Honinbo Title

The 74th Honinbo Title

Pro Tournaments name Honinbo Title
Sponsorship Mainichi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Ki-in
Support
The special support
The support Daiwa Securities group
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 28 million yen (from the 74th)
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of eight leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : Eight hours, league match five hours
Countdown Challenge class : Ten minutes ago, 5 minutes before league
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Four league high ranks
The foundation year 1939

※ Title, grade are things at the time of lottery

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each three hours, second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: December 6, 2017

Deficit is fair sex Go players
FrameQualifier CQualifier B
1 Hoshino Masaki 9dan
Miyazaki Ryutaro 7dan Miyazaki dragon
1/18
Miyazaki
Dragon
2/8
Sugiuchi Kazuko 8dan
Seki Tatsuya 3dan Seki
1/18
Taniguchi Toshinori 7dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Ko Reibun 7dan
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
2/1
Inoue Kunio 8dan
Osawa Narumi 4dan Kubo
1/25
Kubo Hideo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Sonoda Yasutaka 9dan
Koyama Terumi 6dan Sakae Koyama
1/18
Sakae Koyama
2/8
Kikuchi Yoshio 5dan
Kato Tomoko 6dan Tomo Kato
1/18
Hagiwara Mutsumi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Otake Hideo honor Gosei Title
Nakamura Hidehito 9dan Shigeru Nakamura
1/25
Omori
2/15
Takamizawa Tadao 6dan
Omori Yasushi 8dan Omori
1/25
Shibusawa Machiko 1dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Kato Atsushi 9dan
Suzuki Shinji 7dan Shin Suzuki
1/18
Shin Suzuki
2/1
Syoji Kazuko 3dan
Suzuki Yoshimichi 7dan Masaru Suzuki
1/18
Suzuki Isao 7dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Ando Kazushige 5dan
Kurotaki Masaki 6dan Itsuki Kurotaki
1/18
Kurotaki
Tree
2/8
Kin En 4dan
Katsura Atsushi 5dan Aoki joy
1/18
Aoki Kikuyo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Kataoka Satoshi 9dan
Mitsunaga Junzo 6dan Ryu Shibano
1/18
Shibano
Dragon
2/8
Shibano Ryunosuke 1dan
Maeda Ryoji 7dan Aragaki
1/18
Aragaki Takeshi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Sakai Maki 8dan
Kasai Koji 7dan Redmond
1/18
Redmond
2/15
M.Redmond 9dan
Kobayashi Kenji 7dan Takeshi Kobayashi
1/25
Murakami Akihide 3dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Kazama Jun 3dan
Ishida Shuho (24th Honinbo) shuho
1/25
Takagi Syoichi 9dan
Moro Arisa 1dan Moro
2/1
Koda Akiko 3dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Tsuruyama Atsushi 7dan
Kenmochi Jo 8dan kushiroji
1/18
Yamamoto Masato 7dan
Makihata Taeko 4dan Makihata
1/25
Nakajima Mieko 2dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Ryu Si Hoon 9dan
Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
1/18
Komatsu Fujio 8dan
Kojima Takaho 9dan Outside willow
2/1
Sotoyanagi Sebun 2dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Matsubara Taisei 6dan
Mizokami Tomochika 9dan Mizokami
1/18
Shiung Feng 6dan
Ogawa Tomoko 6dan Kei Nishimura
1/18
Nishimura Keiji 8dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Onishi Ryuhei 3dan
Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
1/25
Fukui Masaaki 9dan
Izumitani Masanori 7dan Hisashi Kanno
1/18
Kanno Naomi 3dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Kanazawa Hideo 8dan
Fujisawa Kazunari 8dan Fujisawa
1/25
Takemiya Yoko 6dan
Izawa Akino 4dan
Sato Masaharu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Chang Li Yu 8dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title Yu Ito
1/18
Ito
A
2/8
Ito Masashi 4dan
Yang Chia Jung 8dan Yang honor
1/18
Nakamura Kuniko 2dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Koyama Kuya 3dan
Pan Shan Chi 8dan Pan good
1/25
Tanimiya Ayako 2dan
Arimura Hiroshi 8dan Large table
2/1
Oomote Takuto 2dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Kuwabara Yoko 6dan
Takano Hideki 7dan Takano
1/18
Kobayashi Izumi 6dan
Hiramoto Yasei 6dan Akiyama
1/18
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Mizuma Toshifumi 7dan
Takanashi Seiken 8dan Takanashi
1/18
Nakayama Kaoru 3dan
Muramatsu Ryuichi 8dan We understand Italy
2/1
Italy 1dan to understand
Shiraishi Yuichi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Song Kwang Bok 9dan Mukai
2/15
Nagahara Yoshiaki 7dan Mukai
1/25
Mukai Chiaki 5dan
Nobuta Shigehito 6dan Susumu Yamada
1/25
Yamada Shinji 6dan
Fujimura Yosuke 3dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Kanagawa Masaaki 8dan Takeuchi
2/1
Takeuchi Kousuke 3dan Takeuchi
1/18
Konagai Masaru 8dan
Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
1/18
Kamimura Haruo 9dan
Anzai Nobuaki 7dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Kaneko Maki 1dan Kaneko
2/1
Kaneko
2/15
Takabayashi Takuji 6dan Takabayashi
1/18
Kusunoki Teruko 7dan
Tamaki Shinobu 7dan Tadashi Takemiya
1/18
Takemiya Masaki 9dan
Takekiyo Isamu 4dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Tominaga Takeshi 4dan Ishigure
2/1
Chinen Kaori 6dan Ishigure
1/18
Ishigure Ikuro 9dan
Tozawa Akinobu 9dan Tree part
1/18
Kibe Natsuki 2dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Chang Ruei Jie 2dan Fuji field
2/8
Oki Keiji 7dan Fuji field
1/25
Fujita Akihiko 6dan
Okada Yumiko 6dan Ishikura
1/18
Ishikura Noboru 9dan
Adachi Toshimasa 4dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Sanno Hirotaka 9dan Three ancient kings in China
2/1
Kuo Chyo Ching 6dan Kuo
1/18
Kono Yukio 5dan
Ezura Yuichi 8dan Hikari Kobayashi
2/8
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
Morita Michihiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Nagashima Kozue 2dan
Sato Fumitoshi 5dan Fumi Sato
1/18
Cheng Ming Huang 9dan
Kanda Ei 9dan Miyazawa
1/25
Miyazawa Goro 9dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Huang Meng Cheng 9dan o*
2/1
Hosaka Mayu 3dan Hosaka
1/18
Ono Nobuyuki 7dan
Asami Ueno 1dan Ueno
1/25
Yang Chia Yuan 9dan
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameQualifier CQualifier B
27 Sinkai Hiroko 5dan The groundwork
1/18
The groundwork
2/15
Shimoji Gensho 7dan
Koyama Ryugo 6dan Small Matsuko
1/25
Komatsu Hideko 4dan
Okada Shinichiro 8dan
FrameQualifier CQualifier B
28 Wang Wei Jen 5dan Akira Kanno
1/25
Akira Kanno
2/15
Kanno Masashi 6dan
Kudo Norio 9dan Kaoru Mimura
1/18
Mimura Kaori 3dan
Aoki Shinichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
29 Inaba Takahiro 3dan Inaba
1/18
Inaba
2/1
Aoba Kaori 5dan
Ueda Takashi 4dan Ueda
1/18
Inoue Hatsue 2dan
Kurotaki Masanori 8dan
FrameQualifier CQualifier B
30 Doi Makoto 8dan Doi
1/25
It navigates Seki
2/15
Takahashi Hideo 7dan
Cho Chien 2dan It navigates Seki
1/18
Seki Koutarou 1dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
31 Endo Yoshifumi 7dan Okuda
1/18
Okuda
2/1
Okuda Aya 3dan
Koyama Hideo 5dan Tahara
1/18
Tahara Yasufumi 7dan
Hashimoto Yujiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
32 Chino Tadahiko 9dan Yoshiwara
1/18
Yoshiwara
2/1
Yoshihara Yukari 6dan
Yasuda Yasutoshi 9dan Yasuda
1/18
Onda Yasuhiko 9dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameQualifier CQualifier B
33 Tsurumaru Keichi 7dan manhana
1/25
sentaniei
2/15
Mannami Nao 3dan
Furusho Katsuko 2dan sentaniei
1/18
Izumitani Hideo 8dan
Sugimoto Akira 8dan
FrameQualifier CQualifier B
34 Nakazawa Ayako 5dan Nakazawa
1/18
Kawai Shoji 5dan
Kato Keiko 6dan Satoshi Kato
2/8
Hagiya Kazuhiro 6dan
Uchida Shuhei 7dan

