Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament

The 25th Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament

Pro Tournaments name Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support Mainichi Shimbun, Kyoto Shimbun
The special support afukumishu
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Ki-in
The championship prize money 10 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form Tie by 16
The time limit The final : One hour 30 minutes, the main match : Two hours
Countdown After having used up, the final: One move 60 seconds, the main match: One move 60 seconds
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, flax 20 (the amateur Honinbo Title last eights)
Remaining, seed rule First half year champion, titleholder
The foundation year 1994

※ Title, grade are things at the time of lottery

Qualifier A B C

  • All each other points, getting out six having the first turns half Komi
  • We count down from remainder five minutes for for each one hour in time limit

Lottery day: January 15, 2018

※ As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

Nihon Ki-in Headquarter

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Nagashima Kozue 2dan
Sanno Hirotaka 9dan
Tamaki Shinobu 7dan
Hashimoto Yujiro 9dan
Oomote Takuto 2dan
Kanazawa Hideo 8dan
Nagahara Yoshiaki 7dan
Matsumoto Takehisa 7dan
Sato Masaharu 9dan
Kanagawa Masaaki 8dan
Takanashi Seiken 8dan
Cho Sun Jin 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Suzuki Ayumi 7dan
Shimoji Gensho 7dan
Koyama Ryugo 6dan
Awaji Syuzo 9dan
Kubo Hideo 7dan
Nobuta Shigehito 6dan
Sakai Maki 8dan
Sugimoto Akira 8dan
Fukui Masaaki 9dan
Yang Chia Jung 8dan
Aragaki Takeshi 9dan
Hsu Chia Yuan 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Kaneko Maki 1dan
Ezura Yuichi 8dan
Omori Yasushi 8dan
Kono Takashi 8dan
Onishi Ryuhei 3dan
Kasai Koji 7dan
Mitani Tetsuya 7dan
Sonoda Yasutaka 9dan
Miyazaki Ryutaro 7dan
Reina Oshima flax
Ko Reibun 7dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Aoki Shinichi 9dan
Shuto Shun 7dan
Sotoyanagi Sebun 2dan
Suzuki Shinji 7dan
Kim Soo Joon 8dan
Komatsu Hideko 4dan
Kibe Natsuki 2dan
Ono Nobuyuki 7dan
Kobayashi Izumi 6dan
Izumi Nagatani flax
Fujita Akihiko 6dan
Yang Chia Yuan 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
5 Shibusawa Machiko 1dan
Seki Koutarou 1dan
Mimura Kaori 3dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Fujisawa Rina 3dan
Syoji Kazuko 3dan
Takeuchi Kousuke 3dan
Nakazawa Ayako 5dan
Yamada Shinji 6dan
Minoru Ozeki flax
Yao Zhi Teng 4dan
Anzai Nobuaki 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
6 Kenmochi Jo 8dan
Makihata Taeko 4dan
Kanda Ei 9dan
Mitsunaga Junzo 6dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Ito Masashi 4dan
Kawai Shoji 5dan
Hsieh Yi Min 6dan
Hosaka Mayu 3dan
Ryu Hosaka flax
Takemiya Masaki 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
7 Wang Wei Jen 5dan
Shun Kuwabara 1dan
Wang Li Chen 9dan
Tozawa Akinobu 9dan
Sun Zhe 5dan
Kanno Masashi 6dan
Numadate Sakiya 5dan
Takahashi Hideo 7dan
Tsurumaru Keichi 7dan
Taro Ishida flax
Akiyama Jiro 9dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
8 Izumitani Masanori 7dan
Cho Chien 2dan
Kamimura Haruo 9dan
Su Yaoguo 9dan
Mizokami Tomochika 9dan
Ohashi Hirofumi 6dan
Onishi Kenya 3dan
Kin En 4dan
Kato Tomoko 6dan
Daisuke Tsunoda flax
Tsuneishi Takashi 3dan
Hoshino Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
9 Okuda Aya 3dan
Huang Meng Cheng 9dan
Nishimura Keiji 8dan
Yoshihiro Koike 2dan
Chang Hsu 9dan
Furusho Katsuko 2dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
Matsubara Taisei 6dan
Oki Keiji 7dan
Satoshi Inagaki flax
Morita Michihiro 9dan
Horimoto Mitsunari 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
10 Murakami Akihide 3dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
Katsura Atsushi 5dan
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Oba Junya 7dan
Arimura Hiroshi 8dan
Miyazawa Goro 9dan
Koyama Terumi 6dan
Hiramoto Yasei 6dan
Inaba Takahiro 3dan
Hirata Tomoya 7dan
Obuchi Kotaro 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
11 Tanimiya Ayako 2dan
Cheng Ming Huang 9dan
Mukai Chiaki 5dan
Rin Tzu Yuan 8dan
Lin Han Chieh 7dan
Italy 1dan to understand
Nakamura Kuniko 2dan
Hironori Hirata flax
Koyama Kuya 3dan
Ichiriki Ryo 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
12 Mizuma Toshifumi 7dan
Komatsu Fujio 8dan
Hirose Yuichi 2dan
Tajiri Yuto 4dan
Otake Hideo honor Gosei Title
Yashiro Kumiko 6dan
Hoshiai Shiho 2dan
Yohei Taniguchi flax
Kazama Jun 3dan
Yamashita Keigo 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
13 Okada Yumiko 6dan
Onda Yasuhiko 9dan
Yoshihara Yukari 6dan
Kurotaki Masanori 8dan
Wang Ming Wan 9dan
Kuwabara Yoko 6dan
Yokotsuka Riki 2dan
Shingo Hoshiai flax
Izawa Akino 4dan
Yamashiro Hiroshi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
14 Takekiyo Isamu 4dan
Kanno Naomi 3dan
Shiung Feng 6dan
Kurotaki Masaki 6dan
Adachi Toshimasa 4dan
Pan Shan Chi 8dan
Inoue Kunio 8dan
Takashi Hayashi feather flax
Yoda Norimoto 9dan
Okada Shinichiro 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
15 Nakajima Mieko 2dan
Tahara Yasufumi 7dan
Endo Yoshifumi 7dan
Ogaki Yusaku 9dan
Kobayashi Satoru 9dan
Kikuchi Yoshio 5dan
Aoba Kaori 5dan
Gen Furukawa flax
Iguchi Toyohide 8dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
16 Koyama Hideo 5dan
Takemiya Yoko 6dan
Inoue Hatsue 2dan
Chinen Kaori 6dan
Kono Mitsuki 8dan
Yamada Takuji 8dan
Oya Koichi 9dan
Aoki Kikuyo 8dan
Kono Yukio 5dan
Shibano Ryunosuke 1dan
Takaya Kato flax
Terayama Rei 5dan
Motoki Katsuya 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
17 Takabayashi Takuji 6dan
Maeda Ryoji 7dan
Chino Tadahiko 9dan
Nakayama Kaoru 3dan
Ueda Takashi 4dan
Kono Rin 9dan
Koda Akiko 3dan
Shiraishi Yuichi 6dan
Komatsu Hideki 9dan
Izumitani Hideo 8dan
Seki Tatsuya 3dan
Mimura Tomoyasu 9dan
Mochizuki Kenichi 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
18 Kojima Takaho 9dan
Sakai Takeshi 9dan
Kato Keiko 6dan
Doi Makoto 8dan
Murakami deep flax
Kobayashi Kenji 7dan
Shibano Toramaru 7dan
Lee Yi Hsiu 7dan
Song Kwang Bok 9dan
Asami Ueno 1dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
19 Moro Arisa 1dan
Ando Kazushige 5dan
Chang Ruei Jie 2dan
Mannami Nao 3dan
Muramatsu Ryuichi 8dan
Chang Li Yu 8dan
Uchida Shuhei 7dan
Kato Atsushi 9dan
Huang Yih Tzuu 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
20 Takagi Syoichi 9dan
Taniguchi Toshinori 7dan
Hagiwara Mutsumi 7dan
Osawa Narumi 4dan
Nakamura Hidehito 9dan
Kudo Norio 9dan
Kataoka Satoshi 9dan
Fujimura Yosuke 3dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title

