Honinbo Title

The 73rd Honinbo Title

Pro Tournaments name Honinbo Title
Sponsorship Mainichi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support Daiwa Securities group
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 30 million yen
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of eight leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : For eight hours, it is league match five hours
Countdown Challenge class : It is 5 minutes before league ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Four league high ranks
The foundation year 1939

※ Title, grade are things at the time of lottery

League match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each five hours from 5 minutes before countdown remainder
  • Most end of the war simultaneous game of go (Thursday, April 5, 2018 (plan))
Go players nameMotokiHaneYamashitaYellowKobayashiIdayoShibanoResultsOrder
Motoki Katsuya 8dan
April

February

January

November

December

March

October
1-0
Hane Naoki 9dan
April

January

February

March

October

November

December
0-0
Yamashita Keigo 9dan
February

January

April

October

March

December

November
1-0
Huang Yih Tzuu 8dan
January

February

April

December

November

October

March
1-0
Kobayashi Satoru 9dan
November

March

October

December

January

April

February
0-1
Ida Atsushi 8dan
December

October

March

November

January

February

April
0-0
Yo Seiki 7dan
March

November

December

October

April

February

January
0-1
Shibano Toramaru 7dan
October

December

November

March

February

April

January
0-1

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each five hours
  • From second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: April 21, 2017

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Hsu Chia Yuan 4dan
6/22

7/20
Shibano
Tiger
9/4
Cho Sun Jin 9dan
Taniguchi Toru 3dan Satoshi Mimura
6/1
Mimura Tomoyasu 9dan
Nakano Hironari 9dan Shibano tiger
6/22
Shibano
Tiger
7/27
Shibano Toramaru 3dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
6/15
Chang Hsu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Nakamura Shinya 9dan Ida
6/22
Ida
7/20
Ida
8/17
Ida Atsushi 8dan
Yao Zhi Teng 4dan *
5/25
* 旼 marquis 2dan
Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
6/29
Ichiriki
7/20
Wang Ming Wan 9dan
Kim Soo Joon 8dan Mitani
6/29
Mitani Tetsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Yoda Norimoto 9dan Yoda
6/22
Yoda
7/13
yo
8/31
Ohashi Hirofumi 6dan
Fujisawa Rina 3dan Hirata
5/25
Hirata Tomoya 7dan
Onishi Kenya 3dan yo
5/25
yo
7/27
Yo Seiki 7dan
Yamada Kimio 9dan Takao
6/15
Takao Shinji Meijin Title
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
4 Tsuneishi Takashi 3dan Kobayashi Satoru
5/25
Kobayashi Satoru
7/6
Kobayashi
kaku
8/17
Kobayashi Satoru 9dan
Su Yaoguo 9dan Resurrection
6/1
Kiyonari Tetsuya 9dan
Terayama Rei 4dan Terayama
6/15
Terayama
7/27
Hikosaka Naoto 9dan
Muramatsu Hiroki 6dan Yuki
6/1
Satoshi Yuki 9dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes

Lottery day: December 23, 2016 △: Having the first turn

Deficit is fair sex Go players

Tokyo

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Yao Zhi Teng 3dan *
1/26
*
3/23
Ko Reibun 7dan
Obuchi Kotaro 4dan Vast deep water
3/2
Ando Kazushige 5dan Sakai Takeshi
2/9
Sakai Takeshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Otake Hideo honor Gosei Title Ogaki
1/26
Cho good
4/6
Ogaki Yusaku 9dan
Cho Sun Jin 9dan Cho good
2/16
Numadate Sakiya 4dan Numadate
1/26
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Fujisawa Rina 3dan Fujisawa village
2/23
Fujisawa
Village
4/27
Hashimoto Yujiro 9dan
Wang Li Chen 9dan Royal
3/23
Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka Riki
2/9
Kanazawa Hideo 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Onishi Kenya 3dan Ken Onishi
2/2
Onishi
ken
4/20
Morita Michihiro 9dan
Kono Rin 9dan Kono Rin
3/6
Shiraishi Yuichi 6dan Horimoto
2/9
Horimoto Mitsunari 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Onishi Ryuhei 2dan chikun
2/23
Resurrection
3/30
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
Su Yaoguo 9dan Resurrection
3/16
Oya Koichi 9dan Oya
3/2
Aoki Shinichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Kurotaki Masanori 8dan Awaji
1/26
Ohashi
*
4/27
Awaji Syuzo 9dan
Ohashi Hirofumi 6dan Taku Ohashi
3/16
Adachi Toshimasa 4dan Kanazawa Makoto
3/2
Kanazawa Makoto 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
2/2
Yoda
3/23
Koyama Kuya 3dan
Yoda Norimoto 9dan Yoda
3/9
Kato Atsushi 9dan Daiba
2/9
Oba Junya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Tsuneishi Takashi 3dan Tsuneishi
1/26
Tsuneishi
4/13
Okada Shinichiro 8dan
Mochizuki Kenichi 7dan Mochizuki
3/2
Suzuki Ayumi 7dan Suzuki Ayumi
2/16
Kuwabara Yoko 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Shuto Shun 7dan Shuto
1/26
Shibano
4/13
Kataoka Satoshi 9dan
Shibano Toramaru 3dan Shibano
3/23
Komatsu Hideki 9dan Small pine tree
2/16
Kono Mitsuki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Kono Takashi 8dan Takashi Kawano
3/9
Mimura
Intellect
3/23
Sugimoto Akira 8dan
Matsumoto Takehisa 7dan Satoshi Mimura
2/2
Mimura Tomoyasu 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
2/9
kinshu
2/23
Matsubara Taisei 6dan
Ryu Si Hoon 9dan kinshu
1/26
Kim Soo Joon 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Hoshino Masaki 9dan Yamashiro
1/26
Terayama
3/2
Yamashiro Hiroshi 9dan
Terayama Rei 4dan Terayama
2/16
Sakai Maki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
1/26
Ichiriki
2/9
Sonoda Yasutaka 9dan
Uchida Shuhei 7dan Forest Han
1/26
Lin Han Chieh 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
14 Takekiyo Isamu 4dan Hirose
1/26

2/23
Hirose Yuichi 1dan
Hsu Chia Yuan 4dan
1/26
Anzai Nobuaki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
15 Iguchi Toyohide 8dan 桒hara
1/26
Hirata
2/23
Shun Kuwabara 1dan
Tajiri Yuto 4dan Hirata
2/9
Hirata Tomoya 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
16 Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi Satoru
2/2
Kobayashi
kaku
3/9
Fujimura Yosuke 3dan
Sun Zhe 4dan Grandchild
2/2
Tsuruyama Atsushi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
17 Chang Li Yu 8dan Koike
2/2
King signature
4/20
Yoshihiro Koike 1dan
Kazama Jun 2dan King signature
1/26
Wang Ming Wan 9dan

Kansai, the central part

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Sakaguchi Ryuzo 9dan Imamura
2/9
Nakano
3/2
Imamura Yoshiaki 9dan
Nakano Hironari 9dan Nakano
1/26
Utani Syunta 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Otani Naoki 2dan sandenki
2/2
sandenki
4/13
Yamada Kimio 9dan
Tsuruta Kazushi 3dan Takei
3/2
Takei Takashi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Shida Tatsuya 7dan Shida
3/2
Shida
3/16
Enda Hideki 9dan
Nakane Naoyuki 9dan Nakane
2/9
Wang Jing Yi 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
1/26
Hikosaka
2/23
Oda Teppei 2dan
Tanaka Nobuyuki 2dan Mutsuura
2/9
Mutsuura Yuta 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Ogata Masaki 9dan Tajima
2/23
Muramatsu University
4/13
Tajima Shingo 6dan
Muramatsu Hiroki 6dan Muramatsu University
3/2
Kumamoto Syusei 3dan Yasushi Hane
2/9
Hane Yasumasa 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Ishida Atsushi 9dan Atsushi Ishida
1/26
Nakamura
4/13
Kato Yukio 6dan
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
3/2
Kuwamoto Shinpei 7dan Riding ground
2/2
Baba Shigeru 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Iwamaru Taira 6dan Ida
2/2
Ida
3/30
Ida Atsushi 8dan
Kitano Ryo 8dan Kitano
2/23
Shimojima Yohei 8dan Shimoshima
2/9
Ohashi Naruya 7dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: September 1, 2016