Kansai, the central part

FrameQualifier CQualifier B
1 Nishioka Masao 1dan Otake Yu
2/1
Otake Yu 2dan
Horita Seiji 5dan Yo Ito
1/25
Ito Yoji 9dan
Otani Naoki 2dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Minematsu Masaki 6dan homatsu
2/1
homatsu
2/15
Yamada Wakio 7dan
Tanemura Sayuri 2dan Tanemura
1/25
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Ohashi Naruya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Matsuoka Hideki 9dan Matsuoka
2/1
Shinoda Mitsuaki 7dan
Okumura Yasushi 7dan Ken Ito
1/25
Ito Kenryo 2dan
Wang Jing Yi 3dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Sasaka Shiro 8dan Sazaka
1/25
Yoshikawa
2/8
Mito Yukari 3dan
Sano Takatsugu 7dan Yoshikawa
1/18
Kikkawa Hajime 3dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Akedo Kazumi 7dan Makoto Takahashi
2/1
Makoto Takahashi
2/15
Takahashi Masumi 3dan
Katayama Yasuo 8dan Ken Osawa
1/18
Osawa Kenro 3dan
Utani Syunta 1dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Kori Toshio 9dan Yasushi Sakamoto
1/18
Komatsu
Large
2/8
Sakamoto Yasuo 5dan
Takagi Junpei 2dan Komatsu University
1/18
Komatsu Daiki 2dan
Kuwamoto Shinpei 7dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Kawada Kohei 6dan Yamamori
1/25
Yamamori
2/15
Yamamori Tadanao 6dan
Kim Hyun Jung 4dan Miyakawa
1/25
Miyagawa Fumihiko 8dan
Oda Teppei 2dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Kitani Toshimi 2dan Takashi Goto
1/18
Takashi Goto
2/1
Goto Syungo 9dan
Yamada Shiho 7dan sandenshi
1/18
Furuta Naoyoshi 4dan
Kato Yukio 6dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Asano Yasuko 2dan Yanagisawa
2/1
Yanagisawa Satoshi 5dan
Kamiji Hiroki 2dan *
1/18
Bian Wenkai 2dan
Tanaka Nobuyuki 3dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Yanagawa Hiromasa 7dan Yanagawa
1/18
Yanagawa
2/8
Takabayashi Masahiro 7dan
Tsukuda Akiko 5dan Takashi Sakai
1/18
Sakai Takashi 1dan
Tsuruta Kazushi 4dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Takamure Tetsuro 4dan okumuraei
1/25
Nakao
2/15
Okumura Hideo 8dan
Matsumoto Nayoko 2dan Nakao
1/25
Nakao Jungo 8dan
Iwamaru Taira 6dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Tanaka Chieko 4dan Old house
1/25
Furuya Masao 4dan
Torii Yuta 1dan Torii
2/8
Yamamoto Kentaro 5dan
Ogata Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Takeda Yoshinori 2dan Hiroe
1/18
Hiroe
2/1
Hiroe Hiroyuki 9dan
Inagaki Yo 5dan
Yoshioka Kaoru 8dan Nyu
2/1
Nyu Eiko 1dan
Enda Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Araki Issei 6dan Araki
1/25
Enda Yoichi 7dan
Ishii Kunio 9dan
Yanaka Katsunori 8dan Among arrows
1/25
Kirimoto Kazuo 4dan
Kumamoto Syusei 3dan

The 73rd Honinbo Title

Pro Tournaments name Honinbo Title
Sponsorship Mainichi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Ki-in
Support
The special support
The support Daiwa Securities group
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 30 million yen
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of eight leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : Eight hours, league match five hours
Countdown Challenge class : Ten minutes ago, 5 minutes before league
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Four league high ranks
The foundation year 1939

※ Title, grade are things at the time of lottery

League match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each five hours, 5 minutes before countdown remainder
  • Last war simultaneous match (Thursday, April 5, 2018 (plan))
Go players nameMotokiHaneYamashitaYellowKobayashiIdayoShibanoResultsOrder
Motoki Katsuya 8dan
April

February

January

November

December

March

October
1-3
Hane Naoki 9dan
April

January

February

March

October

November

December
2-3
Yamashita Keigo 9dan
February

January

April

October

March

December

November
2-2
Huang Yih Tzuu 8dan
January

February

April

December

November

October

March
3-2
Kobayashi Satoru 9dan
November

March

October

December

January

April

February
1-4
Ida Atsushi 8dan
December

October

March

November

January

February

April
4-1
Yo Seiki 7dan
March

November

December

October

April

February

January
3-2
Shibano Toramaru 7dan
October

December

November

March

February

April

January
3-2

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each five hours
  • From second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: April 21, 2017

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Hsu Chia Yuan 4dan
6/22

7/20
Shibano
Tiger
9/4
Cho Sun Jin 9dan
Taniguchi Toru 3dan Satoshi Mimura
6/1
Mimura Tomoyasu 9dan
Nakano Hironari 9dan Shibano tiger
6/22
Shibano
Tiger
7/27
Shibano Toramaru 3dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
6/15
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Nakamura Shinya 9dan Ida
6/22
Ida
7/20
Ida
8/17
Ida Atsushi 8dan
Yao Zhi Teng 4dan *
5/25
* 旼 marquis 2dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
6/29
Ichiriki
7/20
Wang Ming Wan 9dan
Kim Soo Joon 8dan Mitani
6/29
Mitani Tetsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Yoda Norimoto 9dan Yoda
6/22
Yoda
7/13
yo
8/31
Ohashi Hirofumi 6dan
Fujisawa Rina 3dan Hirata
5/25
Hirata Tomoya 7dan
Onishi Kenya 3dan yo
5/25
yo
7/27
Yo Seiki 7dan
Yamada Kimio 9dan Takao
6/15
Takao Shinji Meijin Title
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
4 Tsuneishi Takashi 3dan Kobayashi Satoru
5/25
Kobayashi Satoru
7/6
Kobayashi
kaku
8/17
Kobayashi Satoru 9dan
Su Yaoguo 9dan Resurrection
6/1
Kiyonari Tetsuya 9dan
Terayama Rei 4dan Terayama
6/15
Terayama
7/27
Hikosaka Naoto 9dan
Muramatsu Hiroki 6dan Yuki
6/1
Satoshi Yuki 9dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each three hours, second reading remainder five minutes