Nihon Ki-in Kansai Office

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Tanaka Chieko 4dan
Takabayashi Masahiro 7dan
Minematsu Masaki 6dan
Torii Yuta 1dan
Komatsu Daiki 2dan
Sasaka Shiro 8dan
Mito Yukari 3dan
Ohashi Naruya 7dan
Tomoya Yanagida flax
Enda Yoichi 7dan
Yamamoto Kentaro 5dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Kitano Ryo 8dan
Yamada Wakio 7dan
Yanaka Katsunori 8dan
Tsukuda Akiko 5dan
Kori Toshio 9dan
Oda Teppei 2dan
Iwamaru Taira 6dan
Kitani Toshimi 2dan
Kanazawa Makoto 7dan
Yasuhiro Morodome flax
Kuwamoto Shinpei 7dan
Nakamura Shinya 9dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Araki Issei 6dan
Kirimoto Kazuo 4dan
Furuta Naoyoshi 4dan
Sano Takatsugu 7dan
Tanemura Sayuri 2dan
Furuya Masao 4dan
Kikkawa Hajime 3dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Tajima Shingo 6dan
Tadashi Hashiguchi flax
Yamada Shiho 7dan
Takei Takashi 7dan
Tanaka Nobuyuki 3dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Sakai Takashi 1dan
Enda Hideki 9dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Sakamoto Yasuo 5dan
Yanagawa Hiromasa 7dan
Muramatsu Hiroki 6dan
Ishii Kunio 9dan
Utani Syunta 1dan
Yoshinobu Morinaga flax
Takagi Junpei 2dan
Otani Naoki 2dan
Goto Syungo 9dan

Nihon Ki-in Chubu Office

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Shida Tatsuya 7dan
Kosuke Nakanishi flax
Kumamoto Syusei 3dan
Bian Wenkai 2dan
Nakao Jungo 8dan
Nakane Naoyuki 9dan
Inagaki Yo 5dan
Kawada Kohei 6dan
Osawa Kenro 3dan
Hiroe Hiroyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Otake Yu 2dan
North turf etiquette flax
Nyu Eiko 2dan
Ito Kenryo 2dan
Ida Atsushi 8dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
Shimojima Yohei 8dan
Kato Yukio 6dan
Okumura Yasushi 7dan
Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Imamura Yoshiaki 9dan
Shinoda Mitsuaki 7dan
Nakano Hironari 9dan
Wang Jing Yi 3dan
Yamamori Tadanao 6dan
Hane Naoki 9dan
Matsumoto Nayoko 2dan
Takahashi Masumi 3dan
Ito Yoji 9dan
Tsuruta Kazushi 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Ogata Masaki 9dan
Kamiji Hiroki 2dan
Nishioka Masao 1dan
Hane Yasumasa 9dan
Horita Seiji 5dan
Takeda Yoshinori 2dan
Kim Hyun Jung 4dan
Hikosaka Naoto 9dan
Yoshioka Kaoru 8dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
Asano Yasuko 2dan
Takamure Tetsuro 4dan

The 24th Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament

Pro Tournaments name Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support Mainichi Shimbun, Kyoto Shimbun
The special support afukumishu
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Ki-in
The championship prize money 10 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form Tie by 16
The time limit The final : One hour 30 minutes, the main match : Two hours
Countdown After having used up, the final: One move 60 seconds, the main match: One move 60 seconds
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, flax 20 (the amateur Honinbo Title last eights)
Remaining, seed rule First half year champion, titleholder
The foundation year 1994
The 24th Kiriyama cup Mutsuura Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • After using up for for each one hour 30 minutes at the final time limit; countdown of exclusive 60 seconds
  • It is countdown of exclusive 60 seconds for for each two hours, five minutes at the main match time limit

Lottery day: May 31, 2017

Go players nameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Lin Han Chieh 7dan Forest Han
6/28
Takao
8/3
Takao
8/24
Mutsuura
10/7
Seto Taiki 8dan
Ryu Si Hoon 9dan Takao
7/6
Takao Shinji Meijin Title
Oomote Takuto 1dan
7/6

7/24
Hsu Chia Yuan 4dan
Shibano Toramaru 3dan Shibano tiger
7/10
Satoshi Yuki 9dan
Kono Rin Kiriyama cup Tadashi Yamada three
6/29
Yamada
kisan
7/31
Mutsuura
8/24
Yamada Kimio 9dan
Honinbo Monyu bun*
6/26
Chang Hsu 9dan
Horimoto Mitsunari 4dan chikun
7/6
Mutsuura
8/3
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
Mutsuura Yuta 3dan Mutsuura
6/19
Anzai Nobuaki 7dan

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each one hour. It is countdown of one minute for five minutes

Lottery day: March 21, 2017

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Yo Seiki 7dan Horimoto
5/11
Horimoto
5/29
Horimoto Mitsunari 4dan
Kim Soo Joon 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Mutsuura Yuta 3dan Mutsuura
4/27
Mutsuura
5/18
Okada Shinichiro 8dan
Murakawa Daisuke 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Sun Zhe 5dan Seto
4/20
Seto
6/8
Seto Taiki 8dan
Ichiriki Ryo 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Hsu Chia Yuan 4dan
5/11

