsu Daiki 2dan Atsushi Ishida
12/1
Ishida
*
12/15
Ishida Atsushi 9dan
Yoshida Syouji 8dan
Okumura Yasushi 7dan Okumura
Yasushi
1/12
Enda
shu
2/2
Kori Toshio 9dan Takiguchi
12/1
Takiguchi Masaki 9dan
Enda Hideki 9dan endenshu
12/1
Enda
shu
1/19
Tanemura Sayuri 2dan
Kitani Toshimi 2dan
Hikosaka Naoto 9dan Otani
12/22
Otani
1/26
Chiisagata
3/2
Otani Naoki 2dan Otani
12/1
Abe Yoshiki 1dan
Kubota Masaru 4dan Tadashi Kikuchi
11/24
Ken Nishi
12/15
Kikuchi Masatoshi 2dan
Nishi Takenobu 1dan
Inaba or phosphorus 1dan Inaba
ka
1/19
Chiisagata
2/16
Ashida Isoko 6dan Shiraishi Kyoto
12/7
Shiraishi Kyouko 4dan
Fujiwara Katsuya 6dan Nakane
12/1
Chiisagata
12/26
Nakane Naoyuki 9dan
Ogata Masaki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
8 Sonoda Yuichi 9dan Nakano
Thailand
12/21
Nakano
Thailand
1/19
Nakano
Thailand
3/2
Nakano
Thailand
3/30
Nakano Yasuhiro 9dan Yasushi Nakano
12/8
Kim Hyun Jung 4dan
Ono Koji 4dan Taguchi
11/23
Iwamaru
12/8
Taguchi Misei 1dan
Iwamaru Taira 6dan
Suzuki Keiji 6dan Suzuki
uyamai
1/19
Yanagawa
2/9
Ishii Akane 2dan Mito
12/27
Mito Yukari 3dan
Yosuke Shinya 1dan Yanagawa
11/24
Yanagawa
12/22
Yanagawa Hiromasa 7dan
Ishii Shirou 6dan
Chou Rosyou 6dan Kitano
12/15
Ishii
Newly
1/12
Chen
2/22
Kitano Ryo 8dan Kitano
12/1
Enda Yoichi 7dan
Honda Gorou 8dan Ishii newly
11/23
Ishii
Newly
12/7
Ishii Shinzou 9dan
Kurahashi Syouzou 8dan
Kim Pyonmin 7dan kin*
12/15
Chen
1/25
Akedo Kazumi 7dan Aketo
11/24
Tafu Kae 3dan
Deguchi Mariko 1dan Takagi
12/1
Chen
12/22
Takagi Junpei 2dan
Chin Kaei 9dan

The 41st Kisei Title

Pro Tournaments name Kisei Title
Sponsorship Yomiuri Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Ki-in
Support  
The special support  
The support  
Special cooperation  
Cooperation  
The championship prize money 45 million yen (from 34 quarters)
Special site The 41st Kisei Title special site
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Four phases system of S, A B C league. Person of S runner up performs game with Paramus and selects challenger as league champion. Challenger deciding match is irregularity triple match of S champion one win advantage
The time limit Challenge class: Eight hours, challenger decision tournament, S league five hours. A league four hours. B, C league, FT are three hours
Countdown Challenge class: Ten minutes ago, 5 minutes before league
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: 4 to 16 persons
The foundation year 1976
The 41st Kisei Title Iyama Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class seventh game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each eight hours. From 10 minutes before countdown remainder
Iyama Yuta Kisei Title four wins - two wins Kono Rin 9dan
Match dayMatch groundResult
The first station Saturday, January 14, 15th Sunday Yasugi-shi, Shimane
Hot water-so of heron
Kono Rin 9dan
White turn one-sided game victory
The second station Sunday, January 22, 23rd Monday Kikuchi-shi, Kumamoto
sasa*ka
Iyama Yuta Kisei Title
Five white turns half victory
The third station Wednesday, February 8, 9th Thursday Kawagoe-shi, Saitama
Restaurant Yamaya
Iyama Yuta Kisei Title
One black turn half victory
The fourth station Wednesday, February 15, 16th Thursday Izu-shi, Shizuoka
Machilus thunbergii garden Arai
Kono Rin 9dan
Black turn one-sided game victory
The fifth station Wednesday, March 1, 2nd Thursday Kofu-shi, Yamanashi
Joban hotel
Iyama Yuta Kisei Title
Black turn one-sided game victory
The sixth station Thursday, March 9, 10th Friday Minami-Uonuma-shi, Niigata
onsengoshukuryugen
Iyama Yuta Kisei Title
White turn one-sided game victory
The seventh station Wednesday, March 15, 16th Thursday Hakone-machi, Kanagawa
Hotel Kagetsuen