Lottery day: December 23, 2016 △: Having the first turn

Deficit is fair sex Go players

Tokyo

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Yao Zhi Teng 3dan *
1/26
*
3/23
Ko Reibun 7dan
Obuchi Kotaro 4dan Vast deep water
3/2
Ando Kazushige 5dan Sakai Takeshi
2/9
Sakai Takeshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Otake Hideo honor Gosei Title Ogaki
1/26
Cho good
4/6
Ogaki Yusaku 9dan
Cho Sun Jin 9dan Cho good
2/16
Numadate Sakiya 4dan Numadate
1/26
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Fujisawa Rina 3dan Fujisawa village
2/23
Fujisawa
Village
4/27
Hashimoto Yujiro 9dan
Wang Li Chen 9dan Royal
3/23
Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka Riki
2/9
Kanazawa Hideo 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Onishi Kenya 3dan Great Ken Nishi
2/2
Onishi
ken
4/20
Morita Michihiro 9dan
Kono Rin 9dan Kono Rin
3/6
Shiraishi Yuichi 6dan Horimoto
2/9
Horimoto Mitsunari 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Onishi Ryuhei 2dan chikun
2/23
Resurrection
3/30
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
Su Yaoguo 9dan Resurrection
3/16
Oya Koichi 9dan Oya
3/2
Aoki Shinichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Kurotaki Masanori 8dan Awaji
1/26
Ohashi
*
4/27
Awaji Syuzo 9dan
Ohashi Hirofumi 6dan Taku Ohashi
3/16
Adachi Toshimasa 4dan Kanazawa Makoto
3/2
Kanazawa Makoto 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
2/2
Yoda
3/23
Koyama Kuya 3dan
Yoda Norimoto 9dan Yoda
3/9
Kato Atsushi 9dan Daiba
2/9
Oba Junya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Tsuneishi Takashi 3dan Tsuneishi
1/26
Tsuneishi
4/13
Okada Shinichiro 8dan
Mochizuki Kenichi 7dan Mochizuki
3/2
Suzuki Ayumi 7dan Suzuki Ayumi
2/16
Kuwabara Yoko 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Shuto Shun 7dan Shuto
1/26
Shibano
4/13
Kataoka Satoshi 9dan
Shibano Toramaru 3dan Shibano
3/23
Komatsu Hideki 9dan Itsuki Komatsu
2/16
Kono Mitsuki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Kono Takashi 8dan Taka Kawano
3/9
Mimura
Intellect
3/23
Sugimoto Akira 8dan
Matsumoto Takehisa 7dan Satoshi Mimura
2/2
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
2/9
kinshu
2/23
Matsubara Taisei 6dan
Ryu Si Hoon 9dan kinshu
1/26
Kim Soo Joon 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Hoshino Masaki 9dan Yamashiro
1/26
Terayama
3/2
Yamashiro Hiroshi 9dan
Terayama Rei 4dan Terayama
2/16
Sakai Maki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
1/26
Ichiriki
2/9
Sonoda Yasutaka 9dan
Uchida Shuhei 7dan Forest Han
1/26
Lin Han Chieh 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
14 Takekiyo Isamu 4dan Hirose
1/26

2/23
Hirose Yuichi 1dan
Hsu Chia Yuan 4dan
1/26
Anzai Nobuaki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
15 Iguchi Toyohide 8dan 桒hara
1/26
Hirata
2/23
Shun Kuwabara 1dan
Tajiri Yuto 4dan Hirata
2/9
Hirata Tomoya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
16 Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi Satoru
2/2
Kobayashi
kaku
3/9
Fujimura Yosuke 3dan
Sun Zhe 4dan Grandchild
2/2
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
17 Chang Li Yu 8dan Koike
2/2
King signature
4/20
Yoshihiro Koike 1dan
Kazama Jun 2dan King signature
1/26
Wang Ming Wan 9dan

Kansai, the central part

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Sakaguchi Ryuzo 9dan Imamura
2/9
Nakano
3/2
Imamura Yoshiaki 9dan
Nakano Hironari 9dan Nakano
1/26
Utani Syunta 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Otani Naoki 2dan Tadashi Yamada
2/2
Tadashi Yamada
4/13
Yamada Kimio 9dan
Tsuruta Kazushi 3dan Takei
3/2
Takei Takashi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Shida Tatsuya 7dan Shida
3/2
Shida
3/16
Enda Hideki 9dan
Nakane Naoyuki 9dan Nakane
2/9
Wang Jing Yi 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
1/26
Hikosaka
2/23
Oda Teppei 2dan
Tanaka Nobuyuki 2dan Mutsuura
2/9
Mutsuura Yuta 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Ogata Masaki 9dan Tajima
2/23
Muramatsu University
4/13
Tajima Shingo 6dan
Muramatsu Hiroki 6dan Muramatsu University
3/2
Kumamoto Syusei 3dan Hane Thailand
2/9
Hane Yasumasa 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Ishida Atsushi 9dan Atsushi Ishida
1/26
Nakamura
4/13
Kato Yukio 6dan
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
3/2
Kuwamoto Shinpei 7dan Riding ground
2/2
Baba Shigeru 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Iwamaru Taira 6dan Ida
2/2
Ida
3/30
Ida Atsushi 8dan
Kitano Ryo 8dan Kitano
2/23
Shimojima Yohei 8dan Shimoshima
2/9
Ohashi Naruya 7dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each three hours, second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: September 1, 2016