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C: 34 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Wang Wei Jen 5dan Yokotsuka
1/26
Ezura Yuichi 8dan Yokotsuka
11/10
Kawai Tetsuyuki 5dan Yokotsuka
10/27
Yokotsuka Riki 1dan Yokotsuka
10/6
Takemiya Yoko 6dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Sanno Hirotaka 9dan kushiroji
10/20
kushiroji
11/3
Suzuki
ho
1/19
Kenmochi Jo 8dan kushiroji
9/29
Oomote Takuto 1dan
Tahara Yasufumi 7dan
Suzuki Ayumi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Cho Chi Hun (25th Honinbo) chikun
1/26
Suzuki Yoshimichi 7dan Hsieh
12/8
Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
10/20
Syoji Kazuko 3dan Miyazawa I
9/22
Miyazawa Goro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Ishida Shuho (24th Honinbo) Hideyoshi
10/27
Hideyoshi
11/17
Fujimura
12/15
Shiung Feng 6dan Murakami
10/6
Murakami Akihide 3dan
Nagashima Kozue 2dan
Fujimura Yosuke 2dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Kubo Hideo 6dan Oya
2/16
Shimosaka Miori 2dan Oya
11/10
Oya Koichi 9dan Oya
10/27
Kojima Takaho 9dan Kaneko
9/29
Kaneko Maki 1dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Osawa Narumi 4dan Osawa
10/20
Ogaki
12/8
Ogaki
12/22
Kuo Chyo Ching 6dan Kuo
9/22
Kamimura Haruo 9dan
Ogaki Yusaku 9dan
Takagi Syoichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Awaji Syuzo 9dan Awaji
12/8
Miyazaki Ryutaro 7dan Miyazaki
11/3
Muramatsu Ryuichi 8dan Muramatsu
10/20
Asami Ueno 1dan Ueno
9/29
Sato Fumitoshi 5dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Izumitani Masanori 7dan Tadashi Yamamoto
10/13
Okada
shin
11/10
Okada
shin
12/1
Nakamura Kuniko 2dan Tadashi Yamamoto
9/22
Yamamoto Masato 7dan
Okada Shinichiro 8dan
Tamai Shin 4dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Oba Junya 7dan Daiba
12/15
Arimura Hiroshi 8dan Suzuki
shin
11/10
Suzuki Shinji 6dan Shin Suzuki
10/13
Sato Masaharu 9dan Akira Sato
9/22
Inoue Kunio 8dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Rin Tzu Yuan 8dan Forest child
10/27
Forest child
11/17
Kato
ju
1/19
Kudo Norio 9dan Takeuchi
9/29
Takeuchi Kousuke 3dan
Komatsu Fujio 8dan
Kato Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Sakai Takeshi 9dan Sakai
Hard
11/17
Takanashi Seiken 8dan Forest Sea
11/3
Lin Hai Fong honor Tengen Title Forest Sea
10/20
Komatsu Hideko 4dan Nakazawa
9/22
Nakazawa Ayako 5dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Kato Keiko 6dan Izumi Kobayashi
10/20
Fujisawa
11/10
Matsubara
12/8
Kobayashi Izumi 6dan Izumi Kobayashi
9/22
Tanimiya Ayako 2dan
Fujisawa Kazunari 8dan
Matsubara Taisei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Ando Kazushige 5dan Ando
1/19
Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
11/17
Suzuki Isao 7dan Yu Ito
11/3
Ito Masashi 4dan Yu Ito
9/29
Yang Chia Jung 8dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Izawa Akino 4dan Izawa
10/13
Sonoda
10/27
Sonoda
11/17
Furusho Katsuko 2dan Chino
9/22
Chino Tadahiko 9dan
Sonoda Yasutaka 9dan
Akiyama Jiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Nishimura Keiji 8dan Koike
11/17
Fujita Akihiko 5dan Koike
11/3
Yoshihiro Koike 1dan Koike
10/20
Kobayashi Kenji 7dan Shu Takahashi
9/22
Takahashi Hideo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Kanno Masashi 6dan Sugimoto
10/20
Sugimoto
11/10
Sugimoto
12/22
Kono Yukio 5dan Sugimoto
9/22
Sugimoto Akira 8dan
Onda Yasuhiko 8dan
Ono Nobuyuki 7dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Koyama Kuya 3dan Hill
The sky
12/8
Yamada Shinji 6dan Mizoe
11/3
Mizokami Tomochika 9dan Mizoe
10/20
Takamizawa Tadao 6dan Tamaki
9/22
Tamaki Shinobu 7dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Kanai Tenpei 6dan Hashimoto male
10/20
Hashimoto
Male
11/3
Hashimoto
Male
11/17
Shimoji Gensho 7dan Hashimoto male
9/22
Hashimoto Yujiro 9dan
Aragaki Takeshi 9dan
Ueda Takashi 4dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Endo Yoshifumi 7dan Yamashiro
12/8
Lee Yi Hsiu 7dan Yamashiro
11/17
Yamashiro Hiroshi 9dan Yamashiro
10/27
M.Redmond 9dan Koda
9/29
Koda Akiko 3dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Sinkai Hiroko 5dan Kibe
10/20
Mitsunaga
11/3
Small and medium size
Noda
11/17
Hiramoto Yasei 6dan Kibe
9/29
Kibe Natsuki 2dan
Mitsunaga Junzo 6dan
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Yoshihara Yukari 6dan Hole
12/22
Inaba Takahiro 3dan Hole
11/17
Tsurumaru Keichi 7dan Hole
10/20
Ko Reibun 7dan Hole
9/22
Sugiuchi Kazuko 8dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Okada Yumiko 6dan Aoki joy
11/3
Nakamura
shu
11/17
Morita
12/15
Huang Meng Cheng 9dan Aoki joy
9/29
Aoki Kikuyo 8dan
Nakamura Hidehito 9dan
Morita Michihiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Cho Chien 2dan Kurotaki tree
10/20
Kurotaki
Tree
11/3
Adachi
11/17
Izumitani Hideo 8dan Kurotaki tree
9/22
Kurotaki Masaki 6dan
Koyama Hideo 5dan Shu Koyama
10/20
Mannami Nao 3dan Katsura
9/29
Katsura Atsushi 5dan
Adachi Toshimasa 4dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Kusunoki Teruko 7dan 桒hara
10/20
桒hara
11/3
桒hara
11/17
Inoue Hatsue 2dan 桒hara
9/29
Shun Kuwabara 1dan
Seki Tatsuya 3dan Doi
10/20
Doi Makoto 8dan Doi
9/22
Konagai Masaru 8dan
Ishigure Ikuro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Kasai Koji 7dan Kasai
11/17
Kasai
12/1
Aoki
*
1/12
Kobayashi Chizu 6dan Kobayashi 1,000
10/6
Kanno Naomi 3dan
Shibusawa Machiko 1dan Kanekawa
10/20
Takabayashi Takuji 6dan Kanekawa
9/29
Kanagawa Masaaki 7dan
Aoki Shinichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Mukai Chiaki 5dan Mukai
11/3
Koya
11/17
Horimoto
12/8
Okuda Aya 3dan Okuda
9/29
Koyama Ryugo 6dan
Takano Hideki 7dan Koya
10/20
Hagiwara Mutsumi 7dan Outside willow
9/22
Sotoyanagi Sebun 2dan
Horimoto Mitsunari 4dan
FrameQualifier CQualifier B
27 Cheng Ming Huang 9dan Sakae, Oyama
10/27
Hill
Sakae
12/1
Kawano
Light
1/26
Taniguchi Toshinori 7dan Sakae, Oyama
10/6
Koyama Terumi 6dan
Kogawa Konyu 2dan Nagahara
10/13
Nagahara Yoshiaki 7dan Nagahara
9/22
Hosaka Mayu 3dan
Kono Mitsuki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
28 Kanda Ei 9dan Tadashi Sugiuchi
10/13
Kuwahara
Positive
11/10
Kuwahara
Positive
1/30
Sugiuchi Masao 9dan Tadashi Sugiuchi
9/22
Nobuta Shigehito 6dan
Kuwabara Yoko 6dan Kuwahara positive
10/6
Kuwahara positive
10/20
Hagiya Kazuhiro 6dan
Maeda Ryoji 7dan Maeda
9/29
Makihata Taeko 4dan
Yang Chia Yuan 9dan
FrameQualifier CQualifier B
29 Omori Yasushi 8dan Tomohiro Kato
10/13
Pan good
11/3
Kanazawa
12/1
Kato Tomoko 6dan Tomohiro Kato
9/22
Tozawa Akinobu 9dan
Kin En 4dan Pan good
9/22
Pan good
10/20
Pan Shan Chi 8dan
Ogawa Tomoko 6dan Green leaves
10/6
Aoba Kaori 5dan
Kanazawa Hideo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
30 Ishikura Noboru 9dan Ishikura
10/13
Hirose
11/17
Hirose
12/15
Oki Keiji 7dan Big tree
9/22
Kawai Shoji 5dan
Mimura Kaori 3dan Hirose
10/6
Hirose
10/20
Hirose Yuichi 1dan
Song Kwang Bok 9dan Soong
9/22
Kikuchi Yoshio 5dan
Chang Ruei Jie 2dan
FrameQualifier CQualifier B
31 Tominaga Takeshi 4dan Tadashi Fukui
10/13
Shiroishi
11/10
Shiroishi
12/15
Nakajima Mieko 2dan Tadashi Fukui
9/22
Fukui Masaaki 9dan
Nakayama Kaoru 3dan Yasuda
9/22
Shiroishi
10/27
Yasuda Yasutoshi 9dan
A.torumanen 1dan Shiroishi
9/29
Shiraishi Yuichi 6dan
Mizuma Toshifumi 7dan
FrameQualifier B
32 Takemiya Masaki 9dan Numadate
10/6
Numadate Sakiya 4dan
FrameQualifier B
33 Kanazawa Makoto 7dan Kanazawa
10/6
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier B
34 Komatsu Hideki 9dan Suguru Komatsu
10/20
Chinen Kaori 5dan