Challenger decision tournament

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each five hours, 5 minutes before countdown remainder
FrameGo players nameDeciding matchOne-game contestOne-game contestOne-game contestIrregularity triple match
The S league first place Kono Rin 9dan Kono Rin
11/10, 11/14
(2-1) ※
The S league second place Yamashita Keigo 9dan Chang Hsu
10/31
The A league first place Chang Hsu 9dan Chang Hsu
10/24
The B league one set first place Cho Chi Hun honor Meijin Title Yuki
9/19 ※
Yuki
10/3
The B league two sets first place Satoshi Yuki 9dan
The C league first place Shida Tatsuya 7dan
※ B league championship playoff is three hours in time limit
※ Challenger deciding match is irregularity triple match of S champion one win advantage

S league

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each five hours, 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: March 14, 2016

Go players nameYamashitaMurakawaYodaTakaoKonoIchirikiVictory or defeatOrder
1 Yamashita Keigo 9dan
5/26

7/7

8/11

6/9

9/15
3-2 The second place
2 Murakawa Daisuke 8dan
5/26

8/11

9/29

7/21

6/9
3-2 The third place
3 Yoda Norimoto 9dan
7/7

8/11

6/23

9/15

5/12
1-4 The fifth place
4 Takao Shinji 9dan
8/11

9/29

6/23

5/19

7/14
1-4 The sixth place
5 Kono Rin 9dan
6/9

7/21

9/15

5/19

8/18
4-1 The first place
6 Ichiriki Ryo 7dan
9/15

6/9

5/12

7/14

8/18
3-2 The fourth place

A league

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each four hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: February 2, 2016

Go players nameYamashiroKobayashichohoChang HsuYamadaAwajiWillowResurrectionVictory or defeatOrder
1 Yamashiro Hiroshi 9dan
6/16

4/7

8/11

7/7

8/25

5/19

3/10
3-4 The fourth place
2 Kobayashi Satoru 9dan
6/16

3/24

7/28

8/25

5/12

9/29

5/5
2-5 The sixth place
3 Chang Li Yu 8dan
4/7

3/24

5/19

9/8

7/7

8/4

6/9
2-5 The seventh place
4 Chang Hsu 9dan
8/11

7/28

5/19

6/9

3/3

5/5

9/8
6-1 The first place
5 Yamada Kimio 9dan
7/7

8/25

9/8

6/9

4/21

3/3

5/26
2-5 The eighth place
6 Awaji Syuzo 9dan
8/25

5/12

7/7

3/3

4/21

6/2

8/11
3-4 The fifth place
7 Ryu Si Hoon 9dan
5/19

9/29

8/4

5/5

3/3

6/2

7/21
4-3 The third place
7 Su Yaoguo 9dan
3/10

5/5

6/9

9/8

5/26

8/11

7/21
6-1 The second place

B league

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

Lottery day: February 2, 2016

The first group

Go players namechikunMizokamiKing signatureCrane mountainkinshuIdaRoyalVictory or defeatOrder
1 Cho Chi Hun (25th Honinbo)
6/16

7/28

4/21

5/26

8/18

7/7

3/31
6-1 The first place
2 Mizokami Tomochika 9dan
6/16

8/25

5/26

4/14

7/21

3/17

7/7
2-5 The sixth place
3 Wang Ming Wan 9dan
7/28

8/25

3/3

7/14

6/9

5/26

4/21
4-3 The third place
4 Tsuruyama Atsushi 7dan
4/21

5/26

3/3

6/16

7/7

8/25

8/4
2-5 The seventh place
5 Kim Soo Joon 8dan
5/26

4/14

7/14

6/16

3/10

7/28

9/8
3-4 The fifth place
6 Hsu Chia Yuan 3dan
8/18

7/21

6/9

7/7

3/10

4/7

5/12
6-1 The second place
7 Ida Atsushi Judan Title
7/7

3/17

5/26

8/25

7/28

4/7

6/9
4-3 The fourth place
8 Wang Li Chen 9dan
3/31

7/7

4/21

8/4

9/8

5/12

6/9
1-6 The eighth place

The second group

Go players nameYukiHaneSetoKiyoshigeo*AkiyamayoChoVictory or defeatOrder
1 Satoshi Yuki 9dan
3/31

8/18

5/26

7/7

6/16

7/21

3/3
5-2 The first place
2 Hane Naoki 9dan
3/31

6/23

8/11

3/17

8/18

4/28

7/7
5-2 The second place
3 Nanatsudan, Taiki, Seto
8/18

6/23

7/7

5/26

5/5

3/23

8/4
1-6 The eighth place
4 Kiyonari Tetsuya 9dan
5/26

8/11

7/7

8/25

3/17

4/7

6/23
2-5 The sixth place
5 Huang Yih Tzuu 8dan
7/7

3/17

5/26

8/25

7/21

6/9

4/21
5-2 The third place
6 Akiyama Jiro 9dan
6/16

8/18

5/5

3/17

7/21

6/30

5/19
3-4 The fifth place
7 Yo Seiki 7dan
7/21

4/28

3/23

4/7

6/9

6/30

9/15
5-2 The fourth place
8 Cho Sun Jin 9dan
3/3

7/7

8/4

6/23

4/21

5/19

9/15
2-5 The seventh place

C league

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder
  • All winners (champion) are participation to challenger decision tie. It is fallen with promotion, low rank 16 in six high ranks by qualifier. Person of three defeats disqualification.