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C: 34 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Wang Wei Jen 5dan Yokotsuka
1/26
Ezura Yuichi 8dan Yokotsuka
11/10
Kawai Tetsuyuki 5dan Yokotsuka
10/27
Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka
10/6
Takemiya Yoko 6dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Sanno Hirotaka 9dan kushiroji
10/20
kushiroji
11/3
Suzuki
ho
1/19
Kenmochi Jo 8dan kushiroji
9/29
Oomote Takuto 1dan
Tahara Yasufumi 7dan
Suzuki Ayumi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Cho Chi Hun (25th Honinbo) chikun
1/26
Suzuki Yoshimichi 7dan Hsieh
12/8
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
10/20
Syoji Kazuko 3dan Miyazawa I
9/22
Miyazawa Goro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Ishida Shuho (24th Honinbo) shuho
10/27
shuho
11/17
Fujimura
12/15
Shiung Feng 6dan Murakami
10/6
Murakami Akihide 3dan
Nagashima Kozue 2dan
Fujimura Yosuke 2dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Kubo Hideo 6dan Oya
2/16
Shimosaka Miori 2dan Oya
11/10
Oya Koichi 9dan Oya
10/27
Kojima Takaho 9dan Kaneko
9/29
Kaneko Maki 1dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Osawa Narumi 4dan Osawa
10/20
Ogaki
12/8
Ogaki
12/22
Kuo Chyo Ching 6dan Kuo
9/22
Kamimura Haruo 9dan
Ogaki Yusaku 9dan
Takagi Syoichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Awaji Syuzo 9dan Awaji
12/8
Miyazaki Ryutaro 7dan Miyazaki
11/3
Muramatsu Ryuichi 8dan Muramatsu
10/20
Asami Ueno 1dan Ueno
9/29
Sato Fumitoshi 5dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Izumitani Masanori 7dan Sei Yamamoto
10/13
Okada
shin
11/10
Okada
shin
12/1
Nakamura Kuniko 2dan Sei Yamamoto
9/22
Yamamoto Masato 7dan
Okada Shinichiro 8dan
Tamai Shin 4dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Oba Junya 7dan Daiba
12/15
Arimura Hiroshi 8dan Suzuki
shin
11/10
Suzuki Shinji 6dan Shin Suzuki
10/13
Sato Masaharu 9dan Akira Sato
9/22
Inoue Kunio 8dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
10/27
Forest child
11/17
Kato
ju
1/19
Kudo Norio 9dan Takeuchi
9/29
Takeuchi Kousuke 3dan
Komatsu Fujio 8dan
Kato Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Sakai Takeshi 9dan Sakai
Hard
11/17
Takanashi Seiken 8dan Forest Sea
11/3
Lin Hai Fong honor Tengen Title Forest Sea
10/20
Komatsu Hideko 4dan Nakazawa
9/22
Nakazawa Ayako 5dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Kato Keiko 6dan Izumi Kobayashi
10/20
Fujisawa
11/10
Matsubara
12/8
Kobayashi Izumi 6dan Izumi Kobayashi
9/22
Tanimiya Ayako 2dan
Fujisawa Kazunari 8dan
Matsubara Taisei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Ando Kazushige 5dan Ando
1/19
Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
11/17
Suzuki Isao 7dan Yu Ito
11/3
Ito Masashi 4dan Yu Ito
9/29
Yang Chia Jung 8dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Izawa Akino 4dan Izawa
10/13
Sonoda
10/27
Sonoda
11/17
Furusho Katsuko 2dan Kayano
9/22
Chino Tadahiko 9dan
Sonoda Yasutaka 9dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Nishimura Keiji 8dan Koike
11/17
Fujita Akihiko 5dan Koike
11/3
Yoshihiro Koike 1dan Koike
10/20
Kobayashi Kenji 7dan Sakae Takahashi
9/22
Takahashi Hideo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Kanno Masashi 6dan Sugimoto
10/20
Sugimoto
11/10
Sugimoto
12/22
Kono Yukio 5dan Sugimoto
9/22
Sugimoto Akira 8dan
Onda Yasuhiko 8dan
Ono Nobuyuki 7dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Koyama Kuya 3dan Hill
The sky
12/8
Yamada Shinji 6dan Mizokami
11/3
Mizokami Tomochika 9dan Mizokami
10/20
Takamizawa Tadao 6dan Tamaki
9/22
Tamaki Shinobu 7dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Kanai Tenpei 6dan Hashimoto male
10/20
Hashimoto
Male
11/3
Hashimoto
Male
11/17
Shimoji Gensho 7dan Hashimoto male
9/22
Hashimoto Yujiro 9dan
Aragaki Takeshi 9dan
Ueda Takashi 4dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Endo Yoshifumi 7dan Yamashiro
12/8
Lee Yi Hsiu 7dan Yamashiro
11/17
Yamashiro Hiroshi 9dan Yamashiro
10/27
M.Redmond 9dan Koda
9/29
Koda Akiko 3dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Sinkai Hiroko 5dan Tree part
10/20
Mitsunaga
11/3
Small and medium size
Noda
11/17
Hiramoto Yasei 6dan Tree part
9/29
Kibe Natsuki 2dan
Mitsunaga Junzo 6dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Yoshihara Yukari 6dan Hole
12/22
Inaba Takahiro 3dan Hole
11/17
Tsurumaru Keichi 7dan Hole
10/20
Ko Reibun 7dan Hole
9/22
Sugiuchi Kazuko 8dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Okada Yumiko 6dan Aoki joy
11/3
Nakamura
shu
11/17
Morita
12/15
Huang Meng Cheng 9dan Aoki joy
9/29
Aoki Kikuyo 8dan
Nakamura Hidehito 9dan
Morita Michihiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Cho Chien 2dan Itsuki Kurotaki
10/20
Kurotaki
Tree
11/3
Adachi
11/17
Izumitani Hideo 8dan Itsuki Kurotaki
9/22
Kurotaki Masaki 6dan
Koyama Hideo 5dan shosanshu
10/20
Mannami Nao 3dan Katsura
9/29
Katsura Atsushi 5dan
Adachi Toshimasa 4dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Kusunoki Teruko 7dan 桒hara
10/20
桒hara
11/3
桒hara
11/17
Inoue Hatsue 2dan 桒hara
9/29
Shun Kuwabara 1dan
Seki Tatsuya 3dan Doi
10/20
Doi Makoto 8dan Doi
9/22
Konagai Masaru 8dan
Ishigure Ikuro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Kasai Koji 7dan Kasai
11/17
Kasai
12/1
Aoki
*
1/12
Kobayashi Chizu 6dan Kobayashi 1,000
10/6
Kanno Naomi 3dan
Shibusawa Machiko 1dan Kanagawa
10/20
Takabayashi Takuji 6dan Kanagawa
9/29
Kanagawa Masaaki 7dan
Aoki Shinichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Mukai Chiaki 5dan Mukai
11/3
Takano
11/17
Horimoto
12/8
Okuda Aya 3dan Okuda
9/29
Koyama Ryugo 6dan
Takano Hideki 7dan Takano
10/20
Hagiwara Mutsumi 7dan Outside willow
9/22
Sotoyanagi Sebun 2dan
Horimoto Mitsunari 4dan
FrameQualifier CQualifier B
27 Cheng Ming Huang 9dan Sakae Koyama
10/27
Hill
Honor
12/1
Kono
Light
1/26
Taniguchi Toshinori 7dan Sakae Koyama
10/6
Koyama Terumi 6dan
Kogawa Konyu 2dan Nagahara
10/13
Nagahara Yoshiaki 7dan Nagahara
9/22
Hosaka Mayu 3dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
28 Kanda Ei 9dan Miyabi Sugiuchi
10/13
Kuwabara
Positive
11/10
Kuwabara
Positive
1/30
Sugiuchi Masao 9dan Miyabi Sugiuchi
9/22
Nobuta Shigehito 6dan
Kuwabara Yoko 6dan Kuwabara positive
10/6
Kuwabara positive
10/20
Hagiya Kazuhiro 6dan
Maeda Ryoji 7dan Maeda
9/29
Makihata Taeko 4dan
Yang Chia Yuan 9dan
FrameQualifier CQualifier B
29 Omori Yasushi 8dan Tomo Kato
10/13
Pan good
11/3
Kanazawa
12/1
Kato Tomoko 6dan Tomo Kato
9/22
Tozawa Akinobu 9dan
Kin En 4dan Pan good
9/22
Pan good
10/20
Pan Shan Chi 8dan
Ogawa Tomoko 6dan Green leaves
10/6
Aoba Kaori 5dan
Kanazawa Hideo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
30 Ishikura Noboru 9dan Ishikura
10/13
Hirose
11/17
Hirose
12/15
Oki Keiji 7dan Big tree
9/22
Kawai Shoji 5dan
Mimura Kaori 3dan Hirose
10/6
Hirose
10/20
Hirose Yuichi 1dan
Song Kwang Bok 9dan Soong
9/22
Kikuchi Yoshio 5dan
Chang Ruei Jie 2dan
FrameQualifier CQualifier B
31 Tominaga Takeshi 4dan Tadashi Fukui
10/13
Shiraishi
11/10
Shiraishi
12/15
Nakajima Mieko 2dan Tadashi Fukui
9/22
Fukui Masaaki 9dan
Nakayama Kaoru 3dan Yasuda
9/22
Shiraishi
10/27
Yasuda Yasutoshi 9dan
A.torumanen 1dan Shiraishi
9/29
Shiraishi Yuichi 6dan
Mizuma Toshifumi 7dan
FrameQualifier B
32 Takemiya Masaki 9dan Numadate
10/6
Numadate Sakiya 4dan
FrameQualifier B
33 Kanazawa Makoto 7dan Kanazawa
10/6
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier B
34 Komatsu Hideki 9dan shomatsuei
10/20
Chinen Kaori 5dan