Kansai, central part qualifier B C: 14 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Goto Syungo 9dan Goto
9/29
Goto
10/20
Miyakawa
12/1
Kumamoto
1/26
Furuya Masao 4dan
Tanaka Chieko 4dan
Miyagawa Fumihiko 8dan
Kumamoto Syusei 3dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Otake Yu 1dan Otake Yu
10/6
Otake Yu
10/27
Shimoshima
11/10
Shimoshima
12/1
Okumura Hideo 8dan
Yanagisawa Satoshi 5dan
Shimojima Yohei 8dan
Sakamoto Yasuo 5dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Kitani Toshimi 2dan Takashi Sano
10/6
Takashi Sano
10/20
Osawa
ken
11/10
Ohashi
nari
12/15
Sano Takatsugu 7dan
Furuta Naoyoshi 4dan
Osawa Kenro 2dan
Ohashi Naruya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Nakao Jungo 8dan Nakao
9/29
Nakao
10/20
Nakao
11/3
Udani
11/17
Yoshioka Kaoru 8dan
Hiroe Hiroyuki 9dan
Yamada Wakio 7dan
Utani Syunta 1dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Tsukuda Akiko 5dan Mulberry book
9/29
Mulberry book
10/27
Mulberry book
11/17
Mulberry book
12/15
Kuwamoto Shinpei 6dan
Kirimoto Kazuo 4dan
Yanagawa Hiromasa 7dan
Sasaka Shiro 8dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Katayama Yasuo 8dan Nyu
9/29
Nyu
11/7
Nyu
11/24
Mutsuura
1/23
Nyu Eiko 1dan
Takamure Tetsuro 4dan
Okumura Yasushi 7dan
Mutsuura Yuta 2dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Kori Toshio 9dan County
9/29
County
10/20
Yoshikawa
11/24
Takei
2/2
Mito Yukari 3dan
Ishii Kunio 9dan
Kikkawa Hajime 2dan
Takei Takashi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Kamiji Hiroki 2dan Riding ground
9/29
Riding ground
10/20
Riding ground
11/3
Riding ground
11/17
Baba Shigeru 9dan
Akedo Kazumi 7dan
Enda Yoichi 7dan Enda positive
10/6
Takabayashi Masahiro 7dan
Yamamori Tadanao 6dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Takeda Yoshinori 2dan Takeda
9/22
Yo Ito
10/13
Ito
yo
11/3
Yamada
kisan
11/17
Asano Yasuko 2dan
Ito Yoji 9dan
Inagaki Yo 5dan Inagaki
10/6
Kim Hyun Jung 4dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Minematsu Masaki 6dan Komatsu University
9/29
Komatsu University
10/20
Komatsu
Large
11/10
King view
1/12
Komatsu Daiki 2dan
Araki Issei 6dan
Yanaka Katsunori 8dan Among arrows
10/13
Torii Yuta 1dan
Wang Jing Yi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Takahashi Masumi 2dan Kawada
9/22
Kawada
10/13
Ito
ken
10/27
Oda
11/17
Kawada Kohei 6dan
Horita Seiji 5dan
Matsumoto Nayoko 2dan Takeshi Ito
9/29
Ito Kenryo 1dan
Oda Teppei 2dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Yamamoto Kentaro 5dan Masaru Yamamoto
9/29
Masaru Yamamoto
10/27
Sasaki
*
12/8
Enda
shu
1/26
Tanemura Sayuri 2dan
Miyamoto Chiharu 1dan
Yamada Shiho 7dan Sasaki Tsuyoshi
9/29
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Enda Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Kikuchi Masatoshi 2dan Shu Matsuoka
9/22
*
10/20
Hane
tai
11/24
Matsuoka Hideki 9dan
Bian Wenkai 2dan *
9/29
Shinoda Mitsuaki 7dan
Hane Yasumasa 9dan
FrameQualifier B
14 Takagi Junpei 2dan Imamura good
10/13
Imamura Yoshiaki 9dan

The 72nd Honinbo Title

Pro Tournaments name Honinbo Title
Sponsorship Mainichi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support Daiwa Securities group
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 30 million yen
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of eight leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : For eight hours, it is league match five hours
Countdown Challenge class : It is 5 minutes before league ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Four league high ranks
The foundation year 1939
The 72nd Honinbo Title Iyama Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class seventh game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each eight hours
  • From 10 minutes before countdown remainder

Honinbo Monyu defends! The sixth straight victory!

Honinbo Monyu four wins - 0 wins Motoki Katsuya 8dan
Game of go dayGame of go groundResult
The first station Tuesday, May 9 .10 days Wednesday Gifu-shi, Gifu
Gifu Grand Hotel
Honinbo Monyu
Black turn one-sided game victory
The second station Tuesday, May 23 .24 days Wednesday Oda-shi, Shimane
The Kumagais house
Honinbo Monyu
White turn one-sided game victory
The third station Thursday, June 8 .9 days Friday Kumagaya-shi, Saitama
The House of Saint Amayama delight
Honinbo Monyu
Black turn one-sided game victory
The fourth station Thursday, June 15 .16 days Friday Miyako-machi, Fukuoka
Sun great Miyako
Honinbo Monyu
White turn one-sided game victory
The fifth station Wednesday, June 28 .29 days Thursday Suita-shi, Osaka
Hotel Hankyu expo park
The sixth station Wednesday, July 5 .6 days Thursday Toba-shi, Mie
The Todas
The seventh station Tuesday, July 11 .12 days Wednesday Kawazu-cho, Shizuoka
Imai Zhuang

League match

  • All each other points, getting out six having the first turns half Komi
  • For time limit for each five hours from 5 minutes before countdown remainder
※ Column with background color is black turn
Go players nameTakaoMotokiYamashitaChang HsuHaneYukio*MitaniResultsOrder
Takao Shinji Meijin Title
November

April

January

October

December

February

March
3-4 The fall
Motoki Katsuya 7dan
November

February

March

December

October

April

January
6-1 Challenger
Yamashita Keigo 9dan
April

February

October

January

March

November

December
4-3 The third place
Chang Hsu 9dan
January

March

October

April

February

December

November
3-4 The fall
Hane Naoki 9dan
October

December

January

April

November

March

February
5-2 The second place
Satoshi Yuki 9dan
December

October

March

February

November

January

April
2-5 The fall
Huang Yih Tzuu 8dan
February

April

November

December

March

January

October
4-3 The fourth place
Mitani Tetsuya 7dan
March

January

December

November

February

April

October
1-6 The fall
※Title movement Takao Shinji Meijin Title acquisition 11/3 after lottery

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each five hours from second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: April 29, 2016

Deficit is fair sex Go players
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Nakano Hironari 9dan Yuki
6/9
Yuki
7/14
Yuki
8/25
Satoshi Yuki 9dan
Yao Zhi Teng 3dan Willow
5/26
Ryu Si Hoon 9dan
Nakamura Shinya 9dan Cho good
6/9
Cho good
7/28
Cho Sun Jin 9dan
Hoshino Masaki 9dan yo
5/19
Yo Seiki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Wang Li Chen 9dan Crane mountain
5/19
Crane mountain
7/28
o*
8/18
Tsuruyama Atsushi 7dan
Fujisawa Rina 3dan Yukawa
6/30
Yukawa Mitsuhisa 9dan
Seto Taiki 8dan Kataoka Satoshi
6/9
o*
7/28
Kataoka Satoshi 9dan
Huang Yih Tzuu 8dan o*
6/30
Ida Atsushi 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Yoda Norimoto 9dan Yoda
6/16
Tadashi Hane
7/28
Tadashi Hane
9/5
Chang Li Yu 8dan
Yamada Takuji 8dan Tadashi Hane
5/26
Hane Naoki 9dan
Murakawa Daisuke 8dan Murakawa
6/30
Murakawa
7/25
Iwamaru Taira 6dan
Ogata Masaki 9dan Chiisagata
5/26
Kono Rin 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
4 Hikosaka Naoto 9dan King signature
6/2
Mitani
8/4
Mitani
9/8
Wang Ming Wan 9dan
Sato Yuta 1dan Masaru Sato
5/26
Mitani
6/16
Onishi Kenya 2dan
Mitani Tetsuya 7dan
Kobayashi Satoru 9dan Shibano
5/19
Shibano
7/7
Shibano Toramaru 2dan
Tajima Shingo 6dan Ichiriki
5/19
Ichiriki Ryo 7dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each three hours from 5 minutes before countdown remainder (use of countdown clock)

