Daiwa Securities cup net Go opening

The eighth Daiwa Securities cup net Go opening

Pro Tournaments name Daiwa Securities cup net Go opening (finished with the eighth)
Sponsorship The Nihon Ki-in
Support
The special support Daiwa Securities group
The support
Special cooperation
Cooperation Kansai Ki-in
The championship prize money 5 million yen
Challenge class, the final Final one-game contest
Pro Tournaments form Tie by 32 main match
Tie by 96 people deciding qualifier 24 frame with main match
The time limit It is one move 30 seconds from the start
Countdown Ten times of consideration time (NHK Cup method) for one minute by unit in total
Komi Six and a half
Participation qualification It is the qualifier participation right for great person from Pro Tournaments prize money rank high rank, titleholder, fair sex titleholder in 7 in the previous meeting main match participants and last year
It is the qualifier participation right for Daiwa Securities cup amateur championship the rule of right and the rule of might war champion
Remaining, seed rule It is the seed right of main match participation by the previous meeting results (more than the last eight)
The foundation year 2006

※ Title, grade are things at the time of lottery

The main match

  • Getting out all six each other point having the first turns half Komi
  • There is no time limit, and is unit for one move 30 seconds, one minute on the way; ten times of consideration time

※ Lottery day July 30, 2012

Satoshi Yuki 9dan wins the championship!

Go players nameThe first matchThe second matchThe third matchThe semifinalsThe final
Takao Shinji 9dan Takao
9/15
Takao
12/22
Takao
1/26
Takao
2/2
Yuki
3/23
Sakai Hideyuki 8dan
Ryu Si Hoon 9dan Willow
11/3
Suzuki Ayumi 6dan
Otake Hideo honor Gosei Title Seto
9/22
Seto
12/1
Nanatsudan, Taiki, Seto
Chang Li Yu 8dan choho
10/27
Cho Chi Hun (25th Honinbo)
Shida Tatsuya 5dan Shida
9/1
Shida
12/15
Shida
1/12
Kobayashi Satoru 9dan
Nakao Jungo 8dan Nakao
10/6
Hsieh Yi Min 6dan
Yo Seiki 2dan Forest Han
9/22
Chang Hsu
12/21
Lin Han Chieh 7dan
Hoshikawa Koyo 3dan Chang Hsu
8/25
Chang Hsu Kisei Title
Ogata Masaki 9dan Atsushi Ishida
9/8
Kono Rin
11/24
Kono Rin
1/19
Yuki
2/23
Ishida Atsushi 9dan
Kono Rin 9dan Kono Rin
10/20
Kim Soo Joon 8dan
Mizokami Tomochika 8dan Mizokami
11/17
Mizokami
1/5
Anzai Nobuaki 6dan
Matsumoto Takehisa 7dan Takeshi Matsumoto
9/29
Iyama Yuta Honinbo Title
Tsuruyama Atsushi 7dan Crane mountain
11/3
Oya
12/15
Yuki
1/19
Adachi Toshimasa 2dan
Oya Koichi 9dan Oya
11/17
Master Keigo Yamashita
Satoshi Yuki 9dan Yuki
9/15
Yuki
12/8
Mochizuki Kenichi 7dan
Sakai Takeshi 9dan Akiyama
8/18
Akiyama Jiro 8dan

Qualifier

  • Match method: Match in Online Go Server "Yugen-no-ma"
  • Time setting: NHK method (there is no time limit and is unit for one move 30 seconds, one minute on the way at ten times of consideration time)