Kansai, central part qualifier B C: 14 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Goto Syungo 9dan Goto
9/29
Goto
10/20
Miyakawa
12/1
Kumamoto
1/26
Furuya Masao 4dan
Tanaka Chieko 4dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
Kumamoto Syusei 3dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Otake Yu 1dan Otake Yu
10/6
Otake Yu
10/27
Shimoshima
11/10
Shimoshima
12/1
Okumura Hideo 8dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
Shimojima Yohei 8dan
Sakamoto Yasuo 5dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Kitani Toshimi 2dan *yaki
10/6
*yaki
10/20
Osawa
ken
11/10
Ohashi
nari
12/15
Sano Takatsugu 7dan
Furuta Naoyoshi 4dan
Osawa Kenro 2dan
Ohashi Naruya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Nakao Jungo 8dan Nakao
9/29
Nakao
10/20
Nakao
11/3
Udani
11/17
Yoshioka Kaoru 8dan
Hiroe Hiroyuki 9dan
Yamada Wakio 7dan
Utani Syunta 1dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Tsukuda Akiko 5dan Mulberry book
9/29
Mulberry book
10/27
Mulberry book
11/17
Mulberry book
12/15
Kuwamoto Shinpei 6dan
Kirimoto Kazuo 4dan
Yanagawa Hiromasa 7dan
Sasaka Shiro 8dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Katayama Yasuo 8dan Nyu
9/29
Nyu
11/7
Nyu
11/24
Mutsuura
1/23
Nyu Eiko 1dan
Takamure Tetsuro 4dan
Okumura Yasushi 7dan
Mutsuura Yuta 2dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Kori Toshio 9dan County
9/29
County
10/20
Yoshikawa
11/24
Takei
2/2
Mito Yukari 3dan
Ishii Kunio 9dan
Kikkawa Hajime 2dan
Takei Takashi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Kamiji Hiroki 2dan Riding ground
9/29
Riding ground
10/20
Riding ground
11/3
Riding ground
11/17
Baba Shigeru 9dan
Akedo Kazumi 7dan
Enda Yoichi 7dan Enda positive
10/6
Takabayashi Masahiro 7dan
Yamamori Tadanao 6dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Takeda Yoshinori 2dan Takeda
9/22
Yo Ito
10/13
Ito
yo
11/3
Yamada
kisan
11/17
Asano Yasuko 2dan
Ito Yoji 9dan
Inagaki Yo 5dan Inagaki
10/6
Kim Hyun Jung 4dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Minematsu Masaki 6dan Komatsu University
9/29
Komatsu University
10/20
Komatsu
Large
11/10
King view
1/12
Komatsu Daiki 2dan
Araki Issei 6dan
Yanaka Katsunori 8dan Among arrows
10/13
Torii Yuta 1dan
Wang Jing Yi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Takahashi Masumi 2dan Kawada
9/22
Kawada
10/13
Ito
ken
10/27
Oda
11/17
Kawada Kohei 6dan
Horita Seiji 5dan
Matsumoto Nayoko 2dan Ken Ito
9/29
Ito Kenryo 1dan
Oda Teppei 2dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Yamamoto Kentaro 5dan Ken Yamamoto
9/29
Ken Yamamoto
10/27
Sasaki
ki
12/8
Enda
shu
1/26
Tanemura Sayuri 2dan
Miyamoto Chiharu 1dan
Yamada Shiho 7dan Sasaki Tsuyoshi
9/29
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Enda Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Kikuchi Masatoshi 2dan Shu Matsuoka
9/22
*
10/20
Hane
Thailand
11/24
Matsuoka Hideki 9dan
Bian Wenkai 2dan *
9/29
Shinoda Mitsuaki 7dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier B
14 Takagi Junpei 2dan Zen Imamura
10/13
Imamura Yoshiaki 9dan

The 72nd Honinbo Title

Pro Tournaments name Honinbo Title
Sponsorship Mainichi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Ki-in
Support
The special support
The support Daiwa Securities group
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 30 million yen
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of eight leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : Eight hours, league match five hours
Countdown Challenge class : Ten minutes ago, 5 minutes before league
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Four league high ranks
The foundation year 1939
The 72nd Honinbo Title Iyama Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class seventh game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each eight hours
  • From 10 minutes before countdown remainder

Honinbo Monyu defends! The sixth straight victory!

Honinbo Monyu four wins - 0 wins Motoki Katsuya 8dan
Match dayMatch groundResult
The first station Tuesday, May 9, 10th Wednesday Gifu-shi, Gifu
Gifu Grand Hotel
Honinbo Monyu
Black turn one-sided game victory
The second station Tuesday, May 23, 24th Wednesday Oda-shi, Shimane
Kumagaya house house
Honinbo Monyu
White turn one-sided game victory
The third station Thursday, June 8, 9th Friday Kumagaya-shi, Saitama
The House of St. Tenyama delight
Honinbo Monyu
Black turn one-sided game victory
The fourth station Thursday, June 15, 16th Friday Miyako-machi, Fukuoka
Sun great miyako
Honinbo Monyu
White turn one-sided game victory
The fifth station Wednesday, June 28, 29th Thursday Suita-shi, Osaka
Hotel Hankyu expo park
The sixth station Wednesday, July 5, 6th Thursday Toba-shi, Mie
The Todas
The seventh station Tuesday, July 11, 12th Wednesday Kawazu-cho, Shizuoka
Imai-so

League match

  • All each other points, getting out six having the first turns half Komi
  • From time limit for each five hours, 5 minutes before countdown remainder
※ Column with background color is black turn
Go players nameTakaoMotokiYamashitaChang HsuHaneYukio*MitaniResultsOrder
Takao Shinji Meijin Title
November