Lottery day: January 8, 2016

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Koyama Kuya 2dan Mitani
2/11
Mitani
3/17
Mitani Tetsuya 7dan
Su Yaoguo 9dan Resurrection
2/25
Otake Hideo honor Gosei Title Otake
2/4
Kanazawa Makoto 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Yamada Takuji 8dan Taku Yamada
2/11
Taku Yamada
3/31
Fujimura Yosuke 2dan
Aoki Shinichi 9dan Taku Ohashi
3/3
Ohashi Hirofumi 6dan Taku Ohashi
2/11
Chinen Kaori 5dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Terayama Rei 4dan Terayama
2/25
Willow
4/7
Tamai Shin 4dan
Ryu Si Hoon 9dan Willow
2/25
Komatsu Hideki 9dan Grandchild
2/4
Sun Zhe 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Awaji Syuzo 9dan Cho
2/11
Cho
3/24
Cho Sun Jin 9dan
Kurotaki Masanori 8dan Ken Kurotaki
2/18
Hoshiai Shiho 1dan Hoshiai
2/4
Takagi Syoichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Kono Mitsuki 8dan Royal
2/4
Royal
3/24
Wang Li Chen 9dan
Takekiyo Isamu 4dan takesei
2/18
Kazama Jun 2dan Kazama
2/4
Mizuma Toshifumi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Shibano Toramaru 2dan Shibano
3/17
Shibano
4/7
Adachi Toshimasa 3dan
Takemiya Masaki 9dan Iguchi
3/3
Oba Junya 7dan Iguchi
2/11
Iguchi Toyohide 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Obuchi Kotaro 4dan Vast deep water
2/4
Kataoka
4/7
Horimoto Mitsunari 3dan
Kataoka Satoshi 9dan Kataoka
2/18
Ueda Takashi 4dan Takashi Kawano
2/4
Kono Takashi 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Wang Ming Wan 9dan King signature
2/4
King signature
3/24
Morita Michihiro 9dan
Sakai Takeshi 9dan Tajiri
2/25
Tajiri Yuto 4dan Tajiri
2/11
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Mimura Tomoyasu 9dan Satoshi Mimura
2/11
*
3/31
Kubo Hideo 6dan
Yao Zhi Teng 2dan *
3/17
Matsumoto Takehisa 7dan Matsumoto
2/18
Nakaonoda Tomomi 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Tsuneishi Takashi 2dan Tsuneishi
2/4
Tadashi Hoshino
3/24
Ono Nobuyuki 7dan
Hoshino Masaki 9dan Tadashi Hoshino
3/3
Endo Yoshifumi 7dan Tatsu Onishi
2/11
Onishi Ryuhei 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Mochizuki Kenichi 7dan Mochizuki
2/4
o*
3/24
Matsubara Taisei 6dan
Huang Yih Tzuu 8dan o*
2/25
Hsu Chia Yuan 3dan
2/4
Chang Ruei Jie 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Uchida Shuhei 7dan Uchida
2/11
Yoda
3/17
Numadate Sakiya 3dan
Yoda Norimoto 9dan Yoda
2/25
Ishigure Ikuro 9dan The Sakai truth
2/4
Sakai Maki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Onishi Kenya 2dan Ken Onishi
2/11
Ken Onishi
3/24
Kanazawa Hideo 7dan
Hirata Tomoya 7dan Hirata
2/18
Ando Kazushige 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
14 Kim Soo Joon 8dan kinshu
2/4
Fujisawa village
2/25
Kato Atsushi 9dan
Nishimura Keiji 8dan Fujisawa village
2/11
Fujisawa Rina 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
15 Cho Chi Hun (25th Honinbo) choho
2/18
choho
4/14
Chang Li Yu 8dan
Anzai Nobuaki 7dan Anzai
2/4
Wang Wei Jen 5dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
16 Tsuruyama Atsushi 7dan Crane mountain
2/25
Crane mountain
3/17
Suzuki Ayumi 6dan
Shuto Shun 7dan Shuto
2/18
Yoshihara Yukari 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
17 Yang Chia Yuan 9dan Forest Han
2/11
Kobayashi Satoru
3/10
Lin Han Chieh 7dan
Akiyama Jiro 9dan Kobayashi Satoru
2/4
Kobayashi Satoru 9dan

Kansai, central part qualifier A

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
2/4
Chiisagata
3/28
Kumamoto Syusei 3dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
3/3
Enda Hideki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Tsuruta Kazushi 3dan Tsuruta
2/4
Tadashi Hane
3/28
Takei Takashi 7dan
Hane Naoki 9dan Tadashi Hane
2/18
Sasaka Shiro 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Nakane Naoyuki 8dan Nakane
2/11
Tajima
2/25
Sakamoto Yasuo 5dan
Tajima Shingo 6dan Tajima
2/4
Utani Syunta 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Tanaka Nobuyuki 2dan Shin Tanaka
2/11
Nakamura
3/24
Mutsuura Yuta 2dan
Hane Yasumasa 9dan Nakamura
2/18
Nakamura Shinya 9dan Nakamura
2/4
Oda Teppei 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Nakano Hironari 9dan Yutaka Nakano
2/4
Nakano
kan
4/14
Ohashi Naruya 7dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
3/17
Takagi Junpei 2dan Yu Kato
3/3
Kato Yukio 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
2/11
Hikosaka
4/21
Imamura Yoshiaki 9dan
Muramatsu Hiroki 5dan Muramatsu University
2/25
Otani Naoki 1dan Otani
2/4
Yamamori Tadanao 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Iwamaru Taira 6dan Iwamaru
2/18
Iwamaru
4/7
Yamada Kimio 9dan
Kitano Ryo 8dan Kitano
3/17
Wang Jing Yi 2dan Atsushi Ishida
3/3
Ishida Atsushi 9dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From second reading remainder five minutes (use of countdown clock)

Lottery day: September 18, 2015

Deficit is fair sex Go players

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C: 40 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Nakaonoda Tomomi 9dan Small and medium size
Noda
11/19
Shiung Feng 6dan Sonoda
11/5
Sonoda Yasutaka 9dan Sonoda
10/15
Makihata Taeko 4dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
10/8
Ogaki
10/29
Kawano
ki
11/26
Kawai Tetsuyuki 5dan
Takahashi Hideo 7dan
Kono Takashi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Otake Hideo honor Gosei Title Otake
12/3
Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
11/19
Seki Tatsuya 2dan Seki
10/15
Kanno Naomi 3dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Inoue Kunio 8dan Shiroishi
10/8
Fuji field
10/29
Iguchi
12/17
Shiraishi Yuichi 6dan
Fujita Akihiko 4dan
Iguchi Toyohide 8dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Oya Koichi 9dan Onishi
1/14
Shimoji Gensho 7dan Onishi
12/17
Osawa Narumi 4dan Onishi
10/8
Onishi Ryuhei 1dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Ogawa Tomoko 6dan Makoto Ogawa
10/22
Miyazaki
Dragon
11/26
Adachi
Profit
12/17
Sugiuchi Kazuko 8dan
Miyazaki Ryutaro 7dan
Adachi Toshimasa 3dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Cho Sun Jin 9dan Cho good
11/26
Koyama Terumi 6dan Fujisawa
One
10/29
Kato Tomoko 6dan Fujisawa one
10/8
Fujisawa Kazunari 8dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Kibe Natsuki 1dan Masaru Kawai
10/8
Arimura
10/29
Horimoto
11/19
Kawai Shoji 5dan
Arimura Hiroshi 8dan
Horimoto Mitsunari 3dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Kenmochi Jo 8dan Ando
2/4
Ishikura Noboru 9dan Ando
12/24
Yokotsuka Riki 1dan Ando
10/15
Ando Kazushige 4dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Yoshihiro Koike 1dan Mitsunaga
10/8
Mitsunaga
10/29
Kobayashi
Light
11/12
Mitsunaga Junzo 6dan
Hagiwara Mutsumi 7dan
Kobayashi Koichi honor Kisei Title
FrameQualifier CQualifier B
11 Rin Tzu Yuan 8dan Sun Zhe
1/14
Sun Zhe 3dan Sun Zhe
12/10
Hagiya Kazuhiro 6dan Suguru Izumitani
10/8
Izumitani Hideo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Kuo Chyo Ching 6dan Miyazawa
10/8
Mizuma
10/29
Mizuma
12/10
Miyazawa Goro 9dan
Mizuma Toshifumi 7dan
Takemiya Yoko 5dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Takano Hideki 7dan Matsubara
12/10
Yamamoto Masato 7dan Matsubara
11/5
Matsubara Taisei 6dan Matsubara
10/15
Taniguchi Toshinori 7dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Koda Akiko 3dan Tamai
10/8
Tamai
10/29
Tamai
11/19
Tamai Shin 4dan
Sotoyanagi Sebun 1dan
Oki Keiji 7dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Fujisawa Rina 3dan Fujisawa
12/10
Kanda Ei 9dan Inaba
10/29
Inaba Takahiro 2dan Inaba
10/8
Nakayama Kaoru 3dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Ishigure Ikuro 9dan Ishigure
10/22
Ishigure
11/5
Ishigure
12/3
Kanai Tenpei 5dan
Okada Yumiko 6dan
Tsurumaru Keichi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
17 Kazama Jun 2dan Kazama
1/21
Onda Yasuhiko 8dan Onda
12/24
Mannami Nao 3dan manha*
10/8
Hiramoto Yasei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Mukai Chiaki 5dan Mukai
10/8
Morita
10/29
Morita
12/10
Hosaka Mayu 3dan
Morita Michihiro 9dan
Suzuki Shinji 5dan
FrameQualifier CQualifier B
19 Mizokami Tomochika 9dan Numadate
12/24
Koyama Ryugo 6dan Numadate
11/26
Aoba Kaori 4dan Numadate
10/22
Numadate Sakiya 3dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Yoshihara Yukari 6dan Yoshiwara
10/22
Yoshiwara
11/5
Yoshiwara
1/7
Kanagawa Masaaki 7dan
Huang Meng Cheng 9dan
Sugimoto Akira 8dan
FrameQualifier CQualifier B
21 Hsieh Yi Min 6dan Hoshiai
12/17
Konagai Masaru 8dan Hoshiai
10/29
Ogoshi Ichiro 8dan Hoshiai
10/8
Hoshiai Shiho 1dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Takamizawa Tadao 6dan Takamizawa
10/15
Aragaki
11/5
Takagi
saga
12/17
Nagahara Yoshiaki 7dan
Aragaki Takeshi 9dan
Takagi Syoichi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Kono Yukio 5dan Royal
10/8
Royal
10/29
Royal
11/19
Wang Li Chen 9dan
Doi Makoto 8dan Yasuda
10/8
Yasuda Yasutoshi 9dan
Pan Shan Chi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Lin Hai Fong honor Tengen Title Shin Okada
10/15
Okada
shin
11/5
Daiba
12/3
Okada Shinichiro 8dan
Song Kwang Bok 9dan Soong
10/22
Kojima Takaho 9dan
Oba Junya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Nakamura Kuniko 2dan Araumi
10/8
Nagashima
1/7
Endo
1/28
Sinkai Hiroko 5dan
Nagashima Kozue 2dan Nagashima
10/29
Ishida Shuho (24th Honinbo)
Endo Yoshifumi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Nakamura Hidehito 9dan Shu Nakamura
10/8
Nakamura
shu
11/5
Sakai
The truth
11/19
Suzuki Isao 7dan
Kusunoki Teruko 7dan Kuwahara
10/8
Kuwabara Yoko 6dan
Sakai Maki 8dan
FrameQualifier CQualifier B
27 Sugiuchi Masao 9dan Tatsu Muramatsu
10/15
Fujimura
11/26
Fujimura
1/7
Muramatsu Ryuichi 8dan
Fujimura Yosuke 2dan Fujimura
10/15
Okuda Aya 3dan
Kudo Norio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
28 Komatsu Hideko 4dan Uemura
10/8
Yamada
*
11/5
Kanazawa
11/26
Kamimura Haruo 9dan
Izawa Akino 4dan Susumu Yamada
10/8
Yamada Shinji 6dan
Kanazawa Makoto 7dan
FrameQualifier CQualifier B
29 Kin En 4dan Yu Ito
10/8
Yashiro
10/29
Ohashi
*
11/19
Ito Masashi 3dan
Yashiro Kumiko 6dan Yashiro
10/8
Kasai Koji 7dan
Ohashi Hirofumi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
30 Tamaki Shinobu 6dan Tamaki
10/15
King is free
12/10
King is free
1/7
Kobayashi Chizu 5dan
Sanno Hirotaka 9dan King is free
10/29
Wang Wei Jen 5dan
Takeuchi Kousuke 3dan
FrameQualifier CQualifier B
31 Aoki Kikuyo 8dan Aoki joy
10/22
It is praised Suzuki
12/24
Matsumoto
1/28
Kurotaki Masaki 6dan
Cho Chien 2dan It is praised Suzuki
10/15
Suzuki Yoshimichi 7dan
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameQualifier CQualifier B
32 Shibusawa Machiko 1dan Hole
10/15
Takanashi
12/3

