Judan Title

The 57th Judan Title

Pro Tournaments name Mori Building cup Judan Title
Sponsorship Sankei newspaper publisher, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support Mori Building
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 7 million yen (than the 51st)
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 20. Champion is challenge class participation
The time limit Challenge class : For three hours, it is the main match : Three hours
Countdown Challenge class, the main match : Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Four people of semifinals advance seed the next main match in the first half year
The foundation year 1961

※ Title, grade are things at the time of lottery

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: July 24, 2017

Nihon Ki-in Headquarter

FrameQualifier CQualifier B
1 Ono Nobuyuki 7dan Kuwahara positive
8/31
Tsuneishi
9/21
Fuji field
10/12
Kuwabara Yoko 6dan
Hosaka Mayu 3dan Tsuneishi
8/24
Tsuneishi Takashi 3dan
Fujita Akihiko 6dan
Sun Zhe 5dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Aoba Kaori 5dan Green leaves
9/7
sumomo*
10/19
Sinkai Hiroko 5dan
Osawa Narumi 4dan sumomo*
9/7
Lee Yi Hsiu 7dan
Kazama Jun 3dan
Huang Meng Cheng 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Aoki Shinichi 9dan aomoku*
8/24
aomoku*
10/5
Tozawa Akinobu 9dan
Cheng Ming Huang 9dan Konagai
8/24
Konagai Masaru 8dan
Kanno Masashi 6dan
Chang Hsu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Yamada Shinji 6dan Susumu Yamada
8/31
Yamada
*
9/21
Nagashima
10/19
Kaneko Maki 1dan
Okada Yumiko 6dan Okada is constipated
8/31
Inoue Hatsue 2dan
Nagashima Kozue 2dan
Chang Li Yu 8dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Taniguchi Toshinori 7dan Chinen
8/24
Hirata
9/28
Bear
10/12
Chinen Kaori 6dan
Hirata Tomoya 7dan Hirata
8/31
Shibano Ryunosuke 1dan
Shiung Feng 6dan
Takagi Syoichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Sanno Hirotaka 9dan Three ancient kings in China
8/24
Three ancient kings in China
9/14
Three ancient kings in China
10/5
Takemiya Yoko 6dan
Kenmochi Jo 8dan Doi
8/24
Doi Makoto 8dan
Fujimura Yosuke 3dan
Kurotaki Masanori 8dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Ueda Takashi 4dan Forest Sea
9/7
Forest Sea
9/28
Mochizuki
10/12
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Nagahara Yoshiaki 7dan Kin En
8/31
Kin En 4dan
Mochizuki Kenichi 7dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Shun Kuwabara 1dan Kurotaki tree
8/24
Kurotaki
Tree
9/21
Kurotaki Masaki 6dan
Tanimiya Ayako 2dan Maeda
8/31
Maeda Ryoji 7dan
Okada Shinichiro 8dan
Matsubara Taisei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Sugiuchi Kazuko 8dan Suguru Izumitani
8/24
Izumitani
ei
9/14
Shu Nakamura
10/5
Izumitani Hideo 8dan
Nakamura Kuniko 2dan Hagiwara
8/24
Hagiwara Mutsumi 7dan
Nakamura Hidehito 9dan
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Shiraishi Yuichi 6dan Shiroishi
9/7
Shiroishi
10/19
Kanno Naomi 3dan
Tajiri Yuto 4dan Tajiri
10/5
Hoshino Masaki 9dan
Ishikura Noboru 9dan
Cho Chi Hun honor Meijin Title
FrameQualifier CQualifier B
11 Syoji Kazuko 3dan Murakami
8/24
Shimosaka
9/14
Shimosaka
10/12
Murakami Akihide 3dan
Komatsu Hideko 4dan Shimosaka
8/24
Shimosaka Miori 2dan
Yang Chia Jung 8dan
Anzai Nobuaki 7dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Kojima Takaho 9dan Crane mountain
9/7
Crane mountain
9/28
Crane mountain
10/12
Tsuruyama Atsushi 7dan
Koyama Hideo 5dan Shu Koyama
8/31
Onda Yasuhiko 9dan
Oba Junya 7dan
Yang Chia Yuan 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Kawai Shoji 5dan Masaru Kawai
8/24
Small Matsufuji
9/14
Kanazawa
The truth
10/5
Aoki Kikuyo 8dan
Komatsu Fujio 8dan Small Matsufuji
8/24
Tominaga Takeshi 4dan
Kanazawa Makoto 7dan
Morita Michihiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
14 A.torumanen 1dan Sakai Takeshi
8/24
Sakai
Hard
9/21
Ishigure
10/12
Sakai Takeshi 9dan
Kasai Koji 7dan Kasai
8/24
Hiramoto Yasei 6dan
Ishigure Ikuro 9dan
Sugimoto Akira 8dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Mitani Tetsuya 7dan Mitani
9/7
Mitani
9/28
Mitani
10/12
Miyazawa Goro 9dan
Sato Masaharu 9dan Akira Sato
8/31
Tahara Yasufumi 7dan
Yamada Takuji 8dan
Ishida Shuho (24th Honinbo)
FrameQualifier CQualifier B
16 Yoshihiro Koike 2dan Koike
9/7
Koike
10/5
Mimura Kaori 3dan
Sato Fumitoshi 5dan Okuda
8/24
Okuda Aya 3dan
Komatsu Hideki 9dan Small pine tree
8/24
Small pine tree
9/28
Kibe Natsuki 2dan
Nakazawa Ayako 5dan Nakazawa
8/24
Takamizawa Tadao 6dan
Takanashi Seiken 8dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Nishimura Keiji 8dan Kei Nishimura
8/31
Nishimura
kei
9/21
Nishimura
kei
10/19
Kusunoki Teruko 7dan
Fukui Masaaki 9dan Tadashi Fukui
8/31
Wang Wei Jen 5dan
Yoshihara Yukari 6dan Yoshiwara
8/24
It navigates Seki
10/5
Endo Yoshifumi 7dan
Seki Koutarou 1dan It navigates Seki
8/31
Takano Hideki 7dan
Hashimoto Yujiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Onishi Kenya 3dan Ken Onishi
8/31
Seki
9/21
Otake Hideo honor Gosei Title
Seki Tatsuya 3dan Seki
8/31
Yashiro Kumiko 6dan
Sonoda Yasutaka 9dan Yasushi Sonoda
8/31
Ogawa Tomoko 6dan
Shibano Toramaru 7dan Shibano tiger
9/14
Hagiya Kazuhiro 6dan
Koyama Terumi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Suzuki Isao 7dan Takeuchi
8/31
redo
Mond
9/28
Takeuchi Kousuke 3dan
M.Redmond 9dan Redmond
9/7
Shimoji Gensho 7dan
Chino Tadahiko 9dan Chino
8/31
Takahashi Hideo 7dan
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
9/14
Fujisawa Kazunari 8dan
Onishi Ryuhei 2dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Obuchi Kotaro 4dan daifuchiko
9/7
daifuchiko
10/5
Nakajima Mieko 2dan
Awaji Syuzo 9dan Outside willow
8/31
Sotoyanagi Sebun 2dan
Ezura Yuichi 8dan Ken Kobayashi
8/24
Kobayashi
ken
9/14
Kobayashi Kenji 7dan
Mitsunaga Junzo 6dan Izawa
8/24
Izawa Akino 4dan
Oya Koichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Inoue Kunio 8dan Kuo
8/31
Mukai
9/21
Kuo Chyo Ching 6dan
Mukai Chiaki 5dan Mukai
8/31
Nobuta Shigehito 6dan
Kamimura Haruo 9dan Uemura
8/24
Kobayashi
Light
9/21
Katsura Atsushi 5dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title Hikari Kobayashi
8/24
Kato Tomoko 6dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Mannami Nao 3dan manha*
8/24
Takabayashi Takuji 6dan
Kubo Hideo 7dan Suzuki Ayumi
9/7
Suzuki Ayumi 7dan
Tsurumaru Keichi 7dan Tsurumaru
8/24
Moro
9/21
Nakayama Kaoru 3dan
Moro Arisa 1dan Moro
8/24
Shibusawa Machiko 1dan
Hirose Yuichi 1dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Asami Ueno 1dan Ai Ueno
8/31
Ai Ueno
9/28
Muramatsu
Dragon
10/12
Koda Akiko 3dan
Takekiyo Isamu 4dan takesei
8/24
Tamaki Shinobu 7dan
Kanagawa Masaaki 8dan The Sakai truth
8/31
Muramatsu
Dragon
9/21
Sakai Maki 8dan
Kato Keiko 6dan Tatsu Muramatsu
8/31
Muramatsu Ryuichi 8dan
Ito Masashi 4dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Kobayashi Izumi 6dan Large table
8/24
Ando
9/21
Oomote Takuto 1dan
Kono Yukio 5dan Cheap Fujiwa
8/31
Ando Kazushige 5dan
Ohashi Hirofumi 6dan Taku Ohashi
8/24
Ohashi
*
9/21
Izumitani Masanori 7dan
Yokotsuka Riki 2dan Yokotsuka
8/24
Koyama Ryugo 6dan
Kudo Norio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Yamamoto Masato 7dan Yasuda
8/24
Hoshiai
9/14
Horimoto
10/5
Yasuda Yasutoshi 9dan
Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
8/24
Mizuma Toshifumi 7dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Ryu Miyazaki
8/24
Horimoto
9/14
Kanda Ei 9dan
Kikuchi Yoshio 5dan Horimoto
8/24
Horimoto Mitsunari 4dan
Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Omori Yasushi 8dan Soong
8/24
Soong
9/14
Song Kwang Bok 9dan
Furusho Katsuko 2dan Sugiuchi
8/24
Sugiuchi Masao 9dan
Cho Chien 2dan Aragaki
8/31
Arimura
9/21
Aragaki Takeshi 9dan
Oki Keiji 7dan Arimura
8/31
Arimura Hiroshi 8dan
Makihata Taeko 4dan