April

January

October

December

February

March
3-4 The fall
Motoki Katsuya 7dan
November

February

March

December

October

April

January
6-1 Challenger
Yamashita Keigo 9dan
April

February

October

January

March

November

December
4-3 The third place
Chang Hsu 9dan
January

March

October

April

February

December

November
3-4 The fall
Hane Naoki 9dan
October

December

January

April

November

March

February
5-2 The second place
Satoshi Yuki 9dan
December

October

March

February

November

January

April
2-5 The fall
Huang Yih Tzuu 8dan
February

April

November

December

March

January

October
4-3 The fourth place
Mitani Tetsuya 7dan
March

January

December

November

February

April

October
1-6 The fall
※Title movement Takao Shinji Meijin Title acquisition 11/3 after lottery

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each five hours, second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: April 29, 2016

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Nakano Hironari 9dan Yuki
6/9
Yuki
7/14
Yuki
8/25
Satoshi Yuki 9dan
Yao Zhi Teng 3dan Willow
5/26
Ryu Si Hoon 9dan
Nakamura Shinya 9dan Cho good
6/9
Cho good
7/28
Cho Sun Jin 9dan
Hoshino Masaki 9dan yo
5/19
Yo Seiki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Wang Li Chen 9dan Crane mountain
5/19
Crane mountain
7/28
o*
8/18
Tsuruyama Atsushi 7dan
Fujisawa Rina 3dan Yukawa
6/30
Yukawa Mitsuhisa 9dan
Seto Taiki 8dan Kataoka Satoshi
6/9
o*
7/28
Kataoka Satoshi 9dan
Huang Yih Tzuu 8dan o*
6/30
Ida Atsushi 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Yoda Norimoto 9dan Yoda
6/16
hanekonchoku
7/28
hanekonchoku
9/5
Chang Li Yu 8dan
Yamada Takuji 8dan hanekonchoku
5/26
Hane Naoki 9dan
Murakawa Daisuke 8dan Murakawa
6/30
Murakawa
7/25
Iwamaru Taira 6dan
Ogata Masaki 9dan Chiisagata
5/26
Kono Rin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
4 Hikosaka Naoto 9dan King signature
6/2
Mitani
8/4
Mitani
9/8
Wang Ming Wan 9dan
Sato Yuta 1dan Masaru Sato
5/26
Mitani
6/16
Onishi Kenya 2dan
Mitani Tetsuya 7dan
Kobayashi Satoru 9dan Shibano
5/19
Shibano
7/7
Shibano Toramaru 2dan
Tajima Shingo 6dan Ichiriki
5/19
Ichiriki Ryo 7dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • From time limit for each three hours, 5 minutes before countdown remainder (use of countdown clock)

Lottery day: January 8, 2016

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Koyama Kuya 2dan Mitani
2/11
Mitani
3/17
Mitani Tetsuya 7dan
Su Yaoguo 9dan Resurrection
2/25
Otake Hideo honor Gosei Title Otake
2/4
Kanazawa Makoto 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
2/11
Taku Yamada
3/31
Fujimura Yosuke 2dan
Aoki Shinichi 9dan Taku Ohashi
3/3
Ohashi Hirofumi 6dan Taku Ohashi
2/11
Chinen Kaori 5dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Terayama Rei 4dan Terayama
2/25
Willow
4/7
Tamai Shin 4dan
Ryu Si Hoon 9dan Willow
2/25
Komatsu Hideki 9dan Grandchild
2/4
Sun Zhe 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Awaji Syuzo 9dan Cho
2/11
Cho
3/24
Cho Sun Jin 9dan
Kurotaki Masanori 8dan Ken Kurotaki
2/18
Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
2/4
Takagi Syoichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Kono Mitsuki 8dan Royal
2/4
Royal
3/24
Wang Li Chen 9dan
Takekiyo Isamu 4dan takesei
2/18
Kazama Jun 2dan Kazama
2/4
Mizuma Toshifumi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Shibano Toramaru 2dan Shibano
3/17
Shibano
4/7
Adachi Toshimasa 3dan
Takemiya Masaki 9dan Iguchi
3/3
Oba Junya 7dan Iguchi
2/11
Iguchi Toyohide 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Obuchi Kotaro 4dan Vast deep water
2/4
Kataoka
4/7
Horimoto Mitsunari 3dan
Kataoka Satoshi 9dan Kataoka
2/18
Ueda Takashi 4dan Taka Kawano
2/4
Kono Takashi 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Wang Ming Wan 9dan King signature
2/4
King signature
3/24
Morita Michihiro 9dan
Sakai Takeshi 9dan Tajiri
2/25
Tajiri Yuto 4dan Tajiri
2/11
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Mimura Tomoyasu 9dan Satoshi Mimura
2/11
*
3/31
Kubo Hideo 6dan
Yao Zhi Teng 2dan *
3/17
Matsumoto Takehisa 7dan Matsumoto
2/18
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Tsuneishi Takashi 2dan Tsuneishi
2/4
Tadashi Hoshino
3/24
Ono Nobuyuki 7dan
Hoshino Masaki 9dan Tadashi Hoshino
3/3
Endo Yoshifumi 7dan Ryu Onishi
2/11
Onishi Ryuhei 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Mochizuki Kenichi 7dan Mochizuki
2/4
o*
3/24
Matsubara Taisei 6dan
Huang Yih Tzuu 8dan o*
2/25
Hsu Chia Yuan 3dan
2/4
Chang Ruei Jie 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Uchida Shuhei 7dan Uchida
2/11
Yoda
3/17
Numadate Sakiya 3dan
Yoda Norimoto 9dan Yoda
2/25
Ishigure Ikuro 9dan Makoto Sakai
2/4
Sakai Maki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Onishi Kenya 2dan Great Ken Nishi
2/11
Great Ken Nishi
3/24
Kanazawa Hideo 7dan
Hirata Tomoya 7dan Hirata
2/18
Ando Kazushige 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
14 Kim Soo Joon 8dan kinshu
2/4
Fujisawa village
2/25
Kato Atsushi 9dan
Nishimura Keiji 8dan Fujisawa village
2/11
Fujisawa Rina 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
15 Cho Chi Hun (25th Honinbo) choho
2/18
choho
4/14
Chang Li Yu 8dan
Anzai Nobuaki 7dan Anzai
2/4
Wang Wei Jen 5dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
16 Tsuruyama Atsushi 7dan Crane mountain
2/25
Crane mountain
3/17
Suzuki Ayumi 6dan
Shuto Shun 7dan Shuto
2/18
Yoshihara Yukari 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
17 Yang Chia Yuan 9dan Forest Han
2/11
Kobayashi Satoru
3/10
Lin Han Chieh 7dan
Akiyama Jiro 9dan Kobayashi Satoru
2/4
Kobayashi Satoru 9dan