※ Lottery day : March 11, 2016

No.Go players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth matchVictory or defeatOrder
1 Imamura Toshiya 9dan Taku Yamada○
5/12
Yu Ito○
6/30
Shibano○
7/28
sumomo*●
8/18
Pan good●
9/15
3-2
2 Yamada Takuji 8dan Shun Imamura●
5/12
Shimoshima●
6/23
Aragaki vermilion○
7/21
Mutsuura○
8/18
*●
9/22
2-3 The fall
3 Shimojima Yohei 8dan Yu Ito●
5/19
Taku Yamada○
6/23
Tsuruta●
7/28
Sonoda●
9/8
- 1-3 The fall
4 Ito Masashi 4dan Shimoshima○
5/19
Shun Imamura●
6/30
Forest Han●
8/11
River●
9/15
- 1-3 The fall
5 Arakaki Syun 9dan Shibano●
4/28
Tsuruta●
6/23
Taku Yamada●
7/21
- - 0-3 The fall
6 Shibano Toramaru 2dan Aragaki vermilion○
4/28
Forest Han○
6/9
Shun Imamura●
7/28
Kure oak○
8/18
Sakai○
10/13
4-1 Promotion
7 Tsuruta Kazushi 3dan Forest Han●
5/9
Aragaki vermilion○
6/23
Shimoshima○
7/28
Shin Suzuki●
8/25
Chen○
9/15
3-2
8 Lin Han Chieh 7dan Tsuruta○
5/9
Shibano●
6/9
Yu Ito○
8/11
Honda○
9/8
Kaoru Koike○
10/13
4-1 Promotion
9 Sonoda Yuichi 9dan Plum●
4/28
Makoto Sakai○
6/9
Shin Suzuki●
7/28
Shimoshima○
9/8
ko●
10/5
2-3 The fall
10 Lee Yi Hsiu 7dan Sonoda○
4/28
Honda QNI○
6/16
Kure○
7/14
Shun Imamura○
8/18
Shida●
9/15
4-1 Promotion
11 Honda Kunihisa 9dan Makoto Sakai○
4/28
Plum●
6/16
River○
7/7
Forest Han●
9/8
Masaru Suzuki○
10/6
3-2
12 Sakai Maki 8dan Honda QNI●
4/28
Sonoda●
6/9
Mutsuura●
7/7
- - 0-3 The fall
13 Ha Yoniru 6dan Shin Suzuki○
4/21
Kure●
6/2
Honda QNI●
7/7
Yu Ito○
9/15
Hiroshi Nakano●
10/13
2-3 The fall
14 Suzuki Shinji 6dan River●
4/21
Mutsuura○
6/2
Sonoda○
7/28
Tsuruta○
8/25
Zen Imamura●
9/15
3-2
15 U Boi 2dan Mutsuura○
5/12
River○
6/2
Plum●
7/14
Shibano●
8/18
Nakaonoda●
9/22
2-3 The fall
16 Mutsuura Yuta 2dan Kure●
5/12
Shin Suzuki●
6/2
Makoto Sakai○
7/7
Taku Yamada●
8/18
- 1-3 The fall
17 Ohashi Naruya 7dan Kataoka●
4/21
Chen●
6/16
*●
7/21
- - 0-3 The fall
18 Kataoka Satoshi 9dan daikyonari○
4/21
Nakaonoda●
6/16
Koike●
8/18
Nakano●
9/22
- 1-3 The fall
19 Chin Kaei 9dan Nakaonoda●
5/19
daikyonari○
6/16
kosei○
7/14
Zen Imamura●
8/18
Tsuruta●
9/15
2-3 The fall
20 Nakaonoda Tomomi 9dan Chen○
5/19
Kataoka○
6/16
Pan good●
8/4
Sakai●
8/18
Kure○
9/22
3-2
21 Hon Seisen 3dan Koike●
4/21
*○
5/25
Chen●
7/14
Sazaka○
8/25
Sonoda○
10/5
3-2
22 Yoshihiro Koike 1dan kosei○
4/21
Pan good●
7/7
Kataoka○
8/18
Masaru Suzuki○
9/8
Forest Han●
10/13
3-2
23 * 旼 marquis 2dan Pan good●
4/21
kosei●
5/25
daikyonari○
7/21
Matsumoto○
8/25
Taku Yamada○
9/22
3-2
24 Pan Shan Chi 8dan *○
4/21
Koike○
7/7
Nakaonoda○
8/4
Shida●
8/18
Shun Imamura○
9/15
4-1 Promotion
25 Shida Tatsuya 7dan Takeshi Matsumoto○
4/21
Masaru Suzuki○
6/16
Sakai○
7/25
Pan○
8/18
sumomo*○
9/15
5-0 The first place
26 Matsumoto Takehisa 7dan Shida●
4/21
Zen Imamura●
5/26
Taku Ohashi○
7/7
*●
8/25
1-3 The fall
27 Imamura Yoshiaki 9dan Masaru Suzuki●
4/21
Takeshi Matsumoto○
5/26
Sazaka○
6/30
Chen○
8/18
Shin Suzuki○
9/15
4-1 Promotion
28 Suzuki Yoshimichi 7dan Zen Imamura○
4/21
Shida●
6/16
Hiroshi Nakano○
7/28
Koike●
9/8
Honda●
10/6
2-3 The fall
29 Nakano Hironari 9dan Taku Ohashi○
5/12
Sakai●
6/23
Masaru Suzuki●
7/28
Kataoka○
9/22
River○
10/13
3-2
30 Ohashi Hirofumi 6dan Hiroshi Nakano●
5/12
Sazaka●
6/2
Takeshi Matsumoto●
7/7
- - 0-3 The fall
31 Sasaka Shiro 8dan Sakai●
5/12
Taku Ohashi○
6/2
Zen Imamura●
6/30
ko●
8/25
- 1-3 The fall
32 Sakai Hideyuki 8dan Sazaka○
5/12
Hiroshi Nakano○
6/23
Shida●
7/25
Nakaonoda○
8/18
Shibano●
10/13
3-2