※ Lottery day May 22, 2012

※As for the deficit, fair sex Go players, blue character are amateurs

FrameGo players nameThe first matchAdvance
1 Shuto Shun 7dan Shuto
6/11
Yuki
6/11
Mukai Chiaki 5dan
Satoshi Yuki 9dan Yuki
6/11
Yamashiro Hiroshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
2 Ryu Si Hoon 9dan Willow
7/9
Willow
7/9
Murakawa Daisuke 7dan
Miyazawa Goro 9dan Hole
7/9
Ko Reibun 7dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
3 Yamada Takuji 8dan Hoshikawa
6/25
Hoshikawa
6/25
Hoshikawa Koyo 3dan
Ishida Shuho (24th Honinbo) shuho
6/25
Ohashi Naruya 4dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
4 Obuchi Kotaro 2dan daifuchiko
6/11
Forest Han
6/11
Miyagawa Fumihiko 7dan
Kudo Norio 9dan Forest Han
6/11
Lin Han Chieh 7dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
5 Nakaonoda Tomomi 9dan Adachi
7/9
Adachi
7/9
Adachi Toshimasa 2dan
Iwamaru Taira 6dan Iwamaru
7/9
Cho tin Akira flax
FrameGo players nameThe first matchAdvance
6 Chang Li Yu 8dan choho
6/11
choho
6/11
Uchida Shuhei 7dan
Nakano Hironari 9dan Hiroshi Nakano
6/11
Kataoka Satoshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
7 Kim Soo Joon 8dan kinshu
6/25
kinshu
6/25
Cho Sun Jin 9dan
Yanaka Katsunori 8dan Among arrows
6/25
Kamimura Haruo 9dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
8 Yamada Kimio 9dan Tadashi Yamada three
6/11
Atsushi Ishida
6/11
Ohashi Hirofumi 5dan
Ishida Atsushi 9dan Atsushi Ishida
6/11
Kato Atsushi 9dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
9 Hsieh Yi Min Women's Honinbo Title Hsieh
6/25
Hsieh
6/25
Su Yaoguo 8dan
Rin Tzu Yuan 7dan Ichiriki
6/25
Ichiriki Ryo ni step
FrameGo players nameThe first matchAdvance
10 Hikosaka Naoto 9dan Hikosaka
6/25
Nakao
6/25
Oba Junya 6dan
Yang Chia Jung 8dan Nakao
6/25
Nakao Jungo 8dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
11 Awaji Syuzo 9dan Sakai
7/9
Sakai
7/9
Sakai Hideyuki 8dan
Mimura Tomoyasu 9dan Shin Aoki
7/9
Aoki Shinichi 9dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
12 Ogaki Yusaku 9dan Omori
6/11
Takeshi Matsumoto
6/11
Omori Yasushi 8dan
Kubo Hideo 6dan Takeshi Matsumoto
6/11
Matsumoto Takehisa 7dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
13 Yang Chia Yuan 9dan Hoshino
6/11
Kono Rin
6/11
Hoshino Masaki 8dan
Kono Rin 9dan Kono Rin
6/11
M.Redmond 9dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
14 Kobayashi Satoru 9dan Kobayashi Satoru
6/25
Kobayashi Satoru
6/25
Kono Takashi 8dan
Nakane Naoyuki 8dan Fuji field
6/25
Fujita Akihiko 3dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
15 Yoda Norimoto 9dan Yoda
6/25
yo
6/25
Tajiri Yuto 3dan
Yo Seiki 2dan yo
6/25
Ishii Kunio 9dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
16 Pan Shan Chi 8dan Pan good
6/11
Sakai Takeshi
6/11
Kumamoto Syusei 2dan
Takei Takashi 7dan Sakai Takeshi
6/11
Sakai Takeshi 9dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
17 Kobayashi Koichi 9dan Hikari Kobayashi
7/9
Suzuki Ayumi
7/9
Chino Tadahiko 9dan
Suzuki Ayumi 6dan Suzuki Ayumi
7/9
Sakamoto Yasuo 4dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
18 Wang Li Chen 9dan Royal
6/25
Mochizuki
6/25
Lee Yi Hsiu 7dan
Baba Shigeru 9dan Mochizuki
6/25
Mochizuki Kenichi 7dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
19 Master Keigo Yamashita Yamashita
8/27
Yamashita
8/27
Terayama Rei 3dan
Komatsu Hideki 9dan Komatsu
8/27
Mitani Tetsuya 7dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
20 Anzai Nobuaki 6dan Anzai
7/9
Anzai
7/9
Iguchi Toyohide 7dan
Takemiya Masaki 9dan River
7/9
Ha Yoniru 5dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
21 Oya Koichi 9dan Oya
7/9
Oya
7/9
Imamura Yoshiaki 9dan
Lin Hai Fong honor Tengen Title Furuya
7/9
Furuya Yutaka 8dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
22 Aoki Kikuyo Women's Kisei Title Aoki joy
6/11
Otake
6/11
Muramatsu Hiroki 2dan
Goto Syungo 9dan Otake
6/11
Otake Hideo honor Gosei Title
FrameGo players nameThe first matchAdvance
23 Mizokami Tomochika 8dan Mizokami
7/9
Mizokami
7/9
Wang Ming Wan 9dan
Shiraishi Yuichi 4dan Shiraishi
7/9
Huang Yih Tzuu 8dan
FrameGo players nameThe first matchAdvance
24 Obuchi Morito 9dan Seto
7/16
Seto
7/16
Nanatsudan, Taiki, Seto
Mizuma Toshifumi 7dan Mizuma
7/16
Shimosaka Miori 2dan