Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament

The 24th Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament

Pro Tournaments name Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support Mainichi Shimbun, Kyoto Shimbun
The special support afukumishu
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Ki-in
The championship prize money 10 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form Tie by 16
The time limit The final : One hour 30 minutes, the main match : Two hours
Countdown After having used up, the final: One move 60 seconds, the main match: One move 60 seconds
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, flax 20 (the amateur Honinbo Title last eights)
Remaining, seed rule First half year champion, titleholder
The foundation year 1994
The 24th Kiriyama cup Mutsuura Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • After using up for for each one hour 30 minutes at the final time limit; countdown of exclusive 60 seconds
  • It is countdown of exclusive 60 seconds for for each two hours, five minutes at the main match time limit

Lottery day: May 31, 2017

Go players nameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Lin Han Chieh 7dan Forest Han
6/28
Takao
8/3
Takao
8/24
Mutsuura
10/7
Seto Taiki 8dan
Ryu Si Hoon 9dan Takao
7/6
Takao Shinji Meijin Title
Oomote Takuto 1dan
7/6

7/24
Hsu Chia Yuan 4dan
Shibano Toramaru 3dan Shibano tiger
7/10
Satoshi Yuki 9dan
Kono Rin Kiriyama cup Tadashi Yamada three
6/29
Yamada
kisan
7/31
Mutsuura
8/24
Yamada Kimio 9dan
Honinbo Monyu bun*
6/26
Chang Hsu 9dan
Horimoto Mitsunari 4dan chikun
7/6
Mutsuura
8/3
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
Mutsuura Yuta 3dan Mutsuura
6/19
Anzai Nobuaki 7dan

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each one hour. It is countdown of one minute for five minutes

Lottery day: March 21, 2017

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Yo Seiki 7dan Horimoto
5/11
Horimoto
5/29
Horimoto Mitsunari 4dan
Kim Soo Joon 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Mutsuura Yuta 3dan Mutsuura
4/27
Mutsuura
5/18
Okada Shinichiro 8dan
Murakawa Daisuke 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Sun Zhe 5dan Seto
4/20
Seto
6/8
Seto Taiki 8dan
Ichiriki Ryo 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Hsu Chia Yuan 4dan
5/11

5/25
Tanaka Nobuyuki 3dan
Yamashita Keigo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Imamura Toshiya 9dan Shun Imamura
4/13
Chang Hsu
5/25
Imamura Yoshiaki 9dan
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Shibano Toramaru 3dan Shibano
4/27
Shibano
5/25
Mizokami Tomochika 9dan
Cho Sun Jin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Hoshino Masaki 9dan Hoshino
4/20
chikun
5/4
Yanagisawa Satoshi 5dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Fujisawa Rina 3dan It is praised Yang
4/20
Willow
5/18
Yang Chia Yuan 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Goto Syungo 9dan Daiba
4/20
Yuki
5/11
Oba Junya 7dan
Satoshi Yuki 9dan
FrameGo players nameThe final
10 Sakai Hideyuki 8dan Large table
5/18
Oomote Takuto 1dan
FrameGo players nameThe final
11 Anzai Nobuaki 7dan Anzai
4/20
Ishida Atsushi 9dan
FrameGo players nameThe final
12 Lin Han Chieh 7dan Forest Han
5/18
Wang Ming Wan 9dan
FrameGo players nameThe final
13 Yamada Kimio 9dan Tadashi Yamada
5/4
Otake Yu 1dan

Qualifier A B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • We count down from remainder five minutes for for each 60 minutes in time limit (use of countdown clock)

Lottery day: January 17, 2017

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

Nihon Ki-in Headquarter qualifier

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Mitsunaga Junzo 6dan Mitsunaga
2/13
Mitsunaga
3/6
Mitsunaga
3/6
It is praised Yang
3/13
It is praised Yang
3/13
Sanno Hirotaka 9dan
Okuda Aya 3dan
Takemiya Yoko 6dan
Yang Chia Yuan 9dan
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
2/13
Shimosaka
3/6
Fujimura
3/6
Fujimura
3/13
Komatsu Fujio 8dan
Kato Tomoko 6dan Onda
2/13
Onda Yasuhiko 8dan Onda
2/13
Mao Yamada flax
Fujimura Yosuke 3dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Endo Yoshifumi 7dan enfujietsu
2/13
Endo
etsu
2/27
Hirata
2/27
Kataoka
3/13
Hoshino
3/13
Syoji Kazuko 3dan
Hsieh Yi Min 6dan
Hirata Tomoya 7dan
Kataoka Satoshi 9dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Inoue country
2/13
Katsura
2/27
Mimura
Intellect
2/27
Hoshino
3/13
Inoue Kunio 8dan
Katsura Atsushi 5dan Katsura
2/13
Koda Akiko 3dan Koda
2/13
Reina Oshima flax
Mimura Tomoyasu 9dan
Hoshino Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Tamaki Shinobu 7dan Tamaki
2/13
Tamaki
2/27
Awaji
2/27
Yamada
*
3/20
kinshu
3/20
Ezura Yuichi 8dan
Nakajima Mieko 2dan
Awaji Syuzo 9dan
Yamada Takuji 8dan
Sotoyanagi Sebun 2dan Outside willow
2/13
Outside willow
2/27
kinshu
2/27
kinshu
3/20
Kikuchi Yoshio 5dan
Shimoji Gensho 7dan Ishimura
2/13
Oki Keiji 7dan Ishimura
2/13
Ryu Ishimura blue flax
Kim Soo Joon 8dan
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Kibe Natsuki 2dan Tree part
2/13
Takanashi
2/27
Takanashi
2/27
Shibano
3/13
Shibano
3/13
Mannami Nao 3dan
Takanashi Seiken 8dan
Mitani Tetsuya 7dan
Shibano Toramaru 3dan
Cho Chien 2dan Pan good
2/13
Ozeki
2/27
Ozeki
2/27
Small and medium size
Noda
3/13
Pan Shan Chi 8dan
Hosaka Mayu 3dan Ozeki
2/13
Nakayama Kaoru 3dan Ozeki
2/13
Minoru Ozeki flax
Komatsu Hideki 9dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
5 Koyama Terumi 6dan Sakae Koyama
2/13
Omori
2/27
o*
2/27
o*
3/6
Chang Hsu
3/6
Furusho Katsuko 2dan
Omori Yasushi 8dan
Huang Yih Tzuu 8dan
Ogaki Yusaku 9dan
Nobuta Shigehito 6dan Chinen
2/13
Morita
2/27
Morita
2/27
Chang Hsu
3/6
Chinen Kaori 5dan
Sato Masaharu 9dan Morita
2/13
Morita Michihiro 9dan Morita
2/13
硎yawaki flax
Shiraishi Yuichi 6dan
Chang Hsu 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
6 Kono Yukio 5dan Small Matsuko
2/20
Bear
2/27
Horimoto
2/27
Horimoto
3/13
Horimoto
3/13
Komatsu Hideko 4dan
Shiung Feng 6dan
Horimoto Mitsunari 4dan
Tsuneishi Takashi 3dan
Koyama Hideo 5dan It is praised Yang
2/20
Mimura
ho
2/27
Kobayashi
kaku
2/27
Kobayashi
kaku
3/13
Yang Chia Jung 8dan
Mimura Kaori 3dan Kaoru Mimura
2/20
Shun Kuwabara 1dan Asano
2/20
Tetsuya Asano flax
Kobayashi Satoru 9dan
Chang Li Yu 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
7 Kin En 4dan Yoshiwara
2/20
Yoshiwara
3/6
Kobayashi
Light
3/6
Mochizuki
3/13
Daiba
3/13
Yoshihara Yukari 6dan
Tamai Shin 4dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Mochizuki Kenichi 7dan
Murakami Akihide 3dan Murakami
2/20
Nishimura
3/6
Daiba
3/6
Daiba
3/13
Takabayashi Takuji 6dan
Okada Yumiko 6dan Nishimura
2/20
Nishimura Keiji 8dan Nishimura
2/20
Soil ridge joy line flax
Oba Junya 7dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
8 Kobayashi Izumi 6dan Izumi Kobayashi
2/20
redo
Mond
2/27
redo
Mond
2/27
redo
Mond
3/13
Willow
3/13
Tanimiya Ayako 2dan
M.Redmond 9dan
Izumitani Hideo 8dan
Yao Zhi Teng 3dan
Doi Makoto 8dan Inaba
2/20
Tadashi Takemiya
2/20
Takemiya
Plus
2/27
Takemiya
Plus
2/27
Willow
3/13
Inaba Takahiro 3dan
Takemiya Masaki 9dan
Muramatsu Ryuichi 8dan Liu
2/20
Seki Tatsuya 3dan Liu
2/20
*junu flax
Aoki Shinichi 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
9 Sugimoto Akira 8dan Sugimoto
2/20
Hashimoto
Male
2/27
Hashimoto
Male
2/27