The first tournament qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder (use of countdown clock)

※ Lottery day October 20, 2015

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

East block

FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
1 Komatsu Hideki 9dan Komatsu
Tree
11/26
Yamada
*
1/7
Okada
shin
1/21
Kataoka
2/11
Tozawa Akinobu 9dan Kojima
11/12
Kojima Takaho 9dan
Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
11/19
Yamada
*
12/3
Kono Yukio 5dan
Yao Zhi Teng 2dan
Takabayashi Takuji 6dan dai*na
11/12
Okada
shin
11/26
Okada
shin
12/17
Osawa Narumi 4dan
Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
11/12
Mizuma Toshifumi 7dan
Ogoshi Ichiro 8dan Ogoshi
11/12
Ogoshi
11/26
Cho Chien 2dan
Cheng Ming Huang 9dan
Nishimura Keiji 8dan The groundwork
12/3
Kataoka
12/24
Kataoka
1/21
Shimoji Gensho 7dan The groundwork
11/12
Ogawa Tomoko 6dan
Suzuki Isao 7dan Suzuki Italy
11/19
Kataoka
12/3
Chinen Kaori 5dan
Kataoka Satoshi 9dan
Takeuchi Kousuke 3dan Takeuchi
11/19
Takeuchi
12/10
Takeuchi
12/24
Kamimura Haruo 9dan
Nagahara Yoshiaki 7dan Taniguchi
11/19
Yohei Taniguchi flax
Yashiro Kumiko 6dan sentaniei
11/12
Izumitani
ei
12/3
Izumitani Hideo 8dan
Motoki Katsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
2 Anzai Nobuaki 7dan Anzai
12/17
Anzai
1/7
Uchida
Osamu
1/28
Suzuki
shin
2/18
Fujisawa Kazunari 8dan Fujisawa
12/3
Wang Wei Jen 5dan
Muramatsu Ryuichi 8dan Ryu Muramatsu
11/19
Muramatsu
Dragon
12/3
Koda Akiko 3dan
Nobuta Shigehito 6dan
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
12/3
Uchida
Osamu
1/7
Kobayashi Kenji 7dan Takeshi Kobayashi
11/12
Kaneko Maki 1dan
Kusunoki Teruko 7dan ineyoki
11/12
Uchida
Osamu
12/3
Inaba Takahiro 2dan
Uchida Shuhei 7dan
Komatsu Fujio 8dan Komatsu
Wisteria
12/3
Suzuki
shin
12/24
Suzuki
shin
1/21
Tominaga Takeshi 4dan Aragaki
11/19
Aragaki Takeshi 9dan
Suzuki Shinji 5dan Shin Suzuki
11/19
Suzuki
shin
12/3
Hiramoto Yasei 6dan
Makihata Taeko 4dan
Chino Tadahiko 9dan Sakai Takeshi
11/19
Mukai
12/10
shuho
12/24
Sakai Takeshi 9dan
Syoji Kazuko 3dan Mukai
11/19
Mukai Chiaki 5dan
Oya Koichi 9dan Oya
11/12
shuho
11/26
Tanimiya Ayako 2dan
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
3 Kono Takashi 8dan Sugano
Akira
12/17
Yang source
1/21
Hirata
2/4
sumomo*
3/10
Kanno Masashi 6dan Akira Kanno
11/26
Kin En 4dan
Inoue Hatsue 2dan Yang source
11/19
Yang source
12/17
Yang Chia Yuan 9dan
Kanai Tenpei 5dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title Forest Sea
11/26
Hirata
12/24
Sonoda Yasutaka 9dan Sonoda
11/12
Kazama Jun 2dan