5/25
Tanaka Nobuyuki 3dan
Yamashita Keigo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Imamura Toshiya 9dan Shun Imamura
4/13
Chang Hsu
5/25
Imamura Yoshiaki 9dan
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Shibano Toramaru 3dan Shibano
4/27
Shibano
5/25
Mizokami Tomochika 9dan
Cho Sun Jin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Hoshino Masaki 9dan Hoshino
4/20
chikun
5/4
Yanagisawa Satoshi 5dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Fujisawa Rina 3dan It is praised Yang
4/20
Willow
5/18
Yang Chia Yuan 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Goto Syungo 9dan Daiba
4/20
Yuki
5/11
Oba Junya 7dan
Satoshi Yuki 9dan
FrameGo players nameThe final
10 Sakai Hideyuki 8dan Large table
5/18
Oomote Takuto 1dan
FrameGo players nameThe final
11 Anzai Nobuaki 7dan Anzai
4/20
Ishida Atsushi 9dan
FrameGo players nameThe final
12 Lin Han Chieh 7dan Forest Han
5/18
Wang Ming Wan 9dan
FrameGo players nameThe final
13 Yamada Kimio 9dan Tadashi Yamada
5/4
Otake Yu 1dan

Qualifier A B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • We count down from remainder five minutes for for each 60 minutes in time limit (use of countdown clock)

Lottery day: January 17, 2017

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

Nihon Ki-in Headquarter qualifier

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Mitsunaga Junzo 6dan Mitsunaga
2/13
Mitsunaga
3/6
Mitsunaga
3/6
It is praised Yang
3/13
It is praised Yang
3/13
Sanno Hirotaka 9dan
Okuda Aya 3dan
Takemiya Yoko 6dan
Yang Chia Yuan 9dan
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
2/13
Shimosaka
3/6
Fujimura
3/6
Fujimura
3/13
Komatsu Fujio 8dan
Kato Tomoko 6dan Onda
2/13
Onda Yasuhiko 8dan Onda
2/13
Mao Yamada flax
Fujimura Yosuke 3dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Endo Yoshifumi 7dan enfujietsu
2/13
Endo
etsu
2/27
Hirata
2/27
Kataoka
3/13
Hoshino
3/13
Syoji Kazuko 3dan
Hsieh Yi Min 6dan
Hirata Tomoya 7dan
Kataoka Satoshi 9dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Inoue country
2/13
Katsura
2/27
Mimura
Intellect
2/27
Hoshino
3/13
Inoue Kunio 8dan
Katsura Atsushi 5dan Katsura
2/13
Koda Akiko 3dan Koda
2/13
Reina Oshima flax
Mimura Tomoyasu 9dan
Hoshino Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Tamaki Shinobu 7dan Tamaki
2/13
Tamaki
2/27
Awaji
2/27
Yamada
*
3/20
kinshu
3/20
Ezura Yuichi 8dan
Nakajima Mieko 2dan
Awaji Syuzo 9dan
Yamada Takuji 8dan
Sotoyanagi Sebun 2dan Outside willow
2/13
Outside willow
2/27
kinshu
2/27
kinshu
3/20
Kikuchi Yoshio 5dan
Shimoji Gensho 7dan Ishimura
2/13
Oki Keiji 7dan Ishimura
2/13
Ryu Ishimura blue flax
Kim Soo Joon 8dan
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Kibe Natsuki 2dan Tree part
2/13
Takanashi
2/27
Takanashi
2/27
Shibano
3/13
Shibano
3/13
Mannami Nao 3dan
Takanashi Seiken 8dan
Mitani Tetsuya 7dan
Shibano Toramaru 3dan
Cho Chien 2dan Pan good
2/13
Ozeki
2/27
Ozeki
2/27
Small and medium size
Noda
3/13
Pan Shan Chi 8dan
Hosaka Mayu 3dan Ozeki
2/13
Nakayama Kaoru 3dan Ozeki
2/13
Minoru Ozeki flax
Komatsu Hideki 9dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
5 Koyama Terumi 6dan Sakae Koyama
2/13
Omori
2/27
o*
2/27
o*
3/6
Chang Hsu
3/6
Furusho Katsuko 2dan
Omori Yasushi 8dan
Huang Yih Tzuu 8dan
Ogaki Yusaku 9dan
Nobuta Shigehito 6dan Chinen
2/13
Morita
2/27
Morita
2/27
Chang Hsu
3/6
Chinen Kaori 5dan
Sato Masaharu 9dan Morita
2/13
Morita Michihiro 9dan Morita
2/13
硎yawaki flax
Shiraishi Yuichi 6dan
Chang Hsu 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
6 Kono Yukio 5dan Small Matsuko
2/20
Bear
2/27
Horimoto
2/27
Horimoto
3/13
Horimoto
3/13
Komatsu Hideko 4dan
Shiung Feng 6dan
Horimoto Mitsunari 4dan
Tsuneishi Takashi 3dan
Koyama Hideo 5dan It is praised Yang
2/20
Mimura
ho
2/27
Kobayashi
kaku
2/27
Kobayashi
kaku
3/13
Yang Chia Jung 8dan
Mimura Kaori 3dan Kaoru Mimura
2/20
Shun Kuwabara 1dan Asano
2/20
Tetsuya Asano flax
Kobayashi Satoru 9dan
Chang Li Yu 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
7 Kin En 4dan Yoshiwara
2/20
Yoshiwara
3/6
Kobayashi
Light
3/6
Mochizuki
3/13
Daiba
3/13
Yoshihara Yukari 6dan
Tamai Shin 4dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Mochizuki Kenichi 7dan
Murakami Akihide 3dan Murakami
2/20
Nishimura
3/6
Daiba
3/6
Daiba
3/13
Takabayashi Takuji 6dan
Okada Yumiko 6dan Nishimura
2/20
Nishimura Keiji 8dan Nishimura
2/20
Soil ridge joy line flax
Oba Junya 7dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
8 Kobayashi Izumi 6dan Izumi Kobayashi
2/20
redo
Mond
2/27
redo
Mond
2/27
redo
Mond
3/13
Willow
3/13
Tanimiya Ayako 2dan
M.Redmond 9dan
Izumitani Hideo 8dan
Yao Zhi Teng 3dan
Doi Makoto 8dan Inaba
2/20
Tadashi Takemiya
2/20
Takemiya
Plus
2/27
Takemiya
Plus
2/27
Willow
3/13
Inaba Takahiro 3dan
Takemiya Masaki 9dan
Muramatsu Ryuichi 8dan Liu
2/20
Seki Tatsuya 3dan Liu
2/20
*junu flax
Aoki Shinichi 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
9 Sugimoto Akira 8dan Sugimoto
2/20
Hashimoto
Male
2/27
Hashimoto
Male
2/27