3/13

3/13
Hiramoto Yasei 6dan
Hashimoto Yujiro 9dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
Hsu Chia Yuan 4dan
Ueda Takashi 4dan Ueda
2/20
Ueda
2/27
Ueda
2/27
Otake
3/13
Takahashi Hideo 7dan
Chang Ruei Jie 2dan Takagi
2/20
Takagi Syoichi 9dan Takagi
2/20
Shusaku Sakamoto flax
Arimura Hiroshi 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
10 Nakazawa Ayako 5dan Nagashima
2/20
Kanda
3/16
Iguchi
3/16
Forest Sea
4/6
Large table
4/6
Nagashima Kozue 2dan
Kanda Ei 9dan
Iguchi Toyohide 8dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Numadate Sakiya 4dan Large table
2/20
Large table
3/16
Large table
4/6
Ito Masashi 4dan Large table
2/20
Oomote Takuto 1dan
Matsumoto Takehisa 7dan
Koyama Kuya 3dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
11 Onishi Ryuhei 2dan Ryu Onishi
2/13
Onishi
Dragon
3/6
Onishi
Dragon
3/6
Onishi
Dragon
3/20
Okada
shin
3/20
Sonoda Yasutaka 9dan
Huang Meng Cheng 9dan
Takeuchi Kousuke 3dan
Kurotaki Masanori 8dan
Hirose Yuichi 1dan Hirose
2/13
Hirose
3/6
Okada
shin
3/6
Okada
shin
3/20
Kuo Chyo Ching 6dan
Kanno Naomi 3dan Fukui
2/13
Fukui Masaaki 9dan Fukui
2/13
Masaru Kaneko flax
Okada Shinichiro 8dan
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
12 Matsubara Taisei 6dan Kurita
2/20
Cho good
3/6
Cho good
3/6
Cho good
3/20
Cho good
3/20
Yoshiki Kurita flax
Cho Sun Jin 9dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
Suzuki Shinji 6dan
Kanagawa Masaaki 7dan Takeshi Kobayashi
2/20
Kobayashi
ken
3/6
Kubo
3/20
Kobayashi Kenji 7dan
Oya Koichi 9dan
Kubo Hideo 6dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
13 Tahara Yasufumi 7dan Kayano
2/13
Mukai
3/6
Hole
3/6
Ichiriki
3/20
Ichiriki
3/20
Chino Tadahiko 9dan
Mukai Chiaki 5dan
Ko Reibun 7dan
Ichiriki Ryo 7dan
Sakai Takeshi 9dan Yokotsuka
2/13
Crane mountain
3/6
Crane mountain
3/20
Miyazaki Ryutaro 7dan Yokotsuka
2/13
Yokotsuka Riki 1dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Su Yaoguo 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
14 Kamimura Haruo 9dan Uemura
2/13
Uemura
3/13
Fujisawa
3/13
Fujisawa
3/20
Fujisawa
3/20
Taniguchi Toshinori 7dan
Ando Kazushige 5dan
Fujisawa Rina 3dan
Fujita Akihiko 5dan
Ono Nobuyuki 7dan Ono
2/13
Vast deep water
ko
3/13
Vast deep water
ko
3/20
Osawa Narumi 4dan Tsurumaru
2/13
Tsurumaru Keichi 7dan
Obuchi Kotaro 4dan
Yoda Norimoto 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
15 Kanno Masashi 6dan Akira Kanno
2/13
Hill
Dragon
3/6
Kurotaki
Tree
3/6
Motoki
3/20
Mizokami
3/20
Kuwabara Yoko 6dan
Koyama Ryugo 6dan
Kurotaki Masaki 6dan
Motoki Katsuya 7dan
Kudo Norio 9dan Kudo
2/13
Kudo
3/6
Mizokami
3/20
Wang Wei Jen 5dan
Maeda Ryoji 7dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
16 Yamamoto Masato 7dan Nakazono
2/20
Nakazono
3/6
Soong
3/6
Yamashiro
3/13
Forest Han
3/13
Seizo Nakazono flax
Aoba Kaori 5dan
Song Kwang Bok 9dan
Yamashiro Hiroshi 9dan
Mizuma Toshifumi 7dan kushiroji
2/20
Kono
Light
3/6
Forest Han
3/13
Kenmochi Jo 8dan
Kono Mitsuki 8dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
17 Wang Li Chen 9dan Royal
2/13
Royal
3/13
Kazama
3/13
Kato
ju
3/20
Sun Zhe
3/20
Shibusawa Machiko 1dan
Kanazawa Hideo 8dan
Kazama Jun 2dan
Kato Atsushi 9dan
Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
2/13
Terayama
3/13
Sun Zhe
3/20
Hoshiai Shiho 1dan
Terayama Rei 4dan
Sun Zhe 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
18 Izawa Akino 4dan Izawa
2/13
Izawa
3/6
Izawa
3/6
Yamashita
3/13
Yamashita
3/13
Kojima Takaho 9dan
Nagahara Yoshiaki 7dan
Takekiyo Isamu 4dan
Onishi Kenya 3dan
Yamashita Keigo 9dan
Shuto Shun 7dan Uchida
3/6
Uchida
3/13
Uchida Shuhei 7dan
Yoshihiro Koike 1dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
19 Ohashi Hirofumi 6dan Makoto Sakai
2/20
Taka Kawano
3/6
Kono
ki
3/6
Adachi
3/13
King signature
3/13
Sakai Maki 8dan
Kono Takashi 8dan Taka Kawano
2/20
Suzuki Ayumi 7dan
Miyazawa Goro 9dan
Adachi Toshimasa 4dan
Nakamura Kuniko 2dan Makihata
2/20
Plum
3/6
King signature
3/13
Makihata Taeko 4dan
Lee Yi Hsiu 7dan
Wang Ming Wan 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
20 Cheng Ming Huang 9dan Kasai
2/20
Aragaki
3/6
Aragaki
3/6
Anzai
3/27
Anzai
3/27
Kasai Koji 7dan
Izumitani Masanori 7dan Aragaki
2/20
Aragaki Takeshi 9dan
Aoki Kikuyo 8dan
Anzai Nobuaki 7dan
Kawai Shoji 5dan Ueno
2/20
Ueno
3/6
Ueno
3/27
Asami Ueno 1dan
Kaneko Maki 1dan Kaneko
2/20
Kushiro greeting the New Year flax
Tozawa Akinobu 9dan Tozawa
2/20
Tozawa
3/6
A.torumanen 1dan
Kogawa Konyu 2dan Hisashi Sugiuchi
2/20
Sugiuchi Kazuko 8dan