12/24
Ko Reibun 7dan
Takanashi Seiken 8dan Takanashi
10/15
Yang Chia Jung 8dan
Hsu Chia Yuan 3dan
FrameQualifier CQualifier B
33 Sato Fumitoshi 5dan Tadashi Fukui
10/15
chozui
11/5
chozui
12/17
Fukui Masaaki 9dan
Katsura Atsushi 5dan chozui
10/15
Chang Ruei Jie 1dan
Mimura Kaori 3dan
FrameQualifier CQualifier B
34 Furusho Katsuko 2dan Small Matsufuji
10/15
Small Matsufuji
12/10
Kubo
1/28
Komatsu Fujio 8dan
Takabayashi Takuji 6dan Taku Takabayashi
10/22
Kato Keiko 6dan
Kubo Hideo 6dan
FrameQualifier CQualifier B
35 Chinen Kaori 4dan Chinen
10/22
Chinen
12/24
Chinen
1/14
Inoue Hatsue 2dan
Nobuta Shigehito 6dan Akira Sato
10/15
Sato Masaharu 9dan
M.Redmond 9dan
FrameQualifier CQualifier B
36 Tanimiya Ayako 2dan komen
10/15
komen
11/5
Tajiri
11/26
Ezura Yuichi 8dan
Syoji Kazuko 3dan Shoji
10/15
Koyama Hideo 5dan
Tajiri Yuto 4dan
FrameQualifier CQualifier B
37 Shimosaka Miori 2dan Shimosaka
10/8
Shimosaka
1/7
Mitani
1/28
Maeda Ryoji 7dan
Kanno Masashi 6dan Akira Sugano
10/8
Nakajima Mieko 2dan
Mitani Tetsuya 7dan
FrameQualifier CQualifier B
38 Omori Yasushi 8dan Omori
10/15
Tahara
11/5
Komatsu
Tree
11/19
Hara Sachiko 4dan
Kobayashi Kenji 7dan Tahara
10/22
Tahara Yasufumi 7dan Tahara
10/8
Izumitani Masanori 7dan
Komatsu Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
39 Nakazawa Ayako 5dan Murakami
10/15
Ueda
11/5
Ueda
12/10
Murakami Akihide 3dan
Cheng Ming Huang 9dan Ueda
10/22
Tominaga Takeshi 4dan Ueda
10/8
Ueda Takashi 4dan
Tozawa Akinobu 9dan
FrameQualifier CQualifier B
40 Kaneko Maki 1dan Hashimoto male
10/15
Ono
11/19
Ono
12/10
Hashimoto Yujiro 9dan
Kogawa Konyu 2dan Ono
10/29
Ono Nobuyuki 7dan Ono
10/8
Kikuchi Yoshio 5dan
Chino Tadahiko 9dan

Kansai, central part qualifier B C: 16 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Tanemura Sayuri 2dan Old house
10/15
Oda
10/29
Oda
11/26
Furuya Masao 4dan
Oda Teppei 2dan
Kawada Kohei 6dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Takagi Junpei 2dan Jun Takagi
10/22
Takagi
jun
11/5
Takagi
jun
12/3
Kitani Toshimi 2dan
Ito Yoji 9dan
Yoshioka Kaoru 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Tsukuda Akiko 5dan Ishii
10/22
Yoshikawa
12/10
Yamada
kisan
12/24
Ishii Kunio 9dan
Kikkawa Hajime 2dan
Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Tanaka Chieko 4dan Sazaka
10/15
Sazaka
10/29
Sazaka
1/7
Sasaka Shiro 8dan
Yamamoto Kentaro 5dan
Bian Wenkai 2dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Miyagawa Fumihiko 8dan Miyakawa
10/15
Miyakawa
11/19
Takei
12/10
Asano Yasuko 2dan
Kim Hyun Jung 4dan
Takei Takashi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Inagaki Yo 4dan Takeshi Ito
11/5
Yanagawa
1/7
King view
1/28
Ito Kenryo 1dan
Yanagawa Hiromasa 7dan
Wang Jing Yi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Nakao Jungo 8dan Kumamoto
11/5
Kumamoto
12/10
Kumamoto
12/24
Kumamoto Syusei 3dan
Yamada Shiho 7dan
Sasaki Tsuyoshi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Akedo Kazumi 6dan Mutsuura
11/19
Mutsuura
12/3
Mutsuura
12/24
Mutsuura Yuta 2dan
Shigeno Yuki 2dan Suguru Okumura
11/5
Okumura Hideo 8dan
Hiroe Hiroyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Kikuchi Masatoshi 2dan Tadashi Kikuchi
11/9
Shimoshima
11/26
Nakamura
12/24
Nyu Eiko 1dan
Shinoda Mitsuaki 7dan Shimoshima
10/22
Shimojima Yohei 8dan
Nakamura Shinya 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Kato Yukio 6dan Yu Kato
11/5
Kato
*
11/26
Kato
*
12/17
Matsuoka Hideki 9dan
Katayama Yasuo 8dan Katayama
11/5
Takamure Tetsuro 4dan
Yamashiro Hiroshi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Yanagisawa Satoshi 4dan Yanagisawa
10/29
Okumura
*
12/17
Enda
shu
1/14
Horita Seiji 5dan
Baba Shigeru 9dan Okumura Yasushi
10/22
Okumura Yasushi 7dan
Enda Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Takeda Yoshinori 2dan Takeshi Osawa
10/22
Osawa
ken
11/19
Ishida
*
1/7
Osawa Kenro 2dan
Matsumoto Nayoko 2dan Kochi
10/22
Kamiji Hiroki 2dan
Ishida Atsushi 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Utani Syunta 1dan Udani
10/22
Udani
11/5
Udani
11/26
Kori Toshio 9dan
Furuta Naoyoshi 4dan homatsu
10/15
Minematsu Masaki 6dan
Takahashi Masumi 2dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Sakamoto Yasuo 5dan Yasushi Sakamoto
10/15
Sakamoto
mushiro
10/29
Sakamoto
mushiro
11/19
Yanaka Katsunori 8dan
Miyamoto Chiharu 1dan Miyamoto
10/15
Enda Yoichi 7dan
Goto Syungo 9dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Yamada Wakio 7dan Kazu Yamada
10/29
Kazu Yamada
12/10
Yamamori
1/7
Komatsu Daiki 2dan
Mito Yukari 3dan Mito
10/22
Kirimoto Kazuo 4dan
Yamamori Tadanao 6dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Sano Takatsugu 7dan Mulberry book
10/29
Otani
12/17
Otani
1/14
Kuwamoto Shinpei 6dan
Takabayashi Masahiro 7dan Otani
10/15
Otani Naoki 1dan
Araki Issei 6dan

The 71st Honinbo Title

Pro Tournaments name Honinbo Title
Sponsorship Mainichi Shimbun, The Nihon Ki-in, Kansai Kiin
Support
The special support
The support Daiwa Securities group
Special cooperation
Cooperation
The championship prize money 30 million yen
Special site The 71st Honinbo Title special site
Challenge class, the final Challenge class seventh game
Pro Tournaments form Champion of eight leagues is challenge class participation
The time limit Challenge class : For eight hours, it is league match five hours
Countdown Challenge class : It is 5 minutes before league ten minutes ago
Komi Six and a half
Participation qualification All Go players
Remaining, seed rule Remaining: Four league high ranks
The foundation year 1939
The 71st Honinbo Title Iyama Yuta

※ Title, grade are things at the time of lottery

Challenge class seventh game

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each eight hours
  • From 10 minutes before countdown remainder

Iyama Yuta Honinbo Title defends! Achievement of the fifth straight victory!