3/13

3/13
Hiramoto Yasei 6dan
Hashimoto Yujiro 9dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
Hsu Chia Yuan 4dan
Ueda Takashi 4dan Ueda
2/20
Ueda
2/27
Ueda
2/27
Otake
3/13
Takahashi Hideo 7dan
Chang Ruei Jie 2dan Takagi
2/20
Takagi Syoichi 9dan Takagi
2/20
Shusaku Sakamoto flax
Arimura Hiroshi 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
10 Nakazawa Ayako 5dan Nagashima
2/20
Kanda
3/16
Iguchi
3/16
Forest Sea
4/6
Large table
4/6
Nagashima Kozue 2dan
Kanda Ei 9dan
Iguchi Toyohide 8dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Numadate Sakiya 4dan Large table
2/20
Large table
3/16
Large table
4/6
Ito Masashi 4dan Large table
2/20
Oomote Takuto 1dan
Matsumoto Takehisa 7dan
Koyama Kuya 3dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
11 Onishi Ryuhei 2dan Ryu Onishi
2/13
Onishi
Dragon
3/6
Onishi
Dragon
3/6
Onishi
Dragon
3/20
Okada
shin
3/20
Sonoda Yasutaka 9dan
Huang Meng Cheng 9dan
Takeuchi Kousuke 3dan
Kurotaki Masanori 8dan
Hirose Yuichi 1dan Hirose
2/13
Hirose
3/6
Okada
shin
3/6
Okada
shin
3/20
Kuo Chyo Ching 6dan
Kanno Naomi 3dan Fukui
2/13
Fukui Masaaki 9dan Fukui
2/13
Masaru Kaneko flax
Okada Shinichiro 8dan
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
12 Matsubara Taisei 6dan Kurita
2/20
Cho good
3/6
Cho good
3/6
Cho good
3/20
Cho good
3/20
Yoshiki Kurita flax
Cho Sun Jin 9dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
Suzuki Shinji 6dan
Kanagawa Masaaki 7dan Takeshi Kobayashi
2/20
Kobayashi
ken
3/6
Kubo
3/20
Kobayashi Kenji 7dan
Oya Koichi 9dan
Kubo Hideo 6dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
13 Tahara Yasufumi 7dan Kayano
2/13
Mukai
3/6
Hole
3/6
Ichiriki
3/20
Ichiriki
3/20
Chino Tadahiko 9dan
Mukai Chiaki 5dan
Ko Reibun 7dan
Ichiriki Ryo 7dan
Sakai Takeshi 9dan Yokotsuka
2/13
Crane mountain
3/6
Crane mountain
3/20
Miyazaki Ryutaro 7dan Yokotsuka
2/13
Yokotsuka Riki 1dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Su Yaoguo 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
14 Kamimura Haruo 9dan Uemura
2/13
Uemura
3/13
Fujisawa
3/13
Fujisawa
3/20
Fujisawa
3/20
Taniguchi Toshinori 7dan
Ando Kazushige 5dan
Fujisawa Rina 3dan
Fujita Akihiko 5dan
Ono Nobuyuki 7dan Ono
2/13
Vast deep water
ko
3/13
Vast deep water
ko
3/20
Osawa Narumi 4dan Tsurumaru
2/13
Tsurumaru Keichi 7dan
Obuchi Kotaro 4dan
Yoda Norimoto 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
15 Kanno Masashi 6dan Akira Kanno
2/13
Hill
Dragon
3/6
Kurotaki
Tree
3/6
Motoki
3/20
Mizokami
3/20
Kuwabara Yoko 6dan
Koyama Ryugo 6dan
Kurotaki Masaki 6dan
Motoki Katsuya 7dan
Kudo Norio 9dan Kudo
2/13
Kudo
3/6
Mizokami
3/20
Wang Wei Jen 5dan
Maeda Ryoji 7dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
16 Yamamoto Masato 7dan Nakazono
2/20
Nakazono
3/6
Soong
3/6
Yamashiro
3/13
Forest Han
3/13
Seizo Nakazono flax
Aoba Kaori 5dan
Song Kwang Bok 9dan
Yamashiro Hiroshi 9dan
Mizuma Toshifumi 7dan kushiroji
2/20
Kono
Light
3/6
Forest Han
3/13
Kenmochi Jo 8dan
Kono Mitsuki 8dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
17 Wang Li Chen 9dan Royal
2/13
Royal
3/13
Kazama
3/13
Kato
ju
3/20
Sun Zhe
3/20
Shibusawa Machiko 1dan
Kanazawa Hideo 8dan
Kazama Jun 2dan
Kato Atsushi 9dan
Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
2/13
Terayama
3/13
Sun Zhe
3/20
Hoshiai Shiho 1dan
Terayama Rei 4dan
Sun Zhe 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
18 Izawa Akino 4dan Izawa
2/13
Izawa
3/6
Izawa
3/6
Yamashita
3/13
Yamashita
3/13
Kojima Takaho 9dan
Nagahara Yoshiaki 7dan
Takekiyo Isamu 4dan
Onishi Kenya 3dan
Yamashita Keigo 9dan
Shuto Shun 7dan Uchida
3/6
Uchida
3/13
Uchida Shuhei 7dan
Yoshihiro Koike 1dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
19 Ohashi Hirofumi 6dan Makoto Sakai
2/20
Taka Kawano
3/6
Kono
ki
3/6
Adachi
3/13
King signature
3/13
Sakai Maki 8dan
Kono Takashi 8dan Taka Kawano
2/20
Suzuki Ayumi 7dan
Miyazawa Goro 9dan
Adachi Toshimasa 4dan
Nakamura Kuniko 2dan Makihata
2/20
Plum
3/6
King signature
3/13
Makihata Taeko 4dan
Lee Yi Hsiu 7dan
Wang Ming Wan 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
20 Cheng Ming Huang 9dan Kasai
2/20
Aragaki
3/6
Aragaki
3/6
Anzai
3/27
Anzai
3/27
Kasai Koji 7dan
Izumitani Masanori 7dan Aragaki
2/20
Aragaki Takeshi 9dan
Aoki Kikuyo 8dan
Anzai Nobuaki 7dan
Kawai Shoji 5dan Ueno
2/20
Ueno
3/6
Ueno
3/27
Asami Ueno 1dan
Kaneko Maki 1dan Kaneko
2/20
Kushiro greeting the New Year flax
Tozawa Akinobu 9dan Tozawa
2/20
Tozawa
3/6
A.torumanen 1dan
Kogawa Konyu 2dan Hisashi Sugiuchi
2/20
Sugiuchi Kazuko 8dan