Osaka Nihon Ki-in Kansai Office qualifier

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Tanaka Chieko 4dan Atsushi Takagi
2/13
Takagi
Atsushi
2/27
Goto
2/27
Goto
3/13
Goto
3/13
Takagi Junpei 2dan
Tanemura Sayuri 2dan Tanemura
2/13
Enda Hideki 9dan endenshu
2/13
Shota Hirano flax
Goto Syungo 9dan
Takei Takashi 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan Paulownia book
2/20
Yanagawa
2/27
Yanagawa
2/27
Sazaka
3/13
Kitani Toshimi 2dan
Yanagawa Hiromasa 7dan
Ohashi Naruya 7dan
Sasaka Shiro 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Yamada Shiho 7dan sandenshi
2/13
Yamada
Solstice
3/6
Iwamaru
3/6
Iwamaru
3/13
Ishida
*
3/13
Minematsu Masaki 6dan
Utani Syunta 1dan Udani
2/13
Sano Takatsugu 7dan Sano
2/13
Ryotaro Nishimura flax
Iwamaru Taira 6dan
Komatsu Daiki 2dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan Sasaki Tsuyoshi
2/13
Enda
Positive
2/27
Old house
2/27
Ishida
*
3/13
Takabayashi Masahiro 7dan
Enda Yoichi 7dan
Furuya Masao 4dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Mito Yukari 3dan Ishii QNI
2/13
Muramatsu
Large
2/27
Muramatsu
Large
2/27
Muramatsu
Large
3/13
Tanaka
shin
3/13
Ishii Kunio 9dan
Muramatsu Hiroki 6dan Muramatsu University
2/20
Kori Toshio 9dan County
2/20
Yasuhiro Morodome flax
Tajima Shingo 6dan
Otani Naoki 2dan
Furuta Naoyoshi 4dan Mulberry book
2/13
Mulberry book
2/27
Tanaka
shin
2/27
Tanaka
shin
3/13
Kuwamoto Shinpei 7dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Tanaka Nobuyuki 2dan
Yamamoto Kentaro 5dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Yamada Wakio 7dan Torii
2/20
Torii
3/6
Yoshikawa
3/6
Yoshikawa
3/13
Yamada
ki
3/13
Torii Yuta 1dan
Miyamoto Chiharu 1dan Kitano
2/13
Kitano Ryo 8dan
Kikkawa Hajime 2dan
Oda Teppei 2dan
Tsukuda Akiko 5dan Sakamoto
2/13
Nakamura
2/27
Nakamura
2/27
Yamada
ki
3/13
Sakamoto Yasuo 5dan
Araki Issei 6dan Nakamura
2/13
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
2/13
komurakihirome flax
Yanaka Katsunori 8dan
Yamada Kimio 9dan

Nagoya Nihon Ki-in Chubu Office qualifier

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Yamamori Tadanao 6dan Mutsuura
3/13
Mutsuura
3/13
Nakano Hironari 9dan Nakano
2/20
Nakano
2/20
Mutsuura
2/27
Kumamoto Syusei 3dan
Miyagawa Fumihiko 8dan Ryo Yamada
2/20
Ryo Yamada horse flax
Mutsuura Yuta 3dan
Nakao Jungo 8dan Nakao
2/27
Nakane
3/13
Okumura Yasushi 7dan Osawa
2/20
Osawa
2/20
Osawa Kenro 2dan
Takeda Yoshinori 2dan
Nakane Naoyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
3/13
Imamura
Good
3/13
Horita Seiji 5dan Ito
2/20

Cho tin
2/20
Cho tin
2/27
Ito Kenryo 1dan
Kawada Kohei 6dan Cho tin
2/20
Cho tin Akira flax
Shimojima Yohei 8dan
Imamura Yoshiaki 9dan Imamura
Good
2/27
Imamura
Good
3/13
Kikuchi Masatoshi 2dan Kikuchi
2/20
Kikuchi
2/20
Asano Yasuko 2dan
Matsumoto Nayoko 2dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Shida Tatsuya 7dan Shida
3/13
Yanagisawa
3/13
Kamiji Hiroki 2dan Takahashi
2/20
Tsuruta
2/20
Tsuruta
2/27
Takahashi Masumi 2dan
Tsuruta Kazushi 4dan Tsuruta
2/20
Hiroshi Mori joy flax
Kato Yukio 6dan
Matsuoka Hideki 9dan Matsuoka
2/27
Yanagisawa
3/13
Yoshioka Kaoru 8dan Inagaki
2/20

Inagaki
2/20
Inagaki Yo 5dan
Takamure Tetsuro 4dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Ida Atsushi 8dan Otake
A
3/13
Otake
A
3/13
Kim Hyun Jung 4dan Yo Ito
2/20
Otake
A
2/20
Otake
A
2/27
Ito Yoji 9dan
Otake Yu 1dan Otake Yu
2/20
Nyu Eiko 1dan
Hikosaka Naoto 9dan
Hiroe Hiroyuki 9dan Hiroe
2/27
Hane
choku
3/13
Wang Jing Yi 2dan Shinoda
2/20
*
2/20
Shinoda Mitsuaki 7dan
Bian Wenkai 2dan
Hane Naoki 9dan

The 23rd Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament

Pro Tournaments name Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support Mainichi Shimbun, Kyoto Shimbun
The special support afukumishu
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Ki-in
The championship prize money 10 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form Tie by 16
The time limit The final : One hour 30 minutes, the main match : Two hours
Countdown After having used up, the final: One move 60 seconds, the main match: One move 60 seconds
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, flax 20 (the amateur Honinbo Title last eights)
Remaining, seed rule First half year champion, titleholder
The foundation year 1994
The 23rd Kiriyama cup Kono Rin

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

  • ・Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • After using up for for each one hour 30 minutes at the final time limit; countdown of exclusive 60 seconds
  • It is countdown of exclusive 60 seconds for for each two hours, five minutes at the main match time limit

※ Lottery day: June 7, 2016

Go players nameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Suzuki Shinji 6dan Shin Suzuki
7/25
chikun
8/4
chikun
8/25
Kono
10/8
Hsu Chia Yuan 3dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo) chikun
6/23
Otake Hideo honor Gosei Title
Wang Ming Wan 9dan Takao
7/11
Murakawa
8/1
Takao Shinji 9dan
Koyama Kuya 3dan Murakawa
6/27
Murakawa Daisuke 8dan
Iyama Yuta Kiriyama cup hanekonchoku
7/21
Kono Rin
8/8
Kono Rin
8/25
Hane Naoki 9dan
Kono Rin 9dan Kono Rin
6/23
Ishida Atsushi 9dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
7/23
Yamashita
8/8
Ida Atsushi 8dan
Yamashita Keigo 9dan Yamashita
7/21
Chang Hsu 9dan

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each one hour. For five minutes countdown (use of countdown clock) of one minute