Hirata Tomoya 7dan Hirata
11/12
Hirata
12/10
Kurotaki Masaki 6dan
Kawai Tetsuyuki 5dan
Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
11/26
sumomo*
12/24
sumomo*
2/18
Sugiuchi Kazuko 8dan koyaei
11/12
Takano Hideki 7dan
Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
11/12
kushiroji
12/3
Konagai Masaru 8dan
Kenmochi Jo 8dan
Ishikura Noboru 9dan Ishikura
11/19
Ishikura
12/10
Ishikura
1/21
Izawa Akino 4dan
Koyama Terumi 6dan Tsurumaru
11/19
Tsurumaru Keichi 7dan
Nagashima Kozue 2dan Tsuneishi
11/19
Aoki
*
12/10
Tsuneishi Takashi 2dan
Aoki Shinichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
4 Yasuda Yasutoshi 9dan Yasuda
12/3
Takemiya
Plus
12/24
Adachi
1/28
Ohashi
*
2/18
Tamaki Shinobu 6dan Hill dragon
11/12
Koyama Ryugo 6dan
Komatsu Hideko 4dan Small Matsuko
11/19
Takemiya
Plus
12/10
Onishi Kenya 2dan
Takemiya Masaki 9dan
Mitsunaga Junzo 6dan Mitsunaga
12/3
Adachi
1/7
Koyama Hideo 5dan shosanshu
11/19
Nakamura Kuniko 2dan
Ueda Takashi 4dan Fukui
11/19
Adachi
12/3
Fukui Masaaki 9dan
Adachi Toshimasa 3dan
Morita Michihiro 9dan Ohashi
*
11/26
Ohashi
*
12/17
Ohashi
*
2/4
Okuda Aya 3dan Taku Ohashi
11/12
Ohashi Hirofumi 6dan
Ando Kazushige 4dan Tree part
11/12
o*
12/3
Kibe Natsuki 1dan
Huang Meng Cheng 9dan
Kawai Shoji 5dan Three ancient kings in China
11/12
Omori
11/26
Omori
1/14
Sanno Hirotaka 9dan
Aoba Kaori 4dan Omori
11/12
Omori Yasushi 8dan
Kasai Koji 7dan Kasai
11/12
Mitani
12/3
Sinkai Hiroko 5dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
5 Ko Reibun 7dan Terayama
11/26
Terayama
12/17
Terayama
1/21
Yamada
*
2/18
Terayama Rei 4dan Terayama
11/12
Arimura Hiroshi 8dan
Seki Tatsuya 2dan manhana
11/12
Shuto
12/3
Mannami Nao 3dan
Shuto Shun 7dan
Kono Mitsuki 8dan Kono
Light
12/10
Kono
Light
12/24
Kanazawa Hideo 7dan Takanashi
11/12
Takanashi Seiken 8dan
Matsubara Taisei 6dan Matsubara
11/12
Kudo
12/3
Iguchi Toyohide 8dan
Kudo Norio 9dan
Yamada Takuji 8dan Yamada
*
12/3
Yamada
*
12/24
Yamada
*
2/4
Izumitani Masanori 7dan Aoki joy
11/12
Aoki Kikuyo 8dan
Mimura Kaori 3dan Sakae Takahashi
11/12
Tamai
12/3
Takahashi Hideo 7dan
Tamai Shin 4dan
Kanno Naomi 3dan Kuo
11/12
Numadate
12/17
Forest child
1/7
Kuo Chyo Ching 6dan
Numadate Sakiya 3dan Numadate
11/12
Kuwabara Yoko 6dan
Kato Keiko 6dan Forest child
11/12
Forest child
12/3
Rin Tzu Yuan 8dan
Mochizuki Kenichi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
6 Sun Zhe 3dan Grandchild
11/26
Horimoto
12/17
Kanazawa
1/21
Koike
2/18
Shibusawa Machiko 1dan Ishigure
11/12
Ishigure Ikuro 9dan
Horimoto Mitsunari 3dan Horimoto
11/12
Horimoto
11/26