Iyama Yuta Honinbo Title four wins - one win Takao Shinji 9dan
Game of go dayGame of go groundResult
The first station Monday, May 9 .10 days Tuesday Onomichi-shi, Hiroshima
「 The Shusaku Honninbo Go Memorial 」
Takao Shinji 9dan
White turn one-sided game victory
The second station Monday, May 23 .24 days Tuesday Amagasaki-shi, Hyogo
「 This interest temple 」
Iyama Yuta Honinbo Title
White turn one-sided game victory
The third station Thursday, June 2 .3 days Friday Noshiro-shi, Akita
「 kyuryoteikinyu 」
Iyama Yuta Honinbo Title
Black turn one-sided game victory
The fourth station Monday, June 13 .14 days Tuesday Saikai-shi, Nagasaki
「 Olives bay hotel 」
Iyama Yuta Honinbo Title
White turn one-sided game victory
The fifth station Wednesday, June 29 .30 days Thursday Fukushima-shi, Fukushima
「 Yoshikawa-ya 」
Iyama Yuta Honinbo Title
Black turn one-sided game victory
The sixth station Tuesday, July 5 .6 days Wednesday Suita-shi, Osaka
「 Hotel Hankyu expo park 」
The seventh station Thursday, July 14 .15 days Friday Toba-shi, Mie
「 The Todas 」

League match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • For time limit for each five hours from 5 minutes before countdown remainder
  • Most end of the war simultaneous game of go Thursday, March 31, 2016 (plan)
  • Play-off carries out plan of Monday, April 4, residual deciding match by 4 in the middle of the month.
Go players nameYamashitaIdachoKawanoTakaoyoIchirikiMotokiResultsOrder
Yamashita Keigo 9dan
March

December

October

February

April

January

November
4-3 The third place
Ida Atsushi Judan Title
March

April

January

November

December

October

February
1-6 The fall
Chang Hsu 9dan
December

April

November

January

March

February

October
3-4 The fourth place
Kono Rin 9dan
October

January

November

April

February

March

December
3-4 The fall
Takao Shinji Tengen Title
February

November

January

April

October

December

March
6-1 Challenger
Yo Seiki 7dan
April

December

March

February

October

November

January
3-4 The fall
Ichiriki Ryo 7dan
January

October

February

March

December

November

April
3-4 The fall
Motoki Katsuya 7dan
November

February

October

December

March

January

April
5-2 The second place

The last qualifier

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each five hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

※ Lottery day: June 12, 2015

The last qualifier: Four people → League match

Deficit is fair sex Go players

FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
1 Tajima Shingo 6dan Hikosaka
7/16
Hikosaka
8/6
yo
8/27
Hikosaka Naoto 9dan
Shibano Toramaru 1dan Shu Kanazawa
7/2
Crane mountain
7/16
Kanazawa Hideo 7dan
Tsuruyama Atsushi 7dan
Huang Yih Tzuu 8dan o*
7/9
yo
7/20
Hirata Tomoya 4dan
Ogata Masaki 9dan yo
7/9
Yo Seiki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
2 Hoshino Masaki 9dan Tadashi Hane
7/16
Tadashi Hane
8/13
Takao
8/27
Hane Naoki 9dan
Nakano Hironari 9dan aomoku*
7/2
aomoku*
7/23
Aoki Shinichi 9dan
Terayama Rei 4dan
Nanatsudan, Taiki, Seto Awaji
7/9
Takao
8/6
Awaji Syuzo 9dan
Takemiya Masaki 9dan Takao
7/16
Takao Shinji Tengen Title
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
3 Ichiriki Ryo 7dan Ichiriki
7/27
Ichiriki
8/15
Ichiriki
9/3
Yamada Takuji 8dan
Taniguchi Toru 2dan Suzuki Ayumi
7/2
Suzuki Ayumi
7/23
Suzuki Ayumi 6dan
Kono Mitsuki 8dan
Yang Chia Yuan 9dan Uchida
7/30
Yuki
8/13
Uchida Shuhei 7dan
Satoshi Yuki 9dan Yuki
7/16
Ryu Si Hoon 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe semifinalsThe final
4 Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi Satoru
7/23
Motoki
8/20
Motoki
9/3
Lin Han Chieh 7dan
Kurahashi Masayuki 9dan Motoki
7/2
Motoki
7/23
Motoki Katsuya 3dan
Hane Yasumasa 9dan
Sakaguchi Ryuzo 9dan Muramatsu University
7/16
Muramatsu University
8/20
Muramatsu Hiroki 5dan
Wang Ming Wan 9dan King signature
7/2
Mimura Tomoyasu 9dan

Qualifier A

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

※ Lottery day: April 10, 2015

Nihon Ki-in Headquarter qualifier A: 20 people → The last qualifier

Deficit is fair sex Go players

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Tsuneishi Takashi 2dan Tsuneishi
5/7
Ichiriki
6/22
Takagi Syoichi 9dan
Oba Junya 7dan Ichiriki
5/25
Ichiriki Ryo 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Hsu Chia Yuan 3dan Onishi
4/30
Suzuki Ayumi
6/11
Onishi Kenya 2dan
Fujisawa Rina 2dan Suzuki Ayumi
5/18
Suzuki Ayumi 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Endo Yoshifumi 7dan Kawano light
5/7
Kawano light
5/28
Kono Mitsuki 8dan
Adachi Toshimasa 3dan takesei
5/7
Takekiyo Isamu 4dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Yang Chia Yuan 9dan Yang source
5/14
Yang source
6/11
Mimura Kaori 2dan
Kataoka Satoshi 9dan Kataoka
5/21
Sakai Maki 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Pan Shan Chi 8dan Shibano
5/7
Shibano
6/11
Shibano Toramaru 1dan
Sakai Takeshi 9dan Sakai Takeshi
5/7
Takano Hideki 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Kobayashi Koichi honor Kisei Title Taku Yamada
5/14
Taku Yamada
6/18
Yamada Takuji 8dan
Anzai Nobuaki 7dan Anzai
5/14
Tsurumaru Keichi 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Kazama Jun 2dan daifuchiko
5/7
Tadashi Takemiya
6/11
Obuchi Kotaro 4dan
Kubo Hideo 6dan Tadashi Takemiya
5/14
Takemiya Masaki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Matsumoto Takehisa 7dan *
5/7
o*
6/18
Yao Zhi Teng 2dan
Tajiri Yuto 4dan o*
5/14
Huang Yih Tzuu 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
9 Tsuruyama Atsushi 7dan Crane mountain
4/30
Crane mountain
6/11
Mizokami Tomochika 9dan
Otake Hideo honor Gosei Title choho
4/30
Chang Li Yu 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
10 Kim Soo Joon 8dan kinshu
5/14
Uchida
7/2
Cho Sun Jin 9dan
Nakaonoda Tomomi 9dan Uchida
4/30
Uchida Shuhei 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
11 Akiyama Jiro 9dan Akiyama
5/7
Motoki
6/11
Horimoto Mitsunari 3dan
Oya Koichi 9dan Motoki
5/21
Motoki Katsuya 3dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
12 Terayama Rei 4dan Terayama
5/14
Terayama
6/22
Iguchi Toyohide 8dan
Su Yaoguo 9dan Resurrection
5/18
Sugimoto Akira 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
13 Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi Satoru
5/21
Kobayashi Satoru
6/4
Oki Keiji 7dan
Kudo Norio 9dan Nishimura
5/28
Nishimura Keiji 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
14 Kono Takashi 8dan Kanazawa
5/7
Kanazawa
5/21
Kanazawa Hideo 7dan
Kato Atsushi 9dan Mitsuru Kato
4/30
Ohashi Hirofumi 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
15 Wang Ming Wan 9dan King signature
5/14
King signature
5/28
Takemiya Yoko 5dan
Shuto Shun 7dan Shuto
5/7
Kenmochi Jo 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
16 Mochizuki Kenichi 7dan Mochizuki
5/28
Awaji
6/4
Takeuchi Kousuke 3dan
Awaji Syuzo 9dan Awaji
5/14
Kanazawa Makoto 7dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
17 Hirata Tomoya 4dan Hirata
5/18
Hirata
6/18
Hsieh Yi Min 6dan
Mitani Tetsuya 7dan Yoda
5/28
Yoda Norimoto 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
18 Lin Han Chieh 7dan Forest Han
5/14
Forest Han
7/9
Suzuki Shinji 5dan
Cho Chi Hun (25th Honinbo) chikun
5/21
Komatsu Hideki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
19 Aoki Shinichi 9dan aomoku*
5/21
Kurotaki Masanori 8dan Ken Kurotaki
4/30
Rin Tzu Yuan 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
20 Hoshino Masaki 9dan Hoshino
6/4
Koyama Kuya 2dan Hill
5/14
M.Redmond 9dan