※ Lottery day: April 1, 2016

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Satoshi Yuki 9dan Mizokami
5/19
King signature
6/6
Mizokami Tomochika 9dan
Wang Ming Wan 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Yamada Kimio 9dan Motoki
4/28
chikun
5/12
Motoki Katsuya 7dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Koyama Kuya 3dan Hill
4/28
Hill
5/26
Nakane Naoyuki 9dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Chang Li Yu 8dan Sakai
4/28
Atsushi Ishida
6/2
Sakai Hideyuki 8dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Yamamoto Kentaro 5dan Kataoka
5/19
Chang Hsu
6/2
Kataoka Satoshi 9dan
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Lin Han Chieh 7dan Forest Han
5/19
Otake
6/2
Kurotaki Masanori 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
5/19
Murakawa
6/6
Shida Tatsuya 7dan
Murakawa Daisuke 8dan
FrameGo players nameThe final
8 Sasaka Shiro 8dan Ichiriki
4/28
Ichiriki Ryo 7dan
FrameGo players nameThe final
9 Takao Shinji 9dan Takao
5/30
Kiyonari Tetsuya 9dan
FrameGo players nameThe final
10 Hoshino Masaki 9dan Yamashita
5/30
Yamashita Keigo 9dan
FrameGo players nameThe final
11 Yo Seiki 7dan Shin Suzuki
5/9
Suzuki Shinji 6dan
FrameGo players nameThe final
12 Hsu Chia Yuan 3dan
5/9
Seto Taiki 8dan
FrameGo players nameThe final
13 Hane Naoki 9dan hanekonchoku
5/12
Tsuneishi Takashi 3dan
FrameGo players nameThe final
14 Kono Rin 9dan Kono Rin
5/9
Yamashiro Hiroshi 9dan

Qualifier A B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • We count down from remainder five minutes for for each one hour in time limit

※ Lottery day January 18, 2016

Nihon Ki-in Headquarter qualifier: 20 people

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Yashiro Kumiko 6dan Satoshi Kato
2/15
Kato
kei
2/29
kinshu
2/29

Mochizuki
3/14
Hoshino
3/14
Kato Keiko 6dan
Inoue Kunio 8dan
Kim Soo Joon 8dan
Mochizuki Kenichi 7dan
Onda Yasuhiko 8dan Shibusawa
2/15
Ozeki
2/29
Hoshino
2/29
Hoshino
3/14
Shibusawa Machiko 1dan
Wang Li Chen 9dan Ozeki
2/15
Chang Ruei Jie 1dan Ozeki
2/15
Minoru Ozeki flax
Hoshino Masaki 9dan
Shuto Shun 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 M.Redmond 9dan Redmond
2/15
redo
Mond
2/29
o*
2/29
Mizokami
3/14
Mizokami
3/14
Kin En 4dan
Ito Masashi 3dan
Huang Yih Tzuu 8dan
Mizokami Tomochika 9dan
Kazama Jun 2dan Kazama
2/15
Kazama
2/29
Kazama
2/29
Adachi
3/14
Yamada Shinji 6dan
Takekiyo Isamu 4dan Yokotsuka
2/15
Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka
2/15
Tomiaki Naito flax
Sato Masaharu 9dan
Adachi Toshimasa 3dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Nagahara Yoshiaki 7dan Ogaki
2/15
Ogaki
2/29
Ogaki
2/29
Ogaki
3/14
Small and medium size
Noda
3/14
Ogaki Yusaku 9dan
Yang Chia Jung 8dan
Kanazawa Makoto 7dan
Matsumoto Takehisa 7dan
Nakamura Kuniko 2dan Sugimoto
2/15
Shibano
Dragon
2/29
Small and medium size
Noda
2/29
Small and medium size
Noda
3/14
Sugimoto Akira 8dan
Ohashi Hirofumi 6dan Ryu Shibano
2/15
Taniguchi Toshinori 7dan Ryu Shibano
2/15
Shibano Ryunosuke flax
Nakaonoda Tomomi 9dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Kato Tomoko 6dan kushiroji
2/15
Hill
Dragon
2/29
Awaji
2/29
Kono
*
3/14
Kono
*
3/14
Kenmochi Jo 8dan
Koyama Ryugo 6dan
Awaji Syuzo 9dan
Kono Rin 9dan
Matsubara Taisei 6dan Nakajima
2/15
Nakajima
2/29
shuho
2/29
shuho
3/14
Nakajima Mieko 2dan
Kobayashi Chizu 5dan Une River
2/15
Hosaka Mayu 3dan Une River
2/15
Une River ten thousand Rie flax
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Song Kwang Bok 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
5 Tsurumaru Keichi 7dan Tsurumaru
2/22
Cho good
3/7
Okada
shin
3/7
Yang source
3/21
Hill
The sky
3/21
Kuwabara Yoko 6dan
Cho Sun Jin 9dan
Okada Shinichiro 8dan
Yang Chia Yuan 9dan
Suzuki Isao 7dan The hill sky
2/29
Hill
The sky
3/7
Hill
The sky
3/7
Hill
The sky
3/21
Koyama Kuya 2dan
Kojima Takaho 9dan Kojima
2/22
Numadate Sakiya 3dan Asano
2/22
Tetsuya Asano flax
Sonoda Yasutaka 9dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
6 Shibano Toramaru 2dan Shibano
2/22
Shibano
3/7
Shibano
3/7
Shibano
3/21
Motoki
3/21
Koyama Terumi 6dan
Takabayashi Takuji 6dan
Morita Michihiro 9dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Huang Meng Cheng 9dan o*
2/22
o*
3/7
Motoki
3/7
Motoki
3/21
Tahara Yasufumi 7dan
Kasai Koji 7dan Ito
2/22
Murakami Akihide 3dan Ito
2/22
Yuma Ito flax
Motoki Katsuya 7dan
Lee Yi Hsiu 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
7 Izawa Akino 4dan Hoshiai
2/22
Shin Aoki
3/14
Aoki
*
3/14
Yamashita
3/21
Yamashita
3/21
Hoshiai Shiho 1dan
Aoki Shinichi 9dan
Mitsunaga Junzo 6dan
Yamashita Keigo 9dan
Cheng Ming Huang 9dan Mukai
2/22
Mukai
3/7
Shiraishi
3/7
*chi
3/21
Mukai Chiaki 5dan
Ueda Takashi 4dan Kinoshita
2/22
Kono Yukio 5dan Kinoshita
2/22
Nagatoki Kinoshita flax
Shiraishi Yuichi 6dan
Yao Zhi Teng 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
8 Nagashima Kozue 2dan Kawai
2/22
Kanazawa
3/14
Daiba
3/14
Forest Sea
3/21
Kataoka
3/21
Kawai Shoji 5dan
Kanazawa Hideo 7dan
Oba Junya 7dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Hara Sachiko 4dan Hara
2/22
Uchida
2/22
Uchida
3/7
Uchida
3/7
Kataoka
3/21
Osawa Narumi 4dan
Uchida Shuhei 7dan
Kanai Tenpei 5dan Kano well
2/22
Okada Yumiko 6dan Okada
2/22
a*ko flax
Suzuki Ayumi 6dan
Kataoka Satoshi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
9 Hiramoto Yasei 6dan Koike
2/22
Koike
3/7
Koike
3/7
Koike
3/21
Forest Han
3/21
Yoshihiro Koike 1dan
Kono Takashi 8dan
Sotoyanagi Sebun 1dan
Fujimura Yosuke 2dan
Tamaki Shinobu 6dan shomatsuei
2/22
Komatsu
ei
2/22
Komatsu
ei
3/7
Komatsu
ei
3/7
Forest Han
3/21
Komatsu Hideki 9dan
Nobuta Shigehito 6dan
Sugiuchi Kazuko 8dan Forest
2/22
Fukui Masaaki 9dan Forest
2/22
Takashi Hayashi feather flax
Pan Shan Chi 8dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
10 Ezura Yuichi 8dan komen
2/22
Fujisawa
Village
3/7
Fujisawa
Village
3/7
Grandchild
3/21
Takao
3/21
Sanno Hirotaka 9dan
Fujisawa Rina 3dan
Takagi Syoichi 9dan
Sun Zhe 4dan
Kaneko Maki 1dan Kaneko
2/22
Arimura
3/7
Takao
3/21
Kikuchi Yoshio 5dan Inaba
2/22
Ichiu Inaba flax
Arimura Hiroshi 8dan
Takao Shinji 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
11 Aoba Kaori 4dan Green leaves
2/15
Green leaves
3/7
Horimoto
3/7
choho
3/21
choho
3/21
Muramatsu Ryuichi 8dan
Oki Keiji 7dan
Horimoto Mitsunari 3dan
Chang Li Yu 8dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Miyazaki
2/22
Ando
3/7
Oya
3/7
Yamada
*
3/21
Yamamoto Masato 7dan
Kudo Norio 9dan Ando
2/22
Ando Kazushige 4dan Ando
2/22
Kushiro greeting the New Year flax
Oya Koichi 9dan
Yamada Takuji 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
12 Chinen Kaori 5dan Chinen
2/15
Takanashi
2/29
Izumitani
ei
2/29
Fuji field
3/14
Otake
3/14
Shimosaka Miori 2dan
Takanashi Seiken 8dan
Izumitani Hideo 8dan
Fujita Akihiko 4dan
Onishi Ryuhei 1dan Ryu Onishi
2/15
Aoki
Joy
2/29
Otake
3/14
Kanno Masashi 6dan
Aoki Kikuyo 8dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
13 Chino Tadahiko 9dan Kayano
2/15
Bear
2/29
Maeda
2/29
Resurrection
3/14
Tsuneishi
3/14
Kanagawa Masaaki 7dan
Shiung Feng 6dan
Maeda Ryoji 7dan
Su Yaoguo 9dan
Mimura Kaori 3dan Kaoru Mimura
2/15
Tsuneishi
2/29
Tsuneishi
3/14
Izumitani Masanori 7dan The groundwork
2/15
Shimoji Gensho 7dan
Tsuneishi Takashi 2dan
Yasuda Yasutoshi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
14 Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
2/15
Itsuki Kurotaki
2/29
Kurotaki
Tree
2/29
Ichiriki
3/14
Ichiriki
3/14
Komatsu Fujio 8dan
Kurotaki Masaki 6dan
Sakai Maki 8dan
Ichiriki Ryo 7dan
Seki Tatsuya 2dan Cho Chien
2/15
Vast deep water
ko
2/29
Tajiri
3/14
Cho Chien 2dan Cho Chien
2/15
Kogawa Konyu 2dan
Obuchi Kotaro 4dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
15 Nishimura Keiji 8dan Tozawa
2/15
Omori
2/29
Kurotaki
ken
2/29
Kurotaki
ken
3/14
Kurotaki
ken
3/14
Tozawa Akinobu 9dan
Omori Yasushi 8dan
Kurotaki Masanori 8dan
Ko Reibun 7dan
Koda Akiko 3dan Takemiya positive
2/15
Takemiya
Positive
2/29
Kubo
3/14
Takemiya Yoko 5dan Takemiya positive
2/15
Komatsu Hideko 4dan
Katsura Atsushi 5dan
Kubo Hideo 6dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
16 Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
2/15
Hsieh
2/29
Onishi
ken
2/29
Chang Hsu
3/14
Chang Hsu
3/14
Kibe Natsuki 1dan
Kanno Naomi 3dan
Onishi Kenya 2dan
Chang Hsu 9dan
Aragaki Takeshi 9dan Miyazawa
2/15
Miyazawa
2/29
Akiyama
3/14
Miyazawa Goro 9dan
Takemiya Masaki 9dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
17 Koyama Hideo 5dan Takeshi Kobayashi
2/15
Kanda
2/29
Willow
2/29
Willow
3/14
chikun
3/14
Kobayashi Kenji 7dan
Kanda Ei 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
Takahashi Hideo 7dan Mizuma
2/15
Takeuchi
3/7
chikun
3/14
Mizuma Toshifumi 7dan
Takeuchi Kousuke 3dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
18 Hagiwara Mutsumi 7dan Endo
2/15
Hashimoto male
2/29
Kobayashi
kaku
2/29
Suzuki
shin
3/14
Suzuki
shin
3/14
Endo Yoshifumi 7dan
Yoshihara Yukari 6dan Hashimoto male
2/15
Hashimoto Yujiro 9dan
Kobayashi Satoru 9dan
Suzuki Shinji 5dan
Yoda Norimoto 9dan Yoda
2/29
Yoda
3/14
Doi Makoto 8dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
19 Ono Nobuyuki 7dan Ono
2/15
Okuda
2/29
Kono
Light
2/29
Anzai
3/14
Forest child
3/14
Nakazawa Ayako 5dan
Syoji Kazuko 3dan Okuda
2/15
Okuda Aya 3dan
Kono Mitsuki 8dan
Anzai Nobuaki 7dan
Inaba Takahiro 2dan Forest child
2/22
Forest child
3/14
Rin Tzu Yuan 8dan
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
20 Tamai Shin 4dan Tamai
2/15
Tamai
2/29
King signature
2/29
King signature
3/14
King signature
3/14
Mannami Nao 3dan
Kamimura Haruo 9dan Uemura positive
2/15
Wang Wei Jen 5dan
Wang Ming Wan 9dan
Terayama Rei 4dan
Hirata Tomoya 7dan Mitsuru Kato
3/14
Kato Atsushi 9dan