Kansai, Nihon Ki-in Chubu Office

FrameQualifier CQualifier B
1 Kuwamoto Shinpei 7dan Mulberry book
8/24
Mito Yukari 3dan
Tanaka Chieko 4dan County
8/31
Kori Toshio 9dan
Hane Yasumasa 9dan
Ishii Kunio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Yoshioka Kaoru 8dan Nishioka
8/24
Nakao
9/14
Nakao
10/5
Nishioka Masao 1dan
Nakao Jungo 8dan Nakao
8/24
Hiroe Hiroyuki 9dan
Ito Yoji 9dan
Ogata Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Enda Yoichi 7dan Furuta
8/31
Torii
10/12
Furuta Naoyoshi 4dan
Torii Yuta 1dan Torii
8/24
Yamada Wakio 7dan
Tajima Shingo 6dan
Ohashi Naruya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Otake Yu 1dan Otake Yu
9/7
Okumura Yasushi 7dan
Nyu Eiko 1dan Nyu
8/31
Bian Wenkai 2dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
Komatsu Daiki 2dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Takabayashi Masahiro 7dan Iwamaru
8/24
Iwamaru
9/28
Iwamaru
10/12
Iwamaru Taira 6dan
Araki Issei 6dan Sazaka
9/7
Sasaka Shiro 8dan
Okumura Hideo 8dan
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Kamiji Hiroki 2dan Riding ground
8/31
Riding ground
9/21
Riding ground
10/12
Baba Shigeru 9dan
Horita Seiji 5dan Hotta
8/24
Asano Yasuko 2dan
Osawa Kenro 3dan
Otani Naoki 2dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Tanemura Sayuri 2dan Sakaguchi
8/24
Sakaguchi
9/28
Nakamura
10/12
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Yamada Shiho 7dan Udani
8/31
Utani Syunta 1dan
Nakamura Shinya 9dan
Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Kawada Kohei 6dan Kawada
8/31
Kawada
9/21
Nakano
kan
10/19
Inagaki Yo 5dan
Kim Hyun Jung 4dan kinken
8/31
Matsumoto Nayoko 2dan
Katayama Yasuo 8dan Yanagisawa
9/21
Nakano
kan
10/5
Yanagisawa Satoshi 5dan
Kumamoto Syusei 3dan Yutaka Nakano
9/14
Shinoda Mitsuaki 7dan Yutaka Nakano
8/24
Nakano Hironari 9dan
Yamamori Tadanao 6dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Sakamoto Yasuo 5dan Oda iron
8/24
Sano
9/28
Oda Teppei 2dan
Sano Takatsugu 7dan Sano
9/7
Kitani Toshimi 2dan
Enda Hideki 9dan Kitano
9/7
Kitano
10/19
Kitano Ryo 8dan
Sakai Takashi 1dan Sakai
10/5
Kirimoto Kazuo 4dan Yoshikawa
9/7
Kikkawa Hajime 2dan
Tanaka Nobuyuki 3dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Wang Jing Yi 3dan Takeshi Ito
9/7
Shimoshima
10/12
Ito Kenryo 1dan
Shimojima Yohei 8dan Shimoshima
8/31
Akedo Kazumi 7dan
Takamure Tetsuro 4dan Takeda
8/24
Ishida
*
9/21
Takeda Yoshinori 2dan
Yamamoto Kentaro 5dan Atsushi Ishida
8/31
Ishida Atsushi 9dan
Minematsu Masaki 6dan homatsu
8/24
Among arrows
9/14
Among arrows
10/19
Miyamoto Chiharu 1dan
Tsukuda Akiko 5dan Among arrows
8/24
Yanaka Katsunori 8dan
Goto Syungo 9dan Goto
8/24
Takagi
jun
10/5
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Furuya Masao 4dan Jun Takagi
9/21
Takagi Junpei 2dan Jun Takagi
9/7
Yanagawa Hiromasa 7dan

The 56th Judan Title

Pro Tournaments name Mori Building cup Judan Title
Sponsorship Sankei newspaper publisher, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support Mori Building
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 7 million yen (than the 51st)
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 20. Champion is challenge class participation
The time limit Challenge class : For three hours, it is the main match : Three hours
Countdown Challenge class, the main match : Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Four people of semifinals advance seed the next main match in the first half year
The foundation year 1961

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes

Lottery day : August 28, 2017

Go players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
Yamashita Keigo 9dan Murakawa
10/19
Motoki Katsuya 8dan Murakawa
9/28
Murakawa Daisuke 8dan
Wang Li Chen 9dan
Yo Seiki 7dan
Su Yaoguo 9dan
Akiyama Jiro 9dan
10/5
Hsu Chia Yuan 4dan
Hane Naoki 9dan Tadashi Hane
10/19
Kim Soo Joon 8dan
Satoshi Yuki 9dan Shida
10/12
Adachi Toshimasa 4dan Shida
9/28
Shida Tatsuya 7dan
Wang Ming Wan 9dan King signature
10/5
Hatanaka Hoshinobu 4dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
10/5
Rin Tzu Yuan 8dan Nakano
9/21
Nakano Yasuhiro 9dan
Imamura Toshiya 9dan
Ida Atsushi 8dan