Kansai, central part qualifier A

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
2/4
Chiisagata
3/28
Kumamoto Syusei 3dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
3/3
Enda Hideki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Tsuruta Kazushi 3dan Tsuruta
2/4
hanekonchoku
3/28
Takei Takashi 7dan
Hane Naoki 9dan hanekonchoku
2/18
Sasaka Shiro 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Nakane Naoyuki 8dan Nakane
2/11
Tajima
2/25
Sakamoto Yasuo 5dan
Tajima Shingo 6dan Tajima
2/4
Utani Syunta 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Tanaka Nobuyuki 2dan Shin Tanaka
2/11
Nakamura
3/24
Mutsuura Yuta 2dan
Hane Yasumasa 9dan Nakamura
2/18
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
2/4
Oda Teppei 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Nakano Hironari 9dan Hiroshi Nakano
2/4
Nakano
kan
4/14
Ohashi Naruya 7dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
3/17
Takagi Junpei 2dan Yu Kato
3/3
Kato Yukio 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
2/11
Hikosaka
4/21
Imamura Yoshiaki 9dan
Muramatsu Hiroki 5dan Muramatsu University
2/25
Otani Naoki 1dan Otani
2/4
Yamamori Tadanao 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Iwamaru Taira 6dan Iwamaru
2/18
Iwamaru
4/7
Yamada Kimio 9dan
Kitano Ryo 8dan Kitano
3/17
Wang Jing Yi 2dan Atsushi Ishida
3/3
Ishida Atsushi 9dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: September 18, 2015

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C: 40 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Nakaonoda Tomomi 9dan Small and medium size
Noda
11/19
Shiung Feng 6dan Sonoda
11/5
Sonoda Yasutaka 9dan Sonoda
10/15
Makihata Taeko 4dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
10/8
Ogaki
10/29
Kono
ki
11/26
Kawai Tetsuyuki 5dan
Takahashi Hideo 7dan
Kono Takashi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Otake Hideo honor Gosei Title Otake
12/3
Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
11/19
Seki Tatsuya 2dan Seki
10/15
Kanno Naomi 3dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Inoue Kunio 8dan Shiraishi
10/8
Fuji field
10/29
Iguchi
12/17
Shiraishi Yuichi 6dan
Fujita Akihiko 4dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Oya Koichi 9dan Onishi
1/14
Shimoji Gensho 7dan Onishi
12/17
Osawa Narumi 4dan Onishi
10/8
Onishi Ryuhei 1dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Ogawa Tomoko 6dan Makoto Ogawa
10/22
Miyazaki
Dragon
11/26
Adachi
Profit
12/17
Sugiuchi Kazuko 8dan
Miyazaki Ryutaro 7dan
Adachi Toshimasa 3dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Cho Sun Jin 9dan Cho good
11/26
Koyama Terumi 6dan Fujisawa
One
10/29
Kato Tomoko 6dan Fujisawa one
10/8
Fujisawa Kazunari 8dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Kibe Natsuki 1dan Masaru Kawai
10/8
Arimura
10/29
Horimoto
11/19
Kawai Shoji 5dan
Arimura Hiroshi 8dan
Horimoto Mitsunari 3dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Kenmochi Jo 8dan Ando
2/4
Ishikura Noboru 9dan Ando
12/24
Yokotsuka Riki 1dan Ando
10/15
Ando Kazushige 4dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Yoshihiro Koike 1dan Mitsunaga
10/8
Mitsunaga
10/29
Kobayashi
Light
11/12
Mitsunaga Junzo 6dan
Hagiwara Mutsumi 7dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier CQualifier B
11 Rin Tzu Yuan 8dan Sun Zhe
1/14
Sun Zhe 3dan Sun Zhe
12/10
Hagiya Kazuhiro 6dan sentaniei
10/8
Izumitani Hideo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Kuo Chyo Ching 6dan Miyazawa
10/8
Mizuma
10/29
Mizuma
12/10
Miyazawa Goro 9dan
Mizuma Toshifumi 7dan
Takemiya Yoko 5dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Takano Hideki 7dan Matsubara
12/10
Yamamoto Masato 7dan Matsubara
11/5
Matsubara Taisei 6dan Matsubara
10/15
Taniguchi Toshinori 7dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Koda Akiko 3dan Tamai
10/8
Tamai
10/29
Tamai
11/19
Tamai Shin 4dan
Sotoyanagi Sebun 1dan
Oki Keiji 7dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Fujisawa Rina 3dan Fujisawa
12/10
Kanda Ei 9dan Inaba
10/29
Inaba Takahiro 2dan Inaba
10/8
Nakayama Kaoru 3dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Ishigure Ikuro 9dan Ishigure
10/22
Ishigure
11/5
Ishigure
12/3
Kanai Tenpei 5dan
Okada Yumiko 6dan
Tsurumaru Keichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Kazama Jun 2dan Kazama
1/21
Onda Yasuhiko 8dan Onda
12/24
Mannami Nao 3dan manhana
10/8
Hiramoto Yasei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Mukai Chiaki 5dan Mukai
10/8
Morita
10/29
Morita
12/10
Hosaka Mayu 3dan
Morita Michihiro 9dan
Suzuki Shinji 5dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Mizokami Tomochika 9dan Numadate
12/24
Koyama Ryugo 6dan Numadate
11/26
Aoba Kaori 4dan Numadate
10/22
Numadate Sakiya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Yoshihara Yukari 6dan Yoshiwara
10/22
Yoshiwara
11/5
Yoshiwara
1/7
Kanagawa Masaaki 7dan
Huang Meng Cheng 9dan
Sugimoto Akira 8dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Hsieh Yi Min 6dan Hoshiai
12/17
Konagai Masaru 8dan Hoshiai
10/29
Ogoshi Ichiro 8dan Hoshiai
10/8
Hoshiai Shiho 1dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Takamizawa Tadao 6dan Takamizawa
10/15
Aragaki
11/5
Takagi
saga
12/17
Nagahara Yoshiaki 7dan
Aragaki Takeshi 9dan
Takagi Syoichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Kono Yukio 5dan Royal
10/8
Royal
10/29
Royal
11/19
Wang Li Chen 9dan
Doi Makoto 8dan Yasuda
10/8
Yasuda Yasutoshi 9dan
Pan Shan Chi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Lin Hai Fong honor Tengen Title Shin Okada
10/15
Okada
shin
11/5
Daiba
12/3
Okada Shinichiro 8dan
Song Kwang Bok 9dan Soong
10/22
Kojima Takaho 9dan
Oba Junya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Nakamura Kuniko 2dan Shinkai
10/8
Nagashima
1/7
Endo
1/28
Sinkai Hiroko 5dan
Nagashima Kozue 2dan Nagashima
10/29
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Endo Yoshifumi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Nakamura Hidehito 9dan Shigeru Nakamura
10/8
Nakamura
shu
11/5
Sakai
The truth
11/19
Suzuki Isao 7dan
Kusunoki Teruko 7dan Kuwabara
10/8
Kuwabara Yoko 6dan
Sakai Maki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
27 Sugiuchi Masao 9dan Ryu Muramatsu
10/15
Fujimura
11/26
Fujimura
1/7
Muramatsu Ryuichi 8dan
Fujimura Yosuke 2dan Fujimura
10/15
Okuda Aya 3dan
Kudo Norio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
28 Komatsu Hideko 4dan Uemura
10/8
Yamada
*
11/5
Kanazawa
11/26
Kamimura Haruo 9dan
Izawa Akino 4dan Susumu Yamada
10/8
Yamada Shinji 6dan
Kanazawa Makoto 7dan
FrameQualifier CQualifier B
29 Kin En 4dan Yu Ito
10/8
Yashiro
10/29
Ohashi
*
11/19
Ito Masashi 3dan
Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
10/8
Kasai Koji 7dan
Ohashi Hirofumi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
30 Tamaki Shinobu 6dan Tamaki
10/15
King is free
12/10
King is free
1/7
Kobayashi Chizu 5dan
Sanno Hirotaka 9dan King is free
10/29
Wang Wei Jen 5dan
Takeuchi Kousuke 3dan
FrameQualifier CQualifier B
31 Aoki Kikuyo 8dan Aoki joy
10/22
Masaru Suzuki
12/24
Matsumoto
1/28
Kurotaki Masaki 6dan
Cho Chien 2dan Masaru Suzuki
10/15
Suzuki Yoshimichi 7dan
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameQualifier CQualifier B
32 Shibusawa Machiko 1dan Hole
10/15
Takanashi
12/3