Osaka Nihon Ki-in Kansai Office qualifier: Four people

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Yamamoto Kentaro 5dan Ken Yamamoto
2/15
Ken Yamamoto
2/29
Yamamoto
ken
2/29
Yamamoto
ken
3/14
Yamamoto
ken

3/14
Enda Hideki 9dan
Tanaka Chieko 4dan Udani
2/22
Utani Syunta 1dan
Kori Toshio 9dan
Ohashi Naruya 7dan
Sakamoto Yasuo 5dan Sano
2/15
Sakaguchi
2/29
Otani
choku
2/29
Otani
choku
3/14
Sano Takatsugu 7dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
2/22
komurakihirome flax
Otani Naoki 1dan
Tanaka Nobuyuki 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Tanemura Sayuri 2dan Tanemura
2/15
Atsushi Ishida
2/29
Ishida
*
2/29
Ishida
*
3/14
Ishida
*
3/14
Miyamoto Chiharu 1dan
Ishida Atsushi 9dan Atsushi Ishida
2/22
Furuta Naoyoshi 4dan
Ishii Kunio 9dan
Goto Syungo 9dan
Tsukuda Akiko 5dan Toyota
2/22
Toyota
2/29
Among arrows
2/29
Komatsu
Large
3/14
Toru Toyota flax
Yamada Shiho 7dan
Yanaka Katsunori 8dan
Komatsu Daiki 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Takabayashi Masahiro 7dan Takabayashi
2/22
Oda
2/22
Oda
2/29
Oda
3/14
Sazaka
3/14
Yamada Wakio 7dan
Oda Teppei 2dan Oda
2/22
Nakamura Shinya 9dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Furuya Masao 4dan
Kitani Toshimi 2dan Mito
2/22
Iwamaru
2/29
Iwamaru
2/29
Sazaka
3/14
Mito Yukari 3dan
Iwamaru Taira 6dan Iwamaru
2/22
Atsushi Iizuka flax
Kuwamoto Shinpei 6dan
Sasaka Shiro 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Takagi Junpei 2dan Enda positive
2/22
Enda positive
2/29
Yoshikawa
2/29
Yamada
ki
3/14
Yamada
ki
3/14
Enda Yoichi 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan Paulownia book
2/22
Shinichi Akifuji flax
Kikkawa Hajime 2dan
Yamada Kimio 9dan
Araki Issei 6dan Araki
2/22
Yanagawa
2/29
Tajima
2/29
Takei
3/14
Muramatsu Hiroki 5dan
Minematsu Masaki 6dan Yanagawa
2/22
Yanagawa Hiromasa 7dan Yanagawa
2/22
Takahiro Kitagawa flax
Tajima Shingo 6dan
Takei Takashi 7dan Takei
2/29
Kitano Ryo 8dan