Kubo Hideo 6dan
Hoshino Masaki 9dan
Taniguchi Toshinori 7dan Ono
12/3
Kanazawa
12/24
Ono Nobuyuki 7dan Ono
11/12
Ezura Yuichi 8dan
Sugimoto Akira 8dan Kanazawa
11/12
Kanazawa
12/3
Kanazawa Makoto 7dan
Mimura Tomoyasu 9dan
Takagi Syoichi 9dan Onishi
Dragon
11/26
Onishi
Dragon
1/7
Koike
2/4
Onishi Ryuhei 1dan Ryu Onishi
11/12
Tahara Yasufumi 7dan
Nakamura Hidehito 9dan Hoshiai
11/12
Kobayashi
Light
11/26
Hoshiai Shiho 1dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Murakami Akihide 3dan Murakami
11/12
Koike
12/3
Koike
12/24
Inoue Kunio 8dan
Yoshihiro Koike 1dan Koike
11/12
Fujimura Yosuke 2dan
Shiraishi Yuichi 6dan Shiraishi
11/12
Shiraishi
12/3
Hara Sachiko 4dan
Takekiyo Isamu 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
7 Fujita Akihiko 4dan Yokotsuka
12/3
Shibano
12/24
Shibano
1/21
Shibano
2/18
Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka
11/12
Chang Ruei Jie 1dan
Hashimoto Yujiro 9dan Hashimoto male
11/12
Shibano
12/3
Nakayama Kaoru 3dan
Shibano Toramaru 2dan
Otake Hideo honor Gosei Title Otake
12/10
Otake
1/7
Sotoyanagi Sebun 1dan Outside willow
11/26
Doi Makoto 8dan
Maeda Ryoji 7dan Kanda
11/19
Kanda
12/17
Kanda Ei 9dan
Sugiuchi Masao 9dan
Kato Atsushi 9dan Vast deep water
ko
12/3
Tajiri
1/7
Hill
The sky
2/4
Obuchi Kotaro 4dan daifuchiko
11/12
Kanagawa Masaaki 7dan
Tajiri Yuto 4dan Tajiri
11/12
Tajiri
12/3
Yang Chia Jung 8dan
Nakazawa Ayako 5dan
Onda Yasuhiko 8dan Onda
11/19
Soong
12/10
Hill
The sky
1/7
Hagiya Kazuhiro 6dan
Song Kwang Bok 9dan Soong
11/19
Yamamoto Masato 7dan
Miyazawa Goro 9dan Miyazawa I
11/26
Hill
The sky
12/17
Kurotaki Masanori 8dan
Koyama Kuya 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
8 Suzuki Ayumi 6dan Suzuki
ho
12/3
Suzuki
ho
12/24
Matsumoto
bu
1/21
Matsumoto
bu
2/25
Kikuchi Yoshio 5dan Miyazaki
11/12
Miyazaki Ryutaro 7dan
Hosaka Mayu 3dan enfujietsu
11/19
Endo
etsu
12/3
Endo Yoshifumi 7dan
Takamizawa Tadao 6dan
Okada Yumiko 6dan Matsumoto
bu
12/17
Matsumoto
bu
1/7
Matsumoto Takehisa 7dan Takeshi Matsumoto
12/3
Takemiya Yoko 5dan
Kobayashi Chizu 5dan Kobayashi 1,000
11/12
Kato
ho
12/3
Oki Keiji 7dan
Kato Tomoko 6dan
Fujisawa Rina 3dan Fujisawa
Village
12/3
Bear
1/21
Daiba
2/4
Kogawa Konyu 2dan Shimosaka
11/12
Shimosaka Miori 2dan
Nakajima Mieko 2dan Katsura
12/10
Bear
1/7
Katsura Atsushi 5dan
Shiung Feng 6dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Akira Sato
11/19
redo
Mond
12/3
Daiba
1/7
Sato Masaharu 9dan
Yoshihara Yukari 6dan Redmond
11/12
M.Redmond 9dan
Furusho Katsuko 2dan Fumi Sato
11/12
Daiba
11/26
Sato Fumitoshi 5dan
Oba Junya 7dan