Osaka Nihon Ki-in Kansai Office qualifier

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Tanaka Chieko 4dan Atsushi Takagi
2/13
Takagi
Atsushi
2/27
Goto
2/27
Goto
3/13
Goto
3/13
Takagi Junpei 2dan
Tanemura Sayuri 2dan Tanemura
2/13
Enda Hideki 9dan endenshu
2/13
Shota Hirano flax
Goto Syungo 9dan
Takei Takashi 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan Paulownia book
2/20
Yanagawa
2/27
Yanagawa
2/27
Sazaka
3/13
Kitani Toshimi 2dan
Yanagawa Hiromasa 7dan
Ohashi Naruya 7dan
Sasaka Shiro 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Yamada Shiho 7dan sandenshi
2/13
Yamada
Solstice
3/6
Iwamaru
3/6
Iwamaru
3/13
Ishida
*
3/13
Minematsu Masaki 6dan
Utani Syunta 1dan Udani
2/13
Sano Takatsugu 7dan Sano
2/13
Ryotaro Nishimura flax
Iwamaru Taira 6dan
Komatsu Daiki 2dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan Sasaki Tsuyoshi
2/13
Enda
Positive
2/27
Old house
2/27
Ishida
*
3/13
Takabayashi Masahiro 7dan
Enda Yoichi 7dan
Furuya Masao 4dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Mito Yukari 3dan Ishii QNI
2/13
Muramatsu
Large
2/27
Muramatsu
Large
2/27
Muramatsu
Large
3/13
Tanaka
shin
3/13
Ishii Kunio 9dan
Muramatsu Hiroki 6dan Muramatsu University
2/20
Kori Toshio 9dan County
2/20
Yasuhiro Morodome flax
Tajima Shingo 6dan
Otani Naoki 2dan
Furuta Naoyoshi 4dan Mulberry book
2/13
Mulberry book
2/27
Tanaka
shin
2/27
Tanaka
shin
3/13
Kuwamoto Shinpei 7dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Tanaka Nobuyuki 2dan
Yamamoto Kentaro 5dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Yamada Wakio 7dan Torii
2/20
Torii
3/6
Yoshikawa
3/6
Yoshikawa
3/13
Yamada
ki
3/13
Torii Yuta 1dan
Miyamoto Chiharu 1dan Kitano
2/13
Kitano Ryo 8dan
Kikkawa Hajime 2dan
Oda Teppei 2dan
Tsukuda Akiko 5dan Sakamoto
2/13
Nakamura
2/27
Nakamura
2/27
Yamada
ki
3/13
Sakamoto Yasuo 5dan
Araki Issei 6dan Nakamura
2/13
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
2/13
komurakihirome flax
Yanaka Katsunori 8dan
Yamada Kimio 9dan

Nagoya Nihon Ki-in Chubu Office qualifier

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Yamamori Tadanao 6dan Mutsuura
3/13
Mutsuura
3/13
Nakano Hironari 9dan Nakano
2/20
Nakano
2/20
Mutsuura
2/27
Kumamoto Syusei 3dan
Miyagawa Fumihiko 8dan Ryo Yamada
2/20
Ryo Yamada horse flax
Mutsuura Yuta 3dan
Nakao Jungo 8dan Nakao
2/27
Nakane
3/13
Okumura Yasushi 7dan Osawa
2/20
Osawa
2/20
Osawa Kenro 2dan
Takeda Yoshinori 2dan
Nakane Naoyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
3/13
Imamura
Good
3/13
Horita Seiji 5dan Ito
2/20

Cho tin
2/20
Cho tin
2/27
Ito Kenryo 1dan
Kawada Kohei 6dan Cho tin
2/20
Cho tin Akira flax
Shimojima Yohei 8dan
Imamura Yoshiaki 9dan Imamura
Good
2/27
Imamura
Good
3/13
Kikuchi Masatoshi 2dan Kikuchi
2/20
Kikuchi
2/20
Asano Yasuko 2dan
Matsumoto Nayoko 2dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Shida Tatsuya 7dan Shida
3/13
Yanagisawa
3/13
Kamiji Hiroki 2dan Takahashi
2/20
Tsuruta
2/20
Tsuruta
2/27
Takahashi Masumi 2dan
Tsuruta Kazushi 4dan Tsuruta
2/20
Hiroshi Mori joy flax
Kato Yukio 6dan
Matsuoka Hideki 9dan Matsuoka
2/27
Yanagisawa
3/13
Yoshioka Kaoru 8dan Inagaki
2/20

Inagaki
2/20
Inagaki Yo 5dan
Takamure Tetsuro 4dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Ida Atsushi 8dan Otake
A
3/13
Otake
A
3/13
Kim Hyun Jung 4dan Yo Ito
2/20
Otake
A
2/20
Otake
A
2/27
Ito Yoji 9dan
Otake Yu 1dan Otake Yu
2/20
Nyu Eiko 1dan
Hikosaka Naoto 9dan
Hiroe Hiroyuki 9dan Hiroe
2/27
Hane
choku
3/13
Wang Jing Yi 2dan Shinoda
2/20
*
2/20
Shinoda Mitsuaki 7dan
Bian Wenkai 2dan
Hane Naoki 9dan

The 23rd Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament

Pro Tournaments name Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support Mainichi Shimbun, Kyoto Shimbun
The special support afukumishu
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Ki-in
The championship prize money 10 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form Tie by 16
The time limit The final : One hour 30 minutes, the main match : Two hours
Countdown After having used up, the final: One move 60 seconds, the main match: One move 60 seconds
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, flax 20 (the amateur Honinbo Title last eights)
Remaining, seed rule First half year champion, titleholder
The foundation year 1994
The 23rd Kiriyama cup Kono Rin

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

  • ・Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • After using up for for each one hour 30 minutes at the final time limit; countdown of exclusive 60 seconds
  • It is countdown of exclusive 60 seconds for for each two hours, five minutes at the main match time limit