Nagoya Nihon Ki-in Chubu Office qualifier: Four people

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Shida Tatsuya 7dan Shida
tatsu
3/31
Shida
tatsu
3/31
Takeda Yoshinori 2dan Kumamoto
2/15
Hotta
2/15
Imamura
Good
3/7
Kumamoto Syusei 3dan
Horita Seiji 5dan Hotta
2/15
Ryo Yamada horse flax
Imamura Yoshiaki 9dan
Yanagisawa Satoshi 4dan Yanagisawa
3/7
Yanagisawa
3/31
Shigeno Yuki 2dan *
2/15
*
2/15
Bian Wenkai 2dan
Kim Hyun Jung 4dan
Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
3/14
Hane
choku
3/14
Nyu Eiko 1dan Nyu
2/15
Ken Ito
2/15
Shimoshima
3/7
Shinoda Mitsuaki 7dan
Ito Kenryo 1dan Ken Ito
2/15
Tomohiro Suzuki flax
Shimojima Yohei 8dan
Kikuchi Masatoshi 2dan Hiroe
3/7
Hane
choku
3/14
Osawa Kenro 2dan Hiroe
2/15
Hiroe
2/15
Hiroe Hiroyuki 9dan
Takamure Tetsuro 4dan
Hane Naoki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Hikosaka Naoto 9dan Hane
Thailand
3/31

Nakane
3/31
Kamiji Hiroki 2dan Yoshioka
2/22
Hane
Thailand
3/7
Yoshioka Kaoru 8dan Yoshioka
2/22
Indiscriminate wing flax
Hane Yasumasa 9dan
Mutsuura Yuta 2dan Mutsuura
3/7
Nakane
3/31
Kawada Kohei 6dan Kawada
2/22
Kawada
2/22
Katayama Yasuo 8dan
Inagaki Yo 4dan
Nakane Naoyuki 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Yamashiro Hiroshi 9dan Yamashiro
3/14
Yamashiro
3/14
Takahashi Masumi 2dan Takahashi
2/22
Nakao
3/7
Okumura Yasushi 7dan Nakasone
2/22
Masaki Nakasone flax
Nakao Jungo 8dan
Kato Yukio 6dan Yu Kato
2/22
Kato
*
3/7
Yamamori
3/14
Wang Jing Yi 2dan King
2/22
Asano Yasuko 2dan
Nakano Hironari 9dan
Tsuruta Kazushi 3dan Yamamori
3/7
Yamamori Tadanao 6dan Yamamori
2/22
Yamamori
2/22
Matsumoto Nayoko 2dan
Miyagawa Fumihiko 8dan

The 22nd Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament

Pro Tournaments name Agon-Kiriyama Cup Lightning Go Open Tournament
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support Mainichi Shimbun, Kyoto Shimbun
The special support afukumishu
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Ki-in
The championship prize money 10 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form Tie by 16
The time limit The final : One hour 30 minutes, the main match : Two hours
Countdown After having used up, the final: One move 60 seconds, the main match: One move 60 seconds
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players, flax 20 (the amateur Honinbo Title last eights)
Remaining, seed rule First half year champion, titleholder
The foundation year 1994
The 22nd Kiriyama cup Iyama Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Countdown of countdown one move 60 seconds for main match for each two hours five minutes
  • After, for final for each one hour 30 minutes, using up; countdown of one move 30 seconds

※ Lottery day June 12, 2015

Iyama wins consecutively!

Go players nameThe first matchThe second matchThe semifinalsThe final
Kono Rin 9dan Grandchild
7/2
Grandchild
8/3
Iyama
8/24
Iyama
10/10
Sun Zhe 3dan
Hirata Tomoya 4dan Chiisagata
7/2
Ogata Masaki 9dan
Iyama Yuta Kiriyama cup Iyama
7/23
Iyama
8/3
Fujimura Yosuke 2dan
Mizokami Tomochika 9dan Mizokami
7/16
Chang Li Yu 8dan
Shuto Shun 7dan Shuto
7/2

8/10

8/31
Chang Hsu 9dan
Murakawa Daisuke Oza Title
7/9
Hsu Chia Yuan 3dan
Takao Shinji Tengen Title yo
7/23
yo
8/13
Yo Seiki 7dan
Goto Syungo 9dan Matsumoto
7/23
Matsumoto Takehisa 7dan

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each one hour
  • From 5 minutes before second reading countdown (use of countdown clock) of one minute

※ Lottery day March 27, 2015

The last qualifier: 13 people → Main match participation

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Mochizuki Kenichi 7dan Crane mountain
4/23
Kono Rin
5/21
Tsuruyama Atsushi 7dan
Kono Rin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Goto Syungo 9dan Goto
4/30
Goto
6/11
Yamada Noriyoshi 9dan
Lin Han Chieh 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Akiyama Jiro 9dan Seto
5/4
Chang Hsu
6/1
Nanatsudan, Taiki, Seto
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Fujita Akihiko 4dan choho
5/14
choho
6/22
Chang Li Yu 8dan
Yamashita Keigo 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Shida Tatsuya 7dan Fujimura
6/1
Fujimura
6/22
Fujimura Yosuke 2dan
Yukawa Mitsuhisa 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Matsuoka Hideki 9dan yo
4/23
yo
6/4
Yo Seiki 7dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Suzuki Shinji 5dan Satoshi Mimura
5/21
Mizokami
6/4
Mimura Tomoyasu 9dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Yamada Kimio 9dan Tadashi Yamada
5/7
Takeshi Matsumoto
6/4
Ueki Yoshio 8dan
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Hirata Tomoya 4dan Hirata
5/7
Hirata
6/11
Tanaka Nobuyuki 2dan
Sakai Hideyuki 8dan
FrameGo players nameThe final
10 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
5/7
Satoshi Yuki 9dan
FrameGo players nameThe final
11 Shuto Shun 7dan Shuto
6/11
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameGo players nameThe final
12 Sun Zhe 3dan Grandchild
6/11
Hikosaka Naoto 9dan
FrameGo players nameThe final
13 Terayama Rei 4dan
4/23
Hsu Chia Yuan 3dan

Qualifier A B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each 60 minutes
  • From 5 minutes before second reading countdown (use of countdown clock) of one minute