Kansai, central part qualifier A: Eight people → The last qualifier

Deficit is fair sex Go players

FrameGo players nameThe first matchThe final
1 Goto Syungo 9dan Tsuruta
5/7
Tadashi Hane
7/2
Tsuruta Kazushi 3dan
Hane Naoki 9dan Tadashi Hane
5/21
Hiroe Hiroyuki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
2 Enda Hideki 9dan Kitano
5/28
Yutaka Nakano
6/18
Kitano Ryo 7dan
Nakano Hironari 9dan Yutaka Nakano
5/7
Takahashi Masumi 2dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
3 Sakaguchi Ryuzo 9dan Sakaguchi
5/14
Sakaguchi
5/28
Sasaki Tsuyoshi 6dan
Wang Jing Yi 2dan Iwamaru
5/14
Iwamaru Taira 6dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
4 Yamashiro Hiroshi 9dan Tajima
5/14
Tajima
6/4
Tajima Shingo 6dan
Ishida Atsushi 9dan Imamura good
5/14
Imamura Yoshiaki 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
5 Ogata Masaki 9dan Chiisagata
5/14
Chiisagata
6/4
Takei Takashi 7dan
Tanaka Nobuyuki 2dan Shin Tanaka
4/30
Nakamura Shinya 9dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
6 Muramatsu Hiroki 5dan Muramatsu University
5/28
Muramatsu University
6/25
Yamada Kimio 9dan
Ohashi Naruya 7dan Shigeru Ohashi
5/28
Bian Wenkai 1dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
7 Nakane Naoyuki 8dan Nakane
5/14
Yasushi Hane
7/2
Araki Issei 6dan
Hane Yasumasa 9dan Yasushi Hane
5/28
Yoshioka Kaoru 8dan
FrameGo players nameThe first matchThe final
8 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
5/7
Hikosaka
6/4
Yamamori Tadanao 6dan
Shida Tatsuya 7dan Shida
5/7
Kawada Kohei 6dan

Qualifier B C

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • Time limit for each three hours
  • From 5 minutes before countdown remainder

※ Lottery day: December 22, 2014

Nihon Ki-in Headquarter qualifier B C: 40 people → Qualifier A

Deficit is fair sex Go players

FrameQualifier CQualifier B
1   Omori Yasushi 8dan Big tree
4/2
  Oki Keiji 7dan Big tree
3/12
Seki Tatsuya 2dan Taku Takabayashi
2/12
Takabayashi Takuji 6dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Tsurumaru Keichi 7dan Tsurumaru
2/12
Tsurumaru
3/12
Tsurumaru
4/9
Kawai Tetsuyuki 5dan
  Su Kaiseki 7dan
  Ito Masashi 3dan
FrameQualifier CQualifier B
3   Kono Mitsuki 8dan Kawano light
4/9
  Bear ho 6dan Bear
3/12
Yasuda Yasutoshi 9dan Yasuda
2/12
Shimosaka Miori 2dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Ogawa Tomoko 6dan Koda
3/5
Shu Takahashi
3/26
Taku Yamada
4/16
Koda Akiko 3dan
  Takahashi Hideo 7dan
  Yamada Takuji 8dan
FrameQualifier CQualifier B
5   Okada Shinichiro 8dan Motoki
4/30
  Motoki Katsuya 3dan Motoki
4/2
Chinen Kaori 4dan Kuo
3/5
Kuo Chyo Ching 6dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Kenmochi Jo 8dan kushiroji
2/19
kushiroji
3/12
kushiroji
4/2
Kanno Naomi 3dan
  Nobuta Shigehito 6dan
  Shiraishi Yuichi 5dan
FrameQualifier CQualifier B
7   M.Redmond 9dan redo
Mond
3/26 
  Lee Yi Hsiu 7dan sumomo*
3/5
Kurotaki Masaki 6dan Kurotaki tree
2/5
Suzuki Isao 7dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Hagiwara Mutsumi 7dan Hagiwara
2/12
Hagiwara
3/5
Mizoe
3/26 
Nagahara Yoshiaki 7dan
  Kawai Shoji 5dan
  Mizokami Tomochika 9dan
FrameQualifier CQualifier B
9   Rin Tzu Yuan 7dan Forest child
3/19
  Onda Yasuhiko 8dan Onda
2/26
Ezura Yuichi 8dan komen
1/29
Sato Fumitoshi 5dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Hiramoto Yasei 6dan Tominaga
2/12
Tozawa
3/5
Kanazawa
3/26
Tominaga Takeshi 4dan
  Tozawa Akinobu 9dan
  Kanazawa Makoto 7dan
FrameQualifier CQualifier B
11   Mimura Kaori 2dan Kaoru Mimura
4/9
  Yamamoto Masato 7dan Tadashi Yamamoto
3/19
Ogaki Yusaku 9dan Ogaki
2/5
Kono Yukio 5dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Murakami Akihide 2dan King is free
2/12
Taku Ohashi
3/5
Taku Ohashi
4/2
Wang Wei Jen 5dan
  Ohashi Hirofumi 6dan
  Muramatsu Ryuichi 8dan
FrameQualifier CQualifier B
13   Kamimura Haruo 9dan Ken Kurotaki
3/26
  Kurotaki Masanori 7dan Ken Kurotaki
3/5
Koyama Hideo 5dan Kusu
2/5
Kusunoki Teruko 7dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Tanimiya Ayako 2dan Kibe
2/5
Tatsu Koyama
3/12
Uchida
4/9
Kibe Natsuki 1dan
  Koyama Ryugo 6dan
  Uchida Shuhei 7dan
FrameQualifier CQualifier B
15   Obuchi Kotaro 3dan daifuchiko
4/16
  Koyama Terumi 6dan Sakae, Oyama
3/26
Hosaka Mayu 3dan Hosaka
1/29
Izumitani Hideo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Inoue Kunio 8dan Inoue
1/29
Aragaki
2/26
Takemiya
Positive
3/19
Sanno Hirotaka 9dan
  Aragaki Takeshi 9dan
  Takemiya Yoko 5dan
FrameQualifier CQualifier B
17   Takano Hideki 7dan Koya
4/9
  Tahara Yasufumi 7dan Outside willow
3/19
Sotoyanagi Sebun 1dan Outside willow
2/26
Izumitani Masanori 7dan
FrameQualifier CQualifier B
18 Kaneko Maki 1dan Kasai
2/12
Arimura
3/5
Yoda
4/9
Kasai Koji 7dan
  Arimura Hiroshi 8dan
  Yoda Norimoto 9dan
FrameQualifier CQualifier B
19   Ishida Shuho (24th Honinbo) The Sakai truth
4/9
  Sakai Maki 8dan The Sakai truth
3/5
Takamizawa Tadao 6dan Taniguchi
2/5
Taniguchi Toshinori 7dan
FrameQualifier CQualifier B
20 Furusho Katsuko 2dan Makihata
2/5
Ishikura
2/19
Suzuki Ayumi
4/9
Makihata Taeko 4dan
  Ishikura Noboru 9dan
  Suzuki Ayumi 6dan
FrameQualifier CQualifier B
21   Suzuki Shinji 4dan Shin Suzuki
4/23
  Fujisawa Kazunari 8dan Morita
4/2
Yoshihara Yukari 6dan Morita
3/5
Morita Michihiro 9dan
FrameQualifier CQualifier B
22 Aoki Kikuyo 8dan Kanda
2/12
Kanda
3/12
Tadashi Takemiya
4/2
Kanda Ei 9dan
  Numadate Sakiya 2dan
  Takemiya Masaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
23 Fujimura Yosuke 1dan Hiroshi Fujimura
3/5
Takeuchi
4/2
Takeuchi
5/14
Komatsu Hideko 4dan
  Takeuchi Kousuke 2dan
  Inaba Takahiro 2dan
FrameQualifier CQualifier B
24 Onishi Kenya 2dan Onishi
1/29
Onishi
2/19
Onishi
3/12
Onishi
4/9
Ogoshi Ichiro 8dan
Song Kwang Bok 9dan
  Hashimoto Yujiro 9dan
  Yashiro Kumiko 6dan
FrameQualifier CQualifier B
25 Nakayama Kaoru 3dan Ando
2/5
Ishigure
3/5
Okada is constipated
3/26
Sugimoto
4/16
Ando Kazushige 4dan
Ishigure Ikuro 9dan
  Okada Yumiko 6dan
  Sugimoto Akira 8dan
FrameQualifier CQualifier B
26 Sugiuchi Masao 9dan Tadashi Sugiuchi
2/19
Mizuma
3/12
choho
4/2
Matsubara Taisei 6dan
  Mizuma Toshifumi 7dan
  Chang Li Yu 8dan
FrameQualifier CQualifier B
27 Kanagawa Masaaki 7dan Kanekawa
2/5
Hoshiai
3/12
Iguchi
4/9
Iguchi
4/30
Kojima Takaho 9dan
Hoshiai Shiho 1dan
Okuda Aya 3dan Iguchi
2/19
Iguchi Toyohide 8dan
  Sonoda Yasutaka 9dan
FrameQualifier CQualifier B
28 Kanno Masashi 6dan Sugano
1/29
Shu Nakamura
3/5
Konagai
3/26
Kanazawa
4/16
Yamada Shinji 6dan
Nakamura Hidehito 9dan
Shibusawa Machiko 1dan Konagai
2/19
Konagai Masaru 8dan
  Kanazawa Hideo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
29 Osawa Narumi 4dan Osawa
1/29
*
2/19
*
3/26
*
4/16
Kobayashi Izumi 6dan
Yao Zhi Teng 2dan
Chang Ruei Jie 1dan chozui
2/19
Tamaki Shinobu 6dan
  Komatsu Fujio 8dan
FrameQualifier CQualifier B
30 Tamai Shin 4dan Kuwahara positive
2/12
Hara
3/26
Ryu Miyazaki
4/16
Nishimura
4/30
Kuwabara Yoko 6dan
Hara Sachiko 4dan
Ko Reibun 7dan Ryu Miyazaki
3/19
Miyazaki Ryutaro 6dan
  Nishimura Keiji 8dan
FrameQualifier CQualifier B
31 Huang Meng Cheng 9dan o*
2/19
o*
3/12
Horimoto
4/9
Maeda Ryoji 7dan
Kogawa Konyu 2dan Kano well
2/19
Kanai Tenpei 5dan
  Horimoto Mitsunari 3dan
FrameQualifier CQualifier B
32 Ono Nobuyuki 7dan Ono
2/12
The groundwork
3/12
Ichiriki
4/2
Nagashima Kozue 2dan
Shimoji Gensho 7dan The groundwork
2/5
Nakamura Kuniko 2dan
  Ichiriki Ryo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
33 Nakajima Mieko 2dan Nakajima
2/12
The hill sky
3/26
The hill sky
4/16
Yang Chia Jung 8dan
Koyama Kuya 1dan The hill sky
2/19
Sato Machiko 2dan
  Takanashi Seiken 8dan
FrameQualifier CQualifier B
34 Fujita Akihiko 4dan Fuji field
2/5
Fuji field
3/12
o*
4/2
Katsura Atsushi 5dan
Suzuki Yoshimichi 7dan It is praised Suzuki
1/29
Sinkai Hiroko 5dan
  Huang Yih Tzuu 8dan
FrameQualifier CQualifier B
35 Sato Masaharu 9dan Akira Sato
2/5
Grandchild
3/12
Small pine tree
4/30
Doi Makoto 8dan
Sun Zhe 3dan Grandchild
2/12
Wang Li Chen 9dan
  Komatsu Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
36 Kikuchi Yoshio 5dan Kikuchi
2/5
takesei
3/12
takesei
4/9
Nakazawa Ayako 5dan
Ueda Takashi 4dan takesei
2/5
Takekiyo Isamu 4dan
  Fukui Masaaki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
37 Hagiya Kazuhiro 6dan Tomohiro Kato
1/29
Chino
3/12
Cho good
4/2
Kato Tomoko 6dan
Chino Tadahiko 9dan Chino
1/29
Syoji Kazuko 3dan
  Cho Sun Jin 9dan
FrameQualifier CQualifier B
38 Aoba Kaori 4dan Shibano
1/29
Shibano
2/26
Shibano
4/9
Shibano Toramaru 1dan
Kato Keiko 6dan Kato
1/29
Inoue Hatsue 2dan
  Lin Hai Fong honor Tengen Title
FrameQualifier CQualifier B
39 Takagi Syoichi 9dan Takagi
1/29
Takagi
2/26
Takagi
3/19
Cheng Ming Huang 9dan
Kobayashi Kenji 7dan Miyazawa
1/29
Miyazawa Goro 9dan
  Mukai Chiaki 5dan
FrameQualifier CQualifier B
40 Hsieh Yi Min 6dan Hsieh
2/19
Hsieh
4/2
Hsieh
4/23
Sugiuchi Kazuko 8dan
Kin En 4dan Mitsunaga
2/12
Mitsunaga Junzo 6dan
  Mannami Nao 3dan