※ Lottery day: June 7, 2016

Go players nameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Suzuki Shinji 6dan Shin Suzuki
7/25
chikun
8/4
chikun
8/25
Kono
10/8
Hsu Chia Yuan 3dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo) chikun
6/23
Otake Hideo honor Gosei Title
Wang Ming Wan 9dan Takao
7/11
Murakawa
8/1
Takao Shinji 9dan
Koyama Kuya 3dan Murakawa
6/27
Murakawa Daisuke 8dan
Iyama Yuta Kiriyama cup hanekonchoku
7/21
Kono Rin
8/8
Kono Rin
8/25
Hane Naoki 9dan
Kono Rin 9dan Kono Rin
6/23
Ishida Atsushi 9dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
7/23
Yamashita
8/8
Ida Atsushi 8dan
Yamashita Keigo 9dan Yamashita
7/21
Chang Hsu 9dan

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each one hour. For five minutes countdown (use of countdown clock) of one minute

※ Lottery day: April 1, 2016

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Satoshi Yuki 9dan Mizokami
5/19
King signature
6/6
Mizokami Tomochika 9dan
Wang Ming Wan 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Yamada Kimio 9dan Motoki
4/28
chikun
5/12
Motoki Katsuya 7dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Koyama Kuya 3dan Hill
4/28
Hill
5/26
Nakane Naoyuki 9dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Chang Li Yu 8dan Sakai
4/28
Atsushi Ishida
6/2
Sakai Hideyuki 8dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Yamamoto Kentaro 5dan Kataoka
5/19
Chang Hsu
6/2
Kataoka Satoshi 9dan
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Lin Han Chieh 7dan Forest Han
5/19
Otake
6/2
Kurotaki Masanori 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
5/19
Murakawa
6/6
Shida Tatsuya 7dan
Murakawa Daisuke 8dan
FrameGo players nameThe final
8 Sasaka Shiro 8dan Ichiriki
4/28
Ichiriki Ryo 7dan
FrameGo players nameThe final
9 Takao Shinji 9dan Takao
5/30
Kiyonari Tetsuya 9dan
FrameGo players nameThe final
10 Hoshino Masaki 9dan Yamashita
5/30
Yamashita Keigo 9dan
FrameGo players nameThe final
11 Yo Seiki 7dan Shin Suzuki
5/9
Suzuki Shinji 6dan
FrameGo players nameThe final
12 Hsu Chia Yuan 3dan
5/9
Seto Taiki 8dan
FrameGo players nameThe final
13 Hane Naoki 9dan hanekonchoku
5/12
Tsuneishi Takashi 3dan
FrameGo players nameThe final
14 Kono Rin 9dan Kono Rin
5/9
Yamashiro Hiroshi 9dan

Qualifier A B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • We count down from remainder five minutes for for each one hour in time limit

※ Lottery day January 18, 2016

Nihon Ki-in Headquarter qualifier: 20 people

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Yashiro Kumiko 6dan Satoshi Kato
2/15
Kato
kei
2/29
kinshu
2/29