West block

FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
1 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
12/3
Hikosaka
1/7
Hikosaka
1/28
Tsuruta
2/18
Arai Miyu 1dan Naoshi Oya
11/12
Otani Naoki 1dan
Muraoka Shigeyuki 9dan Morino
11/25
Morino
12/9
Morino Setsuo 9dan
Ono Koji 3dan
Takeshi Takashima 3dan Kurahashi
Line
12/2
Watanabe
Reason
12/16
Kurahashi Masayuki 9dan Kurahashi line
11/12
Katsuma Shirou 7dan
Takahashi Isao 6dan Takahashi Isao
11/11
Watanabe
Reason
11/25
Tobita Saki 1dan
Watanabe Yuu 1dan
Sada Atsushi 2dan Sada
12/10
Tsuruta
1/7
Tsuruta
1/21
Yoshida Mika 8dan Yanagawa
11/12
Yanagawa Hiromasa 7dan
Tsuruta Kazushi 3dan Tsuruta
11/12
Tsuruta
12/3
Sumi Shinsuke 6dan
Tajima Shingo 6dan
Son Hideyo 5dan Mine
11/11
Mine
12/10
Kiwada
1/7
Mine Yasuhiro 3dan
Tanaka Chieko 4dan shoryu
11/19
Yasuhiro Morodome flax
Kiwada Kazuomi 2dan Kiwada
11/11
Kiwada
12/3
Kawamura Kazunori 9dan
Kitano Ryo 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
2 Hatanaka Hoshinobu 4dan Hatanaka
12/2
Hatanaka
1/7
Hatanaka
1/28
Imamura
Good
2/18
Takiguchi Masaki 9dan Takiguchi
11/18
Chou Rosyou 6dan
Takabayashi Masahiro 7dan Tadashi Takabayashi
11/19
Takabayashi
Plus
12/17
Saitou Tadashi 8dan
Ieda Ryuji 8dan
Ishii Kunio 9dan Ishii
QNI
12/17
Ishii
QNI
1/14
Enda Hideki 9dan endenshu
11/26
Akedo Kazumi 6dan
Iida Junya 1dan Yasushi Sakamoto
11/12
Kubota
12/3
Sakamoto Yasuo 5dan
Kubota Masaru 4dan
Yun Chunho 3dan *
12/16
*
1/14
Imamura
Good
1/28
Oda Hiromitsu 8dan Oda
11/11
Ushikubo Yoshitaka 9dan
Satou Akira 3dan Sano
11/26
Sano
12/17
Sano Takatsugu 7dan
Matsumoto Nayoko 2dan
Ishii Shirou 6dan Zen Imamura
11/26
Imamura
Good
12/10
Imamura
Good
1/7
Imamura Yoshiaki 9dan
Katayama Yasuo 8dan Katayama
11/19
Cho tin Akira flax
Kageyama Toshiyuki 5dan Among arrows
11/12
Tanaka
shin
11/26
Yanaka Katsunori 8dan
Tanaka Nobuyuki 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
3 Muramatsu Hiroki 5dan Muramatsu
Large
12/17
Muramatsu
Large
1/14
Muramatsu
Large
1/28
Kure
2/18
Tanemura Sayuri 2dan Yata
11/19
Yata Naoki 9dan
Inagaki Yo 4dan Inagaki
11/12
Osawa
ken
12/3
Ito Yoji 9dan
Osawa Kenro 2dan
Bian Wenkai 2dan Goto
12/24
Goto
1/14
Goto Syungo 9dan Goto
11/26
Matsumura Osamu 5dan
Yoshida Syouji 8dan Taku Hoshikawa
11/11
Hoshikawa
*
11/25
Hoshikawa Takumi 4dan
Maeda Ryou 6dan
U Boi 1dan Kure
12/9
Kure
1/13
Kure
1/28
Miyamoto Chiharu 1dan Hasegawa
11/12
Hasegawa Sunao 9dan
Ushinohama Satsuo 9dan Yokota
11/18
Satoru Honda
12/2
Yokota Shigeaki 9dan
Honda Gorou 8dan
Yoshioka Kaoru 8dan Yoshioka
kun
12/10
Hane
Thailand
1/7
Yosuke Shinya 1dan Nishioka
11/19
Nishioka Masao flax
Imai Kazuhiro 6dan Hiroe
11/19
Hane
Thailand
12/3
Hiroe Hiroyuki 9dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
4 Nakano Yasuhiro 9dan Nakao
12/17
Nakamura
1/7
Honda
QNI
1/28
Honda
QNI
2/18
Kamiya Tetsuo 7dan Nakao
12/3
Nakao Jungo 8dan
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
11/12
Nakamura
12/10
Izumo Tetsuya 7dan
Hotta Youzou 9dan
Honda Kunihisa 9dan Honda
QNI
11/26
Honda
QNI
12/16
Wang Jing Yi 2dan King view
11/12
Furuta Naoyoshi 4dan
Honda Mitsuhiko 9dan Inoue
11/11
Inoue
11/25
Inoue Naoki 3dan
Muraoka Mika 4dan
Takei Takashi 7dan Takei
ko
12/3
Takei
ko
1/7
Takei
ko
1/28
Inaba or phosphorus 1dan Inaba
11/11
Hashiyama Syouzou 7dan
Kori Toshio 9dan Takatsu
11/26
Mito
12/17
Masaaki Takatsu 1dan
Mito Yukari 3dan
Okahashi Hirotada 6dan Okumura
Yasushi
12/10
Okumura
Yasushi
1/7
Yamanouchi Masaki 6dan Okumura Yasushi
11/19
Okumura Yasushi 7dan
Enda Yoichi 7dan Yoshikawa