※ Lottery day January 28, 2015

Nihon Ki-in Headquarter qualifier: 20 people

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Aoki Shinichi 9dan Shin Aoki
2/16
Aoki
*
2/23
Mitsunaga
2/23
chikun
3/9
chikun
3/9
Kasai Koji 7dan
M.Redmond 9dan
Mitsunaga Junzo 6dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
Matsubara Taisei 6dan Ryo Maeda
2/16
Maeda
ryo
2/23
Maeda
ryo
2/23
Kubo
shu
3/9
Maeda Ryoji 7dan
Murakami Akihide 3dan Murakami
2/16
Hironori Hirata flax
Uchida Shuhei 7dan
Kubo Hideo 6dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Ishida Shuho (24th Honinbo) shuho
2/23
shuho
3/2
shuho
3/2
Shuto
3/9
Shuto
3/9
Tamaki Shinobu 6dan
Nobuta Shigehito 6dan
Numadate Sakiya 2dan
Shuto Shun 7dan
Nagahara Yoshiaki 7dan Koda
2/16
Yasuda
3/2
Yasuda
3/2
Yasuda
3/9
Koda Akiko 3dan
Yasuda Yasutoshi 9dan Yasuda
2/16
Shota Hirano flax
Huang Meng Cheng 9dan
Ryu Si Hoon 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Cho Sun Jin 9dan Cho good
2/16
Cho good
3/2
Arimura
3/2
Hirata
Intellect
3/23
Hirata
Intellect
3/23
Komatsu Hideko 4dan
Tahara Yasufumi 7dan
Arimura Hiroshi 8dan
Hirata Tomoya 3dan
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
2/23
Outside willow
3/2
Outside willow
3/2
Ichiriki
3/23
Takahashi Hideo 7dan
Sotoyanagi Sebun 1dan Outside willow
2/23
Satoshi Hiraoka flax
Takano Hideki 7dan
Ichiriki Ryo 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Hashimoto Yujiro 9dan Big tree
2/16
Big tree
2/23
Mochizuki
2/23
Mochizuki
3/9
Mochizuki
3/9
Oki Keiji 7dan
Kanno Masashi 6dan
Mochizuki Kenichi 7dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
2/16
Ito
A
2/23
Sonoda
2/23
Forest Sea
3/9
Seki Tatsuya 2dan
Ito Masashi 3dan Yu Ito
2/16
ijo*shi flax
Sonoda Yasutaka 9dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
5 Mimura Kaori 2dan Kaoru Mimura
2/16
Kurotaki
Plus
2/23
Takemiya
Plus
2/23
Yamada
*
3/23
Chang Hsu
3/23
Wang Wei Jen 5dan
Kurotaki Masaki 6dan
Takemiya Masaki 9dan
Yamada Takuji 8dan
Mannami Nao 3dan Taka Kawano
2/16
Kono
ki
2/23
King signature
2/23
Chang Hsu
3/23
Kono Takashi 8dan
Nakamura Kuniko 2dan Narushima
2/16
Natsuko Narishima flax
Wang Ming Wan 9dan
Chang Hsu 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
6 Taniguchi Toshinori 7dan Tozawa
2/16
kinshu
2/23
kinshu
2/23
Otake
3/9
Otake
3/9
Tozawa Akinobu 9dan
Kim Soo Joon 8dan
Koyama Kuya 1dan
Otake Hideo honor Gosei Title
Shibusawa Machiko 1dan Kanazawa
2/16
Kanazawa
2/23
Resurrection
2/23
Resurrection
3/9
Kanazawa Hideo 7dan
Hara Sachiko 4dan Nakazono
2/16
Seizo Nakazono flax
Su Yaoguo 9dan
Inaba Takahiro 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
7 Okada Yumiko 6dan Yui Okada
2/16
Suzuki
Praise
3/2
Suzuki
Praise
3/2
Suzuki
Praise
3/9
Fujimura
3/9
Miyazawa Goro 9dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
Komatsu Hideki 9dan
Oba Junya 7dan
Koyama Hideo 5dan Taku Takabayashi
2/16
Takabayashi
*
3/2
Fujimura
3/2
Fujimura
3/9
Takabayashi Takuji 6dan
Kobayashi Kenji 7dan Takeshi Kobayashi
2/16
Shoshi Fujiwara flax
Fujimura Yosuke 2dan
Awaji Syuzo 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
8 Kogawa Konyu 2dan Furukawa
2/16
Aoki
Joy
2/23
Aoki
Joy
2/23
sumomo*
3/16
Mizokami
3/16
Ezura Yuichi 8dan
Aoki Kikuyo 8dan
Tamai Shin 4dan
Lee Yi Hsiu 7dan
Kanda Ei 9dan Kanda
2/16
Kanda
2/23
Kono
Light
2/23
Mizokami
3/16
Kuo Chyo Ching 6dan
Sato Machiko 2dan Makoto Sato
2/16
Yoichiro Matsuta flax
Kono Mitsuki 8dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
9 Hosaka Mayu 3dan Hosaka
2/23
Hill
Dragon
3/2
Mimura
Intellect
3/2
Mimura
Intellect
3/16
Mimura
Intellect
3/16
Kono Yukio 5dan
Koyama Ryugo 6dan
Mimura Tomoyasu 9dan
Suzuki Ayumi 6dan
Shimoji Gensho 7dan The groundwork
2/16
Morita
2/23
Morita
2/23
Hole
3/16
Cheng Ming Huang 9dan
Morita Michihiro 9dan Morita
2/16
Shinichiro Osawa flax
Nishimura Keiji 8dan
Ko Reibun 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
10 Inoue Kunio 8dan Inoue country
2/16
Inoue
Country
2/23
Suzuki
shin
2/23
Suzuki
shin
3/16
Suzuki
shin
3/16
Kin En 4dan
Ando Kazushige 4dan
Suzuki Shinji 4dan
Pan Shan Chi 8dan
Ohashi Hirofumi 6dan Taku Ohashi
2/16
Hoshino
Plus
2/23
*
3/16
kiseikawa* flax
Hoshino Masaki 8dan
Yao Zhi Teng 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
11 Takemiya Yoko 5dan Takanashi
2/16
Takanashi
3/2
Yoda
3/2
Matsumoto
bu
3/23
Matsumoto
bu
3/23
Takanashi Seiken 8dan
Muramatsu Ryuichi 8dan
Yoda Norimoto 9dan
Matsumoto Takehisa 7dan
Shibano Toramaru 1dan Shibano
2/23
Horii
3/2
Doi
3/2
Kobayashi
Light

3/23
Sugiuchi Kazuko 8dan
Nakazawa Ayako 5dan Horii
2/23
Yusuke Horii flax
Doi Makoto 8dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
12 Kanno Naomi 3dan Hisashi Kanno
2/16
Hisashi Kanno
3/16
choho
3/16
choho
3/23
choho
3/23
Koyama Terumi 6dan
Ogoshi Ichiro 8dan
Chang Li Yu 8dan
Huang Yih Tzuu 8dan
Kanagawa Masaaki 7dan Aragaki Takeshi
2/16
Oya
3/16
Iguchi
3/23
Aragaki Takeshi 9dan
Oya Koichi 9dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
13 Fujisawa Rina 2dan Fujisawa village
2/23
Fujisawa village
3/16
Mitani
3/16
Mitani
3/23

3/23
Kikuchi Yoshio 5dan
Kibe Natsuki 1dan
Mitani Tetsuya 7dan
Takagi Syoichi 9dan
Fukui Masaaki 9dan Fukui
2/23
Kanazawa
3/16