12/24
Ko Reibun 7dan
Takanashi Seiken 8dan Takanashi
10/15
Yang Chia Jung 8dan
Hsu Chia Yuan 3dan
FrameQualifier CQualifier B
33 Sato Fumitoshi 5dan Tadashi Fukui
10/15
chozui
11/5
chozui
12/17
Fukui Masaaki 9dan
Katsura Atsushi 5dan chozui
10/15
Chang Ruei Jie 1dan
Mimura Kaori 3dan
FrameQualifier CQualifier B
34 Furusho Katsuko 2dan Small Matsufuji
10/15
Small Matsufuji
12/10
Kubo
1/28
Komatsu Fujio 8dan
Takabayashi Takuji 6dan Taku Takabayashi
10/22
Kato Keiko 6dan
Kubo Hideo 6dan
FrameQualifier CQualifier B
35 Chinen Kaori 4dan Chinen
10/22
Chinen
12/24
Chinen
1/14
Inoue Hatsue 2dan
Nobuta Shigehito 6dan Akira Sato
10/15
Sato Masaharu 9dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier CQualifier B
36 Tanimiya Ayako 2dan komen
10/15
komen
11/5
Tajiri
11/26
Ezura Yuichi 8dan
Syoji Kazuko 3dan Shoji
10/15
Koyama Hideo 5dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameQualifier CQualifier B
37 Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
10/8
Shimosaka
1/7
Mitani
1/28
Maeda Ryoji 7dan
Kanno Masashi 6dan Akira Kanno
10/8
Nakajima Mieko 2dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
38 Omori Yasushi 8dan Omori
10/15
Tahara
11/5
Komatsu
Tree
11/19
Hara Sachiko 4dan
Kobayashi Kenji 7dan Tahara
10/22
Tahara Yasufumi 7dan Tahara
10/8
Izumitani Masanori 7dan
Komatsu Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
39 Nakazawa Ayako 5dan Murakami
10/15
Ueda
11/5
Ueda
12/10
Murakami Akihide 3dan
Cheng Ming Huang 9dan Ueda
10/22
Tominaga Takeshi 4dan Ueda
10/8
Ueda Takashi 4dan
Tozawa Akinobu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
40 Kaneko Maki 1dan Hashimoto male
10/15
Ono
11/19
Ono
12/10
Hashimoto Yujiro 9dan
Kogawa Konyu 2dan Ono
10/29
Ono Nobuyuki 7dan Ono
10/8
Kikuchi Yoshio 5dan
Chino Tadahiko 9dan

Kansai, central part qualifier B C: 16 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Tanemura Sayuri 2dan Old house
10/15
Oda
10/29
Oda
11/26
Furuya Masao 4dan
Oda Teppei 2dan
Kawada Kohei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Takagi Junpei 2dan Atsushi Takagi
10/22
Takagi
Atsushi
11/5
Takagi
Atsushi
12/3
Kitani Toshimi 2dan
Ito Yoji 9dan
Yoshioka Kaoru 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Tsukuda Akiko 5dan Ishii
10/22
Yoshikawa
12/10
Yamada
kisan
12/24
Ishii Kunio 9dan
Kikkawa Hajime 2dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Tanaka Chieko 4dan Sazaka
10/15
Sazaka
10/29
Sazaka
1/7
Sasaka Shiro 8dan
Yamamoto Kentaro 5dan
Bian Wenkai 2dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Miyagawa Fumihiko 8dan Miyakawa
10/15
Miyakawa
11/19
Takei
12/10
Asano Yasuko 2dan
Kim Hyun Jung 4dan
Takei Takashi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Inagaki Yo 4dan Ken Ito
11/5
Yanagawa
1/7
King view
1/28
Ito Kenryo 1dan
Yanagawa Hiromasa 7dan
Wang Jing Yi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Nakao Jungo 8dan Kumamoto
11/5
Kumamoto
12/10
Kumamoto
12/24
Kumamoto Syusei 3dan
Yamada Shiho 7dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Akedo Kazumi 6dan Mutsuura
11/19
Mutsuura
12/3
Mutsuura
12/24
Mutsuura Yuta 2dan
Shigeno Yuki 2dan okumuraei
11/5
Okumura Hideo 8dan
Hiroe Hiroyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Kikuchi Masatoshi 2dan Tadashi Kikuchi
11/9
Shimoshima
11/26
Nakamura
12/24
Nyu Eiko 1dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Shimoshima
10/22
Shimojima Yohei 8dan
Nakamura Shinya 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Kato Yukio 6dan Yu Kato
11/5
Kato
*
11/26
Kato
*
12/17
Matsuoka Hideki 9dan
Katayama Yasuo 8dan Katayama
11/5
Takamure Tetsuro 4dan
Yamashiro Hiroshi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Yanagisawa Satoshi 4dan Yanagisawa
10/29
Okumura
Yasushi
12/17
Enda
shu
1/14
Horita Seiji 5dan
Baba Shigeru 9dan Okumura Yasushi
10/22
Okumura Yasushi 7dan
Enda Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Takeda Yoshinori 2dan Ken Osawa
10/22
Osawa
ken
11/19
Ishida
*
1/7
Osawa Kenro 2dan
Matsumoto Nayoko 2dan Kamiji
10/22
Kamiji Hiroki 2dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Utani Syunta 1dan Udani
10/22
Udani
11/5
Udani
11/26
Kori Toshio 9dan
Furuta Naoyoshi 4dan homatsu
10/15
Minematsu Masaki 6dan
Takahashi Masumi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Sakamoto Yasuo 5dan Yasushi Sakamoto
10/15
Sakamoto
mushiro
10/29
Sakamoto
mushiro
11/19
Yanaka Katsunori 8dan
Miyamoto Chiharu 1dan Miyamoto
10/15
Enda Yoichi 7dan
Goto Syungo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Yamada Wakio 7dan Kazu Yamada
10/29
Kazu Yamada
12/10
Yamamori
1/7
Komatsu Daiki 2dan
Mito Yukari 3dan Mito
10/22
Kirimoto Kazuo 4dan
Yamamori Tadanao 6dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Sano Takatsugu 7dan Mulberry book
10/29
Otani
12/17
Otani
1/14
Kuwamoto Shinpei 6dan
Takabayashi Masahiro 7dan Otani
10/15
Otani Naoki 1dan
Araki Issei 6dan