11/12
Yoshikawa
12/3
Kikkawa Hajime 2dan
Moriyama Naoki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
5 Yanagisawa Satoshi 4dan Yanagisawa
12/10
Shimoshima
1/7
Shimoshima
1/21
Shimoshima
2/25
Minematsu Masaki 6dan okumuraei
11/12
Okumura Hideo 8dan
Oda Teppei 2dan Yahata
11/19
Shimoshima
12/3
Yahata Kouichi 6dan
Shimojima Yohei 8dan
Yamanaka Toshio 6dan Furuya
12/2
Hara
1/6
Furuya Yutaka 8dan Furuya
11/18
Araki Masako 3dan
Hara Masakazu 1dan Hara
11/18
Hara
12/3
Nishi Takenobu 1dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Yamada Noriyoshi 9dan Ishii
Newly
12/16
Ishii
Newly
1/14
Kato
*
2/11
Asano Yasuko 2dan Ishii newly
11/12
Ishii Shinzou 9dan
Kawada Kohei 6dan Kawada
12/3
Kawada
12/17
ko*gishodan
Tamura Chiaki 3dan
Naoki Yahata 1dan Endo
*
12/9
Kato
*
1/28
Takamure Tetsuro 4dan Takashi Endo
11/12
Endou Takahiro 9dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan Sasaki Tsuyoshi
12/3
Kato
*
1/7
Mizuno Hiromi 5dan
Kato Yukio 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
6 Fujii Shuya 7dan Fujii
12/2
Fujii
1/7
Konno
1/27
Sazaka
2/25
Abe Yoshiki 1dan Abe
11/11
Sekiyama Toshimichi 9dan
Kuwamoto Shinpei 6dan Mulberry book
11/19
Mulberry book
12/3
Yamada Wakio 7dan
Itou Kayoko 2dan
Tanida Harumi 8dan Konno
12/2
Konno
1/13
Konno Tameto 7dan Konno
11/18
Nagasaki Yuji 5dan
Kamiji Hiroki 2dan Ken Ito
11/12
Yamazaki
12/3
Ito Kenryo 1dan
Yamazaki Yoshihiro 9dan
Hoshikawa Koyo 3dan Kubo
sho
12/9
Matsuoka
1/14
Sazaka
2/4
Kubo Katsuaki 9dan Masaru Kubo
11/12
Iwamaru Taira 6dan
Matsuoka Hideki 9dan Matsuoka
12/10
Matsuoka
12/24
Deguchi Mariko 1dan
Kim Hyun Jung 4dan
Tafu Kae 3dan koku*
12/2
Sazaka
1/14
Ishii Akane 2dan koku*
11/18
koku*daitonidan
Sakakibara Masateru 7dan Sakakibara
11/19
Sazaka
12/10
Shinoda Mitsuaki 7dan
Sasaka Shiro 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
7 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
12/10
Chiisagata
1/7
Chiisagata
1/28
*
2/18
Baba Shigeru 9dan Riding ground
11/12
Hoshikawa Manabu 2dan
Konishi Kazuko 8dan Konishi
11/25
Konishi
12/16
Hashimoto Kan 1dan
Ashida Isoko 6dan
Komatsu Daiki 2dan Komatsu
Tree
12/17
Komatsu
Tree
1/14
Sakakibara Fumiko 6dan Atsushi Takagi
11/26
Takagi Junpei 2dan
Kim Pyonmin 7dan kin*
11/18
Ota
12/9
Hayashi Kouzou 6dan
Ota Seidou 9dan
Yamamoto Kentaro 5dan *
12/17
*
1/14
*
1/28
* 旼 marquis 1dan *
11/18
Fujiwara Katsuya 6dan
Mikawa Shinji 7dan Yamamori
12/3
Yamamori
12/17
Yamamori Tadanao 6dan
Kurahashi Syouzou 8dan
Kikuchi Masatoshi 2dan Kikuchi
12/10
Kikuchi
1/7
Inoue Ayako 2dan Takeda
11/12
Takeda Yoshinori 2dan
Nakane Naoyuki 8dan Nakane
11/12
Taniguchi
12/10
Miyagawa Fumihiko 8dan
Taniguchi Toru 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe fourth matchThe fifth match
8 Takashima Yugo 1dan 髙shima
12/24
Chen
1/14
Chen
2/10
Chen
2/25
Yamada Shiho 7dan sandenshi
12/3
Horita Seiji 5dan
Chin Kaei 9dan Chen
11/12
Chen
12/16
Furuya Masao 4dan
Shiraishi Kyouko 4dan
Suzuki Keiji 6dan Watanabe
Mitsugu
12/9
Watanabe
Mitsugu
1/7
Tsukuda Akiko 5dan Mitsugu Watanabe
11/12
Watanabe Kouki 1dan
Kirimoto Kazuo 4dan Kumamoto
11/12
Kumamoto
11/26
Kumamoto Syusei 3dan
Utsumi Kouki 1dan
Nishiyama Shizuka 1dan Yukawa
12/2
Yukawa
1/13
Yukawa
1/28
Yukawa Mitsuhisa 9dan Yukawa
11/12
Nyu Eiko 1dan
Oyama Kunio 9dan Oyama
11/18
Oyama
12/10
Maruyama Toyoji 5dan
Kitani Toshimi 2dan
Takahashi Masumi 2dan Araki
One
12/3
Ishida
*
12/24
Araki Issei 6dan 1, Araki
11/12
Utani Syunta 1dan
Onoda Takuya 2dan Onoda
11/19
Ishida
*
12/3
Shigeno Yuki 2dan
Ishida Atsushi 9dan