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From second reading remainder five minutes

Lottery day: April 26, 2017

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Koyama Kuya 3dan King signature
8/10
Wang Ming Wan 9dan King signature
6/15
Takei Takashi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
7/6
Kurahashi Masayuki 9dan Kurahashi
6/8
Shuto Shun 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Wang Li Chen 9dan Royal
7/20
Kono Rin 9dan Kono Rin
6/15
Kiyonari Tetsuya 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Seto Taiki 8dan Resurrection
7/20
Takahashi Masumi 3dan Resurrection
6/8
Su Yaoguo 9dan
FrameGo players nameThe final
5 Yao Zhi Teng 4dan Forest child
6/15
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameGo players nameThe final
6 Nakane Naoyuki 9dan Yasushi Nakano
6/22
Nakano Yasuhiro 9dan
FrameGo players nameThe final
7 Akiyama Jiro 9dan Akiyama
7/13
Pan Shan Chi 8dan
FrameGo players nameThe final
8 Ogaki Yusaku 9dan Adachi
6/15
Adachi Toshimasa 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Hikosaka Naoto 9dan kinshu
7/6
Kim Soo Joon 8dan kinshu
5/25
Yoda Norimoto 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Yamashiro Hiroshi 9dan Murakawa
7/6
Kato Atsushi 9dan Murakawa
6/8
Murakawa Daisuke 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Ida Atsushi 8dan Ida
9/7
Cho Sun Jin 9dan Cho good
6/1
Yamada Kimio 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Lin Han Chieh 7dan Shida
8/24
Shida Tatsuya 7dan Shida
6/1
Kato Yukio 6dan
FrameGo players nameThe final
13 Hatanaka Hoshinobu 4dan Hatanaka
6/22
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameGo players nameThe final
14 Sakai Hideyuki 8dan Motoki
7/20
Motoki Katsuya 8dan
FrameGo players nameThe final
15 Takao Shinji Meijin Title
8/10
Hsu Chia Yuan 4dan
FrameGo players nameThe final
16 Huang Yih Tzuu 8dan Yuki
8/10
Satoshi Yuki 9dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each three hours second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: November 25, 2016

Deficit is fair sex Go players

Tokyo qualifier A

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Matsubara Taisei 6dan *chi
1/19
*chi
4/27
Yao Zhi Teng 3dan
Chang Hsu 9dan Iguchi
2/23
Iguchi Toyohide 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Ito Masashi 4dan Cho good
1/26
Cho good
3/23
Cho Sun Jin 9dan
Takagi Syoichi 9dan Numadate
1/19
Numadate Sakiya 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Koyama Kuya 3dan The hill sky
2/9
Hill
The sky
3/23
Mimura Tomoyasu 9dan
Kono Mitsuki 8dan Willow
1/19
Ryu Si Hoon 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Fujisawa Rina 3dan Fujisawa village
2/2
o*
3/30
Mizokami Tomochika 9dan
Kudo Norio 9dan o*
2/9
Huang Yih Tzuu 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Oya Koichi 9dan Uchida
3/9
Royal
3/30
Uchida Shuhei 7dan
Sugimoto Akira 8dan Royal
2/23
Wang Li Chen 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Chang Li Yu 8dan Mitsuru Kato
3/9
Mitsuru Kato
5/4
Kato Atsushi 9dan
Ko Reibun 7dan Hole
1/19
Huang Meng Cheng 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Suzuki Yoshimichi 7dan Tadashi Takemiya
2/9
Yamashiro
3/30
Takemiya Masaki 9dan
Hashimoto Yujiro 9dan Yamashiro
2/2
Yamashiro Hiroshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Nakaonoda Tomomi 9dan Nakaonoda
1/19
Nakaonoda
2/2
Kurotaki Masanori 8dan
Kanazawa Hideo 8dan Kanazawa
1/19
Cho Chi Hun honor Meijin Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Hsu Chia Yuan 4dan
1/12

2/16
Tamai Shin 4dan
Matsumoto Takehisa 7dan Matsumoto
1/12
Sun Zhe 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Ishida Shuho (24th Honinbo) Terayama
2/9
Ogaki
3/16
Terayama Rei 4dan
Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
2/2
Koyama Terumi 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Anzai Nobuaki 7dan Resurrection
1/19
Resurrection
3/23
Su Yaoguo 9dan
Suzuki Shinji 6dan Shin Suzuki
1/26
Kobayashi Satoru
2/16
Onishi Ryuhei 2dan
Kobayashi Satoru 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Kataoka Satoshi 9dan Kataoka
2/9
Shuto
3/2
Takanashi Seiken 8dan
Hirose Yuichi 1dan Inaba
1/12
Shuto
2/9
Inaba Takahiro 3dan
Shuto Shun 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Morita Michihiro 9dan chozui
2/16
Forest Han
5/11
Chang Ruei Jie 2dan
Kono Takashi 8dan Takashi Kawano
1/26
Forest Han
3/30
Yang Chia Yuan 9dan
Lin Han Chieh 7dan

Kansai, central part qualifier A

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Otani Naoki 2dan Tsuruta
1/19
Nakane
2/16
Tsuruta Kazushi 3dan
Nakane Naoyuki 9dan Nakane
1/26
Tanaka Nobuyuki 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Ogata Masaki 9dan Muramatsu University
1/26
Takei
4/6
Muramatsu Hiroki 6dan
Takei Takashi 7dan Takei
1/12
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Ishii Kunio 9dan Yu Kato
1/19
Kato
*
2/9
Kato Yukio 6dan
Yamamori Tadanao 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Ohashi Naruya 7dan Mutsuura
1/19
sandenki
2/16
Mutsuura Yuta 3dan
Yamada Kimio 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Takahashi Masumi 2dan Takahashi
2/2
Takahashi
2/16
Komatsu Daiki 2dan
Matsuoka Hideki 9dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes

※ Lottery day July 4, 2016

FrameQualifier CQualifier B
1 Fujisawa Rina 3dan Fujisawa village
7/28
Fujisawa
Village
9/1
Fujisawa
Village
9/29
Fujisawa
Village
10/27
Hiramoto Yasei 6dan
Takekiyo Isamu 4dan Tahara
8/4
Tahara Yasufumi 7dan
Kanda Ei 9dan
Aoki Shinichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Mitsunaga Junzo 6dan Green leaves
7/28
Kato
kei
8/25
Sakae Yang
10/6
Sugimoto
10/27
Aoba Kaori 5dan
Kato Keiko 6dan Kei Kato
7/28
Tanimiya Ayako 2dan
Yang Chia Jung 8dan
Sugimoto Akira 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Osawa Narumi 4dan Omori
7/28
Kubo
9/22
Nagashima
10/6
Hole
11/3
Omori Yasushi 8dan
Kogawa Konyu 2dan Kubo
8/25
Kubo Hideo 6dan
Nagashima Kozue 2dan
Ko Reibun 7dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Sonoda Yasutaka 9dan Sonoda
8/4
Sonoda
8/25
Onishi
Dragon
10/20
Onishi
Dragon
11/3
Kawai Shoji 5dan
Izumitani Hideo 8dan Suguru Izumitani
7/28
Kojima Takaho 9dan
Onishi Ryuhei 2dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier CQualifier B
5 Horimoto Mitsunari 4dan Horimoto
8/4
Sugiuchi
Kotobuki
9/1
Ishikura
9/29
choho
10/27
Lin Hai Fong honor Tengen Title
Sugiuchi Kazuko 8dan Sugiuchi Kotobuki
7/28
Izawa Akino 4dan
Ishikura Noboru 9dan
Chang Li Yu 8dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Sugiuchi Masao 9dan Kanazawa
8/4
Kanazawa
9/1
Kanazawa
9/29
Matsubara
10/20
Kanazawa Makoto 7dan
Kurotaki Masaki 6dan Susumu Yamada
8/11
Yamada Shinji 6dan
Miyazawa Goro 9dan
Matsubara Taisei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
8/18
Ogaki
9/22
Ogaki
10/13
Ogaki
11/24
Murakami Akihide 3dan
Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
8/4
Kanai Tenpei 6dan
Komatsu Fujio 8dan
Sakai Takeshi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Sato Fumitoshi 5dan Mochizuki
8/4
Mochizuki
9/1
Mochizuki
10/6
Kawano
Light
11/17
Mochizuki Kenichi 7dan
Takahashi Hideo 7dan Kuo
8/4
Kuo Chyo Ching 6dan
Arimura Hiroshi 8dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Sakai Maki 8dan The Sakai truth
8/18
Nakaonoda
10/13
Nakaonoda
11/3
Nakaonoda
11/24
Koda Akiko 3dan
Okada Yumiko 6dan Nakaonoda
9/1
Nakaonoda Tomomi 9dan
Ohashi Hirofumi 6dan
Takano Hideki 7dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Wang Wei Jen 5dan Tajiri
8/11
Hirose
9/1
Hirose
9/22
Hirose
10/13
Tajiri Yuto 4dan
Hirose Yuichi 1dan Hirose
8/4
Kobayashi Kenji 7dan
Chinen Kaori 5dan
Shiraishi Yuichi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Mimura Kaori 3dan Kobayashi 1,000
8/4
Makihata
8/25
Makihata
9/15
Inaba
10/6
Kobayashi Chizu 5dan
Fukui Masaaki 9dan Makihata
7/28
Makihata Taeko 4dan
Onda Yasuhiko 8dan
Inaba Takahiro 3dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Kazama Jun 2dan Kazama
8/11
Kazama
9/8
Kazama
11/3
Kudo
11/17
Kaneko Maki 1dan
Izumitani Masanori 7dan Sei Izumitani
8/4
Kawai Tetsuyuki 5dan
Shibano Toramaru 2dan
Kudo Norio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Sato Masaharu 9dan Akira Sato
8/4
Shinoda
9/1
Ishigure
9/29
Hashimoto
Male
10/27
Nakajima Mieko 2dan
Sinkai Hiroko 5dan Shinoda
8/4
Nobuta Shigehito 6dan
Ishigure Ikuro 9dan
Hashimoto Yujiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Sotoyanagi Sebun 2dan Outside willow
8/4
Yokotsuka
9/8
Kanazawa
9/29
Kanazawa
11/10
Hagiwara Mutsumi 7dan
Inoue Hatsue 2dan Yokotsuka
8/4
Yokotsuka Riki 1dan
Kanazawa Hideo 7dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Chino Tadahiko 9dan Etsu Endo
8/4
Etsu Endo
9/1
Fuji field
9/22
Hill
The sky
10/13
Endo Yoshifumi 7dan
Nakamura Kuniko 2dan Suzuki Ayumi
8/4
Suzuki Ayumi 7dan
Fujita Akihiko 5dan
Koyama Kuya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Tsurumaru Keichi 7dan Uemura
7/28
Uemura
8/25
Fujimura
10/6
Suzuki
shin
11/17
Kamimura Haruo 9dan
Shibusawa Machiko 1dan Shibusawa
7/28
Furusho Katsuko 2dan
Onishi Kenya 2dan Ken Onishi
8/11
Fujimura
9/8
Kanno Naomi 3dan
Fujimura Yosuke 2dan Fujimura
8/4
Fujisawa Kazunari 8dan
Suzuki Shinji 6dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Ono Nobuyuki 7dan Ono
7/28
Nakamura
shu
8/18
Nakamura
shu
9/15
Takagi
saga
10/6
M.Redmond 9dan
Aoki Kikuyo 8dan Shu Nakamura
7/28
Nakamura Hidehito 9dan
Syoji Kazuko 3dan Big tree
8/4
Big tree
8/25
Oki Keiji 7dan
Kin En 4dan Maeda
8/4
Maeda Ryoji 7dan
Takagi Syoichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Kanno Masashi 6dan Akira Sugano
7/28
Sugano
*
8/25
Sugano
*
9/22

11/10
Yoshihara Yukari 6dan
Tozawa Akinobu 9dan Tozawa
8/4
Kikuchi Yoshio 5dan
Ogawa Tomoko 6dan torumanen
7/28
Large table
9/1
A.torumanen 1dan
Oomote Takuto 1dan Large table
7/28
Koyama Hideo 5dan
Hsu Chia Yuan 4dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Yamamoto Masato 7dan Hagitani
8/11
Hirata
9/29
Shin Okada
11/3
Oya
11/24
Hagiya Kazuhiro 6dan
Hirata Tomoya 7dan Hirata
8/11
Cho Chien 2dan
Okada Shinichiro 8dan Shin Okada
8/4
Shin Okada
9/8
Konagai Masaru 8dan
Okuda Aya 3dan Takemiya positive
8/11
Takemiya Yoko 6dan
Oya Koichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Oba Junya 7dan Daiba
8/18
Daiba
9/8
Daiba
11/3
Chang Hsu
11/17
Suzuki Isao 7dan
Tominaga Takeshi 4dan Takeuchi
8/4
Takeuchi Kousuke 3dan
Kenmochi Jo 8dan kushiroji
8/11
Kuwahara positive
10/13
Shimoji Gensho 7dan
Kono Yukio 5dan Kuwahara positive
7/28
Kuwabara Yoko 6dan
Chang Hsu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Aragaki Takeshi 9dan Aragaki
8/4
Tsuneishi
8/25
Suzuki
Praise
10/13
Suzuki
Praise
11/24
Tamaki Shinobu 7dan
Komatsu Hideko 4dan Tsuneishi
8/4
Tsuneishi Takashi 3dan
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
7/28
Suzuki
Praise
9/15
Taniguchi Toshinori 7dan
Suzuki Yoshimichi 7dan It is praised Suzuki
8/11
Mitani Tetsuya 7dan
Awaji Syuzo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Nakazawa Ayako 5dan Ueda
8/4
Ueda
8/25
Hideyoshi
10/13
Hideyoshi
11/24
Ueda Takashi 4dan
Mizuma Toshifumi 7dan Mizuma
8/4
Nishimura Keiji 8dan
Ishida Shuho (24th Honinbo) Hideyoshi
8/25
Hideyoshi
9/8
Inoue Kunio 8dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Miyazaki
8/11
Takabayashi Takuji 6dan
Seki Tatsuya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Yoshihiro Koike 1dan Koike
8/25
Ito
A
10/6
Ito
A
11/10
Ito
A
11/24
Nagahara Yoshiaki 7dan
Ito Masashi 4dan Yu Ito
8/25
Mannami Nao 3dan
Kibe Natsuki 2dan Kibe
7/28
Kibe
9/1
Nakayama Kaoru 3dan
Yasuda Yasutoshi 9dan Yasuda
7/28
Kanagawa Masaaki 7dan
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameQualifier CQualifier B
24 Ezura Yuichi 8dan daifuchiko
8/18
Vast deep water
9/8
Bear
10/20
Kawano
ki
11/10
Obuchi Kotaro 4dan
Kato Tomoko 6dan Hoshiai
8/4
Hoshiai Shiho 1dan
Doi Makoto 8dan Doi
8/11
Bear
9/1
Mukai Chiaki 5dan
Kusunoki Teruko 7dan Bear
8/4
Shiung Feng 6dan
Kono Takashi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Kasai Koji 7dan Kasai
8/18
Kasai
9/8
Yamada
*
9/29
Yang source
10/27
Katsura Atsushi 5dan
Cheng Ming Huang 9dan Tatsu Koyama
8/4
Koyama Ryugo 6dan
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
8/25
Yamada
*
9/8
Hosaka Mayu 3dan
Muramatsu Ryuichi 8dan Taku Yamada
8/4
Yamada Takuji 8dan
Yang Chia Yuan 9dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Takamizawa Tadao 6dan Hoshino
8/4
Ueno
9/1
Matsumoto
10/27
Matsumoto
11/24
Hoshino Masaki 9dan
Yashiro Kumiko 6dan Ueno
8/4
Asami Ueno 1dan
Matsumoto Takehisa 7dan Matsumoto
7/28
Matsumoto
9/1
Ando Kazushige 5dan
Song Kwang Bok 9dan Soong
8/4
Sanno Hirotaka 9dan
Komatsu Hideki 9dan