Mochizuki
3/14
Hoshino
3/14
Kato Keiko 6dan
Inoue Kunio 8dan
Kim Soo Joon 8dan
Mochizuki Kenichi 7dan
Onda Yasuhiko 8dan Shibusawa
2/15
Ozeki
2/29
Hoshino
2/29
Hoshino
3/14
Shibusawa Machiko 1dan
Wang Li Chen 9dan Ozeki
2/15
Chang Ruei Jie 1dan Ozeki
2/15
Minoru Ozeki flax
Hoshino Masaki 9dan
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 M.Redmond 9dan Redmond
2/15
redo
Mond
2/29
o*
2/29
Mizokami
3/14
Mizokami
3/14
Kin En 4dan
Ito Masashi 3dan
Huang Yih Tzuu 8dan
Mizokami Tomochika 9dan
Kazama Jun 2dan Kazama
2/15
Kazama
2/29
Kazama
2/29
Adachi
3/14
Yamada Shinji 6dan
Takekiyo Isamu 4dan Yokotsuka
2/15
Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka
2/15
Tomiaki Naito flax
Sato Masaharu 9dan
Adachi Toshimasa 3dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Nagahara Yoshiaki 7dan Ogaki
2/15
Ogaki
2/29
Ogaki
2/29
Ogaki
3/14
Small and medium size
Noda
3/14
Ogaki Yusaku 9dan
Yang Chia Jung 8dan
Kanazawa Makoto 7dan
Matsumoto Takehisa 7dan
Nakamura Kuniko 2dan Sugimoto
2/15
Shibano
Dragon
2/29
Small and medium size
Noda
2/29
Small and medium size
Noda
3/14
Sugimoto Akira 8dan
Ohashi Hirofumi 6dan Ryu Shibano
2/15
Taniguchi Toshinori 7dan Ryu Shibano
2/15
Shibano Ryunosuke flax
Nakaonoda Tomomi 9dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Kato Tomoko 6dan kushiroji
2/15
Hill
Dragon
2/29
Awaji
2/29
Kono
*
3/14
Kono
*
3/14
Kenmochi Jo 8dan
Koyama Ryugo 6dan
Awaji Syuzo 9dan
Kono Rin 9dan
Matsubara Taisei 6dan Nakajima
2/15
Nakajima
2/29
shuho
2/29
shuho
3/14
Nakajima Mieko 2dan
Kobayashi Chizu 5dan Une River
2/15
Hosaka Mayu 3dan Une River
2/15
Une River ten thousand Rie flax
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Song Kwang Bok 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
5 Tsurumaru Keichi 7dan Tsurumaru
2/22
Cho good
3/7
Okada
shin
3/7
Yang source
3/21
Hill
The sky
3/21
Kuwabara Yoko 6dan
Cho Sun Jin 9dan
Okada Shinichiro 8dan
Yang Chia Yuan 9dan
Suzuki Isao 7dan The hill sky
2/29
Hill
The sky
3/7
Hill
The sky
3/7
Hill
The sky
3/21
Koyama Kuya 2dan
Kojima Takaho 9dan Kojima
2/22
Numadate Sakiya 3dan Asano
2/22
Tetsuya Asano flax
Sonoda Yasutaka 9dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
6 Shibano Toramaru 2dan Shibano
2/22
Shibano
3/7
Shibano
3/7
Shibano
3/21
Motoki
3/21
Koyama Terumi 6dan
Takabayashi Takuji 6dan
Morita Michihiro 9dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Huang Meng Cheng 9dan o*
2/22
o*
3/7
Motoki
3/7
Motoki
3/21
Tahara Yasufumi 7dan
Kasai Koji 7dan Ito
2/22
Murakami Akihide 3dan Ito
2/22
Yuma Ito flax
Motoki Katsuya 7dan
Lee Yi Hsiu 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
7 Izawa Akino 4dan Hoshiai
2/22
Shin Aoki
3/14
Aoki
*
3/14
Yamashita
3/21
Yamashita
3/21
Hoshiai Shiho 1dan
Aoki Shinichi 9dan
Mitsunaga Junzo 6dan
Yamashita Keigo 9dan
Cheng Ming Huang 9dan Mukai
2/22
Mukai
3/7
Shiraishi
3/7
*chi
3/21
Mukai Chiaki 5dan
Ueda Takashi 4dan Kinoshita
2/22
Kono Yukio 5dan Kinoshita
2/22
Nagatoki Kinoshita flax
Shiraishi Yuichi 6dan
Yao Zhi Teng 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
8 Nagashima Kozue 2dan Kawai
2/22
Kanazawa
3/14
Daiba
3/14
Forest Sea
3/21
Kataoka
3/21
Kawai Shoji 5dan
Kanazawa Hideo 7dan
Oba Junya 7dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Hara Sachiko 4dan Hara
2/22
Uchida
2/22
Uchida
3/7
Uchida
3/7
Kataoka
3/21
Osawa Narumi 4dan
Uchida Shuhei 7dan
Kanai Tenpei 5dan Kano well
2/22
Okada Yumiko 6dan Okada
2/22
a*ko flax
Suzuki Ayumi 6dan
Kataoka Satoshi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
9 Hiramoto Yasei 6dan Koike
2/22
Koike
3/7
Koike
3/7
Koike
3/21
Forest Han
3/21
Yoshihiro Koike 1dan
Kono Takashi 8dan
Sotoyanagi Sebun 1dan
Fujimura Yosuke 2dan
Tamaki Shinobu 6dan shomatsuei
2/22
Komatsu
ei
2/22
Komatsu
ei
3/7
Komatsu
ei
3/7
Forest Han
3/21
Komatsu Hideki 9dan
Nobuta Shigehito 6dan
Sugiuchi Kazuko 8dan Forest
2/22
Fukui Masaaki 9dan Forest
2/22
Takashi Hayashi feather flax
Pan Shan Chi 8dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
10 Ezura Yuichi 8dan komen
2/22
Fujisawa
Village
3/7
Fujisawa
Village
3/7
Grandchild
3/21
Takao
3/21
Sanno Hirotaka 9dan
Fujisawa Rina 3dan
Takagi Syoichi 9dan
Sun Zhe 4dan
Kaneko Maki 1dan Kaneko
2/22
Arimura
3/7
Takao
3/21
Kikuchi Yoshio 5dan Inaba
2/22
Ichiu Inaba flax
Arimura Hiroshi 8dan
Takao Shinji 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
11 Aoba Kaori 4dan Green leaves
2/15
Green leaves
3/7
Horimoto
3/7
choho
3/21
choho
3/21
Muramatsu Ryuichi 8dan
Oki Keiji 7dan
Horimoto Mitsunari 3dan
Chang Li Yu 8dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Miyazaki
2/22
Ando
3/7
Oya
3/7
Yamada
*
3/21
Yamamoto Masato 7dan
Kudo Norio 9dan Ando
2/22
Ando Kazushige 4dan Ando
2/22
Kushiro greeting the New Year flax
Oya Koichi 9dan
Yamada Takuji 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
12 Chinen Kaori 5dan Chinen
2/15
Takanashi
2/29
Izumitani
ei
2/29
Fuji field
3/14
Otake
3/14
Shimosaka Miori 2dan
Takanashi Seiken 8dan
Izumitani Hideo 8dan
Fujita Akihiko 4dan
Onishi Ryuhei 1dan Ryu Onishi
2/15
Aoki
Joy
2/29
Otake
3/14
Kanno Masashi 6dan
Aoki Kikuyo 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
13 Chino Tadahiko 9dan Kayano
2/15
Bear
2/29
Maeda
2/29
Resurrection
3/14
Tsuneishi
3/14
Kanagawa Masaaki 7dan
Shiung Feng 6dan
Maeda Ryoji 7dan
Su Yaoguo 9dan
Mimura Kaori 3dan Kaoru Mimura
2/15
Tsuneishi
2/29
Tsuneishi
3/14
Izumitani Masanori 7dan The groundwork
2/15
Shimoji Gensho 7dan
Tsuneishi Takashi 2dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
14 Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
2/15
Itsuki Kurotaki
2/29
Kurotaki
Tree
2/29
Ichiriki
3/14
Ichiriki
3/14
Komatsu Fujio 8dan
Kurotaki Masaki 6dan
Sakai Maki 8dan
Ichiriki Ryo 7dan
Seki Tatsuya 2dan Cho Chien
2/15
Vast deep water
ko
2/29
Tajiri
3/14
Cho Chien 2dan Cho Chien
2/15
Kogawa Konyu 2dan
Obuchi Kotaro 4dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
15 Nishimura Keiji 8dan Tozawa
2/15
Omori
2/29
Kurotaki
ken
2/29
Kurotaki
ken
3/14
Kurotaki
ken
3/14
Tozawa Akinobu 9dan
Omori Yasushi 8dan
Kurotaki Masanori 8dan
Ko Reibun 7dan
Koda Akiko 3dan Takemiya positive
2/15
Takemiya
Positive
2/29
Kubo
3/14
Takemiya Yoko 5dan Takemiya positive
2/15
Komatsu Hideko 4dan
Katsura Atsushi 5dan
Kubo Hideo 6dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
16 Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
2/15
Hsieh
2/29
Onishi
ken
2/29
Chang Hsu
3/14
Chang Hsu
3/14
Kibe Natsuki 1dan
Kanno Naomi 3dan
Onishi Kenya 2dan
Chang Hsu 9dan
Aragaki Takeshi 9dan Miyazawa
2/15
Miyazawa
2/29
Akiyama
3/14
Miyazawa Goro 9dan
Takemiya Masaki 9dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
17 Koyama Hideo 5dan Takeshi Kobayashi
2/15
Kanda
2/29
Willow
2/29
Willow
3/14
chikun
3/14
Kobayashi Kenji 7dan
Kanda Ei 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
Takahashi Hideo 7dan Mizuma
2/15
Takeuchi
3/7
chikun
3/14
Mizuma Toshifumi 7dan
Takeuchi Kousuke 3dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
18 Hagiwara Mutsumi 7dan Endo
2/15
Hashimoto male
2/29
Kobayashi
kaku
2/29
Suzuki
shin
3/14
Suzuki
shin
3/14
Endo Yoshifumi 7dan
Yoshihara Yukari 6dan Hashimoto male
2/15
Hashimoto Yujiro 9dan
Kobayashi Satoru 9dan
Suzuki Shinji 5dan
Yoda Norimoto 9dan Yoda
2/29
Yoda
3/14
Doi Makoto 8dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
19 Ono Nobuyuki 7dan Ono
2/15
Okuda
2/29
Kono
Light
2/29
Anzai
3/14
Forest child
3/14
Nakazawa Ayako 5dan
Syoji Kazuko 3dan Okuda
2/15
Okuda Aya 3dan
Kono Mitsuki 8dan
Anzai Nobuaki 7dan
Inaba Takahiro 2dan Forest child
2/22
Forest child
3/14
Rin Tzu Yuan 8dan
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
20 Tamai Shin 4dan Tamai
2/15
Tamai
2/29
King signature
2/29
King signature
3/14
King signature
3/14
Mannami Nao 3dan
Kamimura Haruo 9dan Uemura positive
2/15
Wang Wei Jen 5dan
Wang Ming Wan 9dan
Terayama Rei 4dan
Hirata Tomoya 7dan Mitsuru Kato
3/14
Kato Atsushi 9dan