Kansai, central part qualifier B C: 16 people → Qualifier A

FrameQualifier CQualifier B
1 Yoshioka Kaoru 8dan Yoshioka
2/5
Yoshioka
3/12
Yoshioka
4/2
Inagaki Yo 4dan
  Tanemura Sayuri 2dan
  Ueki Yoshio 8dan
FrameQualifier CQualifier B
2 Tsukuda Akiko 5dan Tsukuda
2/26
Tsuruta
3/26
Tsuruta
4/23
Minematsu Masaki 6dan
  Tsuruta Kazushi 2dan
  Nakao Jungo 8dan
FrameQualifier CQualifier B
3 Takahashi Masumi 2dan Makoto Takahashi
2/19
Makoto Takahashi
3/12
Makoto Takahashi
4/2
Mutsuura Yuta 1dan
  Katayama Yasuo 8dan
  Yanagisawa Satoshi 4dan
FrameQualifier CQualifier B
4 Miyamoto Chiharu 1dan Masaru Yamamoto
2/12
Masaru Yamamoto
3/5
Tajima
4/2
Yamamoto Kentaro 5dan
  Sakamoto Yasuo 5dan
  Tajima Shingo 5dan
FrameQualifier CQualifier B
5 Akedo Kazumi 6dan Aketo
2/12
Yoshikawa
3/19
Iwamaru
4/9
Shigeno Yuki 2dan
  Kikkawa Hajime 2dan
  Iwamaru Taira 6dan
FrameQualifier CQualifier B
6 Otani Naoki 1dan Otani
3/5
Yamamori
3/26
Yamamori
4/16
Sasaka Shiro 8dan
  Yamamori Tadanao 6dan
  Kato Yukio 6dan
FrameQualifier CQualifier B
7 Bian Wenkai 1dan *
2/19
*
3/19
*
4/16
Okumura Yasushi 7dan
  Kikuchi Masatoshi 2dan
  Yanaka Katsunori 8dan
FrameQualifier CQualifier B
8 Tanaka Chieko 4dan Paulownia book
2/5
Yanagawa
3/19
Takei
4/16
Kirimoto Kazuo 4dan
Yanagawa Hiromasa 7dan Yanagawa
2/12
Yamada Wakio 7dan
  Takei Takashi 7dan
FrameQualifier CQualifier B
9 Baba Shigeru 9dan Riding ground
2/12
Yo Ito
4/2
Hiroe
4/23
Miyagawa Fumihiko 7dan
Takamure Tetsuro 4dan Yo Ito
2/12
Ito Yoji 9dan
  Hiroe Hiroyuki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
10 Enda Yoichi 7dan Sano
2/5
Yamada solstice
3/12
Nakamura
4/2
Sano Takatsugu 7dan
Kitani Toshimi 2dan Yamada solstice
2/12
Yamada Shiho 7dan
  Nakamura Shinya 9dan
FrameQualifier CQualifier B
11 Asano Yasuko 2dan kinken
2/12
kinken
4/9
Yamada
kisan
4/30
Kim Hyun Jung 3dan
Takeda Yoshinori 2dan Takeda
2/12
Matsumoto Nayoko 2dan
  Yamada Kimio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
12 Furuya Masao 4dan Mulberry book
3/5
Araki
3/26
Araki
4/30
Kuwamoto Shinpei 6dan
Araki Issei 6dan Araki
2/26
Mito Yukari 3dan
  Ishii Kunio 9dan
FrameQualifier CQualifier B
13 Kumamoto Syusei 3dan Kumamoto
2/26
Kawada
3/26
Kawada
4/16
Okumura Hideo 8dan
Horita Seiji 5dan Kawada
2/19
Kawada Kohei 6dan
  Komatsu Daiki 1dan
FrameQualifier CQualifier B
14 Furuta Naoyoshi 4dan Oda iron
2/12
Oda iron
3/12
Kitano
4/2
Oda Teppei 2dan
Kori Toshio 9dan County
2/12
Takabayashi Masahiro 7dan
  Kitano Ryo 7dan
FrameQualifier CQualifier B
15 Imamura Yoshiaki 9dan Imamura good
2/19
Imamura good
4/2
Imamura good
4/30
Shinoda Mitsuaki 7dan
Shimojima Yohei 8dan Shimoshima
1/29
Kamiji Hiroki 2dan
  Matsuoka Hideki 9dan
FrameQualifier CQualifier B
16 Takagi Junpei 2dan Takeshi Osawa
3/5
Sasaki
*
3/26
Osawa Kenro 2dan
  Sasaki Tsuyoshi 6dan