Kansai, the central part

FrameQualifier CQualifier B
1 Otani Naoki 2dan Tadashi Otani
8/18
Otani
choku
10/6
Otani
choku
10/27
Otani
choku
11/24
Sano Takatsugu 7dan
Takabayashi Masahiro 7dan Iwamaru
8/25
Iwamaru Taira 6dan
Araki Issei 6dan
Kitano Ryo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Baba Shigeru 9dan Hotta
8/4
Shinoda
9/1
Osawa
ken
9/22
Ishii
QNI
10/13
Horita Seiji 5dan
Inagaki Yo 5dan Shinoda
8/4
Shinoda Mitsuaki 7dan
Osawa Kenro 2dan
Ishii Kunio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Kori Toshio 9dan County
8/18
Among arrows
9/8
Okumura
ei
9/29
Kato
*
10/20
Yamada Shiho 7dan
Yanaka Katsunori 8dan Among arrows
8/18
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Okumura Hideo 8dan
Kato Yukio 6dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Yoshioka Kaoru 8dan Yoshioka
8/11
Hiroe
9/1
Ito
yo
9/22
Takahashi
The truth
10/20
Wang Jing Yi 2dan
Hiroe Hiroyuki 9dan Hiroe
8/4
Akedo Kazumi 7dan
Ito Yoji 9dan
Takahashi Masumi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Yamada Wakio 7dan Atsushi Ishida
8/4
Ishida
*
9/15
Komatsu
Large
10/27
Komatsu
Large
11/17
Ishida Atsushi 9dan
Furuya Masao 4dan Masaru Yamamoto
8/4
Yamamoto Kentaro 5dan
Oda Teppei 2dan Tsukuda
8/4
Komatsu
Large
10/6
Tsukuda Akiko 5dan
Tanemura Sayuri 2dan Komatsu University
8/4
Komatsu Daiki 2dan
Nakano Hironari 9dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Nyu Eiko 1dan Takeshi Ito
8/25
Shimoshima
10/6
Miyakawa
10/27
Mutsuura
11/17
Ito Kenryo 1dan
Okumura Yasushi 7dan Shimoshima
8/4
Shimojima Yohei 8dan
Takeda Yoshinori 2dan Miyakawa
8/11
Miyakawa
9/8
Miyagawa Fumihiko 8dan
Asano Yasuko 2dan Kumamoto
8/4
Kumamoto Syusei 3dan
Mutsuura Yuta 2dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Furuta Naoyoshi 4dan Furuta
8/18
Furuta
9/8
Takei
10/6
Takei
10/27
Mito Yukari 3dan
Kikkawa Hajime 2dan Yoshikawa
8/18
Yanagawa Hiromasa 7dan
Kirimoto Kazuo 4dan Takei
8/4
Takei
9/1
Takei Takashi 7dan
Enda Hideki 9dan endenshu
8/4
Sasaka Shiro 8dan
Goto Syungo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Nakao Jungo 8dan Nakao
8/18
Nakao
9/22
Hane
tai
10/27
Chiisagata
11/10
Yanagisawa Satoshi 5dan
Kikuchi Masatoshi 2dan *
9/1
Bian Wenkai 2dan
Hane Yasumasa 9dan Yasushi Hane
8/11
Yasushi Hane
9/22
Matsumoto Nayoko 2dan
Katayama Yasuo 8dan Otake Yu
8/18
Otake Yu 1dan
Ogata Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Utani Syunta 1dan Sakamoto
9/1
Sakamoto
10/6
Nakamura
10/20
Nakane
11/17
Sakamoto Yasuo 5dan
Takagi Junpei 2dan Takagi
8/18
Minematsu Masaki 6dan
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
9/1
Nakamura
9/29
Enda Yoichi 7dan
Kuwamoto Shinpei 6dan Torii
8/18
Torii Yuta 1dan
Nakane Naoyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Takamure Tetsuro 4dan Kawada
8/4
Kawada
8/25
Tajima
10/20
Ohashi
nari
11/10
Kawada Kohei 6dan
Kamiji Hiroki 2dan kinken
8/4
Kim Hyun Jung 4dan
Tajima Shingo 6dan Tajima
8/18
Tajima
9/29
Kitani Toshimi 2dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
9/1
Tanaka Chieko 4dan Satoru Tanaka
8/4
Miyamoto Chiharu 1dan
Ohashi Naruya 7dan

The 55th Judan Title

Pro Tournaments name Mori Building cup Judan Title
Sponsorship Sankei newspaper publisher, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support Mori Building
The support
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 7 million yen (than the 51st)
Challenge class, the final Challenge class fifth game
Pro Tournaments form Tie by 20. Champion is challenge class participation
The time limit Challenge class : For three hours, it is the main match : Three hours
Countdown Challenge class, the main match : Five minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Four people of semifinals advance seed the next main match in the first half year
The foundation year 1961
The 55th Judan Title Iyama Yuta
The 55th Judan Title Iyama Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class fifth game

  • All each other points, getting out six having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
Iyama Yuta Judan Title three wins - one win Yo Seiki 7dan
Game of go dayGame of go groundResult
The first station Tuesday, March 7 Higashiosaka-shi
Osaka University of Commerce
Iyama Yuta Judan Title
Black turn one-sided game victory
The second station Thursday, March 30 Usa-shi, Oita
Usa major shrine
Iyama Yuta Judan Title
White turn one-sided game victory
The third station Thursday, April 6 Omachi-shi, Nagano
kuroyon Royal Hotel
Yo Seiki 7dan
White turn one-sided game victory
The fourth station Friday, April 21 Kita-ku, Osaka-shi
Nihon Ki-in Kansai Office
Iyama Yuta Judan Title
White turn one-sided game victory
The fifth station Friday, April 28 Chuo-ku, Osaka-shi
Kansai Kiin