Osaka Nihon Ki-in Kansai Office qualifier: Four people

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Yamamoto Kentaro 5dan Ken Yamamoto
2/15
Ken Yamamoto
2/29
Yamamoto
ken
2/29
Yamamoto
ken
3/14
Yamamoto
ken

3/14
Enda Hideki 9dan
Tanaka Chieko 4dan Udani
2/22
Utani Syunta 1dan
Kori Toshio 9dan
Ohashi Naruya 7dan
Sakamoto Yasuo 5dan Sano
2/15
Sakaguchi
2/29
Otani
choku
2/29
Otani
choku
3/14
Sano Takatsugu 7dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
2/22
komurakihirome flax
Otani Naoki 1dan
Tanaka Nobuyuki 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Tanemura Sayuri 2dan Tanemura
2/15
Atsushi Ishida
2/29
Ishida
*
2/29
Ishida
*
3/14
Ishida
*
3/14
Miyamoto Chiharu 1dan
Ishida Atsushi 9dan Atsushi Ishida
2/22
Furuta Naoyoshi 4dan
Ishii Kunio 9dan
Goto Syungo 9dan
Tsukuda Akiko 5dan Toyota
2/22
Toyota
2/29
Among arrows
2/29
Komatsu
Large
3/14
Toru Toyota flax
Yamada Shiho 7dan
Yanaka Katsunori 8dan
Komatsu Daiki 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Takabayashi Masahiro 7dan Takabayashi
2/22
Oda
2/22
Oda
2/29
Oda
3/14
Sazaka
3/14
Yamada Wakio 7dan
Oda Teppei 2dan Oda
2/22
Nakamura Shinya 9dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Furuya Masao 4dan
Kitani Toshimi 2dan Mito
2/22
Iwamaru
2/29
Iwamaru
2/29
Sazaka
3/14
Mito Yukari 3dan
Iwamaru Taira 6dan Iwamaru
2/22
Atsushi Iizuka flax
Kuwamoto Shinpei 6dan
Sasaka Shiro 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Takagi Junpei 2dan Enda positive
2/22
Enda positive
2/29
Yoshikawa
2/29
Yamada
ki
3/14
Yamada
ki
3/14
Enda Yoichi 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan Paulownia book
2/22
Shinichi Akifuji flax
Kikkawa Hajime 2dan
Yamada Kimio 9dan
Araki Issei 6dan Araki
2/22
Yanagawa
2/29
Tajima
2/29
Takei
3/14
Muramatsu Hiroki 5dan
Minematsu Masaki 6dan Yanagawa
2/22
Yanagawa Hiromasa 7dan Yanagawa
2/22
Takahiro Kitagawa flax
Tajima Shingo 6dan
Takei Takashi 7dan Takei
2/29
Kitano Ryo 8dan

Nagoya Nihon Ki-in Chubu Office qualifier: Four people

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Shida Tatsuya 7dan Shida
tatsu
3/31
Shida
tatsu
3/31
Takeda Yoshinori 2dan Kumamoto
2/15
Hotta
2/15
Imamura
Good
3/7
Kumamoto Syusei 3dan
Horita Seiji 5dan Hotta
2/15
Ryo Yamada horse flax
Imamura Yoshiaki 9dan
Yanagisawa Satoshi 4dan Yanagisawa
3/7
Yanagisawa
3/31
Shigeno Yuki 2dan *
2/15
*
2/15
Bian Wenkai 2dan
Kim Hyun Jung 4dan
Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
3/14
Hane
choku
3/14
Nyu Eiko 1dan Nyu
2/15
Ken Ito
2/15
Shimoshima
3/7
Shinoda Mitsuaki 7dan
Ito Kenryo 1dan Ken Ito
2/15
Tomohiro Suzuki flax
Shimojima Yohei 8dan
Kikuchi Masatoshi 2dan Hiroe
3/7
Hane
choku
3/14
Osawa Kenro 2dan Hiroe
2/15
Hiroe
2/15
Hiroe Hiroyuki 9dan
Takamure Tetsuro 4dan
Hane Naoki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Hikosaka Naoto 9dan Hane
Thailand
3/31

Nakane
3/31
Kamiji Hiroki 2dan Yoshioka
2/22
Hane
Thailand
3/7
Yoshioka Kaoru 8dan Yoshioka
2/22
Indiscriminate wing flax
Hane Yasumasa 9dan
Mutsuura Yuta 2dan Mutsuura
3/7
Nakane
3/31
Kawada Kohei 6dan Kawada
2/22
Kawada
2/22
Katayama Yasuo 8dan
Inagaki Yo 4dan
Nakane Naoyuki 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Yamashiro Hiroshi 9dan Yamashiro
3/14
Yamashiro
3/14
Takahashi Masumi 2dan Takahashi
2/22
Nakao
3/7
Okumura Yasushi 7dan Nakasone
2/22
Masaki Nakasone flax
Nakao Jungo 8dan
Kato Yukio 6dan Yu Kato
2/22
Kato
*
3/7
Yamamori
3/14
Wang Jing Yi 2dan King
2/22
Asano Yasuko 2dan
Nakano Hironari 9dan
Tsuruta Kazushi 3dan Yamamori
3/7
Yamamori Tadanao 6dan Yamamori
2/22
Yamamori
2/22
Matsumoto Nayoko 2dan
Miyagawa Fumihiko 8dan