3/23
Kaneko Maki 1dan
Kanazawa Makoto 7dan
Hsu Chia Yuan 2dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
14 Takekiyo Isamu 4dan Grandchild
2/16
Grandchild
3/16
Grandchild
3/16
Grandchild
3/23
Grandchild
3/23
Sun Zhe 3dan
Komatsu Fujio 8dan
Hsieh Yi Min 6dan
Kobayashi Satoru 9dan
Mizuma Toshifumi 7dan Mizuma
2/16
Shiraishi
3/16
Adachi
3/23
Tsurumaru Keichi 7dan
Shiraishi Yuichi 5dan
Adachi Toshimasa 3dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
15 Hoshiai Shiho 1dan Kudo
2/23
Terayama
3/16
Terayama
3/23
Terayama
3/23
Kudo Norio 9dan
Terayama Rei 4dan
Sato Masaharu 9dan
Nakajima Mieko 2dan Nakajima
2/16
Okada
shin
3/9
Yang source
3/23
Osawa Narumi 4dan
Okada Shinichiro 8dan
Yang Chia Yuan 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
16 Okuda Aya 3dan Sugimoto Akira
2/23
Onishi
3/16
Anzai
3/23
Fuji field
3/23
Sugimoto Akira 8dan
Onishi Kenya 2dan
Anzai Nobuaki 7dan
Sakai Maki 8dan Makoto Sakai
2/16
Makoto Sakai
3/16
Fuji field
3/23
Kawai Shoji 5dan
Yashiro Kumiko 6dan
Fujita Akihiko 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
17 Endo Yoshifumi 7dan Miyazaki
2/16
Yang honor
3/16
Akiyama
3/16
Akiyama
3/23
Akiyama
3/23
Miyazaki Ryutaro 7dan
Kuwabara Yoko 6dan Yang honor
2/16
Yang Chia Jung 8dan
Akiyama Jiro 9dan
Takeuchi Kousuke 2dan
Hiramoto Yasei 6dan Tomo Kato
2/16
Ken Kurotaki
3/16
Kataoka
3/23
Kato Tomoko 6dan
Kurotaki Masanori 7dan
Kataoka Satoshi 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
18 Chang Ruei Jie 1dan chozui
2/16
Soong
3/2
Soong
3/16
Crane mountain
3/16
Kato Keiko 6dan
Song Kwang Bok 9dan
Motoki Katsuya 3dan
Hagiwara Mutsumi 7dan Mukai
2/16
Bear
3/2
Tsuneishi
3/2
Crane mountain
3/16
Mukai Chiaki 5dan
Shiung Feng 6dan Bear
2/16
Izumitani Masanori 7dan
Tsuneishi Takashi 2dan
Chinen Kaori 4dan Chinen
2/16
Crane mountain
3/2
Ueda Takashi 4dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
19 Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
2/16
Forest child
3/2
Forest Han
3/9
Forest Han
3/9
Aoba Kaori 4dan
Rin Tzu Yuan 7dan
Lin Han Chieh 7dan
Kamimura Haruo 9dan Omori
2/16
Omori
3/2
Tajiri
3/2
Tajiri
3/9
Omori Yasushi 8dan
Kojima Takaho 9dan Kojima
2/16
Syoji Kazuko 3dan
Tajiri Yuto 4dan
Kazama Jun 2dan Kazama
2/16
Vast deep water
ko
3/2
Kenmochi Jo 8dan
Obuchi Kotaro 3dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
20 Izumitani Hideo 8dan sentaniei
2/16
Izumitani
ei
3/2
Yamashita
3/23
Yamashita
3/23
Ono Nobuyuki 7dan
Ogaki Yusaku 9dan
Yamashita Keigo 9dan
Kobayashi Izumi 6dan Izumi Kobayashi
2/16
Kobayashi
Spring
3/2
Katsura
3/2
Kato
ju
3/23
Chino Tadahiko 9dan
Su Kaiseki 7dan *
2/16
Sanno Hirotaka 9dan
Katsura Atsushi 5dan
Nagashima Kozue 2dan Royal
2/23
Kato
ju
3/2
Wang Li Chen 9dan
Kato Atsushi 9dan

Osaka Nihon Ki-in Kansai Office qualifier: Four people

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Miyamoto Chiharu 1dan Atsushi Takagi
2/16
In the summer
3/9
Goto
3/9
Goto
3/23
Goto
3/23
Takagi Junpei 2dan
Mito Yukari 3dan In the summer
2/23
ka* flax
Goto Syungo 9dan
Kitano Ryo 7dan
Komatsu Daiki 1dan Komatsu University
2/16
Komatsu
Large
3/2
Komatsu
Large
3/2
Komatsu
Large
3/23
ko 奭 justice flax
Yanagawa Hiromasa 7dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Yanaka Katsunori 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Otani Naoki 1dan Otani
2/23
Otani
3/9
Otani
3/9
Yamada
ki
3/23
Yamada
ki
3/23
Iwamaru Taira 6dan
Tsukuda Akiko 5dan Tsukuda
2/23
Shingo Ono flax
Enda Yoichi 7dan
Yamada Kimio 9dan
Sano Takatsugu 7dan Sano
2/16
sandenshi
3/16
Sazaka
3/16
Sazaka
3/23
Kitani Toshimi 2dan
Yamada Shiho 7dan
Sasaka Shiro 8dan
Ishii Kunio 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Takabayashi Masahiro 7dan Mulberry book
2/16
Mulberry book
3/9
Mulberry book
3/9
Garden plant
3/16
Garden plant
3/16
Kuwamoto Shinpei 6dan
Kirimoto Kazuo 4dan Taku Yamamoto
2/16
Takunori Yamamoto flax
Ishida Atsushi 9dan
Ueki Yoshio 8dan
Oda Teppei 2dan Oda iron
2/23
Tajima
3/9
Tajima
3/9
Old house
3/16
Tanaka Chieko 4dan
Tajima Shingo 5dan
Sakamoto Yasuo 5dan
Furuya Masao 4dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Yamada Wakio 7dan County
2/23
County
3/9
Sasaki
ki
3/9
Ohashi
nari
3/16
Tanaka
shin
3/16
Kori Toshio 9dan
Furuta Naoyoshi 4dan Emura
2/23
komurakihirome flax
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Ohashi Naruya 6dan
Kikkawa Hajime 2dan Yoshikawa
2/16
Yoshikawa
3/9
Yoshikawa
3/9
Tanaka
shin
3/16
Tanemura Sayuri 2dan
Yamamoto Kentaro 5dan
Muramatsu Hiroki 4dan
Takei Takashi 7dan Takei
2/23
Takei
3/9
Tanaka
shin
3/9
Araki Issei 6dan
Enda Hideki 9dan endenshu
2/16
Takatoshi Nishikawa flax
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
2/16
Tanaka
shin
3/9
Minematsu Masaki 6dan
Tanaka Nobuyuki 1dan

Nagoya Nihon Ki-in Chubu Office qualifier: Four people

FrameQualifier CQualifier BQualifier A
1 Yamashiro Hiroshi 9dan Yamashiro
2/23
Shida
3/19
Asano Yasuko 2dan Hane
Thailand
2/16
Hane
Thailand
2/23
Hane Yasumasa 9dan Hane Thailand
2/16
Takahashi Masumi 2dan
Yoshioka Kaoru 8dan
Yamamori Tadanao 6dan Nakao
2/23
Shida
2/23
Nakao Jungo 8dan Nakao
2/16
Nakao
2/16
Hiroshi Mori joy flax
Kumamoto Syusei 3dan
Shida Tatsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
2 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
2/23
Chiisagata
3/2
Kawada Kohei 6dan Yanagisawa
2/16
Yanagisawa
2/23
Horita Seiji 5dan Yanagisawa
2/16
Yanagisawa Satoshi 4dan
Kamiji Hiroki 2dan
Kato Yukio 6dan Tsuruta
2/23
Nakane
2/23
Tsuruta Kazushi 2dan Tsuruta
2/16
Tsuruta
2/16
Tomohiro Suzuki flax
Takamure Tetsuro 4dan
Nakane Naoyuki 8dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
3 Shimojima Yohei 8dan Matsuoka
2/23
Matsuoka
3/2
Kim Hyun Jung 3dan King view
2/16
Matsuoka
2/23
Wang Jing Yi 2dan King view
2/16
Shinoda Mitsuaki 7dan
Matsuoka Hideki 9dan
Nakano Hironari 9dan Nakano
kan
2/23
Hane
choku
2/23
Bian Wenkai 1dan Cho tin
2/16
Cho tin
2/16
Cho tin Akira flax
Matsumoto Nayoko 2dan
Hane Naoki 9dan
FrameQualifier CQualifier BQualifier A
4 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
2/23
Hikosaka
3/2
Okumura Yasushi 7dan Okumura Yasushi
2/16
Kikuchi
2/23
Shigeno Yuki 2dan Shigeno
2/16
Inagaki Yo 4dan
Kikuchi Masatoshi 2dan
Imamura Yoshiaki 9dan Ida
3/2
Takeda Yoshinori 2dan Miyakawa
2/16
Mutsuura
2/23
Ida
2/23
Osawa Kenro 2dan Miyakawa
2/16
Miyagawa Fumihiko 7dan
Mutsuura Yuta 1dan Mutsuura
2/16
Mutsuura
2/16
Hiroe Hiroyuki 9dan
Katayama Yasuo 8dan
Ida Atsushi 8dan