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes
Go players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
Yo Seiki 7dan yo
11/24
yo
12/8
yo
1/9
yo
1/26
Kim Soo Joon 8dan kinshu
10/17
Satoshi Yuki 9dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
11/21
Kono Rin 9dan
Yamashita Keigo 9dan Yamashita
10/27
Yamashita
12/1
Wang Ming Wan 9dan Hikosaka
10/6
Hikosaka Naoto 9dan
Takao Shinji Meijin Title Takao
11/10
Akiyama Jiro 9dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
10/27
Tadashi Hane
11/24
Shun Imamura
12/26
Motoki Katsuya 7dan Motoki
10/13
Pan Shan Chi 8dan
Hane Naoki 9dan Tadashi Hane
11/3
Ida Atsushi 8dan
Imamura Toshiya 9dan Shun Imamura
11/24
Shun Imamura
12/8
Yoda Norimoto 9dan Adachi
10/13
Adachi Toshimasa 4dan
Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
11/10
Murakawa Daisuke 8dan
※Title movement Takao Shinji Meijin Title acquisition 11/3 after lottery

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

※ Lottery day : June 10, 2016

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Murakawa Daisuke 8dan Murakawa
9/15
Kobayashi Satoru 9dan chozui
7/21
Chang Ruei Jie 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
10/17
Yamamori Tadanao 6dan chikun
9/22
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 U Boi 2dan Forest child
9/15
Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
7/7
Sun Zhe 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Takao Shinji 9dan Takao
9/5
Huang Meng Cheng 9dan Kiyoshige
7/14
Kiyonari Tetsuya 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Satoshi Yuki 9dan Yuki
9/8
Mizokami Tomochika 9dan Mizoe
8/11
Tsuruta Kazushi 3dan
FrameThe first matchThe final
6 Yoda Norimoto 9dan Yoda
8/18
Numadate Sakiya 4dan
FrameThe first matchThe final
7 Kono Rin 9dan Kono Rin
8/11
Seto Taiki 8dan
FrameThe first matchThe final
8 Motoki Katsuya 7dan Motoki
7/14
Takeshi Takashima 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Terayama Rei 4dan Adachi
9/15
Adachi Toshimasa 3dan Adachi
7/28
Yamada Kimio 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Wang Ming Wan 9dan King signature
8/11
Anzai Nobuaki 7dan Uchida
7/14
Uchida Shuhei 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Hane Naoki 9dan Tadashi Hane
9/1
Huang Yih Tzuu 8dan o*
7/14
Kurahashi Masayuki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Kim Soo Joon 8dan kinshu
8/11
Mimura Tomoyasu 9dan Satoshi Mimura
7/14
Kato Atsushi 9dan
FrameThe first matchThe final
13 Pan Shan Chi 8dan Pan
7/14
Kurotaki Masanori 8dan
FrameThe first matchThe final
14 Yamashita Keigo 9dan Yamashita
7/28
Hon Seisen 3dan
FrameThe first matchThe final
15 Akiyama Jiro 9dan Akiyama
7/7
Kataoka Satoshi 9dan
FrameThe first matchThe final
16 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
8/11
Morita Michihiro 9dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: December 11, 2015

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A: 13 people → The last qualifier

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Anzai Nobuaki 7dan Anzai
1/21
Anzai
2/18
Oya Koichi 9dan
Awaji Syuzo 9dan Forest Han
1/14
Lin Han Chieh 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Matsubara Taisei 6dan Mitsuru Kato
1/21
Mitsuru Kato
2/11
Kato Atsushi 9dan
Inaba Takahiro 2dan Willow
1/14
Ryu Si Hoon 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Huang Yih Tzuu 8dan o*
1/14
o*
4/28
Komatsu Hideki 9dan
Takanashi Seiken 8dan Takanashi
2/25
Takagi Syoichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Kono Takashi 8dan Tadashi Takemiya
1/14
Terayama
4/14
Takemiya Masaki 9dan
Hashimoto Yujiro 9dan Terayama
2/4
Terayama Rei 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Yao Zhi Teng 2dan *
2/11
Motoki
3/10
Otake Hideo honor Gosei Title
Yang Chia Yuan 9dan Motoki
1/28
Motoki Katsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Iguchi Toyohide 8dan Yutaka Iguchi
1/14
Numadate
2/18
Hsu Chia Yuan 3dan
Numadate Sakiya 3dan Numadate
1/28
Kudo Norio 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Kurotaki Masanori 8dan Ken Kurotaki
3/3
Ken Kurotaki
4/28
Suzuki Shinji 5dan
Aoki Shinichi 9dan Cho good
1/14
Cho Sun Jin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Tsuruyama Atsushi 7dan Pan good
1/28
Pan good
3/3
Pan Shan Chi 8dan
Tamai Shin 4dan Tamai
1/28
Kono Mitsuki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Chang Hsu 9dan Satoshi Mimura
3/24
Mimura
Intellect
6/9
Mimura Tomoyasu 9dan
Seki Tatsuya 2dan Sakae, Oyama
2/18
Koyama Terumi 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Koyama Kuya 2dan Shuto
1/21
Adachi
3/24
Shuto Shun 7dan
Adachi Toshimasa 3dan Adachi
2/25
Takano Hideki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Sakai Takeshi 9dan Resurrection
2/4
chozui
6/16
Su Yaoguo 9dan
Chang Ruei Jie 1dan chozui
4/21
Chang Li Yu 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Sun Zhe 4dan Grandchild
2/11
Grandchild
6/2
Shiraishi Yuichi 6dan
Ko Reibun 7dan Royal
1/14
Wang Li Chen 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Sugimoto Akira 8dan o*
1/28
o*
5/26
Huang Meng Cheng 9dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title

Kansai, central part qualifier A: Five people → The last qualifier

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Yamada Kimio 9dan sandenki
1/21
sandenki
5/5
Ito Yoji 9dan
Tanaka Nobuyuki 2dan Shin Tanaka
3/10
Kato Yukio 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Mutsuura Yuta 2dan Hikosaka
1/14
Hikosaka
3/3
Hikosaka Naoto 9dan
Takahashi Masumi 2dan Muramatsu University
2/4
Muramatsu Hiroki 5dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Kitano Ryo 8dan Imamura good
1/21
Hane
choku
5/5
Imamura Yoshiaki 9dan
Ogata Masaki 9dan Tadashi Hane
1/21
Hane Naoki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Ishii Kunio 9dan Yamashiro
2/11
Tsuruta
5/5
Yamashiro Hiroshi 9dan
Tsuruta Kazushi 3dan Tsuruta
2/11
Nakano Hironari 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Nakane Naoyuki 8dan Matsuoka
1/28
Yamamori
3/24
Matsuoka Hideki 9dan
Ohashi Naruya 7dan Yamamori
2/11
Yamamori
2/25
Yamamori Tadanao 6dan
Goto Syungo 9dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes

Lottery day: July 24, 2015 △: Having the first turn

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C : 26 people → Qualifier A

FrameGo players nameQualifier CQualifier B
1 Mitsunaga Junzo 6dan Mitsunaga
8/27
Ishigure
9/17
Ishigure
10/15
Kawano
ki
11/19
Kanagawa Masaaki 7dan
Ishigure Ikuro 9dan Ishigure
8/27
Yoshihara Yukari 6dan
Matsumoto Takehisa 7dan
Kono Takashi 8dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
2 Kubo Hideo 6dan Kubo
8/20
Kanazawa
9/17
Kanazawa
10/1
Tamai
11/5
Hirata Tomoya 4dan
Hara Sachiko 4dan Kanazawa
9/3
Kanazawa Hideo 7dan
Sotoyanagi Sebun 1dan
Tamai Shin 4dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
3 Koda Akiko 3dan Kazama
9/3
Kanda
10/15
Kanda
11/5
Sugimoto
11/26
Kazama Jun 2dan
Kanda Ei 9dan Kanda
9/3
Hoshino Masaki 9dan
Oki Keiji 7dan
Sugimoto Akira 8dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
4 Song Kwang Bok 9dan Soong
8/20
Soong
9/10
Arimura
10/8
Hashimoto
Male
11/5
Kin En 4dan
Kanno Masashi 6dan Akira Sugano
8/20
Komatsu Hideko 4dan
Arimura Hiroshi 8dan
Hashimoto Yujiro 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
5 Shibano Toramaru 1dan Shibano
10/5
Shibano
11/5
Shibano
11/19
Yang source
12/10
Aoki Kikuyo 8dan
Hiramoto Yasei 6dan kushiroji
9/3
Kenmochi Jo 8dan
Sanno Hirotaka 9dan
Yang Chia Yuan 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
6 Nakazawa Ayako 5dan Konagai
8/20
Konagai
9/10
Nagashima
10/1
Inaba
11/5
Konagai Masaru 8dan
Hagiya Kazuhiro 6dan Tadashi Fukui
8/27
Fukui Masaaki 9dan
Nagashima Kozue 2dan
Inaba Takahiro 2dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
7 Suzuki Isao 7dan Suzuki Italy
8/27
Chinen
10/1
Chinen
12/3
Crane mountain
1/7
Sato Fumitoshi 5dan
Ito Masashi 3dan Chinen
9/3
Chinen Kaori 4dan
Shiung Feng 6dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
8 Yamamoto Masato 7dan Tadashi Yamamoto
8/27
Yamamoto
Plus
10/29
chozui
12/3
chozui
1/7
Yashiro Kumiko 6dan
Sugiuchi Masao 9dan Kei Kato
9/10
Kato Keiko 6dan
Chang Ruei Jie 1dan
Kanazawa Makoto 7dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
9 Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
9/10
Shimosaka
10/1
Ohashi
*
10/29
Iguchi
12/3
Nakaonoda Tomomi 9dan
Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
9/10
Nakajima Mieko 2dan
Ohashi Hirofumi 6dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
10 Okada Yumiko 6dan Shu Takahashi
8/27
Takahashi
shu
9/17
Takanashi
10/1
Takanashi
10/29
Takahashi Hideo 7dan
Cho Chien 2dan Sign
8/27
Shimoji Gensho 7dan
Takanashi Seiken 8dan
Tsuneishi Takashi 2dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
11 Kato Tomoko 6dan Makihata
8/20
Makihata
9/17
*
10/8
*
10/29
Makihata Taeko 4dan
Shibusawa Machiko 1dan Takamizawa
9/3
Takamizawa Tadao 6dan
Yao Zhi Teng 2dan
Lee Yi Hsiu 7dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
12 Kusunoki Teruko 7dan Kusu
8/20
Seki
9/10
Seki
10/1
Seki
10/22
Kuo Chyo Ching 6dan
Seki Tatsuya 2dan Seki
8/20
Sato Masaharu 9dan
Muramatsu Ryuichi 8dan
Murakami Akihide 3dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
13 Kogawa Konyu 2dan Takemiya positive
8/27
Onishi
Dragon
10/1
Onishi
Dragon
10/29
Adachi
11/19
Takemiya Yoko 5dan
Onishi Ryuhei 1dan Tatsu Onishi
8/27
Okada Shinichiro 8dan
Onishi Kenya 2dan
Adachi Toshimasa 3dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
14 Kurotaki Masanori 8dan Ken Kurotaki
8/27
Kurotaki
ken
10/1
Kurotaki
ken
10/22
Kurotaki
ken
12/3
Koyama Ryugo 6dan
Furusho Katsuko 2dan Shinoda
8/20
Nobuta Shigehito 6dan
Miyazaki Ryutaro 7dan
Mukai Chiaki 5dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
15 Tajiri Yuto 4dan Maeda
8/27
Maeda
10/1
Komatsu
wisteria
10/22
Numadate
11/5
Maeda Ryoji 7dan
Kojima Takaho 9dan Kojima
9/10
Suzuki Ayumi 6dan
Komatsu Fujio 8dan Small Matsufuji
8/27
Komatsu
wisteria
9/17
Syoji Kazuko 3dan
Kobayashi Kenji 7dan
Numadate Sakiya 3dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
16 Hosaka Mayu 3dan Kano well
8/27
Awaji
9/10
Awaji
10/1
Awaji
11/26
Kanai Tenpei 5dan
Cheng Ming Huang 9dan Awaji
8/20
Awaji Syuzo 9dan
Tahara Yasufumi 7dan Mochizuki
8/27
Mochizuki
9/10
Mochizuki Kenichi 7dan
Nakayama Kaoru 3dan
Suzuki Yoshimichi 7dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
17 Tamaki Shinobu 6dan Tamaki
8/27
Green leaves
9/24
o*
10/15
o*
11/12
Izumitani Masanori 7dan
Aoba Kaori 4dan Green leaves
9/3
Kono Yukio 5dan
Tanimiya Ayako 2dan o*
8/20
o*
9/10
Huang Meng Cheng 9dan
Doi Makoto 8dan
Kamimura Haruo 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
18 Izawa Akino 4dan Taniguchi
8/27
Fujisawa
One
9/17
Matsubara
10/22
Matsubara
11/26
Taniguchi Toshinori 7dan
Koyama Hideo 5dan Fujisawa one
8/20
Fujisawa Kazunari 8dan
Ando Kazushige 4dan Matsubara
8/27
Matsubara
10/1
Matsubara Taisei 6dan
Kanno Naomi 3dan
Obuchi Kotaro 4dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
19 Aragaki Takeshi 9dan Miyazawa I
8/20
Miyazawa
I
9/10
Miyazawa
I
10/1
o*
10/22
Miyazawa Goro 9dan
Inoue Kunio 8dan Kuwahara positive
8/20
Kuwabara Yoko 6dan
Mitani Tetsuya 7dan Tozawa
8/20
Tozawa
9/10
Tozawa Akinobu 9dan
Kawai Shoji 5dan
Huang Yih Tzuu 8dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
20 Mizuma Toshifumi 7dan Mizuma
8/27
Fuji field
9/24
Fuji field
10/22
Grandchild
11/19
Mimura Kaori 3dan
Hoshiai Shiho 1dan Fuji field
8/27
Fujita Akihiko 4dan
Kibe Natsuki 1dan Kibe
8/27
Fujisawa
Village
9/24
Takeuchi Kousuke 3dan
Fujisawa Rina 2dan
Sun Zhe 3dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
21 Ono Nobuyuki 7dan Makoto Ogawa
8/27
Sakae Yang
10/8
Sakae Yang
11/5
Hole
12/10
Ogawa Tomoko 6dan
Hsieh Yi Min 6dan Sakae Yang
9/17
Yang Chia Jung 8dan
Omori Yasushi 8dan Omori
8/27
Nishimura
9/17
Nagahara Yoshiaki 7dan
Nishimura Keiji 8dan
Ko Reibun 7dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
22 Ueda Takashi 4dan Susumu Yamada
8/27
Yamada
*
9/24
Ishikura
10/15
Aoki
*
11/12
Yamada Shinji 6dan
Yokotsuka Riki 1dan Katsura
9/3
Katsura Atsushi 5dan
Ishikura Noboru 9dan Ishikura
8/20
Ishikura
10/1
Kikuchi Yoshio 5dan
Wang Wei Jen 5dan Shu Nakamura
8/20
Nakamura Hidehito 9dan
Aoki Shinichi 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
23 Sinkai Hiroko 5dan Kaneko
8/27
Hill
The sky
10/5
Hill
The sky
10/22
Hill
The sky
11/19
Kaneko Maki 1dan
Koyama Kuya 2dan The hill sky
9/10
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
8/20
Ogaki
9/24
Oba Junya 7dan
Mannami Nao 3dan Redmond
9/10
M.Redmond 9dan
Izumitani Hideo 8dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
24 Lin Hai Fong honor Tengen Title Anzai
9/3
Anzai
10/1
Anzai
10/22
Anzai
11/26
Anzai Nobuaki 7dan
Takekiyo Isamu 4dan takesei
9/3
Takabayashi Takuji 6dan
Inoue Hatsue 2dan Yasushi Sonoda
8/20
Sonoda
tai
9/17
Sonoda Yasutaka 9dan
Sugiuchi Kazuko 8dan Yasuda
8/20
Yasuda Yasutoshi 9dan
Chino Tadahiko 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
25 Onda Yasuhiko 8dan Onda
8/20
Onda
9/10
Onda
10/1
Chang Hsu
12/14
Ogoshi Ichiro 8dan
Tominaga Takeshi 4dan Kurotaki tree
8/20
Kurotaki Masaki 6dan
Kasai Koji 7dan komen
8/20
Tsurumaru
9/10
Ezura Yuichi 8dan
Tsurumaru Keichi 7dan Tsurumaru
8/20
Nakamura Kuniko 2dan
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
26 Hagiwara Mutsumi 7dan Okuda
9/10
Okuda
10/8
Sakai
Hard
11/26
Sakai
Hard
12/17
Okuda Aya 3dan
Kawai Tetsuyuki 5dan Horimoto
8/20
Horimoto Mitsunari 3dan
Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
8/27
Sakai
Hard
9/17
Sakai Maki 8dan
Osawa Narumi 4dan dai**
8/27
Endo Yoshifumi 7dan
Fujimura Yosuke 2dan

Kansai, central part qualifier B C : Ten people → Qualifier A

FrameGo players nameQualifier CQualifier B
1 Yamada Shiho 7dan Yamada solstice
8/20
Komatsu
Large
9/10
Kitano
11/5
Kitano
11/26
Kirimoto Kazuo 4dan
Komatsu Daiki 2dan Komatsu University
8/20
Miyamoto Chiharu 1dan
Kitano Ryo 8dan
Nakao Jungo 8dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
2 Hane Yasumasa 9dan Hotta
8/20
Yamamori
9/17
Yamamori
10/8
Yamamori
11/26
Horita Seiji 5dan
Yamamori Tadanao 6dan Yamamori
9/3
Inagaki Yo 4dan
Kikuchi Masatoshi 2dan
Yanagisawa Satoshi 4dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
3 Furuta Naoyoshi 4dan Tadashi Furuta
8/27
County
9/17
Mutsuura
10/15
Mutsuura
11/12
Tanaka Chieko 4dan
Yamada Wakio 7dan County
8/27
Kori Toshio 9dan
Mutsuura Yuta 2dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
4 Takeda Yoshinori 2dan Takeshi Ito
9/10
Chiisagata
10/29
Chiisagata
11/19
Chiisagata
12/17
Ito Kenryo 1dan
Ogata Masaki 9dan Chiisagata
9/10
Matsumoto Nayoko 2dan
Baba Shigeru 9dan
Yanaka Katsunori 8dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
5 Araki Issei 6dan Araki
8/27
Araki
9/24
Araki
10/15
Yamada
kisan
11/5
Takabayashi Masahiro 7dan
Kitani Toshimi 2dan Sazaka
8/27
Sasaka Shiro 8dan
Sano Takatsugu 7dan
Yamada Kimio 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
6 Bian Wenkai 1dan *
9/3
King view
10/29
Ohashi
nari
12/10
Ohashi
nari
12/24
Katayama Yasuo 8dan
Wang Jing Yi 2dan King view
10/1
Kamiji Hiroki 2dan
Ohashi Naruya 7dan
Kuwamoto Shinpei 6dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
7 Tsukuda Akiko 5dan Sakamoto
9/3
Ishii
QNI
10/1
Ishii
QNI
11/5
Ishii
QNI
1/21
Sakamoto Yasuo 5dan
Ishii Kunio 9dan Kuni Ishii
8/27
Kikkawa Hajime 2dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan Sasaki Tsuyoshi
8/20
Otani
9/17
Furuya Masao 4dan
Nakamura Shinya 9dan Otani
8/27
Otani Naoki 1dan
Enda Hideki 9dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
8 Asano Yasuko 2dan Asano
8/27
Osawa
ken
10/29
Osawa
ken
12/10
Takahashi
12/24
Kumamoto Syusei 3dan
Osawa Kenro 2dan Takeshi Osawa
9/24
Okumura Yasushi 7dan
Kim Hyun Jung 4dan Aketo
9/3
Aketo
9/17
Akedo Kazumi 6dan
Shigeno Yuki 2dan Yoshioka
8/20
Yoshioka Kaoru 8dan
Takahashi Masumi 2dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
9 Utani Syunta 1dan Udani
9/3
Udani
10/8
Tsuruta
12/10
Tsuruta
1/14
Minematsu Masaki 6dan
Yamamoto Kentaro 5dan Masaru Yamamoto
9/3
Tanemura Sayuri 2dan
Hiroe Hiroyuki 9dan Hiroe
9/3
Tsuruta
10/8
Nyu Eiko 1dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Tsuruta
8/27
Tsuruta Kazushi 3dan
Iwamaru Taira 6dan
FrameGo players nameQualifier CQualifier B
10 Oda Teppei 2dan Takei
ko
9/17
Tanaka
shin
10/8
Tanaka
shin
12/24
Mito Yukari 3dan Takashi Takei
8/27
Takei Takashi 7dan
Takagi Junpei 2dan Jun Takagi
8/20
Tanaka
shin
9/10
Sakaguchi Ryuzo 9dan
Tanaka Nobuyuki 2dan Shin Tanaka
8/20
Tajima Shingo 6dan
Enda Yoichi 7dan Yanagawa
8/27
Yanagawa
9/17
Okumura
ei
11/26
Yanagawa Hiromasa 7dan
Takamure Tetsuro 4dan Akira Kawada
8/20
Kawada Kohei 6dan
Shimojima Yohei 8dan Suguru Okumura
9/10
Okumura
ei
10/8
Okumura Hideo 8dan
Miyagawa Fumihiko 7dan